Войти
Закрыть

Південно-Африканська Республіка

10 Клас , Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)

 

§ 43. ПІВДЕННО-АФРИКАНСЬКА РЕСПУБЛІКА

МІСЦЕ В РЕГІОНІ ТА СВІТІ. Серед країн Африки, розташованих на південь від Сахари, Південно-Африканська Республіка, або Південна Африка, — єдина в регіоні достатньо розвинена держава. За багатьма показниками соціально-економічного розвитку їй належить одне з чільних місць в Африці. На частку ПАР, яка займає лише 5 % території Африки, припадає 40 % продукції вторинного сектору її економіки. У цілому соціально-економічна ситуація в країні нестійка. Лише 15 % населення має високі статки, тоді як половина населення живе у неймовірних злиднях, що породжує напруженість у суспільстві. Болюча проблема — масове поширення СНІДу.

Таблиця 44

ПАР в Африці та світі

До 1994 р. ПАР була федерацією, нині це — унітарна держава, територію якої переділено на 9 провінцій.

ПАР має протяжну берегову лінію. У країні представлено різноманітні природні зони, від сухої пустелі Наміб до субтропіків на сході та узбережжі Індійського океану. На сході розташовані Драконові гори, що переходять у великі внутрішні плато — Велд. Там поширені савани, південніше — субтропічні ліси і чагарники. Внутрішні райони займає савана Калахарі.

НАСЕЛЕННЯ. Кількість населення країни стабільно збільшується. Для ПАР характерні високі показники природного руху населення: природний приріст становить 3 %.

Щільність населення країни — 45 осіб/км2. Рівень урбанізації — 65 %. Найбільші міста — Йоганнесбург, Кейптаун, Дурбан, Преторія, Порт-Елізабет.

Через поєднання різних культур та різноманіття етнічних груп ПАР називають «країною веселки». В етнічній структурі переважає чорношкіре населення — 80 % (народи банту, зулу, коса, свазі, тсонга, тсвана, ндебеле), 10 % припадає на біле населення, 8 % — вихідців з Азії, помітною є частка індусів — 2 %. Після Індії та Болівії ПАР — третя країна у світі за кількістю державних мов — їх 11.

Мал. 185. Статево-вікова піраміда ПАР (2017 р.)

Таким же строкатим є і релігійний склад населення. Головними є християнство — 80 %, мусульманство — 1,5 %.

ТРЕТИННИЙ СЕКТОР. У цьому секторі, в якому створюється 65 % ВВП, працює більшість економічно активного населення. Одним із найкращих досягнень південноафриканської економіки є розвиток високотехнологічної банківської сфери, яка робить країну фінансовим лідером в Африці.

ПАР має розвинену транспортну систему: залізниці, автомобільні шляхи, перші на континенті трубопроводи. Зовнішні міжнародні економічні зв’язки забезпечують авіаційний і морський транспорт, більшість кораблів якого плаває під прапорами інших країн. Географічне положення дає змогу країні контролювати морські транспортні шляхи навколо Африки. Найбільші морські порти — Дурбан, Кейптаун, Порт-Елізабет лідирують в Африці за обсягами перевезень вантажів. У країні діють сотні аеропортів (11-те місце у світі). Розвинено залізничний транспорт.

ПАР — одна з найбільш привабливих для розвитку туризму й відвідування країн Африки. Її геотуристичний розвиток має такі особливості: біля південного узбережжя країни зливаються води двох океанів; неповторний рослинний і тваринний світ; африканський колорит і європейський вплив сформували унікальний культурний простір. Єдина проблема — значна віддаленість від головних споживчих туристичних ринків. Попри на, це до країни приїздять мільйони туристів, які щороку привносять в економіку мільярди євро. Кейптаун, природні національні парки є одними з найбільш популярних міжнародних туристичних напрямів не тільки в ПАР, а й в усій Африці.

Мал. 186. Дурбан — найбільший порт Африки

ВТОРИННИЙ СЕКТОР. Провідні виробництва вторинного сектору — металургія, машинобудування, хімічне, нафтопереробне, цементне.

Важливе місце в господарстві посідає чорна металургія. Основну частину чавуну і сталі виготовляють на металургійних комбінатах корпорації «ІСКОР» у містах Преторія, Ньюкасл. Експортне значення має виробництво ферохрому і феромарганцю. У кольоровій металургії працюють заводи з виплавки міді, первинного алюмінію (Ричардс-Бей), цинку (Спрінгс) та найбільшим у світі центром з виплавки золота у місті Джермістон.

На підприємствах важкого машинобудування виготовляють гірниче обладнання та для електростанцій, технологічне устаткування для хімічної та нафтохімічної промисловості. ПАР традиційно є лідером в автомобілебудуванні Африки. Підприємства виготовляють автомобілі закордонних брендів: BMW, Chrysler, General Motors, Fiat Automobiles, Ford Motor Company, Nissan, Toyota та Volkswagen. Розвивається виробництво двигунів, локомотивів, вагонів.

Мал. 187. Perana Z-One — символ південноафриканського машинобудування

Найбільшим виробником хімічної продукції у країні є компанія «АЕКІ», заводи якої розташовано поблизу Йоганнесбурга, Кейптауна, Дурбана; вони продукують мінеральні добрива, пластмаси, синтетичні смоли, фармацевтичні препарати тощо. Нафтопереробні підприємства працюють на імпортній нафті (Дурбан, Кейптаун).

Виробництво тканин спеціалізується на випуску бавовняних, вовняних і синтетичних тканин, ковдр і трикотажу. Експортним є виробництво харчових продуктів — консервованих овочів і фруктів, варення, джемів, тростинного цукру, рибних консервів. ПАР є центром виноробства, яке започаткували французькі та німецькі переселенці ще у XVII ст. Крім високоякісних вин, виготовляють також якісні фруктові соки.

Мал. 188. Йоганнесбург — економічна столиця ПАР

ПЕРВИННИЙ СЕКТОР. Провідне виробництво первинного сектору — видобувне: у країні видобувають понад 40 видів мінеральної сировини. ПАР — один з найбільших світових виробників платини, золота, хрому, урану, вугілля, свинцю, цирконію. У країні у великих масштабах видобувають також залізні, мідні, кобальтові й поліметалічні руди, азбест, слюду, фосфорити, флюорит. ПАР повністю задовольняє власні потреби у багатьох видах мінеральної сировини і є великим її експортером. За вуглевидобутком країна на п’ятому місці у світі та на третьому — за обсягом його експорту до країн Європи та Азії.

Сільське господарство переділено на дві протилежні за рівнем розвитку, значенням і виробничою структурою частини. З одного боку, сучасні сільськогосподарські ферми, які належать білому населенню і спеціалізуються на вирощуванні зернових культур, серед яких переважає пшениця і кукурудза (9-те місце у світі за валовими зборами), соняшнику (8-ме місце), цукрової тростини (13-те місце у світі), картоплі, бавовнику, субтропічних фруктів і винограду. З іншого — традиційні африканські господарства, де переважає вирощування сорго. Фермери зайняті скотарством: яловичина, баранина, м’ясо птиці, молокопродукти, вовна продаються як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. За поголів’ям великої рогатої худоби ПАР замикає другий десяток світових виробників, а за поголів’ям овець входить до першої десятки.

ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. Головні товари експорту ПАР є золото, алмази, платина, інші метали і мінеральна сировина, яка її постачають до 80 країн світу, машини та обладнання, сільськогосподарська продукція. Головними торговельними партнерами ПАР є Китай, США, Німеччина.

На зовнішньому ринку країна купує машини й обладнання, нафтопродукти, хімікати, транспортні засоби, верстати, продукти харчування.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

1. За політичною картою світу охарактеризуйте економіко-географічне положення ПАР.

2. Оцініть природні умови ПАР та її забезпеченість мінеральними ресурсами.

3. Порівняйте щільність населення та особливості урбанізації ПАР та України.

4. Порівняйте розвиток третинного сектору економіки ПАР і Канади. У чому полягають відмінності?

5. Які виробництва вторинного сектору визначають спеціалізацію ПАР?

6. Як спеціалізація тваринництва і рослинництва ПАР позначилася на розвитку виробництв харчових продуктів?

7*. Користуючись опорною схемою на початку параграфа, складіть комплексну економіко-географічну характеристику ПАР.

ПРОВЕДІТЬ ДОСЛІДЖЕННЯ (ЗА ВИБОРОМ)

1. Південна Африка серед країн Африки.

2. Південна Африка: одна держава — три столиці.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Бойко, Брайчевський, Яценко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація