Внутрішнє середовище організму. Кров. Лімфа
- 27-11-2021, 16:29
- 880
8 Клас , Біологія 8 клас Соболь 2021 (нова програма)
§ 28. Внутрішнє середовище організму. Кров. Лімфа
Основні поняття й ключові терміни: ВНУТРІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ОРГАНІЗМУ. Гомеостаз. КРОВ. Плазма крові. Еритроцити. Лейкоцити. Тромбоцити. ЛІМФА.
Пригадайте! Що таке транспорт речовин?
Знайомтеся!
Клод Бернар (1813-1878) - відомий французький лікар і фізіолог, досліджував функції крові, залози секреції, процеси теплоутворення, електричні явища в тканинах, дію отрут на організм тощо. Вивчивши роль рідин в організмі, дійшов висновку, що сталість внутрішнього середовища є необхідною умовою життєдіяльності.
ЗМІСТ
Яка роль внутрішнього середовища життєдіяльності організму людини?
Транспорт речовин в організмі людини забезпечують три рідини: кров, лімфа й тканинна рідина. Саме вони здійснюють перенесення речовин до органів і тканин, їхнє надходження в клітини та переміщення продуктів обміну до органів виділення. Ці рідини між собою тісно взаємозв'язані й утворюють внутрішнє середовище організму. Внутрішнє середовище є рідким, оскільки життєдіяльність може здійснюватися лише в рідкому оточенні.
Іл. 54. Внутрішнє середовище організму: 1 - кров; 2 - тканинна рідина; 3 - лімфа; 4 - клітини
Організм людини пристосовується до умов існування, що постійно змінюються, але внутрішнє середовище завдяки механізмам регуляції залишається при цьому відносно постійним. Гомеостаз (від грец. гомойос - рівний, стасіс - стан) - здатність організмів зберігати відносну сталість внутрішнього середовища, що забезпечує оптимальні умови для життєдіяльності. Показники гомеостазу (артеріальний тиск, рівень pH, вміст солей тощо) коливаються у вузькому діапазоні.
Отже, ВНУТРІШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ - це сукупність рідин (кров, тканинна рідина і лімфа), що характеризуються динамічною сталістю показників та забезпечують обмін речовин із клітинами й підтримання найоптимальніших умов їхньої життєдіяльності.
Як функції крові взаємопов'язані з її складом?
КРОВ - рідка сполучна трофічна тканина, що переміщується по кровоносній системі і забезпечує транспорт речовин в організмі. У людини на кров припадає близько 7 % загальної маси тіла, що для дорослої людини масою 70 кг становить близько 5 літрів. Кров містить плазму та формені елементи крові. Плазма крові - це рідина з водорозчинними сполуками. Основні її компоненти - вода (90 %), солі (0,9 %), білки (7-8 %) та глюкоза (0,12 %). Форменими елементами крові є еритроцити, лейкоцити й тромбоцити (іл. 55).
Іл. 55. Формені елементи крові
Еритроцити (від грец. еритрос - червоний, цитос - клітина) - це червоні кров'яні тільця, що здійснюють перенесення О2 й СО2. Особливості їхньої будови сприяють швидшому переміщенню в клітини дихальних газів. В цитоплазмі еритроцитів є гемоглобін, що здатний приєднувати О2 й СО2. Унаслідок відсутності ядра еритроцити живуть лише 3-4 місяці. Утворюються вони зі стовбурових клітин у червоному кістковому мозку. Кількість червонокрівців залежить від статі, віку, стану здоров'я людини, висоти її перебування над рівнем моря та ін. Стан, за якого кількість еритроцитів і гемоглобіну в одиниці об'єму є зменшеною, називається анемією, або недокрів'ям.
Лейкоцити (від грец. лейкос - безбарвний, цитос - клітина) - білі кров'яні тільця, пристосовані для здійснення захисної функції. Це клітини, у яких нестала форма, наявні псевдоніжки та ядро. Усі лейкоцити здатні до фагоцитозу та знищення чужорідних клітин й речовин. Окремі групи дрібних лейкоцитів завдяки змінній формі клітин можуть проникати через стінки кровоносних судин і здійснювати свої функції в тканинній рідині. Кількість лейкоцитів коливається в значних межах і залежить від часу доби, стану організму, емоцій, інфекційних захворювань тощо.
Тромбоцити (від лат. тромбос - згусток, цитос - клітина) - кров'яні пластинки, що відіграють важливу роль у зсіданні крові. Це безбарвні без'ядерні дрібні клітини. Усередині тромбоцитів міститься особливий фермент (тромбопластин), який після надходження у плазму «запускає» процес зсідання крові.
Таблиця 25. ФОРМЕНІ ЕЛЕМЕНТИ КРОВІ
Кров у процесі еволюції формувалася як рідина всередині тіла для здійснення транспорту речовин та енергії. Функціями крові є наступні.
Дихальна функція полягає в перенесенні кисню від легень до тканин і вуглекислого газу від тканин до легень. Поживна функція полягає в перенесенні амінокислот, глюкози, жирів у складі плазми крові від травного тракту до клітин. Видільна функція забезпечує транспорт від клітин до органів виділення (нирок, легень, шкіри) розчинних у плазмі кінцевих продуктів обміну, надлишку солей тощо. Захисна функція здійснюється лейкоцитами (знешкодження бактерій, вірусів), тромбоцитами (запобігання втратам крові після пошкодження судин), речовинами у плазмі крові (антитіла). Регуляторна функція полягає у перенесенні гормонів до клітин й органів. Терморегуляторну функцію забезпечує плазма крові, що переміщує тепло по всьому організмі для підтримання сталої температури тіла. Гомеостатична функція полягає у підтриманні сталості показників внутрішнього середовища.
Отже, кров складається з плазми й формених елементів, особливості яких пов'язані з транспортом речовин та енергії
Яке значення лімфи?
Лімфа (від лат. lympha - чиста вода, волога) - рідка безбарвна сполучна тканина, як і кров, є частиною внутрішнього середовища організму людини. Вона складається з лімфоплазми та формених елементів. Лімфоплазма відрізняється від плазми крові лише меншою концентрацією білків. У лімфі майже немає еритроцитів, але зате є багато лімфоцитів (до 90 %). Склад лімфи не є сталим і залежить від органа, з якого вона витікає. Так, лімфа, що відтікає від травного тракту, вміщує багато жирів, від печінки - білків.
Утворюється лімфа із тканинної рідини. У міру збільшення об'єму тканинна рідина, що утворюється постійно з крові, фільтрується в лімфатичні капіляри й переміщується по лімфатичних судинах. Завдяки наявності в них клапанів лімфа проштовхується по судинах у напрямку серця. Змішується лімфа з венозною кров'ю в підключичних венах. У людини за добу утворюється близько 2 л лімфи.
Основними функціями лімфи є захисна (за участю лімфоцитів відбувається знешкодження мікроорганізмів), транспортна (переміщення різних речовин) і гомеостатична (регулює об'єм і склад тканинної рідини).
Отже, ЛІМФА є частиною внутрішнього середовища, переміщується по незамкненій лімфатичній системі та виконує захисну, транспортну та гомеостатичну функції.
ДІЯЛЬНІСТЬ
Лабораторна робота
МІКРОСКОПІЧНА БУДОВА КРОВІ ЛЮДИНИ
Мета роботи: розвивати уміння спостерігати, розпізнавати та описувати формені елементи крові людини
Обладнання: мікроскопи, мікропрепарати крові людини.
Хід роботи:
1. Розгляньте під мікроскопом мікропрепарат крові людини. За якими ознаками розпізнають еритроцити, лейкоцити і тромбоцити?
2. Переведіть мікроскоп на велике збільшення та порівняйте розміри, наявність ядра, форму клітин крові.
3. Замалюйте у зошиті формені елементи крові, дотримуючись їхнього співвідношення у розмірі.
4. Заповніть у робочому зошиті таблицю.
5. Підсумок роботи.
БІОЛОГІЯ + ЗДОРОВ'Я Плазма крові
Розв'язавши кросворд, ви отримаєте у виділених клітинках назву групи білків плазми крові, що забезпечують гуморальний імунітет організму людини.
- 1. Червоний дихальний пігмент крові
- 2. Рідка частина крові
- 3. Сталість внутрішнього середовища
- 4. Кров'яні пластинки
- 5. Залоза, що є місцем утворення Т-лімфоцитів
- 6. Частина внутрішнього середовища організму
- 7. Органічні сполуки плазми крові
- 8. Один із засновників вчення про гомеостаз
- 9. Білки плазми, що утворюються на чужорідні тіла
Які ще функції, окрім захисної, виконує плазма крові в організмі людини?
РЕЗУЛЬТАТ
1-6 балів. 1. Що таке внутрішнє середовище організму людини? 2. Що таке гомеостаз? 3. Що таке кров? 4. Які є формені елементи крові? 5. Назвіть основні функції крові. 6. Що таке лімфа? 7-9 балів. 7. Яка роль внутрішнього середовища життєдіяльності організму людини? 8. Як функції крові пов'язані з її складом? 9. Який склад та функції лімфи? 10-12 балів. 10. У чому виявляється взаємозв'язок будови та функцій формених елементів крові людини?
Коментарі (0)