Ендокринна функція залоз змішаної секреції
- 19-11-2021, 20:20
- 418
8 Клас , Біологія 8 клас Міщук (нова програма)
§ 60. Ендокринна функція залоз змішаної секреції
Пригадайте, які ферменти виділяє підшлункова залоза. Чим вони відрізняються від гормонів?
Підшлункова залоза — це залоза змішаної секреції (іл. 141, 146 а). Вам уже відомо, що її функція зовнішньої секреції полягає у виділенні підшлункового соку з травними ферментами через вивідні протоки у дванадцятипалу кишку.
Іл. 146. Підшлункова залоза: а — загальний вигляд; б — секреторні клітини
ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ (від грец. dia [діа] — через, крізь; baino [баіно] — проходжу) — хронічне захворювання, за якого через нестачу інсуліну порушується обмін речовин і виникає стійке збільшення глюкози в крові.
Клітини підшлункової залози, що беруть участь у внутрішній секреції, розміщені у вигляді острівців (іл. 146 б). Вони продукують і виділяють у кров гормони інсулін та глюкагон, які регулюють вуглеводний обмін організму. Глюкагон активує процес перетворення глікогену печінки в глюкозу і збільшує її вміст у крові. Інсулін підвищує проникність клітинних мембран для глюкози, сприяє її переходу в тканини різних органів, насамперед у м’язи й печінку. Він зменшує вміст глюкози в крові, стимулюючи її перетворення на глікоген або використання як джерела енергії.
Підтримання вмісту глюкози в крові на постійному рівні в межах 3,5-6,0 ммоль/л життєво необхідне. За зниження її концентрації до 2,5 ммоль/л (гіпоглікемія) починається розлад діяльності центральної нервової системи, настає гіпоглікемічна кома (непритомність) і смерть.
Цукровий діабет. За підвищення концентрації глюкози в крові понад 10 ммоль/л (гіперглікемія) вона не утримується в плазмі й виводиться із сечею, оскільки за нестачі інсуліну проникність клітинних мембран зменшується. Клітини органів одержують недостатню кількість глюкози, порушується обмін речовин.
За значного збільшення вмісту глюкози в крові виникає гіперглікемічна кома. Так розвивається цукровий діабет. Для лікування цієї хвороби застосовують препарати інсуліну або речовини, що нормалізують обмін вуглеводів. Препарати інсуліну мають короткий період дії та вводяться щоденно.
Ознаки захворювання на цукровий діабет
- нестримне почуття спраги й постійного голоду;
- збільшення виділення сечі;
- зниження маси тіла;
- зневоднення;
- запах ацетону у видихуваному повітрі;
- в’ялість і сонливість.
Чинники, що підвищують імовірність захворювання на цукровий діабет
- нераціональне харчування і гіподинамія, що призводять до надлишкової маси тіла;
- спадкова схильність;
- стреси.
Для профілактики цукрового діабету необхідно раціонально харчуватися, постійно стежити, щоб не було зайвої маси тіла. Пригадайте принципи раціонального харчування.
Слід вести здоровий спосіб життя, що передбачає постійну фізичну активність, адекватні фізичні навантаження, прогулянки тощо. Фізичне навантаження збільшує засвоєння глюкози тканинами, зменшує потребу в інсуліні, поліпшує кровообіг, сприяє схудненню, підвищує чутливість до інсуліну. Дуже важливо регулярно проходити медичний огляд з метою виявлення навіть незначного порушення рівня глюкози у крові.
Якщо виявлено захворювання на цукровий діабет, профілактика має бути спрямована на забезпечення хворому достатньої якості життя, усунення основних клінічних проявів захворювання, запобігання гострим та хронічним ускладненням цукрового діабету, нормалізацію маси тіла.
Статеві залози, або гонади (жіночі — яєчники, чоловічі — сім’яники, або яєчка), є залозами змішаної секреції. Це парні органи, у яких протікає розвиток і дозрівання статевих клітин (зовнішньосекреторна функція), а також продукування статевих гормонів (внутрішньосекреторна функція).
Естрогени утворюються в яєчниках, андрогени — у яєчках. У групі чоловічих гормонів (андрогенів) найактивнішим є тестостерон. Серед жіночих гормонів (естрогенів) найважливішим є прогестерон. Обидва типи гормонів є в крові будь-якої людини, але в жінок більший уміст жіночих гормонів, у чоловіків — чоловічих.
Статеві гормони беруть участь у розвитку статевих органів і формуванні вторинних статевих ознак, забезпечують формування статевої поведінки й розмноження, запліднення, розвиток зародка, нормальне протікання вагітності. Крім того, вони впливають на роботу нервової системи та психіку.
Профілактика захворювань статевих залоз невіддільна від заходів запобігання захворюванням статевих органів і спрямована на збереження репродуктивного здоров’я.
Залози змішаної секреції. Підшлункова залоза. Інсулін. Глюкагон. Цукровий діабет. Статеві залози. Андрогени. Естрогени
Учені працюють над розробкою різних методів лікування діабету. Завдяки застосуванню методів біотехнології вдалося отримати кишкову паличку, здатну синтезувати інсулін.
1. Яка залоза змішаної секреції регулює обмін вуглеводів в організмі? 2. Що таке цукровий діабет? 3. Які чинники сприяють виникненню цукрового діабету? Запропонуйте заходи щодо запобігання йому. 4. Чому за складної форми цукрового діабету інсулін потрібно вводити щодня? 5. У чому полягає ендокринна функція статевих залоз? 6. Аналіз крові виявив у пацієнта підвищений уміст глюкози. Проаналізуйте можливі причини цього явища з точки зору функціонування ендокринної системи. 7. До дії гормонів яких залоз подібна дія гормонів статевих залоз? Яке значення має таке «дублювання» функцій у період статевого дозрівання? 8. Часто, лікуючи захворювання гормональними препаратами (наприклад, кортикостероїдами), спостерігають різке збільшення маси тіла. Яка причина цього? Як потрібно ставитись до захоплення деяких людей використанням гормональних препаратів з медичною метою навіть за незначних порушень? Чому?
Коментарі (0)