Войти
Закрыть

Репродуктивна поведінка

7 Клас , Біологія 7 клас Остапченко Шабанов, Кравченко

 

§ 51. Репродуктивна поведінка

• 1. Форми поведінки. Ми встановили, що поведінка тварин зумовлюється їхніми потребами. У певних умовах, на певних етапах життєвого циклу ці потреби активують певну мотивацію, наслідком якої стають відповідні дії (рис. 50.3). Ми порівняли різні приклади поведінки тварин за тими механізмами, що її викликають (інстинкти, умовні рефлекси тощо). Але, крім того, ми можемо порівняти різні прояви поведінки за тим, які потреби вони задовольняють. Наприклад, ми можемо виокремити харчову, захисну, репродуктивну поведінку тощо.

Насправді ви вже багато знаєте про ці форми поведінки. Адже особливості живлення тварин згадувалися в §§ 33 і 41, захисту — у § 41, репродукції (розмноження) — у § 45. Але зараз ми розглянемо репродуктивну поведінку більш детально.

• 2. Пошук партнера. Спосіб життя різних видів тварин дуже різниться. Є види зі складними взаєминами в групі, а є одинаки, які майже не зустрічаються з родичами. Існують турботливі батьки та види, що зовсім не піклуються про потомство. Однак пошук партнерів для розмноження потребує характерної поведінки в більшості видів.

Рифоутворювальні коралові поліпи — прикріплені тварини. Розростання рифу забезпечується нестатевим розмноженням (брунькуванням). Але як можуть утворитися нові колонії? Поліпи викидають яйцеклітини та сперматозоїди в морську воду (рис. 51.1, с. 198). Якщо різні колонії зроблять це не водночас, статеві продукти не зустрінуться й загинуть. Тому коралові поліпи викидають статеві продукти в певний сезон року та в певну фазу Місяця (її вони встановлюють за змінами освітленості).

Рухомі тварини самі шукають партнерів. Зазвичай більш активну роль у цих пошуках відіграють самці. Самка ж лише позначає певним чином своє місцерозташування. Як? Наприклад, за допомогою запаху. У Червону книгу України занесений найбільший нічний метелик Європи — сатурнія велика. Самці цього метелика мають великі гіллясті вусики (рис. 51.2), завдяки яким самець здатний відчути запах самки свого виду з відстані понад 10 км!

Рис. 51.1. Розмноження рифоутворювальних коралів

Рис. 51.2. Самець сатурнії великої

Рис. 51.3. Самка (а) і самець (б) звичайного світляка. Завдання самця — знайти самку за світлом, яке вона випромінює.

Рис. 51.4. Самець цієї безхвостої амфібії кликав самку, а почув його кажан

Незвичайним способом приваблювання є світло. Ви, мабуть, бачили світляків? Вони можуть надати нічному лісу казкового вигляду. Світлякові — це родина жуків, проте лише самець має вигляд жука. Самка світляка — безкрила й нагадує личинку. У звичайного світляка світло випромінюють малорухливі самки (рис. 51.3).

Стать, яка приваблює партнера, дуже ризикує. Адже на сигнал може прийти й хижак (рис. 51.4). Тому у видів, у яких самки є достатньо рухливими, найчастіше приваблюють партнерів самці. Усім відомі «співи» коників і сарани, безхвостих амфібій (рис. 47.8, с. 189) та співочих птахів.

Якщо в певній групі тварин самці приваблюють самок співом, пісні близьких видів відрізнятимуться. Це необхідно для того, щоб самки прийшли на поклик самців свого, а не чужого виду. Цікаво, що дослідник, який добре знає співи певної групи, на слух може визначити, які види мешкають у певній місцевості. Фахівець із вивчення птахів (орнітолог) наприкінці весни за кілька хвилин зможе перелічити співочих птахів, які живуть на ділянці лісу. Фахівець із вивчення амфібій (батрахолог) уночі тієї ж пори року встановить перелік безхвостих амфібій, які нерестяться в певній водоймі.

• 3. Змагання самців. Що буде, якщо одну самку знайдуть декілька самців? Найчастіше між ними виникне змагання (рис. 14.1, 24.8, 51.5). Такі змагання самців за самок мають назву шлюбних турнірів.

Рис. 51.5. Шлюбні турніри: морських ігуан (а), свійських півнів (б) та альпійських козлів (в)

Рис. 51.6. Шлюбні демонстрації: павуків-скакунів (а), гребенястих тритонів (б) і райських птахів (в). Відмінність лише в тому, що перед самкою райського птаха не один самець, а два.

Чому самці змагаються за самок, а не навпаки? У більшості видів тварин самець може, якщо йому поталанить, залишити набагато більше нащадків, ніж самка. Щоб виробити певну кількість яйцеклітин, треба витратити набагато більше поживних речовин та енергії, ніж на таку саму кількість сперматозоїдів. Сперматозоїди є більш «дешевими». Зазвичай самець за один сезон розмноження може мати потомство з кількома самками, а самка — лише з одним самцем. Через це самки є більш перебірливими, ніж самці. Тож остаточний вибір партнера майже завжди робить самка.

Наслідком такої перебірливості самок є явище статевого добору. Самці, які можуть звернути на себе увагу самок, залишать більше нащадків, навіть якщо ці привабливі ознаки заважають їм у повсякденному житті. Саме тому в найрізноманітніших тварин відбуваються шлюбні демонстрації, які можуть бути етапом залицяння або частиною шлюбних турнірів (рис. 51.6). У деяких видів самець підтверджує свої якості тим, що вручає самці певний подарунок (рис. 12.4). Найчастіше це привабливий кормовий об’єкт (рис. 51.7).

Рис. 51.7. Під час залицяння самець бджолоїдки підносить самці комаху

Рис. 51.8. Пара морських коників (а) та вихід молодняку із сумки самця (б)

Форми поведінки можна розрізняти за тим, яку потребу вони задовольняють. Виокремлюють харчову, захисну, репродуктивну поведінку тощо. Репродуктивна поведінка багатьох видів є складною та видовищною. У типовому випадку самці змагаються за самок, привертаючи їхню увагу шлюбними демонстраціями, а іноді влаштовують шлюбні турніри.

Форми поведінки; харчова, захисна, репродуктивна поведінка; статевий добір; шлюбні турніри; шлюбні демонстрації.

  • 1. Чому в більшості видів самці змагаються за самок, а не навпаки?
  • 2. Опишіть шлюбну поведінку будь-якого відомого вам виду.
  • З*. Є види, у яких самки приваблюють самців запахом і світлом, але немає таких, де самки робили б це співом. Як ви вважаєте, чому?
  • 4*. У морських коників самець виношує молодь у виводковій сумці (рис. 51.8). Представники якої статі змагаються в коників за партнера?

• 4. Натхненні митці. Самці альтанників (тропічні птахи ряду Горобцеподібні) будують ритуальні майданчики. Вони прикрашають їх черепашками, камінцями, ягодами й квітками, які час від часу замінюють на нові. Деякі види споруджують на своїх майданчиках альтанки до 50 см заввишки з гілочок або стеблин (рис. 51.9). Самці окремих видів можуть розфарбовувати альтанку соком ягід, використовуючи паличку як пензель. Кожен самець охороняє свій майданчик або альтанку, чекаючи на самку. На майданчику відбуваються шлюбні демонстрації та парування. Після них самка будує гніздо в іншому місці.

Рис. 51.9. Альтанка та її будівник

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 7 клас Остапченко Шабанов, Кравченко", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду