Травлення людини. Система органів травлення
- 27-11-2021, 16:11
- 684
8 Клас , Біологія 8 клас Соболь 2021 (нова програма)
§ 19. Травлення людини. Система органів травлення
Основні поняття й ключові терміни: ТРАВЛЕННЯ. ТРАВНА СИСТЕМА. Травний тракт. Травні залози. Травні ферменти.
Пригадайте! Що таке харчування людини?
Поміркуйте!
У Михайла Булгакова (1891-1940), який за професією був лікарем, у романі «Собаче серце» є такі рядки: «Їжа, Іване Арнольдовичу, штука хитра. Їсти потрібно вміти, а уявіть собі - більшість людей зовсім їсти не вміють. Потрібно не тільки знати, що з'їсти, але й коли і як». А чи потрібні нам знання про травлення для того, щоб бути здоровим?
ЗМІСТ
Яке значення має травлення для організму людини?
Завдяки харчуванню їжа потрапляє всередину тіла, але засвоїтись одразу вона не може. Харчові продукти містять дуже багато складних сполук, які через свою велику молекулярну масу не можуть навіть надійти в кров. І саме завдяки травленню ці компоненти їжі перетворюються на прості сполуки й стають придатними для засвоєння.
Зміна їжі під час травлення відбувається завдяки фізичним і хімічним процесам. Подрібнення, розчинення, набрякання забезпечують фізичну обробку їжі, оскільки склад поживних сполук при цьому не змінюються. А ось хімічні реакції, що відбуваються за допомогою ферментів у травній системі, ведуть до перетворення одних речовин на інші. Прості сполуки, що утворюються при цьому, всмоктуються в кров чи лімфу й транспортуються до клітин. Таким чином, поживні речовини їжі спрощуються, зберігаючи свою харчову й енергетичну цінність.
Сполук багато, ферменти дуже різні, тому зміни їжі розподілені по різних відділах травної системи. Переміщення їжі відбувається травним трактом з одного відділу до іншого. Це своєрідний трубчастий конвеєр, якому надає руху м'язова оболонка його стінок. Після засвоєння їжі в травній системі залишаються неперетравлені рештки, які з організму видаляються.
Травлення в людини є внутрішньоорганізмовим. У межах цього типу травлення розрізняють декілька видів. Травлення у новонароджених упродовж 4-5 місяців здійснюється завдяки ферментам материнського молока (автолітичне травлення). У дорослих власне травлення відбувається за участю травних ферментів, що виділяються у травні порожнини рота, шлунка та кишечника (порожнинне травлення). У тонкому кишечнику травлення відбувається дуже швидке за допомогою ферментів на поверхні клітин ворсинок (пристінкове травлення). А в товстому кишечнику людини травлення здійснюється вже за участю ферментів бактерій і одноклітинних гетеротрофних еукаріот (симбіонтне травлення). Здатність до внутрішньоклітинного травлення зберегли лише лейкоцити, яким властивий фагоцитоз. Їхні травні ферменти містяться в лізосомах.
Оцінюючи значення травлення для організму, не слід забувати про такі неспецифічні функції, як захист організму від чужорідних речовин та мікроорганізмів, які надходять разом з їжею, підтримання сталості умов внутрішнього середовища, сприйняття смакової інформації про довкілля тощо.
Отже, ТРАВЛЕННЯ - сукупність фізичних і хімічних процесів, що здійснюють переміщення й перетворення складних речовин на прості з подальшим їх всмоктуванням в кров і лімфу та видаленням неперетравлених решток.
Які будова травної системи?
ТРАВНА СИСТЕМА - це сукупність органів, будова і функції яких пристосовані для ефективного здійснення процесів травлення. Ця фізіологічна система людини є наскрізною і складається з травного тракту й травних залоз.
У людини травний тракт має вигляд звивистої трубки довжиною до 8-10 м. Його призначення - фізична та хімічна обробка їжі, всмоктування простих поживних речовин, переміщення їжі та видалення неперетравлених решток. Починається тракт ротовою порожниною (1), за нею розміщені глотка (2), стравохід (3), шлунок (4), тонкий кишечник (5), товстий кишечник (6), і завершується - анальним отвором (7) (іл. 36).
Іл. 36. Травна система людини
Діяльність травного каналу тісно пов'язана з будовою його стінок. Зовнішня оболонка утворена сполучною тканиною, що захищає травний канал від різних упливів. Середня оболонка формується з двох чи трьох шарів гладких м'язів. Скорочення цих м'язів забезпечує просування і перемішування їжі. На межі між відділами травного каналу є особливі колові м'язи-затискачі (сфінктери) і клапани. Ці утвори регулюють переміщення їжі та забезпечують її рух тільки в одному напрямку. Внутрішня оболонка утворена підслизовим і слизовим прошарками. Підслизова основа містить лімфатичні вузлики, нервові закінчення і формує складки внутрішньої поверхні травного каналу для збільшення поверхні травлення. Слизова оболонка складається із одношарового епітелію із залозистими клітинами.
Травні залози мають протоки, через які у порожнини травного каналу поступають секрети, необхідні для травлення. До великих травних залоз належать слинні, підшлункова, а також печінка.
Отже, основними частинами травної системи людини є взаємопов'язані травний тракт і травні залози.
Які функції травної системи?
Травна система людини пристосована для здійснення деяких важливих функцій.
Секреторна функція травної системи пов'язана із травними залозами, що виділяють травні соки. У складі цих секретів є травні ферменти, які здійснюють хімічну обробку їжі. Травні ферменти - біологічно активні речовини, що утворюються в клітинах травних залоз і здійснюють розщеплення їжі в травному каналі. Їх поділяють на три основні групи: протеази - розщеплюють білки до амінокислот, ліпази - розщеплюють жири до жирних кислот і гліцеролу та амілази - розщеплюють складні вуглеводи до простих. Активність травних ферментів залежить від ряду чинників, серед яких виділимо температуру та кислотність середовища (pH). Так, ферменти шлункового соку найактивніші за температури 36,6 °С у кислому середовищі.
Рухова функція травної системи визначається м'язами нижньої щелепи, язика, м'якого піднебіння та стінок травного каналу. Їхня робота забезпечує жування, ковтання, рухи кишечнику.
Всмоктувальна функція травної системи пов'язана із слизовою оболонкою та судинами, стінок органів травлення. Завдяки всмоктуванню з травної системи в кров й лімфу надходять вода, прості поживні речовини, розчинні солі, вітаміни тощо.
Захисна функція травної системи полягає в знешкодженні мікроорганізмів та шкідливих сполук. Так, в глотці є мигдалики, у стінках травного тракту - лімфовузлики, у порожнинах травних органів бактерицидні речовини. І ще один захисним бар'єром для всього чужорідного матеріалу є печінка, яка фільтрує усю кров, що відтікає від кишечника.
Видільна функція травної системи пов'язана із виведенням з організму неперетравлених решток та деяких продуктів обміну речовин.
Регуляторна функція травної системи здійснюється гормонами (наприклад, гормон стінки шлунку гастрин впливає на виділення шлункового соку), участю печінки у теплорегуляції організму, апендикса - в імунній регуляції.
Отже, функції травної системи є різноманітними й життєво важливими для організму
ДІЯЛЬНІСТЬ
Дослідницький практикум
ДІЯ ФЕРМЕНТІВ СЛИНИ НА КРОХМАЛЬ
Мета досліду: формування умінь спостерігати, застосовувати знання та описувати процеси травлення.
Обладнання: два накрохмалені клаптики білої тканини (два тонких зрізи картоплі), вата, сірник, спиртовий розчин йоду.
Теоретичне обґрунтування. Крохмаль - органічна сполука, що для організму людини разом із буряковим цукром є основним постачальником простих вуглеводів. З розчином йоду ця сполука набуває синього кольору, і реакція з йодом дає змогу виявити сліди крохмалю в розчині.
Дослід. Візьміть два накрохмалених клаптики білої тканини. Один із них опустіть в розчин йоду одразу. На другому клаптику сірником, на кінці якого накручено вату, змочену слиною, напишіть слово «фермент» і також опустіть в спиртовий розчин йоду.
Спостереження й пояснення результатів досліду.
БІОЛОГІЯ + НАУКА
І. П. Павлов (1849-1936) - відомий фізіолог, засновник фізіології травлення, лауреат Нобелівської премії в галузі медицини і фізіології «За роботу з фізіології травлення» (1904). Завдяки чому І. П. Павлов зміг проникнути у таємниці травлення. Оцініть значення внеску науковця у розвиток знань про травлення.
РЕЗУЛЬТАТ
1-6 балів. 1. Що таке травлення у людини? 2. Назвіть основні процеси травлення. 3. Що таке травна система? 4. Назвіть основні органи травлення людини. 5. Що таке травні ферменти? 6. Назвіть основні групи травних ферментів. 7-9 балів. 7. Яке значення має травлення для організму людини? 8. Яка будова травної системи? 9. Які функції виконує травна система? 10-12 балів. 10. Яке значення знань про травлення для збереження здоров'я і подовження тривалості життя?
Коментарі (0)