Репродуктивне здоров’я. Проблеми репродуктивної системи
- 17-11-2021, 11:30
- 406
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 65. Репродуктивне здоров’я. Проблеми репродуктивної системи
Поміркуйте
- Як в організмі людини регулюється робота репродуктивної системи?
Згадайте
- Будову репродуктивної системи людини
- Роботу імунної системи людини
Репродуктивне здоров’я
За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, репродуктивне здоров’я характеризується можливістю:
- зачаття й народження дітей;
- сексуальних стосунків без загрози захворювань, що передаються статевим шляхом;
- безпечної вагітності, пологів, виживання і здоров’я дитини;
- планування наступних вагітностей.
Чинники, що впливають на репродуктивне здоров’я:
- спосіб життя (наявність або відсутність шкідливих звичок);
- спадкові чинники;
- соціально-економічні й екологічні чинники (рівень життя, стан навколишнього середовища);
- стан системи охорони здоров’я в країні (рівень доступності медичних послуг).
Чинники можуть упливати на репродуктивне здоров’я людини як позитивно, так і негативно.
Безпліддя. Порушення процесів запліднення
Однією з важливих проблем репродуктивної системи людини є безпліддя (нездатність мати дітей). Часто воно пов’язане з порушеннями процесу запліднення. Причини цього можуть бути в організмі як чоловіка, так і жінки.
Для подолання безпліддя використовують репродуктивні технології, зокрема штучне запліднення. Сьогодні є методики, що дозволяють здійснювати запліднення як усередині організму жінки, так і за його межами (мал. 65.1). Новітні розробки в цій галузі дають можливість мати дітей парам, які ще донедавна не могли про це й мріяти.
Уплив шкідливих речовин на розвиток плода
Дія шкідливих речовин під час розвитку плода становить особливу небезпеку. Це зумовлено тим, що за короткий період ембріонального розвитку в організмі утворюється велика кількість органів та їх систем. Під час їхнього формування навіть найменший негативний уплив може призвести до порушень, що матимуть тяжкі наслідки.
Мал. 65.1. Схема екстракорпорального запліднення
Саме тому багато лікарських препаратів мають обмеження щодо застосування їх під час вагітності. Якщо не дотримуватися застережень, це може призвести до непередбачуваного результату. Так, у середині XX століття вживання вагітними безпечного для дорослих снодійного препарату призвело до народження дітей із недорозвиненими кінцівками.
Вам уже відомо про вплив паління й алкоголю на всі системи органів людини. Продукти, що містяться в тютюновому диму, небезпечні й для дорослого організму, а під час вагітності вони можуть спричинити ушкодження плаценти або передчасні пологи. Алкоголь упливає на розвиток нервової системи й може призводити до народження дітей із психічними порушеннями.
Захворювання, що передаються статевим шляхом
Дуже небезпечними для здоров’я людини є захворювання, які передаються статевим шляхом (ЗПСШ). Проти деяких із них (гонорея, сифіліс, кандидоз) імунітет не виробляється, і можливе повторне зараження. Проникаючи в організм статевими шляхами, збудники цих захворювань можуть порушувати функціонування інших органів. Так, збудник сифілісу вражає нервову систему, серце й кістки, а ВІЛ руйнує імунну систему.
Валентин Іванович Грищенко (1928-2011) — видатний український акушер-гінеколог і кріобіолог. У 1980-ті роки першим в Україні почав застосовувати для лікування безпліддя допоміжні репродуктивні технології, зокрема метод екстракорпорального запліднення. 1981 року в Україні народилася перша дитина, зачата в результаті штучного запліднення (in vitro).
Захворювання, що передаються статевим шляхом, можуть спричинятися: найпростішими (трихомоніаз), бактеріями (гонорея та сифіліс), вірусами (генітальний герпес, ВІЛ), мікроскопічними грибами (кандидоз).
Статевим шляхом можуть передаватися й деякі паразитарні інфекції (педикульоз).
Запобігання захворюванням, що передаються статевим шляхом
ЗПСШ можуть передаватися під час усіх видів статевих контактів. Багатьма можна також заразитися в процесі деяких косметичних процедур.
Правила безпечної статевої поведінки:
- правильне використання презервативів;
- правильне застосування місцевих бактерицидних засобів;
- періодичне обстеження в спеціалізованих клініках (лабораторіях);
- лікування в разі діагностування захворювання;
- обов’язкове інформування статевих партнерів (у випадку наявності інфекції);
- вакцинація проти збудників ЗПСШ, для яких створено вакцини (гепатит В, папіломавірус).
Ключова ідея
Репродуктивна система людини дуже вразлива до негативних упливів. Шкідливі речовини, зокрема ті, які потрапляють в організм під час паління, а також алкоголь, здатні порушувати розвиток плода. Це може спричинити аномалії та призвести до його загибелі. Небезпечними є інфекції, що передаються статевим шляхом. Їх дуже складно вилікувати в разі зараження, але можна легко уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя.
Перевірте свої знання
1. Чому плід під час розвитку є дуже вразливим до дії шкідливих речовин? 2. Як паління та алкоголь можуть упливати на плід? 3*. Чому ВІЛ є вкрай небезпечною загрозою для організму людини?
Коментарі (0)