Войти
Закрыть

Терморегуляція

8 Клас , Біологія 8 клас Соболь (нова програма)

 

§ 27. ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ

Основні поняття й ключові терміни: ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ. Тепловий і сонячний удари. ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ.

Пригадайте!

Що таке теплокровність?

Поміркуйте!

У відомого російського поета, прозаїка й драматурга, представника літературної течії конструктивізму, І. Л. Сельвінського (1899-1968) є такі рядки:

Если взять на ладонь рыбёшку,

Обжигает ее ладонь:

Рыбке надо тепла немножко,

А у нас по жилам - ОГОНЬ.

Завдяки чому людина є теплокровною істотою і чому «...у нас по жилам - огонь»?

ЗМІСТ

Яка роль шкіри в регуляції температури тіла людини?

ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ - здатність теплокровних організмів підтримувати на сталому рівні температуру тіла незалежно від змін температури навколишнього середовища. Якою ж є нормальна температура тіла людини? Зазвичай, це температура від 36,5 °С до 37,0 °С. Сталість температури тіла людини зумовлена взаємодією процесів теплоутворення й тепловіддачі.

Таблиця 20. ТЕРМОРЕГУЛЯЦІЯ В ОРГАНІЗМІ ЛЮДИНИ

У процесі теплоутворення виокремлюють два основні механізми: скоротливе теплоутворення (мимовільне скорочення скелетних м’язів) і нескоротливе теплоутворення (збільшення інтенсивності реакцій окиснення). Особливе значення в теплоутворенні відіграє бурий жир, що міститься в людини між лопатками, на шиї. Ця особлива тканина має велику кількість мітохондрій у клітинах та існує лише для вироблення тепла.

Основну роль у фізичній терморегуляції організму людини відіграє шкіра. За допомогою конвекції та випромінювання шкіра видаляє тепло при нормальній кімнатній температурі. А з підвищенням температури середовища понад +30 °С тепловіддача через шкіру відбувається переважно шляхом випаровування й потовиділення.

Терморегуляція здійснюється рефлекторно, під дією подразнень, що надходять від терморецепторів шкіри й внутрішніх органів. Центр терморегуляції міститься в гіпоталамусі й підпорядкований корі великих півкуль головного мозку. У ньому виокремлюють дві ділянки: центр теплоутворення та центр тепловіддачі. При зниженні температури тіла активується центр теплоутворення, від якого надходять імпульси на звуження судин шкіри, підвищення обміну речовин, гальмування потовиділення. Підвищення температури середовища впливає на центр тепловіддачі, що посилює кровообіг у шкірі, знижує обмін речовин, активує потовиділення.

Отже, за звичайних умов у здорової людини температура тіла становить 36-37 °С, а роль шкіри в терморегуляції пов'язана з її великою площею, крізь яку відбувається тепловіддача.

Що спричиняє тепловий та сонячний удари?

Під дією високої температури середовища і прямих сонячних променів можуть виникати тепловий і сонячний удари. Ці хворобливі стани зумовлені тим, що організм втрачає велику кількість рідини, кров стає в’язкою, порушується рівновага солей в організмі. Це призводить до кисневого голодування тканин, особливо головногомозку. Сонячний удар - проблема, з якою ми можемо зіткнутися винятково влітку, а тепловий удар можна отримати й у закритому приміщенні з підвищеною вологістю і високою температурою повітря. Сприяють тепловому й сонячному ударам такі чинники: занадто велика маса тіла, стреси, одяг зі штучних тканин, погана вентиляція в приміщенні, серцево-судинні та ендокринні захворювання тощо.

Перші ознаки теплового й сонячного ударів: загальна слабкість, головний біль, нудота, блювання, непритомність, пришвидшення дихання та серцевого ритму, підвищення температури тіла до 38—40 С.

Перша допомога передбачає перенесення потерпілого в прохолодне місце, звільнення його від верхнього одягу та змочування шкіри прохолодною водою, прикладання до тіла мокрого рушника чи простирадла. Одним із найважливіших моментів профілактики теплового удару є запобігання зневодненню організму та вживання якомога більшої кількості води. Для прогулянок у спекотний день слід обирати одяг з легких натуральних світлих тканин, не забувати про головний убір. Людям похилого віку та дітям під час підвищеної сонячної активності краще утриматися від прогулянок.

Отже, тепловий удар - це порушення життєдіяльності організму, пов'язане з його перегріванням, а сонячний удар є хворобливим станом, що пов'язаний з безпосередньою дією сонячного випромінювання на організм.

Які причини захворювань шкіри, їх профілактика?

ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ - хворобливі зміни шкіри та її похідних, що, на відміну від інших захворювань, мають зовнішні прояви. На шкірні захворювання страждає близько 22 % населення. Шкірні захворювання вивчає дерматологія.

Що спричиняє шкірні хвороби? Багато захворювань шкіри - дерматозів - є результатом дії таких зовнішніх чинників, як мікроскопічні грибки, що спричиняють стригучий лишай, кандидози, паршу голови, стафілококові й стрептококові бактерії - гнійничкові захворювання, тварини-паразити (коростяний кліщ, воша людська) - коросту, педикульоз, віруси - бородавки, герпес. Шкідливе випромінювання може спровокувати пухлинні хвороби шкіри (меланому), підвищена або низька температура - опіки чи обмороження, кислоти чи луги - хімічні опіки.

Внутрішні чинники (наприклад, захворювання внутрішніх органів) спричиняють алергічні хвороби шкіри - кропивницю, екзему та ін. Деякі захворювання зумовлені порушенням функцій нервової системи (нейродерміт, псоріаз), ендокринної системи (себорея). Дисбактеріоз кишечнику - ще один з чинників виникнення шкірних захворювань. Зміни складу кишкової мікрофлори порушують процеси травлення й засвоєння поживних речовин. Якщо організм починає відчувати дефіцит вітамінів, то це позначається на волоссі, нігтях, шкірі.

Основними зовнішніми проявами шкірних захворювань є свербіж, набряки, почервоніння, вузлики, лущення, висипання, плями тощо.

Важливе значення в профілактиці захворювань шкіри має дотримання правил особистої гігієни. Гігієна шкіри передбачає миття рук перед їжею, після прогулянок, під час вечірнього та вранішнього туалету, щоденний теплий душ або ванна перед сном. Одним з ефективних заходів поліпшення стану шкіри є масаж. Ця процедура сприяє розширенню судин, прискорює рух крові й поліпшує живлення тканин. Під час масажу посилюється відтік крові, шкіра очищується, стає м’якою та еластичною. Значно підвищує стійкість шкіри загартування за допомогою сонця, повітря й води. Важливим у запобіганні хворобам шкіри є систематичні заняття фізкультурою, що сприяють діяльності внутрішніх органів, поліпшуючи тим самим стан шкіри. Велике значення для профілактики захворювань шкіри має і правильний режим харчування.

Отже, шкіра - це покривна система, на яку постійно впливають чинники середовища, наслідком чого можуть бути хвороби шкіри.

ДІЯЛЬНІСТЬ

Навчаємося пізнавати

Проектування. ВИЗНАЧЕННЯ ТИПУ ШКІРИ НА РІЗНИХ ДІЛЯНКАХ ОБЛИЧЧЯ ТА СКЛАДАННЯ ПРАВИЛ ДОГЛЯДУ ЗА ВЛАСНОЮ ШКІРОЮ

Будова шкіри зазвичай однакова в усіх людей. Відмінність полягає в тому, наскільки інтенсивно сальні залози виділяють шкірне сало і якою є здатність шкіри до зберігання вологи. Сучасна косметологія налічує чотири типи шкіри обличчя: нормальна шкіра, суха шкіра, жирна шкіра та змішана шкіра. Як визначити в домашніх умовах тип шкіри на різних ділянках обличчя? Якими є ознаки різних типів шкіри?

Підготуйте проект і відшукайте відповіді на ці запитання.

Біологія + Зарубіжна література

У 1831 році вийшов у світ роман «Шагренева шкіра», який приніс Оноре де Бальзаку (1799-1850) справжню славу. Шагрень - фантастична шкіра віслюка онагра - стала таким самим символом в уяві читачів, як казкові образи живої та мертвої води. Загадковий антиквар дарує юнакові Рафаелю шагреневу шкіру. Напис на чарівній шкірі пояснював, що всі бажання її власника виконуватимуться, але щоразу шкіра зменшуватиметься, як і життя цієї людини. Рафаель дивовижним чином збагачується, але водночас розміри шкіри катастрофічно зменшуються. Ось таким є сюжет роману. А чи існує реальний взаємозв’язок між нашими бажаннями та станом шкіри?

Біологія + Косметика

Косметика - сукупність засобів і методів, що сприяють поліпшенню зовнішності людини. Косметикою називають також засоби догляду за шкірою, волоссям і нігтями, речовини для надання відчуття свіжості та способи підкреслення краси тіла й обличчя. Перше археологічне свідчення використання косметики в Єгипті близько 3 500 до н. е. знайдено на масках Нефертіті, Нефертарі й Тутанхамона. Стародавні греки й римляни також користувалися косметикою. На заході косметика з’явилася в епоху Середньовіччя. Чому в підлітковому та юнацькому віці слід обережно використовувати косметику для догляду за шкірою тіла, волоссям і нігтями?

РЕЗУЛЬТАТ

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 8 клас Соболь (нова програма)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду