Войти
Закрыть

Тварина — живий організм

7 Клас , Біологія 7 клас Запорожець, Черевань , Воронцова

 

1. Тварина — живий організм

На нашій планеті налічується близько 2 млн видів тварин — значно більше, ніж рослин. Наука, яка їх вивчає, входить до складу біології і називається зоологією (від грец. «зоон» — тварина, «логос» — наука).

Тварини — частина живої природи, складно влаштовані природні біологічні системи, для яких характерні такі життєві функції: обмін речовин, ріст, розвиток, розмноження, подразливість, рух.

Обмін речовин — найважливіша властивість живих організмів, яка включає живлення, дихання й виділення.

Яке живлення характерне для тварин? Тварини є гетеротрофними організмами, тобто живляться готовими органічними сполуками, які вони отримують з інших організмів. Залежно від того, які організми тварини використовують у їжу, їх поділяють на м’ясоїдних, рослиноїдних та всеїдних (мал. 1.1).

Більшість тварин, що живуть на Землі, дихають, незалежно від того, де вони мешкають: на суходолі, у воді, під землею чи в повітрі.

Для дихання одні з них використовують кисень з атмосферного повітря, а інші — розчинений у воді. Для чого необхідне дихання? Кисень, що потрапляє в організм, бере участь у розщепленні органічних речовин, унаслідок чого виділяється енергія для підтримання життєдіяльності організму: росту, руху, живлення, розмноження. Деякі тварини пристосувалися до життя в умовах нестачі кисню. Досить часто така особливість притаманна паразитам.

У процесі дихання між організмом і середовищем відбувається обмін газів: поглинання кисню та виділення вуглекислого газу.

Виділення — це виведення з організму продуктів його життєдіяльності, а саме: вуглекислого газу, надлишку води, токсичних та інших речовин, які можуть зашкодити організму. Завдяки цьому процесу підтримується сталий склад організму, а це — одна з умов його нормальної роботи.

Мал. 1.1. Тварини за типом живлення

Розмноження — це основна властивість живих організмів, відтворення подібних до себе. Тварини, як і рослини, можуть розмножуватися статевим і нестатевим способами. Нестатеве розмноження здійснюється без участі статевих клітин, а статеве — за їх допомогою.

Ріст — це збільшення розмірів і маси тіла. У більшості тварин, на відміну від рослин, ріст обмежений. Але є й такі, що ростуть протягом усього свого життя: молюски, риби, слони тощо. Розвиток — процес формування організму, його окремих частин, органів і систем органів.

Подразливість — це здатність живого організму сприймати зміни навколишнього та внутрішнього середовища й відповідати на них.

Мал. 1.2. Способи переміщення тварин

Наприклад, похолодання є сигналом для змій сховатися на зимівлю, запах рослин є орієнтиром для бджіл, де шукати нектар, несподіваний дотик до їжака змушує його згорнутися в клубок. Подразниками для тварин можуть бути світло, вологість, температура, механічні впливи, сольовий склад води, звуки, хімічні речовини та багато інших чинників.

Рух — одна з основних властивостей живих організмів. На відміну від рослин, більшість тварин здатні до активних рухів, які вони здійснюють за допомогою м’язів. Способи їхнього переміщення залежать від середовища життя та внутрішньої будови організму (мал. 1.2).

Середовища існування тварин

Тварини існують у складному й мінливому світі, постійно пристосовуються до нього й регулюють свою життєдіяльність відповідно до його змін. Частина природи, яка оточує живий організм і з якою він безпосередньо взаємодіє, називається середовищем існування.

Мал. 1.3. Афаліна видає серії ультразвуків, за допомогою яких орієнтується під водою

Мал. 1.4. Амфібії освоїли два середовища існування — водне й наземно-повітряне

Mал. 1.5. Кріт живе у ґрунті й має дуже маленькі підсліпуваті очі

Мал. 1.6. Паразитичні черви мешкають у тілах інших організмів

Тварини опанували чотири середовища існування: водне, наземно-повітряне, ґрунтове та тіла інших організмів (мал. 1.3-1.6). Кожне з них має свої особливості, до яких організми пристосувалися в процесі еволюції.

Запам'ятайте найважливіше

Тварини — частина живої природи, складно влаштовані природні біологічні системи, для яких характерні такі життєві функції: обмін речовин, рух, ріст і розвиток, розмноження, подразливість. Обмін речовин — найважливіша властивість живих організмів, яка включає живлення, дихання та виділення. Ріст, розвиток, розмноження — головні властивості живих організмів. Виділяють чотири основні середовища існування тварин: водне, наземно-повітряне, ґрунтове та тіла інших організмів.

Перевірте свої знання

1. Які основні життєві функції тварин?

2. Яке значення має обмін речовин? У чому полягають особливості обміну речовин у тварин?

3*. Яких переваг надає тваринам здатність до активного руху?

4*. Які переваги має гетеротрофний спосіб живлення? А які, на вашу думку, його «недоліки»?

5*. Доведіть на прикладі пристосованість водяних тварин до середовища існування.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 7 клас Запорожець, Черевань , Воронцова", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду