Орієнтування та міграції тварин
- 12-12-2021, 00:00
- 370
7 Клас , Біологія 7 клас Запорожець, Черевань , Воронцова
45. Орієнтування та міграції тварин
Як тварині знайти дорогу додому за тисячі кілометрів? Які чуття стануть їй у пригоді? Чи треба взагалі так далеко мігрувати? Цікаві питання приводять до не менш цікавих відповідей.
Міграції тварин
Міграціями називають регулярні переміщення тварин одного виду з однієї зони проживання в іншу. Найчастіше міграції пов’язані з процесами харчування й розмноження тварин. Наприклад, ластівки й лелеки розмножуються в Україні. Це для них зручно, бо корму (комах для ластівок і водяних тварин для лелек) улітку в нас дуже багато. Проте з настанням холодної пори року кормів стає все менше, а потім вони взагалі зникають. Тож доводиться цим птахам здійснювати міграції, щоб перечекати лиху годину в більш теплих краях.
Постає логічне питання: а чому ж вони не залишаються в теплих краях назовсім? Усе дуже просто: конкуренція. У теплих краях і своїх претендентів на їжу вистачає.
Хомінг
Слово «хомінг» (homing) походить від англійського home — повертатися додому. Таку назву має інстинкт дому, який ми можемо спостерігати в багатьох тварин. Найкраще це видно у тварин, які здійснюють дальні міграції. Це вугри, морські черепахи, лососі та ін. тварини. Вони можуть мандрувати тисячі кілометрів, але для розмноження все одно повертаються на те місце, де народилися.
Так, один з видів морських черепах розмножується лише на певному пляжі в Мексиці, і більше ніде в світі! Черепахи збираються там, одночасно припливаючи і від берегів Канади, і з Середземного моря, і з Азорських островів. Про гарну пам’ять цих черепах свідчить також те, що вперше після народження вони потрапляють на рідний пляж лише у віці 30 років — після завершення статевого дозрівання.
Приклади хомінгу можна зустріти і в домашніх тварин. І собаки, і коти можуть долати досить значні відстані, щоб повернутися до місця, яке вважають своєю домівкою. Та набагато краще розвинений хомінг у поштових голубів. Століття добору привели до того, що ці птахи стали чудовими спеціалістами в знаходженні дороги додому.
Способи орієнтування тварин
Для орієнтації у просторі тварини використовують усі свої органи чуття. Зорова пам’ять дозволяє запам’ятати місце, яке тварина вважає своєю домівкою. Багато тварин можуть орієнтуватися, запам’ятовуючи, як виглядає місцевість. Як це не дивно, але важливу роль в орієнтації може відігравати слух. Наприклад, голуби непогано чують інфразвуки, які поширюються на десятки кілометрів. Що вже казати про китів, які орієнтуються в океанічному просторі, більше спираючись на слух, а не на зір!
Нюх для орієнтації використовують як наземні, так і водяні тварини. Для багатьох риб він стає найважливішим засобом орієнтації. Як показали досліди, лосось, у якого пошкоджений орган нюху, утрачає вміння знаходити місце нересту.
Перелітні птахи переважно використовують сонячні, зоряні й магнітні «компаси». Знання положення Сонця відносно горизонту дає багато можливостей для орієнтації.
Запам'ятайте найважливіше
Міграціями називають регулярні переміщення тварин одного виду з однієї зони проживання в іншу.
Назву «хомінг» має інстинкт дому, який ми можемо спостерігати в багатьох тварин.
Для орієнтації у просторі тварини використовують усі свої органи чуття.
Перевірте свої знання
1. Які тварини здійснюють далекі міграції? Назвіть два-три види таких тварин.
2. Що таке хомінг?
3*. Як тварини використовують слух для орієнтації?
4*. Чи будуть тварини помилятися під час міграцій, якщо магнітні полюси Землі поміняються місцями? Обґрунтуйте свою думку.
Коментарі (0)