Войти
Закрыть

Імунні зрушення в організмі людини: запалення, інфекційний і алергічний процеси

8 Клас , Біологія 8 клас Страшко, Горяна, Білик (нова програма)

 

§ 60. Імунні зрушення в організмі людини: запалення, інфекційний і алергічний процеси

ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ І ТЕРМІНИ: запалення, інфекційний процес, заразливість, епідемії, грип, алергічний процес, алергени, укуси комах і домедична допомога при них.

Запаленням називають захисну пристосувальну місцеву реакцію організму, що виникла у відповідь на дію різних негативних чинників. Причиною запалення можуть стати: механічні подразники — подряпини, рани; термічні — опіки й обмороження; хімічні речовини — кислоти й луги; біологічні чинники — бактерії, віруси, мікроскопічні гриби, найпростіші; фізичні — іонізуюча радіація, ультрафіолетові (сонячні) промені тощо. Місцевим компонентом запалення є фагоцитоз.

У місці ушкодження тканини виникає біль; до нього надходить усе більше й більше крові. Виникає почервоніння, набряк і підвищення температури. Функція ураженого органа порушується. Сюди потрапляє велика кількість лейкоцитів. У вогнищі запалення утворюються різні шкідливі речовини, що, усмоктуючись у кров, негативно впливають на весь організм людини. Вони подразнюють центр регуляції температури тіла, який міститься в гіпоталамусі, унаслідок чого виникає гарячка. Окрім того, продукти руйнування клітин спричиняють отруєння організму, ознаки якого — головний біль, кволість, нудота, блювання, втрата свідомості тощо. Запалюватися може будь-яка тканина або орган: шкіра, серце, печінка, кровоносні судини, головний мозок тощо. Усі ці й інші випадки запалення потребують обов’язкового звернення до лікаря.

Інфекційний процес (з латин. зараження) виникає, коли в організм потрапляє інфекційний чинник (бактерії, віруси, хвороботворні гриби). Він залежить від рівня хвороботворності мікроорганізму та від опірності (стану імунітету) людини. За достатнього імунітету, наприклад після вакцинації, захворювання не виникне.

Характерними ознаками інфекційного процесу є:

1. Заразливість — передавання інфекції від хворої людини до здорової різними шляхами: повітряно-крапельним (грип, кір тощо), через заражені продукти або воду — харчовим (холера, черевний тиф, дизентерія тощо), через кров при укусах комах (малярія) або після переливання зараженої крові, через використання нестерильних медичних і гігієнічних інструментів (ВІЛ-інфекція, хвороба Боткіна).

2. Інфекційні хвороби часто набувають характеру епідемій (з грецьк. поширений у народі). Науку, яка вивчає закони поширення інфекційних хвороб, називають епідеміологією. Видатними українськими епідеміологами були Данило Самойлович і Данило Заболотний.

3. Наявність воріт інфекції, тобто місця її проникнення. Наприклад, якщо людина випадково вип’є розчин, у якому буде паличка дифтерії (а це захворювання передається тільки повітряно-крапельним шляхом), вона на цю хворобу не захворіє. Правець виникає тільки за потрапляння збудника в рану, а дизентерія — при вживанні зараженої їжі або води.

4. Інкубаційний (з латин. висиджування пташенят) період — час від моменту зараження до проявів перших клінічних ознак хвороби. Він буває різним: наприклад, при туберкульозі триває роками, холері чи дифтерії — 2-4 дні.

5. Проявом інфекції є запальний процес того чи іншого органа та реакція всього організму.

Грип — дуже небезпечна хвороба вірусної природи. Він уражає переважно дихальні шляхи (при ускладненні — увесь організм). Основні його прояви: раптовий озноб, підвищення температури тіла, головний біль, нежить, спочатку сухий, а потім вологий кашель. Частіше на грип хворіють у холодні місяці року.

Це захворювання надзвичайно небезпечне через ускладнення (запалення легенів, серця, мозку). Аби не захворіти на грип, потрібно частіше провітрювати приміщення — при цьому зменшується вміст вірусу в повітрі кімнати; не переохолоджуватися та не перегріватися на вулиці; загартовуватися й добре харчуватися, узимку пити відвар шипшини, де міститься багато вітаміну С, їсти цибулю й часник, які мають речовини (фітонциди), що знешкоджують мікроорганізми та віруси.

Якщо у вашому домі є хворий на грип, помістіть його в окремій кімнаті або відгородіть ліжко ширмою, дайте окремий посуд і рушник. Якщо ви доглядаєте за ним, прикривайте свій рот і ніс маскою з чотирьох шарів марлі. Щоденно періть її та прасуйте. Через кожні 4 години міняйте маску.

Алергічний процес. Алергія (з грецьк. інший і дія) — це підвищена чутливість організму до чужорідних речовин — алергенів — найчастіше біологічного походження: мікроорганізмів, грибів, вірусів, шерсті та лупи собак, котів, коней. Часто причиною алергії можуть бути пилок рослин, харчові продукти — курячі яйця, полуниці, цитрусові, шоколад. До алергенів небіологічного походження належать деякі ліки, препарати побутової хімії (наприклад, пральні порошки) тощо. Хімічне забруднення біосфери, що дедалі поглиблюється, безконтрольні викиди продуктів виробництва в повітря та воду зробили алергічні захворювання одними з найчастіших.

Особлива група алергічних чинників — тепло, холод, сонячне опромінення, радіація, під дією яких в організмі утворюються алергени.

У нормі організм здатний відрізняти власні білки від «чужих». Підвищену реакцію на власні білки та клітини тканин, які стають автоалергенами (з грецьк. сам) називають автоалергією.

У відповідь на проникнення алергену в організм виникає алергічна реакція. Зовні вона проявляється ознаками запалення: набряками, почервонінням, місцевим чи загальним підвищенням температури, свербінням і болем. Найбільше уражається шкіра та слизові оболонки носа, очей, дихальних шляхів. Шкіра вкривається сверблячим висипом, який має вигляд вузликів і називається кропив’янкою. У людини закладає ніс (набряк слизової оболонки), з нього та з очей виділяється волога, повіки сверблять, виникає кашель або утруднене дихання (набряк слизової оболонки дихальних шляхів).

Це треба пам’ятати! Кожному треба знати, на що в нього може виникати алергія, й уникати контактів з алергенами. Якомога менше користуйтеся препаратами побутової хімії.

Укуси комах і надання домедичної допомоги при них. Отрути бджіл, ос, джмелів, шершнів також належать до біологічних алергенів. Чутливі до них люди, якщо їх покусають ці комахи, можуть навіть загинути від ядухи (набряк слизової оболонки дихальних шляхів), через зупинку серця й дихання. Найнебезпечніші місця укусів комах — язик і шия.

Домедична допомога. Щоб зменшити всмоктування отрути, відразу видаліть з місця укусу кінчик жала й прикладіть холод (лід, міхур із холодною водою чи рушник, змочений холодною водою).

Якщо людина знепритомніла або в неї зупинилося серце, дихання, надайте їй реанімаційну допомогу; такого хворого треба негайно відправити до лікарні.

Думаємо, розуміємо, відповідаємо. 1. Перелічіть причини виникнення запального процесу в організмі людини. 2. Поясніть, якими порушеннями супроводжується запалення. 3. Поясніть поняття «інфекційний процес». 4. Поясніть походження терміна «інфекція». 5. Назвіть відомі вам інфекційні чинники. 6. Назвіть ознаки інфекційного процесу. 7. Назвіть причини, прояви та профілактичні заходи проти грипу. 8. Поясніть, чому в холодну пору року найчастіше виникають епідемії грипу. 9. Обґрунтуйте значення застосування профілактичних щеплень і лікувальних сироваток. 10. Наведіть приклади чинників, що зумовлюють алергію. Які прояви алергії ви знаєте? 11. Поясніть походження поняття «алерген». 12. Поясніть механізм алергічної реакції. 13. Назвіть правила домедичної допомоги при укусах комах, якщо виникла тяжка алергічна реакція.

Самостійна робота з підручником. Складіть пам’ятку профілактики алергії.

Домашнє завдання. Підготуйте інформаційне повідомлення про гепатити А і С.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 8 клас Страшко, Горяна, Білик (нова програма)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду