Войти
Закрыть

Транспорт речовин у тварин

7 Клас , Біологія 7 клас Соболь

 

§ 37. ТРАНСПОРТ РЕЧОВИН У ТВАРИН

Основні поняття й ключові терміни: ТРАНСПОРТ РЕЧОВИН У ТВАРИН. КРОВОНОСНА СИСТЕМА. Незамкнена і замкнена кровоносна система. КРОВ.

Пригадайте! Що таке живлення, травлення й дихання?

Знайомтеся

Вільям Гарвей (1578-1657) - англійський лікар і природознавець, засновник сучасної фізіології тварин. У 1628 році у Франкфурті була опублікована наукова праця Гарвея «Анатомічне дослідження про рухи серця та крові у тварин», у якій він вперше сформулював теорію кровообігу й експериментально її довів.

ЗМІСТ

Яке значення транспорту речовин в організмі тварин?

Живлення, травлення й дихання забезпечують надходження в організм поживних речовин і кисню, що необхідні для життєдіяльності й мають бути доставлені до клітин. Як відбувається ця доставка? В організмі таких тварин, як губки, кишковопорожнинні, плоскі черви, цю доставку здійснює дифузія, у круглих червів - рідина первинної порожнини тіла, а в кільчастих червів, молюсків, членистоногих, хордових - кровоносна система. Загальною функцією транспорту речовин є швидке перенесення важливих або шкідливих сполук із однієї частини тіла в іншу. Для того, щоб транспорт речовин здійснювався швидко й ефективно, до складу транспортної системи входять: а) рідина, у якій речовини розчиняються (гідролімфа в медуз, гемолімфа в членистоногих, кров у молюсків, хребетних); б) скоротливий орган, який забезпечує рух рідини по всьому тілу (серце або видозмінені кровоносні судини); в) кровоносні судини (артерії, вени, капіляри). Транспортречовин відіграє важливу роль у життєдіяльності всього організму, тому що забезпечує обмін речовин та енергії в клітинах, регуляцію функцій за допомогою гормонів, терморегуляцію, захист організму, підтримку постійності внутрішнього середовища та ін.

Отже, ТРАНСПОРТ РЕЧОВИН - це сукупність процесів, що здійснюють в організмі перенесення різних сполук для забезпечення його життєдіяльності.

Яка загальна будова кровоносної системи та її типи у тварин?

КРОВОНОСНА СИСТЕМА - це сукупність утворів, що забезпечують транспорт речовин в організмі тварин. У губок, кишковопорожнинних, плоских червів, круглих червів кровоносної системи немає. Надходження поживних речовин і кисню до клітин відбувається шляхом дифузії. Уперше кровоносна система з’являється в кільчастих червів. Вона в них замкнена, але серця немає, рух крові відбувається завдяки пульсації спинної та кільцевих судин. У всіх інших тварин центральним органом кровообігу є серце, яке разом із судинами утворює кровоносну систему. Судини, по яких кров рухається від серця, називаються артеріями. Вони переходять у капіляри - дрібні судини, у яких через стінки здійснюється обмін речовин із міжклітинною рідиною. Судини, по яких кров рухається до серця, називаються венами. Тварини можуть мати незамкнену або замкнену кровоносну систему.

Незамкнена кровоносна система - це система, судини якої перериваються щілиноподібними просторами порожнини.

Іл. 145. Незамкнена кровоносна система річкового рака

Таку систему мають черевоногі й двостулкові молюски, членистоногі.

Замкнена кровоносна система - це система, у якій кров циркулює по неперервній сітці судин.

Іл. 146. Замкнена кровоносна система хребетних із серцем (1), з великим (2) і малим (3) колами кровообігу

Така система характерна для кільчастих червів, головоногих молюсків та хребетних. У водних хребетних тварин (риб) вона має двокамерне серце й одне коло кровообігу. У тварин, які перейшли до наземного способу життя, серце три- або чотирикамерне й два кола кровообігу: мале (або легеневе) і велике.

Мале коло кровообігу - це рух венозної крові зі шлуночка через легені, де вона перетворюється в артеріальну, до лівого передсердя.

Велике коло кровообігу - це рух артеріальної крові зі шлуночка через тканини й органи, де вона перетворюється у венозну, до правого передсердя.

Повністю розділені кола кровообігу є лише у птахів і ссавців, завдяки наявності в них чотирикамерного серця.

Отже, кровоносна система у тварин побудована із серця й кровоносних судин і буває двох типів - незамкнена й замкнена.

Які функції крові в організмі тварин?

КРОВ - рідка сполучна тканина, що рухається кровоносною системою та здійснює транспорт речовин.

Кров містить різні неорганічні та органічні сполуки, серед яких переважають вода, солі, білки, вуглеводи. Крім того, кров містить складні молекули, пігменти, які спеціально пристосовані для перенесення газів. Доставка О2 і СО2 до тканин та від них здійснюється за рахунок дихальних пігментів, які знаходяться в розчиненому стані (безхребетні) або зосереджені в кров’яних клітинах (хребетні). Найбільш розповсюдженими дихальними пігментами є червоний гемоглобін (містить залізо) та синій гемоціанін (містить мідь).

Кров у процесі еволюції формувалася як рідина в середині тіла для здійснення транспорту речовин. Тому всі її функції пов’язані саме з переміщенням по системі судин певних йонів, речовин та клітин. Отже, основними функціями крові є:

1) дихальна (перенесення кисню й вуглекислого газу);

2) поживна (перенесення поживних речовин);

3) видільна (транспорт від клітин до органів виділення продуктів обміну, надлишку речовин);

4) регуляторна (перенесення гормонів від залоз до клітин, чим забезпечується гуморальна регуляція);

5) терморегуляторна (перенесення тепла від м’язів, печінки по всьому організму для підтримання постійної температури тіла);

6) гомеостатична (за допомогою переміщення йонів чи сполук здійснюється підтримування сталості внутрішнього середовища);

7) захисна (перенесення антитіл, лейкоцитів для захисту організму від чужорідних речовин і клітин);

8) опорна (рідка кров характеризується нестискуваністю й бере участь у створенні гідравлічного скелета в дощового черв’яка, виноградного слимака, голкошкірих).

Іл. 147. Еритроцити крові жаби під мікроскопом

Функції крові здійснюються її клітинами (еритроцити, лейкоцити і тромбоцити) або міжклітинною речовиною, яка називається плазмою. Основну масу клітин крові становлять червоні кров’яні тільця - еритроцити.

Отже, кров виконує різноманітні функції, що є важливими для життєдіяльності організму.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Практична робота № 4

ПОРІВНЯННЯ БУДОВИ КРОВОНОСНОЇ СИСТЕМИ ХРЕБЕТНИХ ТВАРИН

Мета: порівняти будову кровоносної системи у різних груп хребетних тварин; закріпити знання про кровоносну систему.

Хід роботи

1. Зіставте групи хребетних тварин з особливостями їхньої кровоносної системи.

2. Розгляньте ілюстрацію схематичної будови кровоносних систем і визначте, якій групі хребетних тварин вони належать.

3. Визначте основні напрямки ускладнення кровоносної системи хребетних тварин.

4. Сформулюйте висновок про подібність та відмінність у будові кровоносної системи хребетних тварин.

Іл. 148. Схематична будова кровоносних систем хребетних

Біологія + Екологія

Іл. 149. Представник антарктичних риб

Клітини крові з дихальними пігментами виявлено в червів, молюсків, голкошкірих, проте тільки в хребетних еритроцити є в усіх представників. Хоча й тут спостерігається порушення закономірності. Винятком є невелика група антарктичних риб (білокровки, нототенії, широколобики). Більшість видів цих риб живе у морській воді, температура якої від -2 °С до 4 °С, у них відсутній плавальний міхур, їхня кров майже повністю позбавлена еритроцитів і гемоглобіну, уміст заліза в 25 разів нижчий, аніж у інших риб. Як у антарктичних риб відбувається транспорт газів кров’ю? Чому їхня кров не замерзає при мінусовій температурі?

РЕЗУЛЬТАТ

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 7 клас Соболь", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду