Павукоподібні лікують
- 16-12-2021, 15:20
- 391
7 Клас , Тварини лікують 7 клас Драгулян
Павукоподібні
Павукоподібні лікують
Античні лікарі вважали, що сіті павуків-колопрядів мають лікувальні властивості. У Давній Греції павутинням обплутували відкриті рани, вважаючи, що це прискорює загоювання. Подібні твердження є в працях давньоримського натураліста Плінія Старшого. А от давньоримський лікар Марчелюс Емпірікус лікував павутинням лишаї, бородавки та навіть проказу. Давньогрецький лікар Гален із Пергаму павучими коконами лікував зубний біль. Відголоски цих античних вірувань можна знайти у комедійній п’єсі Вільяма Шекспіра «Сон літньої ночі». Знахарі берберів із Північної Африки виготовляли лікувальні мазі з павутиння, фініків та мінералу стибніту. Китайські знахарі використовували павутиння для лікування розсіяного склерозу й утрати пам’яті. Також павутинням вони намагались видаляти бородавки. А от перші американські колоністи намагались лікувати павутинням астму, ковтаючи її скручену. Крім цього, тут була розповсюджена практика боротьби з пропасницею ковтанням павука, поміщеного в горіхову шкаралупку.
Окрім використання павутиння в багатьох культурах, народна медицина використовувала й самих павуків. Наприклад, задокументовано, що чоловіки амазонського племені Піароа ритуально поїдають птахоїда-голіафа, щоб перебрати в нього силу мисливця. Інші племена Бразилії використовують цього павука для лікування астми, карієсу й бактеріальної рожі (бешихи). Знахарі в штаті Чіпас (Мексика) за допомогою павуків-птахоїдів намагаються лікувати ракові захворювання: павука прикладають до місця пухлини так, щоб він укусив. Місцеве населення щиро вірить у дієвість цього методу. Водночас знахарі цієї місцевості використовують птахів-птахоїдів для лікування астми, гіпертонії, артриту, готуючи настоянку з павука та трав (тютюну, часнику і кмину). Звісно, усі ці лікувальні підходи з рештою не знайшли підтвердження й не використовуються сучасною медициною.
Сучасна доказова медицина та біотехнологія віднайшли застосування павутинню і його штучному виробництву. Біотехнологічні лабораторії сьогодні провадять дослідження щодо виробництва павутинного шовку за допомогою генетично модифікованих організмів, оскільки інші шляхи його штучно виробництва, наразі, є неможливими. Для цього вчені пересадили гени павутиння бактеріям — кишковій паличці; рослинам (тютюну й картоплі); тваринам: козі й метелику-шовкопряду. У кожному випадку були отримані білки павутинного шовку, які використовувались для експериментального виробництва ниток і тканини. Така увага науковців до павутиння є цілком обґрунтованою, адже будучи складеним із білків, воно в рази є міцнішим за сталь такої ж товщини. А в медицині досить часто вироблені з природного павутиння нитки використовуються для накладання хірургічних швів. Це дуже важливо, оскільки білки павутини не спричинюють загибель клітин і не викликають імунної реакції організму, а відповідно й відторгнення пересаджених тканин. Сьогодні нитки з павутиння широко застосовують у нейрохірургії для регенерації периферійних нервів. Хоча раніше вважалось, що нервова тканина не відновлюється, проте вченим вдалось розробити технологію з використанням павутинного шовку для її регенерації.
Отрути павуків, окрім травних ферментів, містять різноманітні токсини, які вбивають або паралізують жертву. Саме токсини є одними з найважливіших речовин, які досліджуються задля пошуку лікувальних властивостей. Науково доведеним є медичний ефект дії токсинів, виділених із павуків-птахоїдів, якими лікують серцеві захворювання (наприклад, аритмію — порушення серцевого ритму), м’язові дистрофії, пухлини (наприклад, гліому). У десятках лабораторій світу тривають дослідження різноманітних отрут, отриманих від павуків. Результати цих досліджень вельми обнадійливі, адже вченим уже вдалось виявити сильнодійні знеболювальні, ліки проти ішемічних інсультів (крововиливів у мозок), розсіяного склерозу, окремих хвороб нервової системи (хвороб Альцгеймера та Паркінсона), ревматизму, артриту, інфаркту міокарда (крововиливу в серцевий м’яз), гіпертонії, запалення судин, а також широкого кола ракових захворювань. Одні з павучих отрут входять у склад деяких ліків, другі — проходять клінічні дослідження, а треті ще тільки вивчаються в лабораторіях. Наразі отрути павуків є одними з найбільш перспективних речовин, здатних лікувати найтяжчі захворювання людей.
Нитка з павутиння
Коментарі (0)