Франція
- 1-01-2022, 10:59
- 364
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 12. Франція
1. За допомогою карти Європи охарактеризуйте переваги та назвіть недоліки географічного положення Франції.
2. Що вам відомо про цю країну?
1. Місце країни у світі та регіоні. Франція — п’ята економічно розвинена, космічна та ядерна (третя — за потужністю потенціалу) держава світу. За економічними показниками поступається в регіоні лише Німеччині. За показниками загального ВВП країна посідає 6 місце у світі. Рівень безробіття у Франції вищий, ніж у сусідніх країнах Європи (9,7 %).
Франція — одна із засновниць ЄС, від створення якого економіка країни в значному виграші, але програє в конкурентній боротьбі Німеччині. Державні витрати країни, як і рівень оподаткування, одні з найбільших у світі. Основою французької моделі економіки є внутрішнє споживання, на відміну від Німеччини чи Китаю, де економіка зорієнтована переважно на експорт. Високому рівню внутрішнього споживання в країні сприяють навіть мінімальні доходи пересічних громадян: мінімальна зарплата за умов 35-40-годинного робочого тижня після всіх вирахувань становить 7,5 євро/год. Середня зарплата в країні на 2016 р. — 2957 євро.
Мал. 24. Вітрина із сиром у супермаркеті
Порівняйте рівень мінімальної зарплати у Франції та Україні за допомогою цін на продукти (наприклад, вартість сиру, мал. 24).
За допомогою карти Європи охарактеризуйте переваги та знайдіть недоліки географічного положення Франції. Пригадайте, що вам уже відомо про цю країну.
2. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Франція небагата на мінеральні ресурси (будівельні матеріали, кам’яне вугілля, залізну руду, нафту й природний газ, калійні й кам’яні солі, уран, на базі якого працює атомна енергетика країни). У Франції широко використовують енергію гірських річок, припливів, сонця та вітру. Надзвичайно багаті рекреаційні ресурси приваблюють у країну туристів з усіх куточків планети.
Дізнайтеся більше про мінеральні ресурси країни за допомогою французького урядового порталу (електронний режим доступу: http://www.mineralinfo.fr/page/mines-0).
У сучасному сільському господарстві, промисловості, секторі послуг країни є сфери-лідери не тільки Європи, а і світу. Помірний морський клімат і родючі ґрунти протягом багатьох століть зробили Францію передовою аграрною країною. Незважаючи на невелику частку сучасного сільського господарства в економіці (менше 2 % ВВП), щорічні обсяги аграрної продукції вражають своїми площами та результатами: Франція посідає 2 місце у світі за виробництвом вина та цукрового буряка, 5 місце — за збором зерна й виробництвом молока, 1 місце в ЄС — за обсягом вирощування соняшнику. Перелік досягнень можна продовжити, зважаючи на те, що з року в рік ці цифри змінюються.
Французькі інженери — одні з найкращих у світі, доказом чого є не тільки розвиток високих технологій (наприклад, ракетна програма «Аріан») (мал. 25, б), а й усесвітньо визнані досягнення в таких технологічних виробництвах, як покришки «Michelin» або автомобілі «Renault» (мал. 25, а). Франції належать провідний авіаперевізник Європи «Air France-KLM» (другий після німецької авіакомпанії «Lufthansa»), «Areva» — світовий лідер у галузі ядерної енергетики, «Eiffage» — глобальне підприємство в галузі будівництва та громадських робіт, «JCDecaux» — провідна рекламна компанія світу.
Мал. 25. а) стенд компанії «Renault» на міжнародній виставці 2017 р.; б) запуск ракети програми «Аріан» з Куру, космодрому французької Гвіани
Однак у країні істотно не вистачає молодих сучасних компаній, особливо в галузі інформаційних технологій, які могли б забезпечити зниження рівня безробіття та збільшення податкових надходжень до бюджету. Тому країна сприяє розвитку невеликих компаній (250- 5000 співробітників), які забезпечують основну потужність сусідньої німецької економіки.
3. Система розселення. Франкофонія. Населення країни (понад 67 млн осіб наприкінці 2017 р. і 2 млн у заморських територіях) має одну з найкращих у світі систем соціального страхування та медичного обслуговування, і, як наслідок, тривалість життя на 10 років більшу від середньосвітових показників. Високий рівень освіти забезпечують одна з найкращих у регіоні систем безкоштовної початкової та середньої освіти й потужні вищі навчальні заклади, які за останні десятиліття поступаються лише американським, німецьким і британським університетам.
Найбільше мігрантів прибуває в країну з Алжиру, Тунісу, Марокко, Іспанії, Португалії та Італії. У 2016 р. мігранти становили 24 % від загального приросту населення країни. Окрім того, посилюється внутрішня міграція населення, основні потоки якої спрямовані в райони Тулузи, Нанту, Бордо, Провансу. Щільність населення столичного регіону країни вища за середньоєвропейську — 118 осіб/м2. Найгустіше заселені узбережжя Середземного моря, Корсика, Ельзас, Ардени, долини річок Рони, Сени та Гаронни. Лише столиця країни Париж - місто-мільйонер. Агломерації з чисельністю населення понад 1 млн осіб утворилися навколо 7 міст (Париж, Леон, Марсель, Лілль, Ніцца, Тулуза та Бордо). Наприклад, у самому Ліллі мешканців трохи більше 226 тис., у Бордо — 236 тис., а в Ніцці — 340 тис. Життя у великих містах пов’язане із значними транспортними витратами в умовах забрудненого автомобільними двигунами повітря, з більшими цінами за оренду житла та міськими податками. Тому французьке населення віддає перевагу невеликим містам, містечкам і приватному сектору. Це двічі на день створює значні транспортні потоки, спрямовані у великі міста або в прикордонні райони сусідніх країн — Люксембург, Швейцарію, Німеччину, Бельгію. Після обрання президентом Е. Макрона в країні розпочався будівельний бум, якому сприяють і економічна політика підтримки молодих сімей, і низькі банківські іпотечні кредитні ставки.
Пригадайте, як називають потоки щоденних міграцій населення та з чим пов’язане їхнє утворення.
Термін «Франкофонія» у 1880 р. вперше використав французький географ і письменник Е. Реклю. Нині — це міжнародна організація співробітництва 58 країн-членів, 3 асоційованих членів і 26 країн-спостерігачів. Її девіз «Egalité, complémentarité, solidarité» («Рівність, взаємодоповнення, солідарність»). Для понад 75 млн людей на планеті французька мова є рідною, а ще понад 140 млн населення є франкомовним. Нині в списку країн-членів і спостерігачів є не тільки франкомовні країни (Молдова, Україна, Румунія та ін.).
Дізнайтеся більше про Франкофонію на офіційному сайті організації (francophonie.org/).
4. Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Домінуючі складники третинного сектора економіки. У структурі ВВП Франції сільському господарству належить 1,6 %, промисловості — 19,4 %, сфері послуг — 19%. У країні працює кілька фінансових і страхових групп: «BNP Paribas», «Société Générale», «Axa». Паризька фондова біржа є однією з найбільших у світі. Понад 600 тис. компаній працюють у сфері торгівлі, надають різноманітні послуги: від ремонту будинків до автомобілів. У країні прийнято закони про конкуренцію та розвиток торгівлі й ремесел.
Міжнародна організація Франкофонія — міжнародна організація, що представляє країни та регіони. де французька мова є першою мовою — значна частина населення є франкофонами (франкомовними), або там, де поширена французька мова.
International Organisation of the Francophonie — is an international organization representing countries and regions where French is the first ("mother") or customary language, where a significant proportion of the population are francophones (French speakers) or where the French language is widespread.
Серед 7 найбільших французьких компаній, які входять до сотні найбільших у світі, 3 працюють у сфері страхування та фінансів: «Axa», «BNP Paribas» «Crédit Agricole»; 3 — y сфері енергетики: «Total», «Engie», «Electricité de France»; відома в Україні «Groupe Carrefour» - y сфері комерції.
У Франції дуже добре розвинена туристична галузь, у якій задіяні працівники численних готелів, ресторанів, офісів туризму, транспортних організацій тощо. Країна посідає 4 місце (після Італії — 51, Китаю — 50 та Іспанії — 45) за кількістю об’єктів культурної та природної спадщини (42), зарахованих до світової скарбниці ЮНЕСКО. За кількістю іноземних туристів, які відвідують країну (у 2017 р. — майже 89 млн осіб), вона посідає 1 місце у світі. Новий уряд планує збільшити їхню чисельність до 100 млн осіб у 2020 р. Найпопулярніші міста, культурні об’єкти для туристів: Альпи, Середземноморське узбережжя, Бретань, Ельзас, Бордо, долина Луари та Париж. Туристична галузь дає майже 7 % ВВП країни.
1. Дізнаєтеся більше про розвиток туризму у Франції, відвідавши французький урядовий сайт (https://www.gouvernement.fr/tourisme).
2. Підготуйте повідомлення про найпопулярніші для туристів регіони, природні та культурні об’єкти в межах країни.
5. Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Високорозвинена промисловість Франції займає передові позиції у сфері атомної енергетики, хімічній та харчовій, авіакосмічній та радіоелектронній, електротехнічній промисловості, багатьох видах машинобудування. Французька фармацевтика — четверта у світі за обсягом виробництва та п’ята — за обсягом експорту (компанія «Sanofi» та ін.) (мал. 26). Франція — у п’ятірці найбільших світових експортерів автомобілів (компанії «Renault», «Peugeot»).
Багато французьких компаній є світовими лідерами різних галузей, наприклад: «Michelin» — один із найбільших у світі виробників автомобільних шин, «Alstom» — серед лідерів у виробництві енергетичного обладнання та залізничного транспорту, 30 % атомних реакторів світу вироблено саме цією компанією, «Alcatel-Lucent» — франко-американська компанія, лідер у галузі телекомунікацій, комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення, «Vallourec» — потужний виробник сталевих труб для видобутку та транспортування газу, «Legrand» — виробник електротехнічного обладнання, «Arkema» — хімічна компанія, філіали якої працюють у 50 країнах світу. І це не повний перелік.
Будівництво та виробництво будівельних матеріалів також є одним з найрозвиненіших напрямів промисловості Франції: 5 французьких будівельних компаній є найбільшими в Європі. Наприклад, французька компанія «Vinci» спеціалізується на будівництві широкого спектра доріг і дорожнього покриття, від звичайних автобанів з їхньою інфраструктурою та підземними паркінгами до злітних смуг, стадіонів, тунелів, мостів, аеро- та морських портів, і створює понад 190 тис. робочих місць у 100 країнах світу. Ця компанія будувала й новий саркофаг для Чорнобильської АЕС.
Енергетика Франції, яка була біля витоків дослідження енергії атома, базується на 58 атомних реакторах (друга країна у світі після США). Держава володіє повним циклом ядерних технологій — від видобутку до утилізації. АЕС «Гравелін», «Палюель», «Каттеном» входять у десятку найбільш потужних у світі. Понад 80 % акцій атомної енергетики належить державній енергогенеруючій компанії «Electricité de France». Останнім часом вартість електроенергії в країні зростає через збільшення витрат на обслуговування старих АЕС.
Мал. 26. Лінія з випуску інсуліну фармацевтичної компанії «Sanofi»
Потужні нафтопереробні та нафтохімічні комбінати побудовані на узбережжі Середземного (Марсель) і Північного (Дюнкерк) морів, річці Сені (Руан). Вони використовують як власну, так і імпортну сировину. Головні нафтопроводи з’єднують Гавр із Парижем, Марсель із Страсбургом у Нідерландах.
Звичайно ж, описуючи місце Франції в міжнародному поділі праці, не можна не згадати про виробництво парфумів, косметики, модного одягу, ювелірних прикрас. У легкій промисловості провідні позиції належать виробництву тканин. За цим показником Франція в Європі поступається лише Італії та Німеччині. Париж був і залишається законодавцем високої моди. Придбати продукцію всесвітньо відомих французьких торгових марок «Chanel», «Yves Saint Laurent», «Jean-Paul Gaultier», «Christian Dior», «Hermès» — ознака доброго смаку, престижу, високого становища в суспільстві. Підприємства парфумерно-косметичної та фармацевтичної промисловості засновані на півдні Франції з центром у м. Грассі з XVI ст. Тут базується майже 60 компаній, де працюють приблизно 10 тис. осіб (які виробляють не тільки парфуми, а й упаковку, синтетичну та природну сировину тощо). Тут же, у Провансі, розташовані плантації лаванди, троянд, жасмину й інших рослин. Завдяки цій галузі м. Грасс щорічно відвідує понад 2 млн туристів.
Знайдіть на карті зазначені промислові центри країни, поясніть особливості їхнього розташування.
6. Особливості аграрного сектора. За обсягами виробництва продукції сільського господарства Франції належить 1 місце в Європі (18 % виробництва країн ЄС). Понад 50 % території країни використано для сільськогосподарського виробництва, незважаючи на те, що значення первинного сектора в її економіці різко скоротилося в другій половині XX ст. В окремих регіонах частка угідь сягає майже 73 %. У країні понад 300 тис. фермерських господарств, де на 100 га землі припадає 3 працівники.
Основними продуктами є зернові (пшениця, кукурудза — 50 % ріллі), цукор, вино (2 % угідь і 2 місце у світі за обсягами виробництва), молочні продукти, фрукти й овочі, рибні та м’ясні продукти. Сільське господарство становить основу промислового (вторинного) агропродовольчого сектора. Усесвітньо відомою є виноробна продукція регіонів Бордо, Бургундія, Шампань, Ельзас, Коньяк, Божоле та ін. Країна — світовий лідер із вирощування льону, друга у світі (після Китаю) з вирощування технічних конопель (54 % ЄС).
Значними є обсяги виробництва яловичини (1/4 європейського споживання). Найбільша концентрація скотарства — у Бретані. Країна — лідер з виробництва м’яса птиці (півні, кури, гуси та качки з відомою фуагрою, цесарки й індички), 13 % якого експортується; овець і свиней (третій виробник регіону після Німеччини й Іспанії). Майже третина французьких фермерів займається селекційною діяльністю. Її результати демонструються кожного року на різдвяній виставці в Парижі, яку обов’язково відвідує діючий та колишні президенти країни.
Чому французькі фермери займаються селекційною роботою?
На базі високорозвиненого тваринництва країна виробляє також багато масла, найрізноманітніших молочних продуктів і твердого сиру (з коров’ячого, овечого та козячого молока). Якщо кожного дня ласувати якимось новим сортом французького сиру, не вистачить року, щоб їх покуштувати. А скільки марок і назв вина виробляють у країні, не скажуть і самі жителі Франції.
На півдні Франції поширене квітникарство та вирощування запашних прованських трав. На узбережжі морів значну роль відіграють рибальство, розведення креветок, мідій, устриць тощо.
Майже третина території країни — ліси, переважно хвойні. З листяних порід найпоширеніші різні види дуба. Понад 3/4 лісів знаходяться в приватній та 10 % у державній власності. Решта належить окремим комунам (містам і містечкам).
Більше про лісові ресурси та їхнє використання можна дізнатися на сайті Office National de Bois (електронний режим доступу: onf-energie-bois.com).
7. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Францією. За показниками обсягів експорту й імпорту вона належить до світової десятки країн-лідерів. Частка експорту у ВНП перевищує 25 %. Промисловість забезпечує майже 25 % ВНП і 80 % експорту країни. Франція — найбільший у світі експортер електроенергії. Експортується понад 40 % продукції машинобудування. Переважає торгівля із США, Китаєм, розвиненими країнами ЄС, що дає майже 60 % усього торговельного обігу. Торговельний баланс країни вже декілька десятків років є від’ємним, що негативно впливає на державний бюджет країни. Дефіцит балансу створює торгівля енергоносіями, в основному імпорт нафти. Профіцитні сектори торговельного балансу — автомобілі та продукція фармацевтичної галузі, високоякісні продукти харчування (сири, вино, оброблені зернові та морепродукти, фрукти). За обсягами експорту продукції харчової промисловості країна друга у світі після США, а такі харчові компанії, як «Danone», «Nestlé», відомі багатьом мешканцям планети (мал. 27).
Дізнайтеся більше про компанії «Nestlé» і «Laktalis» за допомогою їхніх офіційних сайтів: nestle.com/, lactalis-international.com/.
Франція імпортує машини, хімічну продукцію, автомобілі та шини, енергетичне й залізничне обладнання та ін.
Країна є також банкіром світового значення й здійснює інвестиції в розвиток багатьох галузей господарства в усьому світі.
Дізнайтеся про сучасний стан відносин між Україною та Францією за допомогою інформації, що розміщена на сайтах посольства України у Франції (f rance.mfa.gov.ua/ua) і посольства Франції в Україні (ua.ambafrance.org).
Франція — п’ята економічно розвинена, космічна та ядерна держава світу, з рівнем безробіття вищим, ніж у сусідніх країнах Європи, одним із найбільших у світі рівнем оподаткування, основою моделі економіки якої є внутрішнє споживання.
За економічними показниками Франція поступається в регіоні лише Німеччині. Небагата на мінеральні, але багата на рекреаційні й агрокліматичні ресурси, країна — серед світових лідерів у ядерних, машинобудівних, хімічних і харчових технологіях, є світовим лідером у парфумерно-косметичній та харчовій промисловості, є лідером за кількістю іноземних туристів.
Мал. 27. а) на заводі «Nestlé»; б) продукція компанії «Lactalis»
Франція має розвинену страхову та банківську сферу й здійснює інвестиції в розвиток багатьох галузей господарства в усьому світі.
Мігранти становлять майже чверть загального приросту населення країни, яке проживає в невеликих містах.
Франція — важливий виробник продукції сільського господарства Європи та світу, основними продуктами якого є зернові, цукор, вино, молочні, рибні та м’ясні продукти. Підтримує зовнішньоекономічні зв’язки з найбільш розвиненими країнами світу та ЄС. Має від’ємне сальдо зовнішньої торгівлі.
1. Назвіть галузі міжнародної спеціалізації країни та продукцію, яку вона постачає на світовий ринок.
2. За допомогою карт атласу та додаткових джерел знань визначте особливості розвитку енергетики країни. Які перспективи її подальшого розвитку?
3. Охарактеризуйте домінуючі складники первинного, вторинного та третинного секторів економіки країни.
4. Покажіть на карті найбільші міста, промислові райони, морські порти, аеропорти, фінансові, наукові, освітні центри й осередки туризму Франції.
5. Поясніть особливості спеціалізації сільського господарства та причини його високого рівня розвитку.
Коментарі (0)