Велика Британія: економічний розвиток країни
- 3-01-2022, 12:34
- 999
10 Клас , Географія 10 клас Кобернік, Коваленко (рівень стандарту)
§ 16. ВЕЛИКА БРИТАНІЯ: ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК КРАЇНИ
Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Велика Британія - країна з високорозвинутою, потужною, незалежною економікою. Водночас видобуток вугілля зовсім припинений, виробництво сталі скоротилося вдвічі. Британська кольорова металургія завдяки високим внутрішнім потребам залишається однією з найбільших в Європі. Важливими в її розвитку є новітні машинобудівні та хімічні виробництва.
Лондон є одним з провідних фінансових, товарно-біржових і туристичних центрів світу. Добре себе зарекомендувало британське будівництво, створивши споруди світової якості: Євродіснейленд біля Парижа (Франція), олімпійські об'єкти в Атланті (США), аеропорту Гонконгу (Китай).
Протягом останніх десятиліть в англійській економіці суттєво скорочений державний сектор. Крім того, проведено дерегуляцію економіки, послабилася система соціального забезпечення. Структурні зміни в британській економіці останніх десятиліть пов'язані зі зростанням значення третинного сектору. Нині він забезпечує створення 78% ВВП країни (мал. 44).
За малюнком 44 проаналізуйте значення різних секторів в економіці Великої Британії. Порівняйте з Німеччиною та Францією.
Мал. 44. Домінуючі складники економіки Великої Британії
Домінуючі складники третинного сектору. Чверть ВВП країни створюють фінансові послуги. Лондон називають «фінансовою столицею світу». Серцем банківської системи країни є Bank of England, найстаріший у світі Центральний банк, створений наприкінці XVII ст. Окрім британських у Лондоні працюють понад 50 найбільших банків світу. Основними видами фінансової діяльності крім банківських є страхувальні послуги, ринок фінансових інструментів (ф'ючерси, опціони, глобальні депозитні розписки), ринок облігацій, валютний ринок, фінансовий лізинг, трастові операції із закордонними акціями, операції з дорогоцінними металами, контроль значної частки світового біржового ринку нафти та деяких інших стратегічних товарів. У Великій Британії розташовані найважливіші товарні та фондові біржі світу: Лондонська фондова біржа, Лондонська біржа металів, Балтійська біржа.
Туризм є другим за значенням у сфері послуг. У ньому зайнято 7% працездатного населення й створюється близько 5% ВВП. Країну відвідує 31,2 млн туристів (2015 р.). За цим показником країна посідає 8-ме місце в світі та 5-те в Європі. Велика Британія приваблює туристів з усього світу своєю багатовіковою самобутньою культурою, історією, неповторним англійським колоритом.
У Лондоні, Глазго, Ліверпулі проводять бізнес-форуми й конгреси, що сприяє діловому туризму. Великої популярності набув британський спортивний туризм, метою якого є забезпечення можливості туристам займатися обраним видом спорту. Особливо популярні вітрильний спорт і футбол. Лондон - величезний туристичний центр світу. Велику Британію відвідує найбільше за все туристів зі США, Франції, Німеччини, Ірландії, Нідерландів.
Освіта Великої Британії складається з державного та приватного секторів. Вища освіта у Великій Британії є державною. Навчання здійснюється у понад 850 вищих навчальних закладах, що дають змогу здобути ступінь бакалавра та магістра. Серед британських вишів розрізняють університети, вищі школи та коледжі (пропонують спеціальну освіту: художню, музичну або аграрну). Велика Британія є безумовним лідером за кількістю найкращих університетів Європи. До топ-200 входять 46 британських університетів. Серед них Оксфорд і Кембридж, університети Единбурга, Манчестера, Бристоля, Глазго, Ліверпуля та інших міст країни (мал. 45).
Мал. 45. Університети Оксфорд (вгорі), Кембридж
Підготуйте інформацію про один з університетів Великої Британії. Чи хотіли б у ньому навчатися в майбутньому й чому?
Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. У промисловому виробництві Великої Британії важливе місце посідає добувна промисловість. За одночасного закриття шахт тривалий час зростали обсяги видобутку нафти та природного газу на континентальному шельфі Північного моря. Однак через падіння світових цін на нафту собівартість її видобутку у Великій Британії зросла у 5 разів. Як результат, видобуток скоротився на 40%. Англійська компанія British Petroleum та англо-голландська Royal Dutch/Shell - серед лідерів у своєму сегменті ринку. Системою трубопроводів і танкерами нафта з шельфових родовищ надходить до нафтового терміналу «Саллом-Во», де завантажується в танкери для подальшого транспортування. Внаслідок скорочення видобутку країна зберігає значний імпорт нафти. Зовнішня торгівля природним газом є незначною.
У переробній промисловості пріоритетними є машинобудування, хімічна промисловість, харчова промисловість (12,5% усього виробництва), у т. ч. виробництво молока, чаю, кондитерських виробів, металів (10,8%), паперу.
У машинобудуванні чільне місце посідає виробництво транспортних засобів (12,4% вартості усього промислового виробництва). У виробництві автомобілів відомі національні (Rover, Jaguar, Vauxhall) та філії іноземних (Ford, Honda, Nissan, Toyota) компаній (мал. 46). Велика Британія лідирує в світі за експортом вантажних автомобілів «Лендровер», випускає автомобілі вищого класу «Роллс-Ройс» та «Бентлі». Англійське суднобудування відоме виробництвом бурових платформ і судового обладнання. Авіакосмічна промисловість Великої Британії - третя у світі після США та Франції. Вона складає цивільні та військові літаки (British Aerospace, Harrier, Tornado, Eurofighter Typhoon), гелікоптери («СиКинг», «Линко»), авіадвигуни («Роллс-Ройс»), а також обладнання для європейського концерну Airbus Industry, що виготовляє літаки. Усім відомі британські літаки вертикального злету та посадки.
Потужним є британське виробництво машин та обладнання загального призначення. В країні складають сучасну сільськогосподарську та будівельну техніку (компанія JCB). За виробництвом верстатів, зокрема текстильного обладнання, країна посідає 7-ме місце в світі.
Точне машинобудування відоме своєю електронікою та електротехнікою. В країні виробляють комп'ютери, програмове забезпечення, засоби телекомунікації (волоконну оптику, радари, системи стеження за повітряним рухом), медичне обладнання, побутову техніку, а також годинники та фотоапарати.
Мал. 46. Автомобіль Jaguar виробництва Великої Британії
За тематичними картами атласу назвіть основні центри розвитку машинобудування у Великій Британії.
Мал. 47. На англійській фермі
Дослідіть, як змінилася спеціалізація старих промислових районів Великої Британії внаслідок структурної перебудови економіки.
Хімічна промисловість Великої Британії ґрунтується на нафтогазовій сировині. Вона спеціалізується на виробництві нових матеріалів, парфумів, агрохімії. Країна посідає 4-те місце у світі за виробництвом лікарських засобів. В країні виробляють різні види пластмас, зокрема конструкційні. Основні райони хімії сформувалися на південному-сході Англії, в Ланкаширі та Чеширі.
Особливості аграрного сектору. Сільське господарство в країні є одним з найбільш продуктивних та механізованиху світі. Особливість розвитку - зростання концентрації аграрного капіталу та його зрощування з промисловим і, як наслідок, формування агровиробничої сфери. Площа сільгоспугідь становить 76% від усього земельного фонду. Більша їх частина зосереджена у великих фермерських господарствах площею понад 100 га. Виробництво високотоварне.
У структурі виробництва переважає тваринництво, а саме молочне та м'ясо-молочне скотарство, беконного напряму свинарство, птахівництво. На тонкорунне вівчарство нині припадає всього 1 % всієї сільськогосподарської продукції (мал. 47).
Частка рослинництва в економіці країни незначна. В основному воно спрямоване на обслуговування тваринництва. Із зернових культур переважають пшениця та сірі хліби: ячмінь, овес, із технічних - цукровий буряк, льон-довгунець, ріпак. Також вирощують картоплю, розводять фруктові сади. Основні райони землеробства - Східна та Південно-Східна Англія.
Країна забезпечує потреби населення в харчових продуктах лише наполовину. Імпортується 80% вершкового масла, 60% цукру, 50% пшениці та бекону, 25% яловичини та телятини.
Характерні риси просторової організації господарства. Близько 80% усього виробництва сконцентровано в Англії. В період індустріалізації на півдні та в центрі Англії сформувався великий промисловий пояс від Лондона до Ліверпуля. Внаслідок реіндустріалізації та структурної перебудови економіки цей пояс втратив своє лідерство в межах країни. Натомість сформувався новий великий осередок господарства з розвинутими третинним та вторинним секторами економіки - Великий Лондон. Для розвитку інших територій держава проводить регіональну політику.
Зовнішні економічні зв'язки. Велика Британія вирізняється негативним сальдо зовнішньої торгівлі. Імпорт країни становлять як промислова продукція, так і сировина, напівфабрикати, продовольство. Основну частку в експорті становлять машини та обладнання. Велика Британія є постачальником на світовий ринок авіаційного та навігаційного обладнання, турбореактивних двигунів, електроніки, тракторів, текстильного та гірничошахтного обладнання. Країна посідає одне з перших місць у світі за експортом зброї. Натомість суттєво зменшилася в експорті частка британських текстильних товарів.
Головними торговельними партнерами Великої Британії є країни Європейського Союзу та США. Сполучене Королівство здійснює до 10% світового експорту послуг: банківських, страхових, брокерських, консультативних, а також у сфері комп'ютерного програмування. Левова частка англійських інвестицій припадає не на Старий Світ, а на США, країни Співдружності Націй, особливо Канаду, Австралію та інші колишні британські колоніальні володіння. Натомість понад 30% іноземних прямих капіталовкладень в економіку Великої Британії контролюється корпораціями США. Важливе значення має також голландський, німецький та японський капітал.
Міжнародні зв'язки України з Великою Британією. Україна підтримує активні економічні, політичні та культурні відносин з Великою Британією. Сполучене Королівство експортує в Україну енергетичні генератори, виробниче обладнання, електронні пристрої, косметику, хімічні матеріали, харчові продукти. В експорті з України переважають метали, текстиль, олійні культури, телекомунікаційне обладнання, цукор, кондитерські вироби. Зміцнюються політичні контакти та організована співпраця у військовому, військово-технічному напрямах.
1. Назвіть домінуючі складники третинного сектору економіки Великої Британії. Порівняйте їх з Францією та Німеччиною. 2. Як змінилася спеціалізація промислового виробництва Великої Британії внаслідок реіндустріалізації? Порівняйте з промисловим виробництвом Франції та Німеччини. 3. Порівняйте особливості аграрного сектору Великої Британії, Франції та Німеччини. 4*. Поясніть, як змінилася просторова організація господарства Великої Британії внаслідок деіндустріалізації та постіндустріального розвитку країни. 5*. Поміркуйте, які традиційні для Великої Британії види економічної діяльності нині відчувають занепад, а які продовжують успішно розвиватися. 6*. У яких видах економічної діяльності можливе подальше співробітництво України з Великою Британією?
Коментарі (0)