Робота видільної системи
- 15-11-2021, 21:28
- 480
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 23. Робота видільної системи
Поміркуйте
- Чому продукти обміну сполук Нітрогену з організму людини виводяться у вигляді сечовини, а в риб — у вигляді амоніаку?
Згадайте
- Чому у птахів немає сечового міхура?
- Особливості кровопостачання печінки й нирок
Процес утворення первинної сечі
Утворення сечі відбувається як результат трьох основних процесів: фільтрації, секреції та реабсорбції — і складається з двох основних етапів: утворення первинної та вторинної сечі.
Первинна сеча утворюється в результаті процесу фільтрації в клубочках капсули нефрона (мал. 23.1).
Мал. 23.1. Схема утворення первинної сечі в процесі фільтрації
У капсулу нефрона кров надходить через тоненьку кровоносну артерію — приносну артеріолу, а виходить іншою — виносною, діаметр якої дещо менший. Це полегшує фільтрацію плазми з принесеної крові, насиченої різними речовинами, у порожнину капсули. Рідину, яка утворилася в цьому процесі, називають первинною сечею. Вона потрапляє у звивистий каналець нефрона.
Первинна сеча за своїм складом схожа на плазму крові, але в ній майже немає білків.
Процес утворення вторинної сечі
Первинна сеча містить продукти обміну речовин і речовини, які організм ще може використовувати. До того ж у ній багато води, яка ще потрібна організму. Тому у звивистому канальці відбувається реабсорбція — поглинання раніше виділених речовин (мал. 23.2). Там із первинної сечі поглинаються вода, глюкоза та інші корисні речовини.
Крім реабсорбції, у канальцях нефрона відбувається секреція — виділяються ті сполуки, які необхідно остаточно вивести з організму, наприклад йони Гідрогену й амонію.
Склад сечі значно змінюється, і вона перетворюється на вторинну сечу. Вторинна сеча містить воду, сечовину, сечову кислоту, амоніак тощо. Сечовина є одним з основних продуктів обміну, який виводиться з організму через нирки. Вона є продуктом обміну білків та інших органічних речовин, які містять Нітроген. Норма — це коли у вторинній сечі немає глюкози та білків.
Основна відмінність між первинною і вторинною сечею полягає в кількості води в їхньому складі. Уміст води у вторинній сечі вмайже в 100 разів менший. Повернення води в кров здійснюється переважно в петлі нефрона (петлі Генле). Вона з’єднує між собою звивисті канальці нефрона й має вигляд шпильки, утвореної прямою трубкою. Петля названа на честь науковця Фрідріха Генле.
Дізнайтеся більше
За добу в організмі дорослої людини утворюється близько 150-180 л первинної і 1,5 л вторинної сечі.
Мал. 23.2. Схема утворення вторинної сечі: у процесі реабсорбції у кров повертаються глюкоза, деякі амінокислоти, вітаміни, мінеральні солі, значна кількість води; у процесі секреції в сечу надходять сечова кислота, амоніак, мінеральні солі
Реабсорбція може відбуватися за допомогою пасивного (без витрати енергії) або активного (із витратою енергії) транспорту, а секреція — лише активного.
У нормі за добу в дорослої людини утворюється приблизно 1,5 л вторинної сечі. Ця кількість може збільшуватися, якщо до організму людини надходять діуретики — речовини із сечогінними властивостями. Їх використовують під час лікування деяких захворювань.
Регуляція роботи нирок
Процеси виділення в нирках регулюються як сигналами нервової системи, так і дією гормонів.
Утворення сечі відбувається за участі гормонів. Так, дія антидіуретичного гормона (АДГ) призводить до утворення меншої кількості сечі, але при цьому в ній збільшується концентрація речовин, що виводяться. Уплив гормона адреналіну також зменшує утворення сечі, а дія гормонів тирозину й кортизону, навпаки, — збільшує.
Дізнайтеся більше
- Усього в нирці налічується близько 1 млн нефронів.
- Здорові нирки фільтрують до 1200 мл крові за хвилину.
Нервова регуляція інтенсивності утворення сечі відбувається переважно шляхом регуляції кровопостачання в капсули нефронів: чим більше крові надходить до нефронів, тим інтенсивніше утворюється сеча. Для досягнення такого ефекту сигнали нервової системи діють на кровоносні судини, які несуть кров до нирок, звужуючи їх. У деяких випадках (наприклад, больовому подразненні) сигнали нервової системи можуть знижувати сечоутворення навіть до повного його припинення (явище анурії). Але довго це тривати не може, бо є небезпечним для людини.
Сечовипускання регулюється нервовою системою. У стінках сечового міхура розташовані нервові закінчення, які в разі його розтягнення (коли він наповнюється сечею) надсилають сигнал у центральну нервову систему. Сигнали сприймаються центром у нижній частині спинного мозку, який перебуває під контролем центрів головного мозку. Потім сигнал для сечовиділення надходить до стінок сечового міхура та м’яза-сфінктера, який відкриває прохід сечівника.
Отже, регуляція процесу сечовиділення є нервово-гуморальною.
Олександр Михайлович Шумлянський (17481795) народився на Полтавщині в козацькій сім’ї, навчався в Києво-Могилянській академії. У Страсбурзькому університеті захистив дисертацію «Про будову нирок», у якій уперше у світі (на 60 років раніше Вільяма Бовмена) ґрунтовно дослідив й описав особливості мікроскопічної будови нирок: звивисті канальці, судинний клубочок і капсулу нефрона. Розробив новий метод ін’єкцій сечових канальців та кровоносних судин нирок, завдяки чому довів відсутність прямого сполучення цих структур між собою.
Ключова ідея
Первинна сеча утворюється в капсулі нефрона. У канальці із сечі поглинаються потрібні організму речовини й додатково виділяються непотрібні. Так первинна сеча перетворюється на вторинну. Регуляція процесу сечовиділення є нервово-гуморальною.
Перевірте свої знання
1. Яку будову має нефрон? 2. Як утворюється первинна сеча? 3. Як утворюється вторинна сеча? 4*. Яке значення мають нирки для підтримання водно-сольового балансу?
Коментарі (0)