Короткий словник термінів
- 10-12-2021, 23:05
- 375
7 Клас , Біологія 7 клас Остапченко, Балан
Короткий словник термінів
А
Адаптації (від лат. адапто - пристосовую) - різноманітні пристосування організмів до умов середовища життя.
Альфа-особина (від грец. альфа (а) - перша літера грецького алфавіту) - лідер в угрупованні соціальних тварин.
Б
Безумовні рефлекси - відносно постійні, вроджені реакції організму у відповідь на дію зовнішніх і внутрішніх подразників.
Бічна лінія - орган чуття риб, личинок і деяких дорослих земноводних, розташований у їхній шкірі; сприймає напрямок потоків води та різні коливання у довкіллі.
В
Вид - сукупність організмів, схожих між собою за будовою, життєвими функціями, вимогами до середовища життя, які займають певну територію, можуть вільно схрещуватися між собою і давати плідних нащадків.
Вібриси (від лат. вібро - коливаюся) - довгі чутливі волоски на тілі (переважно на голові) ссавців.
Г
Гельмінти (від грец. гельмінтос - черв) - представники різних груп червів, які ведуть паразитичний спосіб життя.
Гемолімфа (від грец. - хайма - кров і лат. лімфа - чиста вода, волога) - рідка тканина внутрішнього середовища деяких безхребетних тварин з незамкненою кровоносною системою; утворюється за рахунок змішування крові та порожнинної рідини.
Гермафродити (від імені міфологічної істоти давніх греків, сина бога Гермеса та богині Афродіти - Гермафродита - напівчоловіка, напівжінки) - організми, у яких утворюються як жіночі, так і чоловічі статеві клітини.
Глікокалікс (від грец. глікіс - солодкий та лат. каллюм - товста шкіра) - тонкий пружний надмембранний шар тваринних клітин, який складається з органічних речовин, сполучених із плазматичною мембраною.
Гормони (від грец. гормао - рухаю, спонукаю) - біологічно активні органічні сполуки тварин, здатні регулювати процеси росту, розвитку та обміну речовин. Їх виробляють ендокринні залози.
Грумінг (від англ. грум - чистити коня, доглядати) - одна зі складових гігієнічної поведінки тварин, спрямованої на очищення поверхні тіла. У тварин, які ведуть колективний спосіб життя, слугує механізмом підтримання ієрархії, у приматів - також статевої поведінки.
Д
Дзижчальця - видозмінена друга пара крил у двокрилих комах; стабілізують положення тіла під час польоту.
Дихання - сукупність процесів, що забезпечують надходження в організм кисню та розщеплення складних органічних сполук в організмі до простіших, унаслідок чого вивільняється енергія, необхідна для забезпечення процесів життєдіяльності.
Е
Екологічна етика (від грец. етикос - норов, звичай) - галузь знань, предметом якої є моральні та духовні аспекти ставлення людини до живої і неживої природи. Базується на усвідомленні того, що живі організми та неживі об’єкти мають таке саме беззаперечне право на існування, як і людина.
Екологічна ніша (від ойкос - дім, житло та логос - наука) - просторове та трофічне положення популяції певного виду в екосистемі, визначається зв’язками з популяціями інших видів та відношенням до чинників неживої природи.
Екологічні чинники - усі компоненти навколишнього середовища, які впливають на живі організми та їхні угруповання: абіотичні чинники - складові неживої природи; антропогенні чинники - різні форми діяльності людини; біотичні чинники - різні форми взаємозв'язків між особинами в популяціях і між популяціями в угрупованнях.
Екологія (від грец. ойкос - дім і логос - наука) - наука про взаємозв'язки живих організмів та їхніх угруповань між собою та з навколишнім середовищем.
Екосистема (від грец. ойкос - дім і система - об’єднання, сполучення) - сукупність популяцій різних видів, які взаємодіють між собою та з фізичним середовищем життя таким чином, що виникають потоки енергії та колообіг речовин, які з’єднують усі компоненти екосистеми в єдине ціле.
Елементарна розумова діяльність - поведінка тварин, яка відрізняється від научіння тим, що тварина, стикнувшися з новою для себе ситуацією, зазвичай з першої спроби будує правильну модель поведінки.
Ентомологія (від грец. ентома - комахи та логос - наука) - наука про комах,
Етограма (від грец. етос - норов і грамос - записую) - реєстрація всієї послідовності поведінкових реакцій і поз особин певного виду.
Етологія (від грец. етос - характер, норов та логос - наука) - наука про поведінку тварин.
Ехолокація (від грец. ехо - звук та лат. локаціо - розміщення) - здатність тварин виробляти звукові сигнали (як правило, високої частоти) і сприймати їх після того, як ті відбиваються від перешкод; тварини використовують ехолокацію для полювання на здобич та орієнтації у просторі.
Ж
Живонародження - спосіб розмноження тварин, за якого зародок розвивається всередині материнського організму без формування яйцевих оболонок.
Жирове тіло - пухка сполучна тканина членистоногих, яка заповнює проміжки між внутрішніми органами; накопичує поживні речовини, поглинає продукти обміну речовин, є джерелом води та виконує теплоізоляційну функцію.
З
Запліднення - процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин з утворенням зиготи. Буває зовнішнім та внутрішнім.
Заповідники - природоохоронні установи загальнодержавного значення, які створюють з метою збереження у природному стані типових для даної місцевості або унікальних природних комплексів, вивчення природних процесів і явищ, що в них відбуваються, розроблення наукових засад охорони природи.
Зародкові листки - зародкові тканини багатоклітинних тварин (ектодерма, мезодерма, ентодерма).
Зигота (від грец. зиготос - сполучений разом) - запліднена яйцеклітина; утворюється внаслідок злиття чоловічої та жіночої статевих клітин.
Зоологія (від грец. зоон - тварина та логос - наука) - наука про тваринний світ.
І
Ієрархія (від грец. ієрос - священний та архі - влада) - положення особини в соціальній структурі угруповання тварин, яке визначається її черговістю при споживанні їжі, можливістю залишити нащадків, положенням при пересуванні групи.
Ієрархія домінування (від грец. ієрос - священний, архі - влада та лат. домінантів - панівний) - система «підпорядкування - домінування» в угрупованнях соціальних тварин.
Імпринтинг (від англ. імпринт - фіксувати, запам’ятовувати) - фіксація в пам'яті ознак об’єктів під час формування або корегування вроджених поведінкових дій.
Індивідуальний розвиток - розвиток багатоклітинних організмів, що починається від однієї клітини (зиготи, спори тощо) чи багатоклітинного зачатка (при вегетативному розмноженні) та закінчується смертю.
Інстинкт (від лат. інстинктус - спонукання) - закономірна послідовність складних, спадково зумовлених стереотипних актів поведінки, притаманна особинам даного виду і спрямована на здійснення тієї чи тієї життєвої функції. У сучасній науковій літературі замість поняття «інстинкт» дедалі частіше вживають «стратегія поведінки».
К
Колообіг речовин - сукупність циклічних фізичних, хімічних і біологічних процесів у біосфері, пов’язаних з перетворенням і переміщенням певних хімічних елементів і речовин. Частково ці процеси відбуваються за участі живих істот, частково - поза їхніми організмами.
Коменсалізм (від лат. ком - разом та менса - стіл, трапеза) - тип взаємозв’язків організмів різних видів, за якого один з них (коменсал) використовує їжу, продукти життєдіяльності, організм чи житло іншого (хазяїна), не завдаючи останньому помітної шкоди.
Комунікація тварин (від лат. комунікаціо - передача, повідомлення) - поведінка тварин, пов'язана з передачею тим чи тим способом інформації, яка змінює поведінку інших особин.
Конкуренція (від лат. конкурентів - стикатись) - взаємозв’язки між особинами одного (внутрішньовидова) або різних (міжвидова) видів, за яких використання певного ресурсу довкілля одним із конкурентів зменшує його доступність для інших.
Консументи (від лат. консумо - споживаю) - гетеротрофні організми, які споживають готові органічні сполуки: інші організми, продукти їхньої життєдіяльності або рештки.
Кутикула (від лат. кутикула - шкірка) - щільний шар неклітинної речовини, що вкриває поверхню тіла багатьох живих організмів (членистоногі, круглі та кільчасті черви та ін.); продукт виділення клітин покривного епітелію.
Л
Ланцюги живлення - послідовності, у яких організми одного виду, їхні рештки або продукти життєдіяльності слугують об'єктом живлення для організмів іншого.
Личинка - фаза непрямого розвитку тварин, яка значно відрізняється від дорослих особин за будовою, а часто - і способом життя.
Лялечка - фаза розвитку комах, на якій відбуваються складні процеси руйнування тканин та органів, притаманних личинці, та формування таких, що притаманні дорослій особині.
М
Мантія (від грец. мантіон - покривало, плащ) - складка покривів молюсків і деяких інших груп тварин, що вкриває все тіло або його частину.
Міграція (від лат. міграцій - переселення, переміщення) - періодичні зміни місць існування тварин, що суттєво відрізняються між собою.
Мімікрія (від грец. мімікос - наслідувальний) - здатність до наслідування забарвлення чи форми одних організмів (моделі) іншими (імітаторами). Одним з поширених випадків мімікрії є наслідування добре захищених організмів погано захищеними.
Мозаїчний зір - зображення, що виникає з окремих частин. Сприймаються простими очима, з яких складаються складні, або фасеткові, очі членистоногих.
Мутуалізм (від лат. мутуюс - взаємний) - взаємовигідні відносини між організмами різних видів).
Н
Научіння - зміна індивідуальної поведінки в результаті попереднього досвіду, тобто внаслідок взаємодії тварини з довкіллям.
Нейрогормони (від грец. неврон - жила, нерв та гормао - рухаю, спонукаю) - за дією подібні до гормонів біологічно активні речовини тварин, які виробляються спеціалізованими нервовими клітинами.
Нейрони (від грец. неврон - жила, нерв) - клітини нервової системи.
Некрофаги (від грец. некрос - мертвий та фагос - живлення, їжа) - тварини, що живляться трупами.
Нерест - процес відкладання ікринок (яєць) самками риб та амфібій з наступним заплідненням їх самцями.
О
Обмін речовин (метаболізм) (від грец. метаболе - зміна) - сукупність процесів, які забезпечують життєдіяльність організмів у тісному взаємозв'язку з навколишнім середовищем. Ці процеси пов’язані з надходженням речовин з навколишнього середовища, їхнім перетворенням в організмі чи окремій клітині та видаленням кінцевих продуктів життєдіяльності.
Остаточні хазяї - організми, у яких паразити розмножуються статевим шляхом.
П
Партеногенез (від грец. партенос - дівчина та генезіс - походження) - розвиток організму з незаплідненої яйцеклітини.
Плацента - тимчасовий орган ссавців, який утворюється за рахунок зростання зовнішньої зародкової оболонки та стінки матки; забезпечує обмін речовин між материнським організмом та зародком.
Поведінка - спрямовані дії організму у відповідь на зовнішні або внутрішні подразники.
Поведінковий акт - одиниця поведінки, спрямована на досягнення бажаного результату.
Подразливість - певна реакція клітини (організму) на дію того чи того подразника.
Позакишкове травлення - спосіб живлення, за якого травні соки вводяться у здобич, після чого їжа поглинається в напівперетравленому стані.
Поліембріонія (від грец. поліс - численний та ембріон - зародок) - розвиток кількох зародків з однієї заплідненої яйцеклітини.
Популяція (від лат. популюс - народ, населення) - сукупність особин виду, які тривалий час мешкають у певній частині його ареалу, частково чи повністю ізольовано від інших подібних сукупностей такого самого виду.
Продуценти (від лат. продуцентіс - той, що створює) - автотрофні організми, здатні синтезувати органічні сполуки з неорганічних (рослини, деякі бактерії та одноклітинні тварини).
Проміжні хазяї - організми, у яких паразити розвиваються і можуть розмножуватися нестатево або шляхом партеногенезу.
Р
Регенерація (від лат. регенерацій - відновлення) - процеси відновлення втрачених або пошкоджених частин або відтворення цілісного організму з його частини.
Редуценти (від лат. редуцентіс - той, що повертає) - гетеротрофні організми (переважно бактерії та гриби), які живляться мертвою органікою (рештками організмів чи продуктами їхньої життєдіяльності), розкладаючи її до неорганічних сполук.
Рефлекси (від лат. рефлексус - відображений) - відповідь тваринного організму на подразнення, яка здійснюється за участю нервової системи. Розрізняють безумовні (вроджені) та умовні (набуті) рефлекси.
Рецептори (від лат. рецептор - той, що сприймає) - особливі чутливі утвори у тварин і людини, які сприймають подразники зовнішнього та внутрішнього середовища.
Розвиток з перетворенням - різновид непрямого розвитку, за якого личинки під час післязародкового розвитку зазнають значних змін у будові.
С
Сегменти (від лат. сегментум - відрізок) - ділянки тіла деяких тварин (кільчастих червів, членистоногих), розташовані вздовж тіла одна за одною.
Сплячка - стан тимчасового спокою тварин, який характеризується зниженням рівня обміну речовин.
Статевий диморфізм (від грец. ди - два та морфе - форма) - відмінності в зовнішній будові, розмірах чи забарвленні самців та самок роздільностатевих видів тварин.
Стимул (від лат. стимул - батіг) - будь-який тип поведінкового «впливу» з боку однієї особини, який спричиняє або здатний спричинити зміни в поведінці іншої.
Суспільні тварини - тварини, які утворюють постійні групи.
Т
Таксис (від грец. таксис - розташування) - спрямований рух організму відносно якогось подразника.
Теплорегуляція - здатність організмів підтримувати певне співвідношення між виробленням тепла організмом або його поглинанням з довкілля та втратами теплової енергії.
Територіальна поведінка - поведінка тварин, пов'язана з поділом території на постійні або тимчасові, індивідуальні або групові ділянки.
Трофічна сітка (від грец. трофе - живлення, їжа) - сукупність взаємопов'язаних ланцюгів живлення певної екосистеми.
Трофічний рівень (від грец. трофе - живлення, їжа) - місце, яке займають особини певного виду в ланцюзі живлення. Ви значається трофічними зв’язками з особинами інших видів.
Трофічні зв’язки (від грец. трофе - живлення, їжа) - форма біотичних зв’язків, за якої організми одного виду безпосередньо, продукти їхньої життєдіяльності або залишки є об'єктом живлення для особин іншого.
Ф
Фільтратори - тварини, що живляться дрібними організмами та поживними частками, які відціджують з води.
Фіна - личинка стьожкових червів, що має вигляд заповненого рідиною пухирця, усередину якого вивернені одна або кілька зачаткових голівок паразитів.
Фітофаги (від грец. фітон - рослина та фагос - живлення, їжа) - тварини, які живляться рослинами.
X
Хомінг (від англ. хоум - дім) - інстинкт повернення додому.
Хорда (від грец. хорде - струна) - еластична несегментована скелетна вісь у хордових тварин, розташована під нервовою трубкою.
Ц
Цівка - відділ задньої кінцівки птахів, утворений за рахунок зростання кісток стопи.
Ч
Червона книга України - ілюстрований список зникаючих, рідкісних і вразливих видів і підвидів, що перебувають під загрозою зникнення на території України. У цьому документі узагальнено матеріали про сучасний стан таких видів, наводяться дані про заходи, спрямовані на їх охорону, відтворення і раціональне використання.
Ш
Шкірно-м’язовий мішок - покриви певних груп червів; становить собою сукупність покривного епітелію та одного чи кількох шарів м’язів, розташованих під ним.
Я
Яйцеживонародження - спосіб розмноження, за якого зародок розвивається всередині материнського організму завдяки поживним речовинам яйця і звільняється від яйцевих оболонок в організмі матері ще до народження.
Яйценародження - спосіб розмноження тварин шляхом відкладання яєць.
Коментарі (0)