Вплив токсичних речовин на нервову систему й поведінку людини
- 17-11-2021, 11:09
- 565
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 52. Вплив токсичних речовин на нервову систему й поведінку людини
Поміркуйте
- Чому деякі речовини негативно впливають на організм людини?
Згадайте
- Наслідки харчових отруєнь
- Що таке звички?
Поняття про токсичні речовини
Токсичними називають речовини, які в певних (зазвичай невеликих) дозах порушують життєдіяльність живих організмів і спричиняють їх отруєння, що стає причиною захворювань або навіть загибелі організму.
Токсичними можуть бути деякі прості хімічні речовини, наприклад випари брому або ртуть, але більшість токсичних речовин є складними хімічними сполуками.
Механізми дії токсичних речовин
Токсичні речовини можуть діяти як на окремі клітини, так і на організм у цілому. На клітинному рівні вони негативно впливають на роботу ферментів.
На тканинно-органному рівні токсичні речовини вражають окремі органи або тканини. Так, токсини з отрути кобри вражають нервову систему, а токсини, що містяться в отруті гадюки, руйнують клітини крові та тканини в місці укусу. Уражені органи перестають виконувати свої функції (серце зупиняється, нирки припиняють виводити з організму продукти обміну тощо), що й стає причиною загибелі організму.
Вплив токсинів на нервову систему і психіку людини
Отруйні речовини, утворені живими організмами, називають токсинами. Їх можуть виробляти організми різних груп: мікроорганізми, гриби, рослини, тварини.
Токсини можуть уражати різні системи організму. Утім більшість із них здатні порушувати роботу нервової системи людини та впливати на психіку.
Серед рослинних токсинів небезпеку для людини становлять насамперед алкалоїди — нікотин, атропін, скополамін, дитилін, рицин, стрихнін та інші.
Прикладом дії токсинів на нервову систему людини є таке захворювання, як ерготизм. Воно виникає після споживання продуктів із зерна, ураженого ріжками (паразитичним грибом Claviceps purpurea) (мал. 52.1). Ріжки містять такі токсини, як ерготамін, ерготоксин, ергостерин тощо. Ці токсини впливають на центральну нервову систему спочатку збуджуючи, а потім пригнічуючи її. Ознаками отруєння є розвиток психозу, галюцинації, непритомність тощо.
Ще одним небезпечним токсином є атропін, який міститься в рослинах родини Пасльонові (дурман, блекота, беладонна тощо). Результатом дії атропіну є порушення свідомості, галюцинації, психічні розлади та інші симптоми.
Серед тваринних найвідомішим токсином є тетродотоксин (мал. 52.2). Він має нейропаралітичну дію — нервові волокна втрачають здатність проводити імпульси, а в людини настає смерть від паралічу дихальних м’язів.
Токсичні речовини за походженням:
- неорганічні;
- органічні;
- створені штучно.
Ріжки — гриб, що паразитує на пшениці, містить дуже небезпечні токсини (алкалоїди)
Ерготизм — отруєння, яке порушує не лише психіку, а й спричиняє гангрену окремих ділянок тіла
Мал. 52.1. Токсини спричиняють тяжкі хворобливі стани людини та смерть
Дізнайтеся більше
- У природі токсичні речовини необхідні живим організмам для виживання. Токсини можуть захищати їх від хижаків чи паразитів, допомагати вбивати здобич або конкурентів у боротьбі за певні ресурси.
- Існує близько 10 000 видів отруйних рослин. Уміння відрізняти ці рослини є дуже важливим для збереження життя і здоров’я.
Вплив наркотичних речовин на нервову систему і психіку людини
Різновидом небезпечних токсичних сполук є наркотичні речовини (як природного, так і штучного походження). Вони здатні заміщувати сполуки, які беруть участь у процесах обміну речовин та передачі сигналів у клітинах центральної нервової системи.
Наркотичні речовини здатні збуджувати психіку або, навпаки, пригнічувати її, спричиняючи надмірну сонливість. Вони можуть призводити до появи галюцинацій і порушення свідомості. У разі вживання наркотиків у людини швидко погіршується пам’ять, знижуються інтелектуальні здібності.
Головна проблема вживання наркотиків — це зменшення або припинення організмом виробництва тих сполук, дію яких заміщують ці наркотичні речовини. Крім того, організм поступово звикає до надходження наркотиків і перестає реагувати на їхню певну кількість. У людини виникає потреба в постійному збільшенні дози наркотичної речовини. Формується наркотична залежність, якої дуже важко позбутися.
Під упливом наркотичних речовин відбувається руйнування особистості. Людина втрачає відчуття реальності, а її поведінка стає непередбачуваною. Коли наркотична залежність уже розвинулась, навіть коротка затримка з прийомом чергової дози спричиняє тяжкі фізичні страждання (абстинентний синдром).
Мал. 52.2. Фуґу — традиційна страва японської кухні. Для її приготування використовують бурого скелезуба (Takifugu rubripes), що містить смертельно небезпечний тетродотоксин (переважно в печінці, ікрі, жовчному міхурі та шкірі)
Вплив алкоголю на нервову систему й психіку людини
Алкоголь порушує роботу центральної нервової системи. Він може бути причиною неадекватного сприйняття дійсності та психічних розладів. Під дією алкоголю людина часто перестає контролювати свої вчинки. У неї погіршується координація рухів, знижується швидкість реакції. Усе це створює небезпеку і для самої людини, і для її оточення.
Як у випадку з наркотичними речовинами, у людини може розвинутися психічна й фізична залежність від алкоголю. А припинення його вживання в людей зі сформованою залежністю також спричиняє настання абстинентного синдрому.
Ключова ідея
Токсичні речовини порушують життєдіяльність живих організмів і спричиняють тяжкі отруєння. До таких речовин належать наркотичні речовини, алкоголь, природні токсини тощо. Їхнє споживання впливає на центральну нервову систему: можливі виникнення галюцинацій, порушення психічної діяльності, формування залежності тощо.
Перевірте свої знання
1. Які речовини є токсичними? 2. Як наркотичні речовини впливають на роботу мозку людини? 3. Чому вживання алкоголю стає причиною порушень роботи нервової системи? 4. Що таке абстинентний синдром?
Коментарі (0)