Стрибуни і краби
- 16-12-2021, 15:21
- 382
7 Клас , Тварини лікують 7 клас Драгулян
Стрибуни і краби
Не всі павуки плетуть свої сіті. Багато з них полють із засідок іншими способами. До таких належать павуки-стрибуни й павуки-краби. Перші замешкують різноманітні добре прогріті місцини, а другі — луки, де їх з легкістю можна віднайти на квітах. І ті, і ті виробили свої особливі прийоми для полювання на комах. Гайда в мандрівку для вивчення павуків-стрибунів і павуків-крабів!
Для наших спостережень знадобиться лише польовий щоденник, простий олівець і камера для фільмування. Усе побачене записуємо й знімаємо ролики.
Спробуй відшукати в природі павука-стрибуна. Це дрібні павуки завдовжки 5-9 мм. Найліпше їх розшукувати на добре прогрітих сонцем стінах будівель, купах дров, великих каміннях, стовбурах дерев, листі тощо. Ці тварини пересуваються короткими стрибкоподібними рухами, бігаючи по поверхні, але найчастіше тихо сидять, гріючись на сонечку. Віднайшовши павука-стрибуна, поспостерігай за ним. Скільки часу тварина знаходиться на одному місці? Чи сидить вона непорушно, чи роззирається довкола? Коли павук переміщується, як швидко це відбувається?
Макрофото павука-стрибуна
Поспостерігай за полюванням павука-стрибуна (для цього потрібен терпець). Як павук поводиться, коли в полі його зору опиняється комаха? Чи завжди успішна атака павука на його жертву? Усі спостереження фільмуй і занотуй до польового щоденника.
Рух павуків-стрибунів забезпечується добре розвиненою гідравлічною системою їх кінцівок. Власне стрибок забезпечується не стільки м’язами, як запомповуванням гемолімфи — основної рідини їх тіла, «крові» павуків — у кінцівки. Гемолімфа там перебуває під високим тиском. Як тільки павук розслаблює судини в кінцівках, рідина різко повертається до порожнини тіла, надаючи павуку колосальної кінетичної енергії та прискорення. Тварина в цей момент здійснює стрибок, який у кілька десятків разів може перевищувати довжину її тіла. Перед самим стрибком павук закріплює тонку павутинку до основи. І якщо стрибок був невдалим, то він легко повернеться по павутинці на попереднє місце.
Павук-стрибун, який уполював кобилку
Павуки-стрибуни мають найкраще розвинений зір і найбільші очі з-поміж усіх інших своїх родичів. Це зумовлено тим, що це денні хижаки. Водночас їм життєво важливо уміти визначати відстань до жертви й уміти розрахувати траєкторію стрибка для успішного полювання. Коли павук помічає потенційну жертву — уся його увага прикута до неї. Він помалу підкрадається до неї, а коли жертва знаходиться на відстані досяжності, павук робить стрибок. Застрибнувші и на жертву, павук хапає її ногами й впорскує у неї швидкодійну отруту.
Павуків-крабів відшукуємо на луці з квітами. Павуки сидять зверху на суцвіттях королиць, волошок, будяків, квітів шипшини та інших рослин у «позі краба», широко розставивши ноги в боки. Зазвичай вони яскраво забарвлені в жовтий, білий, рожевий чи зелений кольори. Віднайшовши такого павука, поспостерігай за ним. Як павук поводиться, сидячи на суцвітті? Скільки часу тварина перебуває нерухомо? Чи часто змінює свою позу? Поспостерігай за полюванням павука-краба. Як павук поводиться, коли в його поле зору потрапила комаха? Скільки часу потрібно павуку, аби вполювати комаху? Усі спостереження фільмуй і занотовуй до польового щоденника.
Павуків-крабів ще часом називають павуками-бокоходами. І перша, і друга назви асоціюються з крабами, які також ходять боком. Насправді ці павуки ніяк не споріднені з крабами, а особливості їх пересування пов’язані з надзвичайно довгими двома передніми парами кінцівок. Вони є головним знаряддям нападу павука на свою жертву й практично завжди широко розставлені в сторони. А от для ходіння павуки-краби використовують дві задні пари кінцівок, які є значно коротшими. Таким чином, павук ходить на чотирьох ногах, а ще чотирма ловить комах. Найчастіше у фавні України можна натрапити на два види павуків-крабів: мізумену й томізуса. Ці павуки маскуються під квіти, де вичікують необачну жертву: мух, бджіл, метеликів, ос та інших комах. Однією з надзвичайних рис в багатьох видів павуків-крабів є здатність змінювати забарвлення свого тіла, наче хамелеони. Павук звичайно набуває кольору квітки, на якій він полює. Однак часто буває так, що квітка фіолетового чи рожевого кольору, а павук — білого зі слабким рожевим відтінком. Секрет полягає в тому, що така квітка в ультрафіолетовому світлі (комахи, на відміну від нас, бачать в ультрафіолеті) дійсно білого кольору і павук цілковито невидимий на її фоні.
Мізумена в позі краба
Маскування павуків настільки ідеальне, що комахи сприймають їх за частину квітки, сідаючи просто в смертоносні обійми. Як тільки комаха опиняється в зоні досяжності кінцівок павука, вона приречена. Хижак миттєво схоплює жертву й упорскує в неї паралізувальну отруту. Зазвичай павук зі здобиччю опускається на нижню частину суцвіття чи квітки й висмоктує перетравлений уміст із тіла жертви. Наситившись, павук-краб викидає порожній екзоскелет і повертається до полювання.
Павук-краб мізумена під час нападу
- 1. Хто кращий хижак на комах: павук, що плете павутину, чи павук-стрибун? Запропонуй критерії, за якими це можна визначити.
- 2. Припусти, навіщо під час вичікування жертви павуки-краби широко розставляють передні ноги. Обговори з однокласниками й однокласницями власні гіпотези, разом визначте найбільш вірогідну.
Коментарі (0)