Войти
Закрыть

Зорова сенсорна система. Сприйняття зображення

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 41. Зорова сенсорна система. Сприйняття зображення

Поміркуйте

  • Які переваги людині надає розміщення очей на голові?

Згадайте

  • Функції кришталика
  • Плями на сітківці (жовта й сліпа)

Акомодація ока та фокусування зображення

Ми бачимо предмет завдяки тому, що його зображення потрапляє на сітківку. У випадку різного віддалення предметів від ока точне фокусування їх на сітківці досягається шляхом зміни кривизни кришталика — акомодації (мал. 41.1).

Формування зображення на сітківці стає можливим завдяки тому, що відбиті від предметів промені світла заломлюються оптичними структурами ока (рогівка, кришталик) і проходять через зіницю, яка є отвором райдужної оболонки. Проходячи крізь зіницю, промені формують на сітківці перевернуте на 180° та зменшене зображення предметів. Те, що людина бачить світ у правильній орієнтації, є «заслугою» нервової системи, яка вносить відповідні корективи у сприйняття (мал. 41.2).

Під час переведення погляду з далеко розташованих від ока предметів на близько розташовані війковий м’яз скорочується, і кришталик завдяки своїй еластичності стає більш опуклим (мал. 41.1). При цьому збільшується його заломлювальна сила й зображення фокусується на сітківці. У разі віддалення предмета від ока напруження м’яза зменшується. Війкове тіло натягується, і кришталик стає більш пласким. Від цього заломлювальна сила зменшується, і предмети на далекій відстані стають чітко видимими.

Мал. 41.1. Акомодація ока — це зміна форми кришталика для фокусування зображення на сітківці

Мал. 41.2. Формування зображення на сітківці

У райдужній оболонці є м’язи, які можуть зменшувати та збільшувати розмір зіниць, регулюючи кількість світла, яке потрапляє до ока. Якщо освітлення є заяскравим, зіниці звужуються і пропускають менше світла. Якщо світла для формування зображення не вистачає (наприклад, у сутінках), то зіниці розширюються, збільшуючи його надходження до сітківки.

Сприйняття світла

До того, як світло потрапить на сітківку, воно проходить крізь рогівку, передню камеру ока, зіницю, задню камеру ока, кришталик та склисте тіло. Ці структури утворюють оптичний апарат ока.

У сітківці людини містяться фоторецептори — колбочки й палички (мал. 41.3).

Дізнайтеся більше

Крім людини, три типи колбочок у сітківці мають лише людиноподібні мавпи. В інших мавп у сітківці міститься два типи колбочок, які сприймають лише синє й червоне світло.

Мал. 41.3. Будова сітківки

У паличках є зоровий пігмент родопсин. Вони сприймають значну частину спектра видимого світла й добре працюють в умовах сутінкового освітлення. Проте палички не розрізняють кольорів.

Колбочки містять зоровий пігмент фотопсин і забезпечують розпізнавання кольорів. Однак працювати вони можуть лише за умов досить яскравого освітлення.

Більшість колбочок розташовані в центрі сітківки — у жовтій плямі, вона є зоною найкращого денного бачення.

Сліпа пляма має вигляд білуватої круглої цятки й позбавлена світлочутливих елементів, тому світлові промені тут не сприймаються.

У разі потрапляння світла на фоторецептори в них виникають складні процеси, які зумовлюють нервове збудження — сигнал. Він за допомогою спеціалізованих нейронів надходить зоровим нервом до таламусу, потім спрямовується в кору потиличних часток мозку, де збирається зображення у вигляді зорового образу.

Сприйняття кольору

Ви вже знаєте, що колбочки — це рецептори денного зору, здатні сприймати різні кольори. Колірний зір забезпечується трьома типами колбочок. Рецептори першого типу збуджуються червоною частиною спектра світла, другого — зеленою, а третього — синьою (мал. 41.3). Сприйняття всіх інших кольорів виникає внаслідок поєднання сигналів від збудження різних типів колбочок.

Бінокулярний зір

Наявність двох очей дозволяє людині бачити предмети об’ємними, а не пласкими. Це відбувається завдяки тому, що кожне око отримує відбиті від предметів промені під дещо іншим кутом зору. На основі цього мозок «зливає» дві картинки від різних очей в одну, формуючи об’ємне зображення.

Такий тип зору називають бінокулярним. Бінокулярний зір є важливим для хижаків, бо дозволяє краще визначати відстань до здобичі. У предків людини (і всіх інших приматів) бінокулярний зір сформувався через потребу максимально точно визначати дистанцію між гілками для стрибків під час життя на деревах.

Ключова ідея

Кришталик забезпечує фокусування зображення на сітківці. Сітківка — це оболонка ока, яка сприймає світлові подразнення за допомогою фоторецепторів. У сітківці є два типи фоторецепторів — колбочки й палички. Палички сприймають увесь спектр видимого світла, але не сприймають кольори. Також вони забезпечують сутінковий зір. Колбочки відповідають за сприйняття кольору.

Перевірте свої знання

1. Як відбувається акомодація ока? 2. Які пігменти містять палички та колбочки? 3. Як око сприймає кольорове зображення? 4*. Чому палички сітківки можуть працювати за набагато слабшого освітлення, ніж колбочки?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду