Войти
Закрыть

Ендокринна система

8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)

 

§ 55. Ендокринна система

Поміркуйте

  • Як нервова система пов’язана з ендокринною?

Згадайте

  • Гормони в організмі людини
  • Типи залоз в організмі людини

Будова ендокринної системи

Ендокринна система — це сукупність органів, частин органів та окремих клітин, які секретують (виділяють) у кров і лімфу гормони (див. мал. 55.1 та таблицю). Разом із нервовою ендокринна система регулює й координує важливі функції організму: ріст, розмноження, обмін речовин, процеси адаптації.

В ендокринній системі розрізняють центральний і периферичний відділи, які взаємодіють між собою й утворюють одне ціле.

Органи центрального відділу тісно пов’язані з органами центральної нервової системи й координують діяльність усіх інших ланок ендокринної системи. Це гіпофіз і гіпоталамус.

Залози ендокринної системи

Органи периферичного відділу активно впливають на організм, посилюють або послаблюють обмінні процеси. Це — щитоподібна залоза, прищитоподібні, надниркові залози тощо.

Мал. 55.1. Ендокринні залози в організмі людини

Фрейм 3D-моделі «Ендокринна система»

Порушення роботи деяких ендокринних залоз

Ви вже знаєте, що ендокринні залози є залозами внутрішньої секреції. Як окрему групу в складі ендокринної системи часто виділяють залози змішаної секреції. Вони працюють як залози внутрішньої й зовнішньої секреції. До них належать підшлункова залоза, сім’яники та яєчники.

Порушення функцій ендокринних залоз, їх причини та профілактика

Навіть незначні перебої у виробленні гормонів залозами ендокринної системи можуть призвести до негативних наслідків. Порушення виникають як у випадку недостатнього вироблення гормонів, так і у випадку їхнього надмірного продукування. Надмірна інтенсивність діяльності залоз внутрішньої секреції називається гіперфункцією, а недостатня — гіпофункцією (див. таблицю).

Існує багато причин порушення роботи ендокринних залоз:

  • спадкові порушення (синдром Шерешевського-Тернера, синдром Клайнфельтера тощо);
  • травми (черепно-мозкові травми можуть завадити роботі гіпоталамуса та гіпофіза);
  • пухлини (як злоякісні, так і доброякісні);
  • запальні процеси, спричинені іншими захворюваннями (якщо запальний процес відбувається поряд з ендокринною залозою, він може вплинути на її роботу);
  • нестача або надлишок певних речовин у раціоні. Дуже небезпечною для людини є нестача Йоду (йододефіцит). Йод міститься у складі гормонів, які синтезує щитоподібна залоза. Якщо Йод не надходить в організм у потрібній кількості, гормони не синтезуються й виникають ознаки гіпофункції залози.

Відеоурок «Ендокринна система»

Профілактика порушень роботи ендокринних залоз:

  • запобігання травмуванню залоз;
  • дотримання принципів раціонального харчування з достатнім умістом необхідних речовин та елементів (зокрема Йоду);
  • обстеження у випадку ризику розвитку пухлин або виникнення запальних процесів.

Ключова ідея

Ендокринна система регулює життєдіяльність організму шляхом вироблення гормонів. До залоз ендокринної системи належать залози як внутрішньої, так і змішаної секреції. Порушення їхньої роботи має негативні наслідки для здоров’я людини.

Перевірте свої знання

1. Які функції ендокринної системи в організмі людини? 2. Які відділи існують в ендокринній системі? 3. Які залози можна назвати залозами змішаної секреції? 4. Що таке гіпофункція? 5. Що може бути причиною порушення роботи ендокринних залоз?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду