Войти
Закрыть

Економічний розвиток субрегіонів Африки

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 43. ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК СУБРЕГІОНІВ АФРИКИ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Макроекономічні показники, за якими суттєво відрізняються країни Африки.

Типи міжнародних зв’язків.

• Нерівномірність економічного розвитку субрегіонів Африки. Для Африки характерні значні територіальні відмінності в економічному розвитку і товарній структурі зовнішньої торгівлі. Особливо вони проявляються між арабськими країнами півночі материка, які є важливими нафтоекспортерами і виробниками промислової продукції, та країнами Субсахарської Африки, загалом менш розвинутими і біднішими.

Окремо вирізняється Південна Африка, економічно найрозвинутіша країна, що має потужну економіку, з розвинутим сільським господарством, промисловістю і сферою послуг.

Розглянемо особливості економічного розвитку субрегіонів Африки.

• Північна Африка охоплює такі країни, як Алжир, Єгипет, Лівія, Мавританія, Марокко, Туніс, Судан і Західна Сахара. Країни Північної Африки мають значні розміри, майже всі виходять до Середземного моря, що впливає на їхні торговельні відносини з Європою. Більша частина території регіону охоплена пустелею Сахара, комфортні умови для життя і діяльності населення склалися вздовж долини Нілу і на узбережжі морів.

Північна Африка є середньорозвиненим регіоном Африки. Трохи вищий рівень економічного розвитку спостерігається в Єгипті, Лівії й Алжирі, про що свідчить, зокрема, показник ВВП цих країн (табл. 1).

У середземноморських районах Єгипту, Лівії, Алжиру, Тунісу й Марокко вирощують цитрусові, оливи і ячмінь. У долині Нілу збирають багаті врожаї бавовнику і цукрової тростини. В оазисах Сахари головною культурою є фініки.

Серед промислових виробництв регіону виділяється добувна, легка і харчова. Однією з індустріально найрозвиненіших країн регіону й усієї Африки є Єгипет. Цьому сприяють наявність ресурсів і відповідна промислова політика керівництва країни, зокрема залучення іноземних інвестицій. Провідною в країні є нафтова, металургійна, хімічна, цементна, легка, зокрема текстильна, промисловість. Прибутковим сектором економіки Єгипту та інших країн Північної Африки є туризм.

РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ

Африканські лідери туризму. За даними Всесвітньої туристичної організації, країни Північної Африки кілька років поспіль лідирують за показником прибуття туристів. Потік туристів зростає щорічно не лише до Єгипту, а й до таких нових на туристичному ринку країн, як Марокко і Туніс, які пропонують не тільки пізнавальні маршрути, а й широку програму лікувально-оздоровчих турів.

Таблиця 1. Показник ВВП на душу населення в країнах Північної Африки, дол.

Таблиця 2. Показник ВВП на душу населення в країнах Західної Африки, дол.

• Західна Африка - це регіон, розташований південніше Центральної Сахари. Багато країн регіону мають вихід до Атлантичного океану. Природним кордоном регіону на сході є гірський масив Камерун.

Більшість країн регіону є слаборозвинутими з ВВП від 1-2 млрд до навіть кількохсот мільйонів доларів, показники ВВП на душу населення також невисокі (табл. 2).

Країни Західної Африки спеціалізуються на сільськогосподарському виробництві. Окремі виробництва добувної та обробної промисловості розвинені в країнах Сахелю, зокрема в Нігерії. Статті експорту цих країн представлені какао, пальмовою олією, мінеральною сировиною, тропічною деревиною тощо.

Надзвичайно погано в регіоні розвинений транспорт. Залізниці прокладені лише від окремих внутрішніх районів до узбережжя. Гвінея, Кабо-Верде розвивають судноплавство, хоча плавають вони під «чужими прапорами».

Країни Західної Африки розділені між собою протиріччями на мовній основі - між франкомовними й англомовними країнами. Тому тут дуже багато «гарячих» конфліктних точок.

Таблиця 3. Показник ВВП на душу населення в країнах Центральної Африки, дол.

• Центральна Африка. Обсяг субрегіонального ВВП становить нині близько 90 млрд дол., а середній за країнами показник ВВП на душу населення - близько 8 тис. дол. (табл. 3) Для країн Центральної Африки, як і більшості інших субрегіонів континенту, провідне значення мають сільське господарство і добувна промисловість. Субрегіон володіє також значними гідроенергетичними і лісовими ресурсами. Це зумовило сировинну орієнтацію експорту країн і експорту сільськогосподарської продукції.

• Східна Африка є одним із найбільших за кількістю держав субрегіонів континенту. Він охоплює всі материкові й острівні країни, розташовані східніше Нілу (крім Єгипту). Причинами відсталості окремих країн цього регіону Африки є складні природні умови, тривале перебування в колоніальній залежності, панування військових режимів і часті збройні конфлікти. Нині серйозною проблемою цього субрегіону й усього світу є піратство. Найбіднішою державою регіону є Сомалі. Показник ВВП на душу населення у Східній Африці суттєво відрізняється між країнами (табл. 4).

Таблиця 4. Показник ВВП на душу населення в країнах Східної Африки, дол.

Близько 90 % зайнятого населення країн працює в монокультурному сільському господарстві, продукція якого йде на експорт. Серед експортних культур виділяються кава, бавовна, тютюн та ін. Острівні країни інтенсивно розвивають туризм, доходи від якого становлять значну частку їхнього ВВП. До найпопулярніших щодо туризму материкових країн субрегіону належать Кенія, Танзанія, Уганда, в яких розташовані унікальні національні парки.

• Південна Африка включає п’ять держав, що розташовані в південній частині материка. Проте існують й інші думки щодо складу цього субрегіону. Інколи до Південної Африки зараховують ДР Конго і Танзанію, а також південні острівні країни.

Країни Південної Африки належать до середньорозвинених країн, хоча рівень їхнього розвитку суттєво відрізняється. Найрозвинутішою державою субрегоіну і всієї Африки є Південно-Африканська Республіка. Лесото і Свазіленд - це бідніші країни. За показником ВВП (740 млрд дол.) ПАР посідає нині 31-ше місце у світі. За оцінкою МВФ, показник ВВП на душу населення неоднаковий і найближчими роками він зростатиме (табл. 5).

• Зовнішньоекономічна діяльність. Країни Африки намагаються брати активну участь у зовнішньоекономічній діяльності переважно у процесі зовнішньої торгівлі. Спочатку з континенту вивозилася рослинна сировина і дорогоцінні метали, пізніше - нафта й інші мінеральні ресурси. Розвинуті країни отримують з країн Африки до 93 % алмазів, близько 80 % кобальту і золота, 30 % - фосфатів, 27 % - міді.

Іноземні інвестиції вкладаються здебільшого у видобуток нафти, енергетику і банківську справу. Наприклад, Південна Африка є країною значного за обсягом іноземного капіталу. Присутній він також у ДР Конго, Нігерії, Габоні, Кенії, Кот-д’Івуарі. Значна частка цього капіталу йде на кредити, які досягли суми, що дорівнює близько 90 % річного ВВП всіх африканських країн.

Таблиця 5. Показник ВВП на душу населення в країнах Південної Африки, дол.

Країни африканського макрорегіону є для України важливим напрямом для подальшого нарощування економічного співробітництва, ринком збуту промислових і продовольчих товарів, обладнання і надання різноманітних послуг. Найперспективнішими для України є взаємовідносини з африканськими країнами в таких сферах: нафтогазова промисловість, металургійний комплекс, авіаційна промисловість, будівництво, банківська сфера тощо. Партнерами у зовнішньоекономічній діяльності України є здебільшого Лівія, Єгипет і ПАР.

ГОЛОВНЕ

Для Африки характерні значні територіальні відмінності в економічному розвитку і товарній структурі зовнішньої торгівлі.

Країни Північної Африки відрізняються значними розмірами території, середнім рівнем розвитку господарства, переважанням добувної промисловості, багатопрофільним сільським господарством і розвитком туризму.

Країни Західної Африки спеціалізуються на сільському господарстві і послугах, демонструють позитивні зміни в розвитку економіки, хоча мають загалом низький рівень макроекономічних показників.

У створенні ВВП країн Центральної Африки провідне місце належить сільському господарству і добувній промисловості, імпортують країни регіону капітал.

Східна Африка є одним із найбільших за кількістю держав субрегіонів континенту зі значною кількістю як середньорозвинених, так і бідних країн.

Країни Південної Африки належать до середньорозвинених країн; тут розміщена ПАР - провідна постіндустріальна країна континенту.

Країни африканського макрорегіону є для України важливим ринком збуту промислових і продовольчих товарів, обладнання і надання різноманітних послуг.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Складіть візитівки двох країн з різних субрегіонів Африки.

2. Обґрунтуйте необхідність гуманітарної допомоги для африканських країн. Країнам якого субрегіону вона, на вашу думку, найбільш необхідна?

3. Поясніть, чому найбільше соціальних та економічних проблем існує в країнах Західної, Центральної і Східної Африки.

4. Порівняйте природно-ресурсний і людський потенціал країн Північної і Південної Африки. Назвіть спільні й відмінні їхні особливості.

5. Назвіть країни Західної Африки, у яких розвивається промисловість. Порівняйте їхню промислову спеціалізацію зі спеціалізацією країн Північної Африки.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7

Позначення на контурній карті Африки основних районів видобування нафти, залізних, мідних і алюмінієвих руд, центів їхньої переробки (збагачення), основних транспортних магістралей і портів експортування.

ДОСЛІДЖЕННЯ (на вибір учня/учениці)

1. Кордони на політичній карті Африки: особливості делімітації та демаркації.

2. Ангола: успішний розвиток після війни.

3. Вплив колоніального минулого на сучасну міжнародну спеціалізацію та просторову структуру господарства країн Тропічної Африки.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду