Травлення в шлунку
- 27-11-2021, 16:14
- 773
8 Клас , Біологія 8 клас Соболь 2021 (нова програма)
§ 21. Травлення в шлунку
Основні поняття й ключові терміни: ШЛУНОК. Шлунковий сік.
Пригадайте! Що таке травний тракт?
Новини зі світу науки
У медицині вже давно використовуються штучна нирка й штучне серце. І ось британські вчені створили штучний шлунок. Протягом 10 років фахівці науково-дослідного інституту в графстві Норфолк (Англія) працювали над створенням цього апарата. «Багато хто сприймає шлунок - як "мішок", заповнений рідинами і ферментами, але це дуже складний орган...», - стверджував Мартін Стокс, представник компанії «Плант біосайенсіс». У чому ж полягає складність шлунка й процесів, що в ньому відбуваються?
ЗМІСТ
Яка будова та функції шлунку?
ШЛУНОК - розширена частина травного тракту між стравоходом й тонким кишечником, що є резервуаром для їжі. Об'єм шлунку дорослої людини - близько 2 л, може збільшуватися до 5 л. Шлунок розташований під діафрагмою у лівій частині живота і має вигляд вигнутого мішка, в якому розрізняють вхідну частину з м'язом-затискачем, склепіння шлунка, тіло шлунка і вихідну частину із м'язом-затискачем (іл. 40). Стінки шлунку складаються з трьох оболонок. Зовнішня оболонка має густу сітку кровоносних судин для забезпечення активної діяльності шлунку. На відміну від інших відділів травного тракту середня оболонка має три шари м'язів (поздовжній, коловий і косий), які здійснюють перемішування і переміщення їжі. Складніше організована і внутрішня оболонка шлунку. Її підслизова основа утворює численні складки, а слизова оболонка містить шлункові залози. У внутрішній оболонці розміщена й лімфоїдна тканина.
Іл. 40. Будова шлунку: 1 - вхідна частина; 2 - склепіння; 3 - тіло; 4 - зовнішня оболонка; 5 - слизова оболонка; 6 - вихідний сфінктер; 7 - вихідна частина; 8 - м'язова оболонка
Травлення в шлунку може відбуватися лише за температури тіла 36-37 °С і за наявності хлоридної кислоти. Тривалість перебування частково перетравленої їжі (хімусу) в шлунку залежить від її складу. Жирна їжа затримується 6-8 годин, вуглеводна - близько 4 год. Основними процесами, що забезпечують якісне перетворення їжі у шлунку, є:
- хімічна обробка їжі - ферменти шлункового соку розщеплюють білки й жири молока, а також відбувається активація ферментів шлункового соку;
- фізична обробка їжі - за допомогою хлоридної кислоти відбувається набрякання білків;
- переміщення їжі - за участю м'язів шлунку здійснюється: а) змішування їжі з шлунковим соком; б) періодичне пропускання хімусу в 12-палу кишку;
- знезаражування їжі - за допомогою хлоридної кислоти знешкоджуються шкідливі мікроорганізми;
- всмоктування компонентів їжі - у шлунку всмоктуються вода, спирти, деякі ліки, гормони та ін.
Отже, будова шлунку порівняно з іншими відділами травного тракту ускладнена і пристосована до здійснення складніше організованих і різноманітніших процесів травлення.
Яке значення для травлення має шлунковий сік?
Шлунковий сік - прозора рідина, що її виробляють залози слизової оболонки шлунку. Цей травний секрет має кислу реакцію. Його кислотність підвищується або знижується при деяких захворюваннях шлунка, жовчного міхура й печінки. На цей показник також впливають переживання людини, нервові потрясіння. Ознакою підвищеної кислотності шлункового соку є печія. За даними досліджень, від печії страждає 40-60 % дорослого населення, причому за останні роки спостерігається неухильне зростання цього показника.
За добу в людини виділяється від 0,5 до 2,0 літрів шлункового соку. Його виробляють травні залози трьох типів: залози першого типу виділяють слиз (основою його є муцин); другого - хлоридну кислоту (НСl); третього - ферменти шлункового соку (пепсин, ліпаза молока). Слиз формує шар, що захищає стінки шлунку від дії хлоридної кислоти та ферментів. Цікаво, що в слизові є речовина (фактор Касла), яка сприяє засвоєнню вітаміну В12. Її відсутність у шлунковому соці може спричинювати розвиток залізодефіцитної анемії. Хлоридна кислота активує ферменти шлункового соку, частково руйнує білки для швидшого розщеплення, убиває хвороботворні бактерії, які потрапили з їжею, припиняє гнильні процеси. Фермент пепсин сприяє розщепленню молекул білків на простіші сполуки, а ліпаза розщеплює жири молока. В шлунковому соці дорослих людей ліпази дуже мало, тому можуть виникати проблеми із засвоєнням цього продукту.
Отже, шлунковий сік є складним розчином неорганічних та органічних сполук, що визначають основні процеси травлення у шлунку
Як відбувається регуляція травлення у шлунку?
Шлункове соковиділення перебуває під контролем нервових і гуморальних механізмів. Шлунковий сік, як і слина, виділяється рефлекторно.
Безумовно-рефлекторне соковиділення відбувається під час подразнення їжею рецепторів ротової порожнини, глотки і самого шлунку. Центр шлункового соковиділення розташований у довгастому мозку, звідки надходять сигнали, що збуджують шлункові залози (парасимпатичні впливи) або чинять гальмівний вплив на шлункову секрецію (симпатичний вплив).
Умовно-рефлекторне соковиділення розпочинається на вигляд і запах їжі (іл. 41). При цьому виділяється апетитний сік, який готує шлунок до сприйняття їжі. Несмачна їжа викликає мало апетитного соку або не викликає його зовсім. Негативно впливають на його утворення й гра з телефонами чи робота з ноутбуком перед прийомом їжі, страх, біль, уживання перед обідом чи вечерею чіпсів, сухариків тощо.
Іл. 41. Їжа має бути смачною, красивою й корисною для того, щоб вироблявся апетитний сік
Гуморальну регуляція шлункового соковиділення здійснюють їжа та біологічно активні речовини. Збуджують секрецію гастрин (гормон вихідної частини шлунку), прянощі, сіль, відвари м'яса й овочів, гальмують - секретин (гормон слизової оболонки тонкого кишечника), жири, кислоти.
Отже, виділення шлункового соку регулюється рефлекторно та гуморально.
ДІЯЛЬНІСТЬ
САМОСТІЙНА РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ Шлунок й здоров'я людини
Заповніть таблицю у робочому зошиті. Застосуйте свої знання про травлення у шлунку та обґрунтуйте твердження Авіценни про те, що шлунок «є головним органом формування здоров'я».
БІОЛОГІЯ + МОВОЗНАВСТВО Шлунок й навчання
Об'єктом дослідження фразеології (від грец. фразіз - вираження, логос - вчення) як розділу мовознавства є стійкі вислови, їх структура, походження, роль у мові та ін. Цікавими для фразеологічного дослідження є вирази, які вказують на зв'язок між шлунком людини й навчанням. Наприклад, «Переповнений шлунок неохоче вчиться» (латиною Plenus venter non studet libenter) «Ні один магістр не зможе навчити того, чого навчить порожній шлунок» (В. Швебель). Спробуйте пояснити взаємозв'язок між діяльністю шлунку та вищою нервовою діяльністю, яка є основою навчання й поведінки людини.
БІОЛОГІЯ + МЕДИЦИНА Профілактика захворювань шлунку
Більшість випадків виразкової хвороби шлунку та гастритів пов'язані з бактеріями Helicobacter pylori. На початковому етапі після попадання в шлунок, ці мікроби швидко рухаючись за допомогою джгутиків, долають захисний шар слизу і колонізують слизову оболонку шлунку. Так виникає запалення. В 2005 році першовідкривачі цих мікроорганізмів Р. Воррен і Б. Маршалл були удостоєні Нобелівської премії з фізіології і медицини. Застосуйте свої знання про шлунок та сформулюйте правила профілактики таких захворювань шлунку як гастрит та виразка.
РЕЗУЛЬТАТ
1-6 балів. 1. Що таке шлунок? 2. Які поживні речовини перетравлюються у шлунку? 3. Що таке шлунковий сік? 4. Які травні залози утворюють шлунковий сік? 5. Назвіть два основних механізми регуляції травлення у шлунку. 6. Що таке апетитний сік? 7-9 балів. 7. Яка будова та функції шлунку? 8. Яке значення для травлення має шлунковий сік? 9. Як відбувається регуляція травлення у шлунку? 10-12 балів. 10. Обґрунтуйте значення знань про функції та будову шлунку для збереження здоров'я.
Коментарі (0)