Войти
Закрыть

Будова та функції репродуктивна системи

8 Клас , Біологія 8 клас Соболь 2021 (нова програма)

 

§ 63. Будова та функції репродуктивна системи

Основні поняття й ключові терміни: РЕПРОДУКТИВНА СИСТЕМА. Жіноча репродуктивна система. Чоловіча репродуктивна система.

Пригадайте! Що таке розмноження?

Цікаво!

Символи Марса і Венери є символами античної астрології. Жіночий знак Венери зображують як коло з хрестиком, спрямованим вниз. Його називають «дзеркалом Венери», і він символізує жіночність, красу й кохання. Чоловічий знак Марса зображують як коло зі стрілкою, спрямованою вгору і вправо. Цей символ називають«щитом і списом Марса». У біологію ці символи ввів К. Лінней для позначення статі рослин.

ЗМІСТ

Які особливості розмноження людини?

Розмноження є фізіологічною функцію, що забезпечує самовідтворення виду. Для людини властиве статеве розмноження, у якому беруть участь статеві клітини, або гамети, що мають половинний набір хромосом. Ці клітини утворюються статевими залозами двох типів - яєчниками та яєчками. Для людини характерна роздільностатевість із явищем статевого диморфізму.

Розмноження людини забезпечує РЕПРОДУКТИВНА (СТАТЕВА) СИСТЕМА (від лат. reproductio - відтворення) - сукупність статевих органів, які забезпечують статеве розмноження. Розрізняють чоловічу й жіночу репродуктивні системи.

Уся спадкова інформація про людський організм закодована в ДНК, що міститься в хромосомах. Їх у людини 46. Перед розмноженням з диплоїдних клітин статевих залоз формуються гамети, у яких по 23 хромосоми і половинний набір спадкової інформації. Згодом після запліднення й злиття ядер статевих клітин повний набір спадкової інформації відновлюється. Ось чому діти мають ознаки обох своїх батьків.

Розмноження людини стає можливим із настанням статевої і фізичної зрілості. Але людина є біосоціальним видом, тому велику роль у її розмноженні відіграють психічна готовність майбутніх батьків і соціальні умови їхнього життя та суспільні норми поведінки.

У людини може спостерігатися раннє статеве дозрівання, що пов'язане з акселерацією (прискорення темпів індивідуального розвитку і росту дітей і підлітків порівняно з попередніми поколіннями).

Таблиця 58. ОСОБЛИВОСТІ РОЗМНОЖЕННЯ ЛЮДИНИ

Отже, розмноження людини забезпечується репродуктивною системою, що відрізняється в організмів чоловічої й жіночої статі.

Яке значення жіночої репродуктивної системи?

Репродуктивну систему жінки утворюють: зовнішні статеві органи (соромітні губи і клітор), внутрішні статеві органи (яєчники, маткові труби, матка, піхва) (іл. 114), а також молочні залози (парні органи, в яких утворюється секрет для вигодовування немовлят).

Іл. 114. Внутрішні статеві органи жінки: 1 - яєчники; 2 - маткова труба; 3 - матка; 4 - шийка матки; 5 - піхва

Головні статеві органи у жінок - два яєчники. Це парні органи овальної форми, розташовані біля лійкоподібних кінців маткових труб. У них містяться незрілі яйцеклітини, які утворюються в організмі жінки ще до її появи на світ. Дозрівання яйцеклітин в яєчниках жінки відбувається від завершення статевого дозрівання і до кінця репродуктивного періоду. Щомісяця у кожної жінки відбувається овуляція - одна з яйцеклітин досягає повної зрілості і виходить з яєчника. Після виходу яйцеклітина потрапляє в маткову трубу, по якій просувається до матки. Якщо яйцеклітина не запліднюється, настає менструація. Окрім яйцеклітин, у яєчниках є ще ендокринні клітини, що виділяють статеві гормони (естрадіол, прогестерон).

Маткові труби - це парні органи, що зв'язують яєчники з порожниною матки. Загальна довжина маткової труби - близько 12 см. Захоплюючи зрілу яйцеклітину з яєчника, маткові труби забезпечують її живлення і переміщення до матки. У маткових трубах відбувається й запліднення з утворенням зиготи.

Матка - порожнистий непарний м'язовий орган, у якому під час вагітності із зиготи розвивається зародок і плід. У ній розрізняють тіло матки, до якого підходять маткові труби, та шийку матки, що є найвужчим кінцем цього органу. Матка переходить у піхву, через яку сперматозоони потрапляють у жіночий організм.

Отже, жіноча репродуктивна система - сукупність органів, що забезпечують утворення яйцеклітин, секретів, жіночих статевих гормонів, запліднення і внутрішньоутробний розвиток та вигодовування новонароджених.

Яка будова та функції чоловічої репродуктивної системи?

Репродуктивну систему чоловіка утворюють зовнішні статеві органи (мошонка і статевий член), внутрішні статеві органи (яєчка, придатки яєчка, сім'явиносна протока, сім'яні міхурці, сім'явипорскувальна протока), передміхурова залоза (іл. 115). На відміну від жіночої, чоловіча репродуктивна система майже повністю знаходиться ззовні. Така будова пов'язана з тим, що для дозрівання сперматозоїдів потрібна температура нижче від 36,6° С.

Іл. 115. Репродуктивна система чоловіка: 1 - яєчко; 2 - придаток яєчка; 3 - сім'явиносна протока; 4 - сім'яний міхурець; 5 - сечовий міхур; 6 - сечовід; 7 - передміхурова залоза; 8 - сім'явипорскувальна протока; 9 - статевий член

Головні статеві органи чоловіків - два яєчка. Це парні органи, розташовані у шкірному мішечку - мошонці. Яєчка складаються із звивистих сім'яних канальців, у яких утворюються сперматозоони. Окрім цього, у клітинах яєчок синтезуються чоловічі статеві гормони андрогени, зокрема тестостерон. Далі сперматозоони надходять до придатків яєчок, де досягають зрілості й зберігаються, поки не виводяться. Від кожного з придатків яєчок починається сім'явиносна протока, що з'єднується з протокою сім'яних міхурців. Це парні органи, що секретують рідину для забезпечення сперматозоонів поживними речовинами. Протоки придатків яєчок і протоки сім'яних міхурців зливаються у загальну сім'явипорскувальну протоку, що відкривається у канал статевого члена. Під сечовим міхуром навколо сечовипускного каналу розташовується передміхурова залоза (простата). Вона утворює секрет, що захищає чоловічі гамети та підтримує їхню рухливість.

Отже, чоловіча репродуктивна система - сукупність органів, що забезпечують утворення сперматозоонів, секретів, чоловічих статевих гормонів та осіменіння.

ДІЯЛЬНІСТЬ

САМОСТІЙНА РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ

Жіноча й чоловіча репродуктивні системи

Застосуйте метод порівняння і визначте ознаки подібності та відмінності. Поясніть їхні причини.

БІОЛОГІЯ+ХІМІЯ Цинк й репродуктивне здоров'я людини

В організмі дорослої людини міститься близько 2-3 г цинку, майже 90 % його загальної кількості зосереджено в м'язах і кістках. Цей мікроелемент підтримує репродуктивну функцію, за його участю відбувається формування і дозрівання яйцеклітин і сперматозоонів. Також Цинк має вагомий вплив на стан імунної системи, активує діяльність Т-лімфоцитів, синтез цитокінів. А як цинк потрапляє в організм людини? У яких продуктах харчування міститься Цинк?

БІОЛОГІЯ + МІФОЛОГІЯ Ендокринна система й розмноження людини

У давньоримській міфології Амур - крилатий хлопчик, маленький бог закоханих, супутник Венери. Він озброєний золотим луком та стрілами, якими вціляє в людські серця, викликаючи в них почуття кохання. Звідси вислів «бути пораненим стрілою Амура» - закохатися. Спробуйте відшукати фізіологічний зв'язок між статевими гормонами, роботою серця та коханням. Яку роль виконує ендокринна система в регуляції процесів розмноження людини?

РЕЗУЛЬТАТ

1-6 балів. 1. Що таке репродуктивна система? 2. Який набір хромосом в гаметах людини? 3. Що таке жіноча репродуктивна система? 4. Назвіть органи, що утворюють яйцеклітини. 5. Що таке чоловіча репродуктивна система? 6. Які органи утворюють сперматозоони? 7-9 балів. 7. Які особливості розмноження людини? 8. Яке значення має жіноча репродуктивна система? 9. Яка будова та функції чоловічої репродуктивної системи? 10-12 балів. 10. Яку роль виконує ендокринна система в регуляції процесів розмноження людини?

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 8 клас Соболь 2021 (нова програма)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду