Регуляція травлення. Харчові розлади та їх запобігання
- 27-11-2021, 16:16
- 537
8 Клас , Біологія 8 клас Соболь 2021 (нова програма)
§ 23. Регуляція травлення. Харчові розлади та їх запобігання
Основні поняття й ключові терміни: Хвороби органів травлення. Харчові розлади.
Пригадайте! Що таке регуляція функцій? Що таке хвороба?
Знайомтеся!
С. П. Боткін (1832-1889) - російський лікар, який створив вчення про організм як єдине ціле та провідну роль нервової системи в життєдіяльності організму. Науковець вважав, що для того, щоб допомога лікаря була розумною і дійовою, він має займатися не лише біологією, але й іншими природничими науками. Давайте спробуємо, на прикладі регуляції травлення, довести це твердження.
ЗМІСТ
Як відбувається регуляція травлення?
Травлення регулюється біофізичними процесами нервової системи та біохімічними впливами ендокринної й імунної систем.
Нервова регуляція процесів травлення відбувається безумовно- та умовнорефлекторно. Безумовнорефлекторна регуляція травлення здійснюється з допомогою імпульсів, що виникають у нервових центрах довгастого (центри слиновиділення, ковтання, шлункового соковиділення). До органів травного тракту імпульси від нервових центрів надходять по нервах і впливають на секрецію травних залоз та рухову активність м'язів в стінках органів травлення. Наприклад, безумовно-рефлекторне слиновиділення відбувається у разі потрапляння харчової грудочки (безумовний подразник) на язик, далі відбувається збудження смакових рецепторів, проведення імпульсів до центру слиновиділення, формування відповіді, надходження імпульсів до слинних залоз, які й реагують виділенням секрету.
В умовно-рефлекторній регуляції процесів слиновиділення, ковтання, шлункового соковиділення велику роль відіграє кора півкуль головного мозку. Прикладом такої регуляції є рефлекторне слиновиділення, яку вмикає умовний подразник. Ним можуть бути запах їжі, гарний вигляд їжі, звуки на кухні тощо, що діють через смакові кіркові центри.
Гуморальна регуляція травлення здійснюється гормонами й тканинними гормонами внутрішньої секреції. Прикладами гуморальної регуляції є вплив вазопресину (гормон гіпоталамусу) на всмоктування води у товстому кишечнику, гальмівна дія адреналіну (гормон наднирників) на слиновиділення. Гормони для регуляції травлення можуть утворювати й самі органи травлення. Так, клітини слизової оболонки шлунку й кишечнику секретують гормони (гастрини, секретини), що впливають на соко-, жовчовиділення, а також на рухову активність шлунка й кишечнику.
Імунна регуляція здійснюється за участю апендикса, лімфатичних вузликів стінок травного тракту й самих секретів слини, шлункового соку, жовчі, кишкового соку.
Отже, регуляція травлення є складним процесом і в ній задіяно всі регуляторні системи.
Які причини захворювань органів травлення?
Хвороби органів травлення - це порушення нормальної життєдіяльності організму людини через виникнення відхилень у будові та функціях органів травної системи. На сьогодні хвороби органів травлення в структурі поширеності серед усіх захворювань в Україні посідають третє місце після серцево-судинних хвороб та хвороб органів дихання.
У медицині, згідно з Міжнародною класифікацією хвороб Десятого перегляду, розробленою Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ), хвороби органів травлення поділяються на групи: 1) хвороби порожнини рота, слинних залоз та щелеп (карієс, пародонтоз, стоматит); 2) хвороби стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки (гастрит, виразка шлунку, виразка дванадцятипалої кишки); 3) хвороби апендикса (апендицит); 4) грижі (пупкова грижа, грижа черевної стінки); 5) неінфекційні хвороби кишок (ентерити - запалення слизової оболонки тонкої кишки, коліти - запалення слизової оболонки товстої кишки); 6) інші хвороби кишок (закреп, заворот кишок); 7) хвороби черевної порожнини (перитоніти - запалення очеревини); 8) хвороби печінки (цироз); 9) хвороби жовчного міхура та підшлункової залози (жовчнокам'яна хвороба, холецистит, панкреатит) та ін.
Травна система людини страждає від багатьох чинників, що супроводжують сучасне життя: несприятливі екологічні чинники, незбалансоване харчування, гіподинамія, стреси, надмірні навантаження, відсутність відпочинку тощо. Хвороби органів травлення виникають через недотримання режиму харчування, уживання штучної їжі зі шкідливими харчовими добавками, швидке споживання їжі, тривале вживання ліків, негативні емоції, тютюнопаління, вживання алкогольних напоїв тощо. Хвороби органів травлення порушують обмін речовин і спричиняють захворювання інших органів людини.
Отже, хвороби органів травлення є досить різноманітними і виникнення їх залежить, переважно, від способу життя людини.
Які причини та профілактика харчових розладів?
До харчових розладів належать харчові отруєння, кишкові інфекції та паразитарні хвороби (гельмінтози). Їх спричиняють віруси, хвороботворні бактерії, паразитичні черви, отруйні рослини й гриби та ін.
Харчові отруєння виникають за таких причин: споживання несвіжих чи заражених продуктів (наприклад, отруєних токсинами сальмонели), отруйних рослин (наприклад, дурман, блекота) чи грибів (наприклад, бліда поганка), використання води, забрудненої препаратами побутової хімії чи хімічними препаратами боротьби зі шкідниками.
Паразитарні (гельмінтози, глистяні інвазії) хвороби - це захворювання, спричинені паразитичними червами (гельмінтами). Збудниками цих хвороб є представники плоских (печінковий сисун, ціп'як свинячий, ехінокок) та круглих червів (аскариди, гострики, трихінела). Найчастіше зараження гельмінтами відбувається під час вживання зараженого личинками чи фінами м'яса та сирої води, немитих овочів, ягід, фруктів, через забруднені руки. Паразити знижують імунітет, спричиняють алергічні реакції. Продукти обміну речовин гельмінтів впливають на нервову систему, органи кровотворення, змінюють склад мікрофлори кишечника. У хворих знижується апетит, відбуваються затримка росту, відставання у розумовому розвитку, спостерігаються швидка втома, головний біль, порушення сну тощо.
Основними заходами профілактики гельмінтозів є ветеринарний контроль якості м'яса, очищення води, захист водойм від забруднення нечистотами, санітарний контроль за сміттєзвалищами, систематичні медичні огляди хворих тварин і людей, знищення проміжних хазяїв тощо. Особливе значення мають дотримання правил особистої гігієни (миття рук перед прийомом їжі), вживання митих овочів та фруктів, термічна обробка м'яса та риби, зберігання продуктів харчування так, щоб на них не потрапляв пил і не сідали мухи та ін.
Кишкові інфекції-захворювання, спричинені токсичною дією мікроорганізмів, що потрапили до травного тракту. До кишкових інфекцій належать такі небезпечні захворювання як дизентерія, холера, сальмонельоз, ботулізм та ін. Найпоширенішими ознаками таких отруєнь є проноси, лихоманка, озноб, біль у животі, головний біль, запаморочення. Успіх боротьби з кишковими інфекціями залежить від дотримання санітарної культури. Адже з давніх-давен кишкові інфекції називають хворобами брудних рук. Звідси випливає просте правило: після повернення додому з роботи чи з прогулянки, перед прийомами їжі, після грання з тваринами, після відвідування туалету вимийте руки з милом. Так ви захистите себе та інших від зараження кишковими інфекціями. А також уживайте лише кип'ячені молоко та воду, утримуйтесь від купівлі харчових продуктів, що реалізуються з порушенням температурного режиму зберігання, слідкуйте за терміном споживання продуктів.
Отже, харчові розлади - порушення діяльності травної системи - виникають під час вживання неякісної їжі, що містить отруйні речовини, шкідливі мікроорганізми або зараженої паразитичними червами.
ДІЯЛЬНІСТЬ
САМОСТІЙНА РОБОТА З ІЛЮСТРАЦІЄЮ Нервова регуляція травлення
Перед вами ілюстрація безумовного слиновидільного рефлексу в пса. Так відбувається нервова регуляція слиновиділення і в людини. Приведіть у відповідність цифрові позначення на ілюстрації, назви ланок цього рефлексу та опис процесів, що здійснюються за їхньою допомогою. Назвіть особливості нервової регуляції травлення.
Ланки безумовного рефлексу: А - центральна; Б - рецепторна; В - доцентрова чутлива; Г - відцентрова рухова; Д - робоча або ефекторна.
Складові процеси рефлексу: а) проведення імпульсів чутливими нейронами; б) сприйняття рецепторами впливу їжі як подразника й формування нервових імпульсів; в) виділення слини слинними залозами; г) інформативний аналіз потоку нервових імпульсів у нервовому центрі довгастого мозку; д) проведення імпульсів руховими нейронами до органів, що здійснюють реакцію організму.
ВПРАВА НА ЗІСТАВЛЕННЯ Гуморальна регуляція травлення
На ілюстраціях зображені організми, які спричиняють харчові розлади.
Приведіть у відповідність ці зображення з назвами організмів: р - вовчі ягоди звичайні; и - дурман звичайний; н - бліда поганка; е1 - мухомор пантерний; е2 - аскарида людська; к - сисун печінковий; т - сальмонела; с - холерний вібріон.
Якщо ви правильно визначите та приведете у відповідність зображені організми з назвами, то отримаєте назву гормону, який стимулює виділення підшлункового соку. Назвіть особливості гуморальної регуляції травлення.
БІОЛОГІЯ + МЕДИЦИНА Харчові отруєння й сальмонела
Лідируючі позиції серед мікроорганізмів, що спричинюють харчові отруєння, займає сальмонела. Основними шляхами зараження цими хвороботворними бактеріями є харчовий, контактно-побутовий та водний. Хвороба, яку назвали сальмонельозом, характеризується переважним ураженням травної системи з розвитком діареї, отруєння та зневоднення організму Зараження бактеріями відбувається під час споживання інфікованих м'яса, молочних продуктів, яєць, які додаються в різні страви сирими. Назвіть основні заходи профілактики сальмонельозу.
РЕЗУЛЬТАТ
1-6 балів. 1. Назвіть механізми регуляції травлення у людини. 2. Наведіть приклади нервової та гуморальної регуляції травлення. 3. Що таке хвороби органів травлення? 4. Наведіть приклади захворювань травної системи. 5. Що таке харчові розлади? 6. Назвіть основні групи харчових розладів у людини. 7-9 балів. 7. Як відбувається регуляція процесів травлення? 8. Які причини захворювань органів травлення? 9. Які причини та профілактика харчових розладів? 10-12 балів. 10. На конкретних прикладах доведіть необхідність знань про травну систему для профілактики хвороб органів травлення та харчових розладів.
Коментарі (0)