Войти
Закрыть

Регуляція сечоутворення. Захворювання органів сечовиділення

8 Клас , Біологія 8 клас Соболь (нова програма)

 

§ 25. РЕГУЛЯЦІЯ СЕЧОУТВОРЕННЯ. ЗАХВОРЮВАННЯ ОРГАНІВ СЕЧОВИДІЛЕННЯ

Основні поняття й ключові терміни: СЕЧОУТВОРЕННЯ. СЕЧОВИВЕДЕННЯ. Хвороби органів сечовиділення.

Пригадайте!

Що таке сечовидільна система? Що таке хвороба?

Цікаво знати

Всесвітній день нирки відзначають з 2006 року кожного другого четверга березня в понад 120 країнах світу. У 2009 році День нирки проводився під девізом: «Зберігай низький тиск!», девіз 2011 року - «Захищаючи нирки, ти захищаєш серце», у 2015 році - «Здоров’я нирок для всіх». Мета проведення Дня нирки - підвищення обізнаності населення щодо важливості нирок, а також розповсюдження інформації про те, що хвороби нирок трапляються часто, але є виліковними за ранньої діагностики.

ЗМІСТ

Як відбувається сечоутворення в нирках?

СЕЧОУТВОРЕННЯ (ДІУРЕЗ) - це процес утворення сечі, що відбувається в нефронах нирок за допомогою процесів фільтрації та реабсорбції. Виокремлюють два етапи сечоутворення: утворення первинної сечі та утворення вторинної сечі.

Таблиця 18. ЕТАПИ УТВОРЕННЯ СЕЧІ

Регуляція сечоутворення здійснюється за нервово-гуморальними механізмами.

Нервова регуляція відбувається за рахунок вегетативної нервової системи: симпатичні нерви подають сигнали для звуження приносних артеріол, унаслідок чого зменшується приплив крові до нирок і, відповідно, утворення сечі. Центр сечоутворення розташований в проміжному відділі головного мозку. Гуморальна регуляція здійснюється гормонами: вазопресином (або антидіуретичним гормоном) - при посиленій секреції гормона сечоутворення зменшується, а при пониженій - збільшується; альдостероном - посилює всмоктування йонів Натрію, Калію.

Отже, сечоутворення - складний процес, основу якого становлять фільтрація, реабсорбція та секреція, що відбуваються в нефронах.

Як відбувається видалення сечі з організму?

Вторинна сеча за рахунок скорочень гладеньких м’язів стінок сечоводів надходить у сечовий міхур безперервно зі швидкістю 50 мл/год. Наповнення міхура призводить до підвищення тиску й розтягнення його стінки, що спричиняє подразнення механорецепторів міхура. Імпульси, що виникають у цих клітинах, по нервах надходять до центру сечовиведення в крижовому відділі спинного мозку. У цьому центрі інформація аналізується й формується відповідь, що у вигляді нервових імпульсів надходить до робочих органів. Відбувається скорочення стінок сечового міхура й розслаблення колових м’язів сечового міхура та сечівника. Людина може легко гальмувати позиви до сечовиведення, тому що на розслаблення м’яза-сфінктера сечівника впливає кора великих півкуль.

Отже, СЕЧОВИВЕДЕННЯ - складний рефлекторний акт видалення сечі із сечового міхура.

Які чинники спричиняють захворювання органів сечовиділення?

Серед захворювань сечовидільної системи найчастіше трапляються набуті хвороби, зокрема запалення нирки (нефрит), сечового міхура (цистит) і сечівника (уретрит). Дуже поширеною в Україні останнім часом стала сечокам’яна хвороба - захворювання, що характеризується утворенням каменів в органах сечовидільної системи: нирках, сечоводах, сечовому міхурі. За статистикою, від неї однаковою мірою страждають представники різних статей та вікових категорій. Існують і вроджені захворювання, що можуть супроводжуватися втратою функції нирок і розвитку ниркової недостатності (одна нирка, подвоєна нирка, зрощена нирка та ін.).

Причинами захворювання органів сечовидільної системи часто є інфекції: низхідна (через кров під час ангіни, захворювань зубів, ротової порожнини) та висхідна (під час захворювань нирок і статевих органів). Нирки, особливо в дітей та підлітків, дуже чутливі до різних отруйних речовин. Алкоголь, нікотин, бензен, отрути комах тощо, потрапивши в кров, порушують роботу нирок.

Чинниками ризику для захворювань органів сечовиділення є цукровий діабет, послаблена імунна система, сидячий спосіб діяльності та ін. Особливо небезпечним чинником для організму підлітків є вживання пива. У чому ж полягає небезпека цього напою для органів сечовиділення? Руйнівно діє спирт, що міститься в пиві, а також сполуки важких металів (наприклад, Кобальту, Кадмію, Купруму та ін.). Окрім того, пиво містить особливі речовини (фітоестрогени), концентрація яких в 1 л пива може досягати 0,15 мг. Цієї кількості досить для помітного порушення гормонального балансу людини. Саме тому чоловіки, які зловживають пінним напоєм, поступово стають схожими на жінок: на стегнах відкладається жир, з’являється «пивний» живіт, розширюється таз, збільшуються груди тощо. Чинником ризику є й деякі лікарські засоби (наприклад, антибіотики), що за тривалого і надмірного вживання накопичуються в нирках і можуть спричинити ниркові хвороби.

Шкідливими чинниками, що сприяють розвитку захворювань органів сечовиділення, є перевтома, переохолодження, виснаження, гіповітамінози, захворювання органів статевої системи, зловживання алкоголем, гострими стравами та ін.

Щоб запобігти захворюванням сечовидільної системи, слід дотримуватися таких заходів профілактики, як раціональне харчування, своєчасне лікування захворювань зубів та органів травлення й дихання, загартовування організму, дотримання правил особистої гігієни. Для профілактики й лікування захворювань органів сечовиділення рекомендовано використовувати бруньки берези, насіння льону, плоди шипшини, квітки кукурудзи тощо. Чай із лимоном, із хвоща польового чи липового цвіту поліпшує діяльність нирок і сечоводів. Відвар кропу заспокоює ниркові спазми. Уживання ягід журавлини позбавляє від запалення, убиває мікроби й вимиває всі шкідливі речовини з нирок. Але найвідомішим у цій групі рослин є кавун. Кавунні розвантажувальні дні призначають при нефритах, циститах, подагрі. Відомий американський дієтолог Поль Брег писав: «Серед овочів та фруктів немає ефективнішого засобу для розчинення та виведення з організму людини неорганічних мінералів, аніж соковита м’якоть кавунів...».

Отже, захворювання органів сечовиділення - це порушення діяльності органів сечовидільної системи, що можуть бути спричинені як зовнішніми, так і внутрішніми чинниками.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

Завдання на обґрунтування

Здоровий спосіб життя - спосіб життя людини з метою профілактики захворювань і зміцнення здоров’я (англійською мовою - healthy lifestyle). Міжнародна група лікарів, дієтологів і психологів розробила рекомендації щодо здорового способу життя. Дотримуючись цих порад, можна подовжити наше життя, зробити його приємнішим. Обґрунтуйте значення здорового способу життя для профілактики захворювань сечовидільної системи.

Біологія + Фітотерапія

Журавлина (рос. клюква, англ. cranberry) - унікальна ягода, яку в народі називають «північним виноградом», «ягодою здоров’я». Батьківщиною журавлини є Північна Америка. Під масою квітки рослина нахиляється, нагадуючи схилену шию журавля. Звідси походить і українська назва цієї ягоди - «журавлина». Журавлиновий сік - чудовий засіб для лікування багатьох хвороб. Він понижує високу температуру, виводить шлаки і, що найголовніше, посилює дію ліків (наприклад, антибіотиків) у декілька разів, ось чому корисно запивати їх журавлиновим соком. Речовини у складі цих ягід попереджують утворення каміння в нирках, ефективні в боротьбі із сечостатевими інфекціями. Які речовини в складі ягід журавлини зумовлюють їхню ефективність у боротьбі з інфекціями сечовидільної системи?

РЕЗУЛЬТАТ

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 8 клас Соболь (нова програма)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl