Стрес
- 17-11-2021, 11:34
- 427
8 Клас , Біологія 8 клас Задорожний, Рудич (поглиблене вивчення біології, нова програма)
§ 67. Стрес
Поміркуйте
- Чому в критичних ситуаціях одні процеси в організмі людини прискорюються, а інші — уповільнюються?
Згадайте
- Функції симпатичного відділу вегетативної нервової системи
- Де виробляється гормон адреналін і як він діє на організм людини?
- Діяльність гіпоталамо-гіпофізарної системи
Стрес
Стрес — загальна реакція організму на дуже сильний зовнішній уплив. Він виникає в разі дії на організм чинників (стресорів), які порушують гомеостаз. Основна функція стресу — адаптація організму до умов, що змінилися, його пристосування до конкретної ситуації.
Реакцію організму на дію стресорів забезпечує переважно діяльність гіпоталамо-гіпофізарної системи. Її сигнали надходять до симпатичного відділу вегетативної нервової системи та мозкового шару надниркових залоз, які на початковому етапі стресу виділяють гормон адреналін, а в подальшому — кортизол.
Мал. 67.1. Відповідь організму на дію стресового фактора
І сигнали симпатичної нервової системи, і дія адреналіну працюють на приведення організму в стан підвищеної активності. Виникає так звана реакція «бийся або тікай». Вона забезпечує мобілізацію ресурсів організму та його швидку відповідь на зміни в навколишньому середовищі — підвищення кров’яного тиску, збільшення частоти пульсу, розширення бронхів, підвищення рівня глюкози в крові тощо (мал. 67.1).
Стадії стресу
Розрізняють три стадії стресу: стадія тривоги, стадія адаптації, стадія виснаження (мал. 67.2).
Стадія тривоги. Організм визначає, що виникла ситуація, яка може йому загрожувати. Він починає шукати шляхи виходу. Відбувається активація симпатичного відділу вегетативної нервової системи. Ендокринна система викидає низку гормонів (адреналін, адренокортикотропний гормон, кортизол) для мобілізації пристосувальних сил організму. При цьому опірність організму зростає.
Стадія адаптації. Через мобілізацію ресурсів під упливом нервової й гуморальної систем здатність організму до опору збільшується, організм переходить до довготривалої стратегії. Ця стадія є найуспішнішою для подолання кризи. Організм пристосовується, використовує свої компенсаторні можливості, щоб упоратися із загрозою. Життєдіяльність нормалізується.
Мал. 67.2. Стадії стресу
Стадія виснаження. Якщо організму не вдалося вирішити проблеми, то він починає відчувати нестачу ресурсів, можливості організму вичерпуються. Здатність організму до опору знижується. Для стадії характерні пригнічення функцій фізіологічних систем.
Причини виникнення стресу
У людини стрес може виникати за різних обставин. Причини, які сприяють появі стресу, називають стресовими факторами.
Стрес може бути наслідком дії зовнішніх факторів — шуму, надзвичайної ситуації, стихійного лиха, які безпосередньо впливають на організм людини. Наприклад, у разі землетрусу людина має максимально швидко покинути будівлю, і стресовий стан організму дозволяє їй бігти набагато швидше, ніж вона може за звичайних обставин.
Також причиною стресу може бути емоційне сприйняття певної ситуації. Реакція людини на подію залежить від особливостей її характеру та психіки. Так, уболівальники сприймають програш улюбленої команди по-різному. У декого погіршиться настрій, а хтось сприйме поразку надто близько до серця, і психоемоційний стрес призведе до погіршення здоров’я, скажімо, до серцевого нападу.
Уплив тривалого стресу на різні системи організму людини
Дистрес
Стрес є пристосувальною реакцією організму, яка підвищує шанси на виживання за важких умов. Але якщо стрес надто сильний і його наслідком є порушення гомеостазу організму, то виникає так званий дистрес.
Дистрес — руйнівний процес, результатом якого є погіршення психоемоційного стану людини. Він може стати причиною розвитку психічних захворювань, таких як, наприклад, депресія.
Основні причини дистресу в людини:
- ушкодження організму, травми, захворювання, довготривалий біль;
- неможливість тривалий час задовольняти важливі фізіологічні потреби (нестача води, їжі, тепла тощо);
- тривалі негативні емоції (страх, гнів, лють тощо);
- невідповідні умови життя (наприклад, недостатнє надходження кисню в кров у горах).
Анімація «Стрес»
Ключова ідея
Стрес забезпечує мобілізацію функцій і систем організму для використання його резервних можливостей. Відповідь організму на стрес забезпечують гіпоталамус, гіпофіз, симпатична нервова система та надниркові залози. Стрес, що стає надто сильним (дистрес), шкідливо впливає на організм.
Перевірте свої знання
1. Що таке стрес? 2. Які стадії має стрес? 3. Що таке дистрес? 4*. За малюнком 67.1 визначте, чому у відповідь на стрес підвищується кров’яний тиск та прискорюється серцебиття. 5*. Які переваги надає організму перетворення глікогену на глюкозу у випадку стресу?
Коментарі (0)