Войти
Закрыть

Будова дихальної системи

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 12. Будова дихальної системи

Поміркуйте

  • Чим між собою відрізняються дихальні системи голуба й кроля?

Згадайте

  • Типи дихальних систем
  • Будову дихальної системи ссавців

Дихання. Значення дихання для людини

Дихання — це сукупність процесів, які забезпечують надходження в організм кисню, використання його в окисних процесах і виділення з організму вуглекислого газу.

В організмі людини розрізняють зовнішнє і внутрішнє дихання.

Зовнішнє дихання — це обмін газами між кров’ю та атмосферним повітрям, що відбувається в органах дихання.

Внутрішнє дихання — це окисні процеси в клітинах, унаслідок яких виділяється енергія.

Дихання є життєво важливим процесом. Якщо без їжі людина може прожити не один тиждень, без води — кілька днів, то без кисню — лише декілька хвилин.

Дихальна система

Процес дихання відбувається за допомогою дихальної системи. Крім того, дихальна система здійснює й інші важливі функції: терморегуляцію, утворення звуків, розрізнення запахів, захист організму від негативного впливу зовнішнього середовища.

Основним органом дихання людини є легені, куди повітря потрапляє через повітроносні шляхи: ротову й носову порожнини, глотку, гортань, трахею і бронхи (мал. 12.1).

Надходження повітря до органів дихальної системи та виведення його назовні здійснюється м’язами тулуба.

Розгляньмо докладніше будову й функції органів дихання.

Носова порожнина та гортань

Носова порожнина — це простір складної форми, поділений навпіл хрящовою перегородкою (мал. 12.2). Слизова оболонка носової порожнини вкрита миготливим епітелієм.

Клітини слизової оболонки виділяють слиз, що зволожує вдихуване повітря, а велика кількість дрібних кровоносних судин, у яких тече тепла кров, зігріває його.

Крім того, носова порожнина є органом нюху, оскільки її слизова оболонка містить нюхові рецептори.

Гортань відокремлює дихальні шляхи від глотки й стравоходу. Вона утворена рухомо сполученими хрящами й прикріпленими до них м’язами та зв’язками (мал. 12.3).

Гортань забезпечує проходження повітря до трахеї та розмежовує дихальну й травну системи. Щоб під час ковтання їжа не потрапляла в дихальні шляхи, гортань у момент ковтка закривається спеціальним хрящем — надгортанником.

Мал. 12.1. Будова дихальної системи

Фрейм 3D-моделі «Легені»

Мал. 12.2. Носова порожнина

Мал. 12.3. Будова гортані

Важливою функцією гортані є забезпечення утворення звуків: звуки, які ми вимовляємо, виникають саме в цьому органі.

Трахея

Трахея — трубчаста частина дихальних шляхів, розташована між гортанню і бронхами (мал. 12.4а). Трахея складається з 16-20 хрящових напівкілець, сполучених між собою зв’язками (мал. 12.4б). Хрящі підтримують форму трахеї. Їхня незамкнена (задня) частина закрита еластичною стінкою, яка прилягає до стравоходу, що розміщений паралельно до трахеї. Завдяки еластичності цієї стінки їжа може вільно просуватися стравоходом.

Довжина трахеї становить 8-12 см. Її внутрішня поверхня вкрита клітинами миготливого епітелію. За допомогою рухів їхніх війок із трахеї видаляються пил і бруд.

Основна функція трахеї — проходження повітря з гортані до бронхів і назад.

Бронхи і легені

Бронхи — це повітропровідні шляхи, що відходять від трахеї і входять у легені.

Трахея поділяється на два головні бронхи. Вони, своєю чергою, поділяються на менші бронхи (лівий — на два, а правий — на три, відповідно до кількості часток у кожній із легень). Розгалуження бронхів утворює бронхіальне дерево. Кінцеві найтонші бронхи називають бронхіолами (мал. 12.5).

Мал. 12.4. Трахея (а), напівкільця, з яких складається трахея (б)

Головна функція бронхів — забезпечити проходження повітря від трахеї до альвеол і назад.

Легені — це парні органи дихання, які забезпечують газообмін між кров’ю і повітрям. Вони займають майже весь об’єм грудної клітки. Права легеня складається з трьох часток, а ліва — з двох.

Легені вкриті плеврою — плівкою зі сполучної тканини. Плевра утворює навколо кожної з легень замкнений плевральний мішок, заповнений плевральною рідиною.

Бронхіоли в легенях переходять у легеневі пухирці — альвеоли, де й відбувається процес газообміну (мал. 12.5).

Легені дорослої людини містять від 300 до 500 млн альвеол. Загальна площа їхньої поверхні сягає 100 м1 2! Завдяки цьому газообмін здійснюється дуже швидко.

Мал. 12.5. Бронхи та легені

Ключова ідея

Процес дихання забезпечують органи дихальної системи. Газообмін між повітрям і кров’ю здійснюється в легенях. Інші органи дихальної системи беруть участь у процесі надходження повітря в легені та його повернення в зовнішнє середовище.

Перевірте свої знання

1. Які органи належать до дихальної системи? 2. Які функції виконує носова порожнина? 3. Яку будову має трахея? 4. Які функції виконує гортань? 5. Яку будову мають легені?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду