Австралія
- 1-01-2022, 11:30
- 406
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 27. Австралія
1. Пригадайте та охарактеризуйте за допомогою географічних карт особливості географічного положення країни.
2. За допомогою карт географічного атласу визначне території за межами материка, які належать країні.
1. Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Офіційна назва — Австралійський Союз (федерація 6 штатів). Столиця — Канберра (понад 300 тис. осіб). Площа — 7,7 млн км2. Населення — понад 23,4 млн осіб (за переписом 2016 р.), державна мова — англійська. Грошова одиниця — австралійський долар.
Австралія — це країна, яка належить до «G20», член ООН, Співдружності націй, Тихоокеанського пакту безпеки (ANZUS), Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD), Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, Форуму тихоокеанських островів, СОТ. Вона — безперечний лідер регіону Океанія за всіма показниками. Це одна з найбільших за площею держав світу із значними запасами корисних копалин, особливо рудної групи: 1 місце у світі за запасами бокситів, 2 місце — цинку, 4 місце — золота, 6 місце — срібла. Має великі поклади залізної руди, нікелю, урану, олова, значні запаси кам’яного вугілля. Однак незначна кількість населення обмежує її соціально-економічний розвиток. Країна — дев’ята у світі за чисельністю та популярністю серед іммігрантів.
Поясніть, чим якісно відрізняється склад іммігрантів, які прямують до Австралії та до країн Європи. Зробіть висновки.
Природні умови не сприяють економічному розвитку держави. Більшу частину країни займають пустелі та напівпустелі, майже немає родючих ґрунтів.
У міжнародному поділі праці Австралія вирізняється як найбільший у світі експортер залізної руди (30 % світового експорту) (мал. 54, а) та алюмінію. їй належить 1 місце у світі за експортом телятини. На світовий ринок вона постачає пшеницю, вовну, сир, масло, руди кольорових металів, вугілля тощо. Структура австралійського експорту не характерна для розвинутих країн світу. Більшу його частину становить не готова продукція, а сировина, енергоносії та продукція сільського господарства.
2. Система розселення. Українська діаспора в Австралії. Австралія належить до найменш заселених частин світу. Середня густота населення становить майже 3 особи/км2. Понад 70 % населення сконцентровано на східному та південно-східному узбережжі. Найбільшими містами є Сідней — 5 млн осіб; Мельбурн — 4,7 млн; Брісбен — 2,3 млн; Перт — 2 млн; Аделаїда — 1,3 млн осіб. Австралія — одна з найбільш урбанізованих країн світу. Тут переважають нащадки переселенців з Великої Британії. Аборигенів (корінних жителів) залишилося приблизно 230 тис. осіб.
Океанія — географічний, часто геополітичний регіон світу, що складається переважно із сотень невеликих островів та атолів у центральній і західній частинах Тихого океану. Океанія — це географічний регіон, що складається з Меланезії, Мікронезії, Полінезії та Австралазії.
Oceania is a geographicalor or often geopolitical region of the world, consisting mainly of hundreds of small islands and atolls in the central and western parts of the Pacific Ocean. Oceania is a geographic region comprising Melanesia, Micronesia, Polynesia and Australasia.
Знайдіть на карті й обґрунтуйте формування найбільших міст країни саме на цих територіях.
3. Особливості сучасного розвитку країни. Домінуючі складові первинного сектора економіки. Австралія — багата країна, яка генерує свої доходи з різних джерел — від експорту продукції гірничодобувної промисловості до телекомунікацій, банківської справи й виробництва готової промислової та сільськогосподарської продукції.
Це — високорозвинена держава з потужним сільським господарством. На відміну від більшості високорозвинених держав світу, обробна промисловість країни поступається гірничодобувній, особливо за експортним потенціалом. Виняток становлять металургія та харчова промисловість.
Основні потужності з видобутку корисних копалин розташовані на півночі та північному-заході країни (Супер Піт — золотий рудник, Маунт-Ньюмен і Маунт-Голдсуерта — залізні руди, Теннант-Крик — поліметалеві руди). Найбільші родовища нафти: Муні, Олтон, Беннет (штат Квінсленд), Кінгфіш (штат Вікторія) і на острові Барроу. Найбільше родовище газу — Ранкен.
За допомогою додаткових інтернет-джерел знайдіть інформацію про один з центрів видобутку корисних копалин країни.
Сільське господарство країни — фермерське, рілля займає понад 60 % території сільськогосподарських угідь.
Пригадайте природні умови Австралії та визначте території, які є сприятливими для розвитку рослинництва та тваринництва в країні.
У структурі господарства переважає пасовищне тваринництво, вівчарство та скотарство (мал. 54, б), які дають вовну, овече й теляче м’ясо, шкуру тощо. Розвинене птахівництво та свинарство. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні пшениці, ячменю, цукрової тростини, бавовнику, овочів, фруктів, цитрусових, винограду. Серед галузей харчової промисловості відоме австралійське виноробство. Австралія — одна з небагатьох країн світу, що законно вирощує опіумний мак для фармацевтичного виробництва. Також країна — одна з лідерів за поширенням органічного землеробства, де заборонено вирощувати генномодифіковані рослини, за винятком бавовнику.
Австралія має потужний риболовецький флот і займається виловом тунця та водоростей та господарством аквакультури — розведенням омарів і креветок.
Мал. 54. а) транспортування залізної руди автоматичною залізницею Ріо-Тінто; б) австралійська гордість — вівці-меринос
Мал. 55. а) транспортування хімічної продукції компанії «Wesfarmers»; б) один з офісів «National Australia Bank»
4. Виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Географія вторинного та третинного секторів економіки. Міжнародну спеціалізацію визначають в основному галузі первинного та вторинного секторів економіки. Це пов’язано з тим, що провідною галуззю промисловості є гірничодобувна, впливає також і географічне положення країни. Основними споживачами мінеральної сировини є найближчі країни-сусіди — Японія та Китай. Світове значення має видобуток чорних, кольорових і рідкісних металів, особливо рутилу та цирконію, вуглеводнів (кам’яного вугілля, нафти та газу).
Багатогалузеве машинобудування базується на потужній вітчизняній чорній та кольоровій металургії. Основними його галузями є автомобілебудування, виробництво сільськогосподарських машин, продукції радіотехніки, а також обладнання для потужної гірничовидобувної галузі.
Хімічна промисловість в основному переробляє нафту та випускає добрива (мал. 55, а). Дуже розвиненою є харчова промисловість, яка переробляє сільськогосподарську продукцію. У світі Австралія відома як експортер м’ясних консервів, які в значних обсягах постачають на світовий ринок.
За допомогою географічних карт атласу визначте найбільші промислові центри країни та їхню географію.
В економіці домінує сектор послуг, що становить 61,1 % ВВП і дає робочі місця 79,2 % населення країни. Розвинений транспорт забезпечує зв’язок між віддаленими містами країни та світом. Чотири найбільші банки Австралії належать до найнадійніших у світі. Перспективною для країни є туристична галузь, яка нині дає лише 3 % ВВП та понад 9 % експортних надходжень. Вища освіта в країні платна й дуже дорога, але якісна.
Чому туризм дає лише 3 % ВВП країни?
Країна має потужну фондову біржу (Сідней) і великі компанії «Wesfarmers» — виробляє та продає хімікати, паливо та добрива, «Woolworths» — торговельна компанія; «Rio Tinto Group» — одна з найбільших у світі гірничодобувних і металургійних компаній світу (спільно з Британією); «ВНР Billiton» — одна з найбільших у світі гірничовидобувних компаній; «Commonwealth Bank» — міжнародний банк; «National Australia Bank» — один із найбільших банків країни (мал. 55, б), «Westpac» — банківські й інвестиційні послуги; ANZ — один із найбільших банків Австралії, що має філії в 34 країнах, «Telstra» — телекомунікаційна та медіакомпанія й «Caltex Australia» — нафтопереробна компанія.
5. Характерні ознаки просторової організації виробництва товарів і послуг. Економічна діяльність поширена територією країни вкрай нерівномірно, що визначається екстремальними природними умовами на більшій частині її території. У розвитку економіки Австралії велике значення належить транспорту. Економічна активність зосереджена в найбільших містах: Сіднеї, Мельбурні, Брісбені, Аделаїді, Перті. Тут працюють найбільші підприємства вторинного сектора економіки та зосереджений майже весь її третинний сектор. У перших двох містах знаходяться найбільші банки, інвестиційні фонди, кредитні спілки, університети, театри (Сіднейський), спортивні споруди тощо. Австралія не володіє багатою історико-культурною спадщиною, але унікальний тваринний та рослинний світ приваблюють сюди мільйони туристів.
За допомогою додаткових інтернет-джерел доберіть інформацію про природні та культурні об’єкти Австралії, якими найбільше цікавляться туристи.
6. Зовнішні економічні зв’язки, міжнародні зв’язки України з Австралією. У 2017 р. країна була третьою за популярністю вкладення інвестицій з Китаю. Головними партнерами країни є також Японія, Південна Корея, Індія та США. Великі інвестиції в економіку країни належать сингапурським, німецьким, британським, американським та японським банкам і промисловим групам, які вкладають кошти в розвиток гірничовидобувної, фармацевтичної, автомобілебудівної, пивоварної промисловості, а також у будівництво, роздрібну торгівлю, телекомунікації та ін.
Австралія відома на світовому ринку як великий експортер мінеральної сировини: приблизно 40 % від загального експорту країни, 30 % — сільськогосподарської продукції, 20 % — продукції обробної промисловості. Ця країна імпортує в основному машини, обладнання та інші готові вироби. За експортом сільськогосподарської продукції Австралія — у десятці країн-світових лідерів. На світовий ринок надходять великі обсяги замороженого м’яса, вовни, продукції садівництва, овочівництва та виноградарства.
Українська діаспора Австралії — нечисельна (понад 40 тис. осіб), але досить згуртована. Переважають нащадки переселенців після Другої світової війни. Ці люди зі зброєю в руках боролися за незалежність України й вимушені були її залишити.
1. Дізнайтеся більше про українську діаспору в Австралії на сайті Союзу українських організацій в Австралії: www.ozeukes.com/.
2. Інформацію про сучасний стан відносин між Україною та Австралійським Союзом шукайте на сайті посольства Австралії в Україні (ukraine.embassy.gov.au) і посольства України в Австралійському Союзі (australia.mfa.gov.ua/ua).
Австралія — одна з найпотужніших держав світу, член «G20» і впливових регіональних організацій.
Більша частина населення сконцентрована на східному та південно-східному узбережжі з кращими природними умовами. Економічна діяльність поширенатериторією країни вкрай нерівномірно, що визначається екстремальними природними умовами більшої її частини.
Міжнародну спеціалізацію країни визначають в основному галузі первинного та вторинного секторів економіки. Австралія — одна з лідерів за поширенням органічного землеробства, має потужний риболовецький флот і займається господарством аквакультури.
Структура її експорту, зі значною часткою сировини, енергоносіїв та продукції сільського господарства, не характерна для розвинутих країн світу.
Багатогалузеве машинобудування виробляє автомобілі, обладнання для гірничовидобувної галузі, сільськогосподарські машини тощо.
В економіці домінує сектор послуг: розвинений транспорт, банківська система, освіта та наука, медицина, туристична галузь.
1. Оцініть забезпеченість Австралії мінеральними ресурсами. Охарактеризуйте кліматичні умови, у яких їх видобувають.
2. Складіть коротку комплексну економіко-географічну характеристику країни.
3. Поясніть причини нерівномірного розвитку окремих регіонів країни.
4. Поясніть особливості спеціалізації сільського господарства країни.
5. За допомогою географічних карт поясніть розміщення основних осередків обробної промисловості країни.
6. Обґрунтуйте структуру та географію експорту й імпорту товарів і послуг Австралії.
Коментарі (0)