Войти
Закрыть

Тепловий баланс і терморегуляція

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 26. Тепловий баланс і терморегуляція

Поміркуйте

  • Які переваги та недоліки для організму має підтримання сталої температури тіла?
  • Чому людина пітніє під час фізичних навантажень?

Згадайте

  • Будову шкіри людини
  • Типи шкірних залоз людини

Терморегуляція

Терморегуляція — це врівноваженість процесів віддавання й утворення тепла в організмі. Для людини терморегуляція є дуже важливою, оскільки процеси обміну речовин в організмі відбуваються нормально лише за умови сталої температури тіла.

Процеси теплоутворення (термогенезу) в організмі відбуваються під час біохімічних реакцій у клітинах (здебільшого у внутрішніх органах і скелетних м’язах).

Перенесення тепла в організмі здійснюється переважно кровоносною системою: нагріта кров циркулює між. частинами тіла.

Процеси тепловіддачі забезпечуються здебільшого шкірою, а також легенями й органами виділення.

Віддавання тепла шкірою регулюється за допомогою кількості крові, що протікає через капіляри шкіри.

Коли організму потрібно позбутися зайвого тепла, судини розширюються, ними проходить більше крові, шкіра нагрівається, віддаючи більше тепла (цей процес супроводжується почервонінням шкіри);

Якщо теплоту слід економити, судини звужуються, а рух крові вповільнюється (шкіра при цьому стає блідою).

Кількість утвореного тепла збільшується під час фізичних навантажень, відповідно, збільшується й тепловіддача. Це відбувається за рахунок виділення поту, при цьому значна кількість теплоти витрачається на його випаровування. Так само організм віддає більше тепла у спекотну погоду.

Регуляція теплообміну

Утворення та виділення теплоти регулюються центральною нервовою системою й залозами внутрішньої секреції. Ці процеси відбуваються рефлекторно.

Терморегуляцію в організмі людини забезпечує гіпоталамус — частина головного мозку. У ньому є термочутливі «датчики» — нервові клітини, які визначають температуру крові, що надходить у мозок. Ці клітини реагують навіть на дуже незначні зміни температури.

Сигнали гіпоталамусу можуть збільшувати як виробництво тепла (інтенсифікація процесів обміну, тремтіння м’язів тощо), так і тепловіддачу (розширення судин шкіри, підсилення потовиділення тощо).

У разі ушкодження переднього відділу гіпоталамуса порушується тепловіддача й підвищується температура тіла, такий стан називають гіпертермією.

Ознаки теплового (сонячного) удару:

  • загальна слабкість;
  • головний біль;
  • шум у вухах;
  • нудота;
  • запаморочення.

Основні процедури загартовування:

  • повітряні ванни;
  • сонячні ванни;
  • водні процедури.

Теплові та сонячні удари

Узгодженість процесів теплоутворення та тепловіддачі дозволяє підтримувати тепловий баланс організму, забезпечуючи сталу температуру тіла. Утім іноді цей баланс порушується, що є небезпечним для здоров’я людини.

Тепловий удар — це патологічний стан організму, який виникає внаслідок його перегрівання. Найчастіше причинами теплового удару є підвищення температури й вологості повітря. За умов високої вологості неможливе випаровування поту з поверхні шкіри, тому організм не встигає позбуватися зайвого тепла.

Сонячний удар є різновидом теплового удару. Він виникає в разі перегрівання людини під дією прямих сонячних променів.

Коли стався тепловий чи сонячний удар, слід негайно звернутися до лікаря або викликати швидку медичну допомогу.

Для надання першої допомоги необхідно:

  • перемістити людину в прохолодне місце або в тінь;
  • укласти її на спину, підняти голову;
  • забезпечити вільне дихання, послабивши одяг;
  • охолодити тіло за допомогою холодних компресів, обливання водою;
  • дати вдосталь напитися.

Щоб уникнути теплових і сонячних ударів, у спекотну погоду не виходьте на вулицю без капелюха зі світлого матеріалу та уникайте тяжкої фізичної праці. За високої температури середовища носіть легкий вільний одяг і пийте достатньо рідини, щоб запобігти зневодненню організму.

Загартовування

Загартовування — це комплекс заходів, спрямованих на підвищення функціональних резервів організму та його опірності до несприятливого впливу фізичних чинників навколишнього середовища.

Юлій Карлович Шимановський (1829-1868) — лікар, професор хірургії Київського університету. Уперше у світовій хірургічній практиці описав пересадку шкіри. Також упроваджував широке застосування шкірної пластики.

Загартовування покращує захисні можливості імунної системи й запобігає розвитку захворювань.

Гігієнічні вимоги до загартовування:

  • регулярність процедур;
  • поступове нарощування сили й тривалості процедур;
  • урахування індивідуальних особливостей організму;
  • постійний контроль за станом організму.

Зверніть увагу! Загартовувати організм необхідно поступово й обережно. Для визначення процедур і режиму їх проведення необхідно проконсультуватися з лікарем та пройти профілактичне обстеження. Неправильне загартовування може призвести до негативних наслідків і завдати шкоди здоров’ю.

Ключова ідея

Терморегуляція здійснюється кількома способами, зокрема за рахунок зміни току крові по судинах шкіри та завдяки потовиділенню. Наслідком порушення теплообміну можуть бути тепловий або сонячний удари. Загартовування підвищує опірність організму та активізує імунну систему.

Перевірте свої знання

1. Що таке терморегуляція? Як вона здійснюється? 2. Якими є заходи профілактики теплового й сонячного ударів? 3*. Поясніть, чому в людини так багато потових залоз. 4*. Із якою метою люди загартовують свій організм?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду