Китай
- 1-01-2022, 11:29
- 557
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 25. Китай
1. Назвіть географічні об’єкти, які знаходяться біля Китаю та на його території.
2. За допомогою політичної карти світу назвіть сусідні країни з Китаєм.
1. Місце країни у світі й Азійсько-Тихоокеанському регіоні. Офіційна назва Китайська Народна Республіка (КНР). Столиця — Пекін (понад 21 млн осіб). Площа - 9,6 млн км2. Кількість населення — понад 1,38 млрд осіб. Державна мова — китайська. Грошова одиниця — юань.
Китай — безумовний лідер у світі й Азійсько-Тихоокеанському регіоні, що визначається як особливостями його географічного положення з широким виходом до Тихого океану та внутрішніх районів Азії, так і другим за значенням у світі економічним потенціалом. Сучасний Китай перевершив інші держави світу за багатьма показниками соціально-економічного розвитку: він має найбільшу у світі армію та другий за обсягами військовий бюджет, інтенсивно освоює космічний простір, володіє ядерним потенціалом, перша країна у світі за ВВП (ПКС у 2014 р.) і друга — за номінальним ВВП, лідер за споживчим попитом на автомобілі, найбільший світовий експортер і другий імпортер, що володіє найбільшими золотовалютними резервами, має реальні перспективи перетворення на найпотужнішу державу світу.
За допомогою статистичних даних попередніх параграфів підручника доберіть і проаналізуйте інформацію про Китай.
2. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Китай належить до найдавніших держав світу. Це креативна, працелюбна нація, внесок якої у світову цивілізацію досить значний. Китайці винайшли порох, папір, порцеляну, компас, друк, шовкові тканини, металургійну технологію тощо. Можливо, це парадокс, але єдина правляча політична партія в країні — комуністична. Нинішній економічний прорив Китай здійснив завдяки переходу до ринкової економіки зі збереженням жорсткого централізованого управління й регулювання суспільного розвитку. Саме бурхливий контрольований розвиток економіки з використанням величезного природоресурсного (ще не до кінця вивченого) і працересурсного потенціалу й визначив місце країни в міжнародному поділі праці.
За допомогою карт охарактеризуйте географічне положення країни з точки зору агрокліматичних ресурсів, що визначають розвиток сільського господарства.
3. Система розселення. У Китаї живе 20 % населення світу. Середня його густота - 145 осіб/км2. Воно розміщене територією вкрай нерівномірно через природні умови різних регіонів. На сході країни густота населення перевищує 400, у деяких містах — понад 2000 осіб/км2, а у високогір’ях Тибету та в пустелі Такла-Макан воно відсутнє взагалі.
У Китаї є понад 40 міст-мільйонерів: найбільші Чунцін (53 млн осіб), Шанхай (24 млн), Пекін (понад 21 млн) і Тяньцзінь (понад 14 млн осіб). Переважає сільське населення, яке мріє переселитися до міст. У країні здійснюють жорстку політику щодо обмеження неконтрольованого збільшення великих міст, але, незважаючи на це, майже 1/5 населення мешкає не за місцем постійної реєстрації. Переважна більшість цих людей — селяни, які приїхали на заробітки до міста. Найбільш заселеною є провінція Гуандун. За даними останнього перепису населення, саме тут найбільша кількість заробітчан з інших провінцій країни.
Міські поселення завдяки найсучаснішим шляхам сполучення між ними створили єдину систему розселення.
За допомогою статистичних даних географічного атласу назвіть країни світу, чисельність населення яких дорівнює чисельності населення вказаних вище китайських міст.
За допомогою додаткових інтернет-джерел підготуйте інформацію про найбільші міста країни.
4. Експортна орієнтація економіки стала характерною для Китаю завдяки величезним масштабам виробництва товарів, які не здатен «проковтнути» досить обмежений низькою купівельною спроможністю населення внутрішній ринок. Наприклад, за кількістю вироблених у країні автомобілів Китай уже випередив США та Японію разом узяті. Тому країна здійснює потужний експорт на світовий ринок своїх відносно дешевих (через низьку вартість місцевої робочої сили) промислових товарів низької, середньої та високої якості: текстильних виробів, одягу, взуття, годинників, велосипедів, швейних машин та інших видів трудомісткої продукції.
У рекордному для країни 2005 р. зростання обсягів зовнішньої торгівлі становило майже 23 %. На обсяги експорту товарів впливають і значні зовнішні інвестиції в економіку держави. Однак треба зазначити, що майже 80 % цих інвестицій надходить від колишніх емігрантів, тепер багатих представників китайської діаспори, найчисленнішої у світі.
Проаналізуйте дані мал. 49 і зробіть висновки.
Мал. 49. Товарна структура експорту Китаю до країн ЄС
5. Особливості розвитку та розміщення виробництв первинного й вторинного секторів економіки. Китай добре забезпечений власними мінеральними ресурсами. Йому належить провідне місце за запасами й видобутком кам’яного вугілля, залізної та марганцевої руд, цинку, бокситів, вольфраму, молібдену, сурми, титану, олова, кам’яної солі тощо. Країна видобуває багато золота, урану, рідкоземельних металів. Основні мінеральні ресурси знаходяться на заході.
Лісові ресурси Китаю досить обмежені. Найбільші масиви лісу знаходяться на північному сході та півдні країни.
Сільське господарство забезпечує переважно внутрішні потреби китайців і гарантує продовольчу програму країни, яка за допомогою менше ніж 10-ї частки світової ріллі годує 1/5 населення планети. Китай посідає провідні місця у світі за обсягами вирощування пшениці, рису, сої, арахісу, чаю, бавовнику, цитрусових, фруктів, тютюну, ріпаку, цукрової тростини. Швидкими темпами розвивається тваринництво, особливо птахівництво. У Китаї найбільше поголів’я свиней. Потужні тваринницькі комплекси знаходяться поблизу найбільших міст.
У структурі промисловості переважають галузі важкої індустрії — видобуток корисних копалин, чорна та кольорова металургія, теплоенергетика. Основними металургійними центрами є Аньшань, Ухань, Баотоу, Беньсі.
Китай — найбільший виробник і споживач електроенергії. «Sinopec» — найбільша енергетична та хімічна державна компанія країни, займається розвідкою, видобутком і переробленням нафти та газу. Найбільші підприємства компанії працюють у містах Хайнань, Циндао, Сичуань, Тяньцзін і Чженхай.
Машинобудування Китаю виробляє всю світову номенклатуру товарів. Основними центрами галузі є вільні економічні зони на сході країни — Сямень, Шаньтоу, Шеньчжень, Чжухай. Одним із найпотужніших у світі є китайський військово-промисловий комплекс, який виготовляє всі типи сучасного озброєння — від міжконтинентальних ракет до атомних підводних човнів.
У країні працюють компанії, відомі на весь світ: «Huawei» — одна з найбільших телекомунікаційних компаній; «Haier» — найбільший виробник високотехнологічної техніки — від телевізорів до кондиціонерів; «Gree Electric Appliances» — найбільший виробник промислових систем кондиціювання, заводи якого працюють, крім Китаю, у США, Бразилії, Пакистані та В’єтнамі; «Lenovo Group» — лідер світового ринку персональних комп’ютерів та ін.
Хімічна промисловість в основному представлена виробництвом мінеральних добрив, конструкційних матеріалів і продукції побутової хімії. У портах працюють потужні нафтопереробні підприємства на довізній нафті (майже 50 %), бо власного видобутку країні не вистачає.
Розвинута галузь виробництва будівельних матеріалів і цементу, адже Китай — це країна, де здійснюються найбільші обсяги будівельних робіт, будується найбільше хмарочосів, доріг, промислових підприємств, електростанцій. Найбільші ГЕС «Три ущелини» (на річці Янцзи) і «Байхетань» (будується на річці Цзіньша, притоці Янцзи), ТЕС «Туокетуо» (одна з 3 найпотужніших у світі), «Ганьсу» — найбільший вітроенергогенеруючий комплекс світу і «Лунянся Дем Солар Парк» — найбільша фотоелектрична (сонячна) станція світу.
Розвинута й традиційна легка промисловість. У Китаї шиють найбільше одягу та виробляють найбільше взуття. Для забезпечення величезної кількості населення працює потужна й багатогалузева харчова промисловість.
Перегляньте речі, якими ви користуєтеся. Можливо, серед них є ті, що зроблені в Китаї. Яка ваша думка щодо їхньої якості?
6. Домінуючі складові третинного сектора економіки. У наш час Китай перетворився на країну з розвинутою невиробничою сферою економіки. Третинний сектор економіки Китаю, як і його первинний та вторинний сектори, значною мірою базується на великій частці інвестицій, які продовжують надходити від етнічних китайців (хуацяо) з усього світу. Було створено багато потужних банків, які фінансували розвиток різних сфер економіки. Нині ці й інші банки створили могутню фінансову мережу, яка надає кредити, укладає кошти в розвиток господарства в усьому світі.
Поясніть роль китайської діаспори в розбудові та «економічному диві» сучасного Китаю (мал. 50).
У країні розвинуті й наукова діяльність, освіта, охорона здоров’я, спорт тощо. Тут найбільше у світі вищих навчальних закладів. Більшість університетів знаходиться в столиці, Шанхаї та Тяньцзіні, вони мають найсучаснішу навчальну й науково-дослідницьку базу. У них навчаються студенти майже з усіх країн світу.
У країні розвинена й система оптової та роздрібної торгівлі. «Alibaba Group» — найбільша внутрішня торговельна компанія (інтернет-торгівля).
Рівень розвитку спортивних баз такий, що китайські спортсмени нині є фактично найкращими у світі. Тут проводяться безліч міжнародних змагань.
Китай перетворився на одну з провідних баз міжнародного туризму. 52 природні та культурні об’єкти країни занесені до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО і ще 59 є кандидатами. Це — четверта країна (після Франції, США та Іспанії) за кількістю туристів — понад 57 млн осіб за 2015 р. Туризм приносить Китаю майже 15 % ВВП і створює майже 70 млн робочих місць.
Підвищення рівня життя дає можливість пересічним китайцям витрачати більше коштів на дозвілля та туризм.
Дізнайтеся більше про розвиток туризму в країні за допомогою інформації, що розміщена на сайті туристичної національної адміністрації Китаю: en.cnta.gov.cn/.
7. Характерні ознаки просторової організації господарства. Спеціальні економічні зони. Основним у реалізації економіко-географічної стратегії розвитку деяких територій Китаю та організації опорних баз господарства стало утворення спеціальних економічних зон (відкритих зон для іноземних інвестицій) під керівництвом реформатора країни Ден Сяо Піна. Перші з них орієнтувалися на зв’язки з Гонконгом і Тайванем. Було створено 5 відкритих економічних районів на територіях з вигідним економіко-географічним положенням, 13 безмитних зон, 14 відкритих приморських міст (Веньчжоу, Далянь, Циньхуандао, Нінбо, Тяньцзінь, Яньтай, Циндао, Чжаньцзян, Ляньюньган, Фучжоу, Бейхай, Наньтун, Шанхай, Гуанчжоу). Вони здійснюють жорсткий контроль за утворенням на власній території зони прикордонного економічного співробітництва. Досвід виявився надзвичайно ефективним. Перша вільна зона створена в країні в 1980 р.
Мал. 50. Найвідоміші представники китайської діаспори: а) китайський та американський кіноактор Джекі Чан; б) творець сингапурського «економічного дива» Лі Куан Ю; в) таїландський мільярдер Се Гомін (Хіе Guo Min); г) філіппінський мільярдер Генрі Си (Henry Sy)
За допомогою додаткових джерел інформації дізнайтеся більше про реформи Ден Сяо Піна. Поділіться інформацією на одному з уроків географії.
За допомогою мал. 51 знайдіть на карті відкриті приморські міста Китаю та найбільші морські порти держави.
8. Зовнішні економічні зв’язки. Міжнародні зв’язки України з Китаєм. Частка експорту у ВНП Китаю становить понад 20 %. Уже більше 80 % — готові вироби, насамперед машини й обладнання. Китай експортує також якісний одяг, тканини та текстильні вироби, іграшки, взуття, спортивні й туристичні товари тощо, зроблені в приморських районах, переважно до Японії, Південної Кореї, США, а також ЄС. Неякісну та контрафактну продукцію виготовляють переважно в західних внутрішніх районах країни й постачають у країни колишнього СРСР, Латинську Америку, Африку.
У структурі імпорту переважає сировина та матеріали. Основні країни-імпортери — переважно сусіди: Південна Корея, Японія, Австралія. Постійно зростає імпорт наукомістких технологій. Для розвитку національної економіки широко залучається іноземний капітал.
Китай належить до провідних торговельних партнерів України, яка також здійснює значний обсяг експорту саме до цієї країни.
Дізнайтеся про сучасний стан відносин між Україною та Китаєм за допомогою інформації, що розміщена на сайті посольства Китаю в Україні (ua.china-embassy.org/rus/) і посольства України в Китаї (china.mfa.gov.ua/ua).
Китай — безумовний економічний лідер світу та регіону, який перевершив інші держави за багатьма показниками соціально-економічного розвитку й здійснив перехід до ринкової економіки зі збереженням жорсткого централізованого управління з використанням величезного природного та працересурсного потенціалу.
Майже 80 % інвестицій в економіку країни, яка має експортну орієнтацію, надходить від багатих хуацяо (етнічних китайців). Країна, у структурі промисловості якої переважають галузі важкої індустрії з найбільшим у світі споживанням електроенергії, здійснює масштабне промислове, житлове та шляхове будівництво.
Країна стає однією з провідних баз міжнародного туризму. У ній розвинута невиробнича сфера: наукова діяльність, освіта, охорона здоров’я, спорт і фінансова мережа, яка інвестує розвиток господарства в усьому світі.
Більша частина економічної діяльності зосереджена в приморській частині, де створено безмитні зони, відкриті приморські міста й економічні райони.
1. Назвіть домінуючі складники первинного, вторинного та третинного секторів економіки Китаю. Поясніть їхні особливості та переваги.
2. Покажіть на карті й обґрунтуйте географічне розміщення спеціальних економічних зон країни.
3. Використовуючи статистичні матеріали підручника та географічного атласу, рейтинги показників соціально-економічного розвитку Китаю, обґрунтуйте його місце у світі та регіоні.
4. Поясніть особливості спеціалізації сільського господарства країни за допомогою підручника та географічних карт атласу.
5. Охарактеризуйте структуру експорту й імпорту товарів і послуг країни.
6. Оцініть роль держави в розвитку економіки сучасного Китаю.
Коментарі (0)