Захворювання органів дихальної системи
- 18-11-2021, 21:30
- 335
8 Клас , Біологія 8 клас Костильов, Яценко
Урок 16. Захворювання органів дихальної системи
Більшість із нас з раннього дитинства чує таку пораду: вдихати повітря слід носом, а видихати через рот. Паління цигарок — прямий шлях до раку легень. Крім того, актуальним залишається пересторога захворювання на туберкульоз. Яким чином протидіяти хворобам органів дихальної системи?
Ключові слова: риніт, фарингіт, тонзиліт, ларингіт, трахеїт, бронхіт, пневмонія, плеврит, туберкульоз, паління тютюну.
Захворювання органів дихальної системи. Захворювання органів дихання можуть бути спричинені хвороботворними вірусами і бактеріями. Вони завжди є присутніми у більшій або меншій кількості в повітрі та воді. У розвитку хвороб можуть брати участь такі чинники, як пил або агресивні хімічні речовини, які потрапляють в атмосферу в результаті діяльності людини. Тверді пилові частинки, занурюючись в епітеліальні клітини дихальних шляхів, травмують їх і відкривають шлях для проникнення збудників хвороб. Те саме чинять їдкі речовини й ті, що легко проникають крізь слизові оболонки (наприклад, розчинники фарб, бензин тощо). Також підвищує ризик захворіти вдихання ротом надто холодного, гарячого та сухого повітря. Якщо людина вдих здійснює носом, повітря фільтрується від твердих часток, очищується на поверхні слизового епітелію, зігрівається або охолоджується. У слизу, який виробляють клітини війчастого епітелію, є фермент лізоцим, що має антибактеріальні властивості. Також туди потрапляють лейкоцити, що знищують бактерій.
Слиз, який накопичується в носовій порожнині, періодично потрібно видаляти. Щоб не розповсюджувати присутніх у ньому збудників, слід користуватися одноразовими паперовими серветками, а багаторазові — слід регулярно і ретельно прати окремо від інших речей. Далі повітря проходить крізь хоани і потрапляє в глотку. У її піднебінній частині та ротоглотці знаходяться острівці лімфоїдної тканини, так звані мигдалини, де повітря зазнає ще одного очищення. Таким чином повітря до легень потрапляє в очищеному вигляді. Проте вдих відбувається досить швидко і захисні механізми нашого організму можуть не встигнути повністю очистити повітря. Особливо тоді, коли людина перебуває в натовпі, у транспорті, у задимленому приміщенні тощо. Ще небезпечнішим є перебування поряд з хворими. Хвора людина, що кашляє або чхає, розносить збудників хвороб на кілька метрів довкола себе. Ми цього не помічаємо і вдихаємо повітря, насичене бактеріями чи вірусами. Тому під час зростання сезонної захворюваності необхідно захищати органи дихання за допомогою марлевої пов’язки, особливо в місцях масового скупчення людей. Але необхідно пам’ятати, що маски потрібно час від часу міняти.
Якщо все ж зараження сталося, у людини можуть виникати запалення слизових оболонок. Якщо ураження зазнала слизова оболонка носової порожнини — розвивається риніт, глотки — фарингіт, мигдалин — тонзиліт, голосових зв’язок — ларингіт, трахеї — трахеїт, бронхів — бронхіт. Запалення тканини легень називається пневмонією, а слизової оболонки плеври — плевритом.
Туберкульоз — одне з найнебезпечніших важковиліковних інфекційних захвороювань. Хворіють люди і тварини, при цьому вражаються різні органи з утворенням специфічних запальних процесів. Найчастіше трапляється туберкульоз легень, рідше — нирок і сечовивідних шляхів, кісток і суглобів. Дуже рідко вражаються лімфатичні вузли, очі, шкіра, мозок. Збудник туберкульозу — бактерія, яку називають «паличка Коха» на честь ученого, що її відкрив. Бактерія швидко гине при високій температурі (при 70 °С — за 1 хв), але витримує низькі. У закритих непровітрюваних приміщеннях бактерія здатна зберігатися до кількох місяців.
Основним джерелом інфекції є хворі на туберкульоз. Зараження відбувається через вдихання пилу, на якому можуть знаходитися збудники, та повітряно-крапельним шляхом. Рідко зараження відбувається через їжу, посуд та побутові речі. Люди, в організм яких потрапив збудник туберкульозу, необов’язково хворіють на туберкульоз, адже в них формується імунітет проти збудника. Підвищують стійкість до захворювання вакцинація БЦЖ, здоровий спосіб життя та збалансоване харчування.
Неймовірну небезпеку для здоров’я людини таїть у собі паління. Цю звичку людство плекає сотні років. Безліч доказів шкідливості і смертельної небезпеки від тютюну досі не зупинили людство від використання рослини, з листків якої виробляють цигарки (мал. 37).
У тютюновому димі міститься нікотин та сотні хімічних речовин, надзвичайно шкідливих для організму. Це чадний газ, синильна кислота, формальдегід, аміак, канцерогенні речовини (ті, що спричинюють рак), сажа, смоли, радіоактивні хімічні елементи, важкі метали.
Мал. 37. Тютюн — рослина, від якої мільйони людей на Землі хворіють і помирають
У людей, які регулярно палять цигарки, слизові оболонки дихальних шляхів перебувають у стані хронічного запалення, активність епітелію є зниженою. Захисні механізми в курців послаблені, на відміну від людей, які не палять. Паління цигарок знижує вміст кисню у крові. Якщо палять молоді люди, у них погіршуються показники розумової і фізичної працездатності, знижуються ефективність навчання, підвищується втомлюваність.
Курці в десятки разів частіше хворіють на рак органів дихання, ніж люди, які не палять цигарок. Значно частіше курці хворіють на бронхіальну астму і туберкульоз. Загалом тривалість життя в результаті паління скорочується на 6-8 років. Смертність курців у молодому віці є на 30-40 % вищою.
Приблизно третина диму від цигарки потрапляє в зовнішнє середовище і забруднює його шкідливими речовинами. Людина, яка знаходиться в атмосфері тютюнового диму, отруюється так само, як і курець. Найшкідливішим тютюновий дим є для дітей.
Серцево-судинна система реагує на складові частини тютюнового диму спазмами судин, а також зміною структури їхніх стінок, у результаті чого стінки судин потовщуються і втрачають гнучкість. Зменшується внутрішній діаметр судин, що погіршує кровопостачання внутрішніх органів. У судинах припиняється рух крові, що може призвести до гангрени (змертвіння).
- 1. До яких наслідків можуть призвести пилові частки, які потрапили у слизові оболонки носової порожнини?
- 2. Чим допомагають марлеві пов’язки під час епідемій хвороб дихальної системи?
- 3. Яку небезпеку становить собою збудник туберкульозу?
- 4. Опишіть негативні наслідки паління тютюну.
- 5. Чому рак легень може бути результатом паління тютюну?
• В 1 м3 шкільного класу до початку уроків знаходиться близько 2 600 мікробів. Скільки бактерій буде в 1 м3 класу після занять (6 уроків), якщо одна бактерія при температурі 25 °С ділиться кожні 20 хв?
• Чому в людей, які палять утруднене дихання, розвивається задишка, швидко настає втома?
• Чому під час нежиті у людини змінюється тембр голосу?
• Чому людина вдихає дещо більший об’єм повітря, ніж видихає?
• З якою метою в кабінах космічних кораблів створюють спеціальні вентиляційні системи?
• Чому у нетренованих людей під час фізичних навантажень прискорюється неглибоке дихання?
• Чому під час бігу необхідно значно більше повітря, ніж під час ходіння?
Коментарі (0)