Природні умови та ресурси. Населення
- 3-01-2022, 14:09
- 795
10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)
§ 31. Природні умови та ресурси. Населення
Пригадайте
• головні риси рельєфу та клімату Північної та Південної Америки
• які європейські країни брали участь в освоєнні Америки
1. Природні умови.
Для рельєфу материкової частини Америки характерне поєднання гірських та рівнинних територій. Уздовж тихоокеанського узбережжя більше ніж на 18 тис. км простягається гірська система Кордильєри—Анди, яка є найдовшою з гірських систем земної кулі. Це один із найактивніших районів вулканізму (понад 80 діючих вулканів). На сході Північної Америки майже паралельно до атлантичного узбережжя розташовані більш старі та низькі гори Аппалачі. Величезні простори американських рівнин займають близько 2/3 поверхні та мають сприятливі умови для сільськогосподарського освоєння. Серед них найбільші Великі та Центральні рівнини Північної Америки, Амазонська та Ла-Платська низовини, Бразильське та Гвіанське плоскогір’я в Південній Америці.
Особливості географічного положення та рельєфу спричиняють формування в Америці майже всіх відомих типів клімату. Найхолодніше на півночі Канади, третина якої розташована за Північним полярним колом. У США панують помірні типи клімату, континентальність посилюється у внутрішніх районах країни. Головною перевагою кліматичних умов є достатнє зволоження рівнинних земель східної частини країни. У Мексиці, яка розташована в тропічних широтах, температура повітря та зволоження змінюються залежно від висоти над рівнем моря та географічної широти. На півночі дуже спекотно та сухо, на крайньому півдні випадають рясні опади, на високогір’ях досить прохолодно. Для інших країн Центральної Америки та Карибського басейну характерний тропічний та субекваторіальний клімат. Там цілий рік тепло, вологий сезон триває з червня до листопада. У Південній Америці також немає від’ємних середньорічних температур, за винятком гірських районів. Клімат здебільшого екваторіальний, субекваторіальний та тропічний.
2. Природні ресурси.
Америка має різноманітні корисні копалини. Особливо великими є рудні ресурси. Найбагатші поклади залізної руди виявлено в Бразилії, яка посідає перше місце у світі за обсягом її запасів та видобутком. Кордильєри та Анди містять у своїх надрах руди різноманітних кольорових і рідкісних металів. Великі родовища олова, срібла, золота, платини, вольфраму, міді, урану, молібдену, свинцю, цинку ланцюжком тягнуться через весь регіон та утворюють так званий «рудний пояс». Родовища бокситів у Карибському басейні (Ямайка) та на півночі Південної Америки складають майже чверть світових запасів.
Америка — один із найбільших нафтогазоносних районів планети. Основні запаси нафти сконцентровані в США, Мексиці (узбережжя й шельф Мексиканської затоки) і Венесуелі (затока Маракайбо).
Запасами вугілля виділяються країни Північної Америки. Великими кам’яновугільними басейнами є Аппалацький у США та Західний у Канаді.
Серед нерудної сировини світове значення мають поклади фосфоритів (Флорида, США), алмазів (Бразилія), смарагдів (Колумбія), селітри (Чилі), графіту (Мексика).
Регіон має водні ресурси світового значення. За винятком посушливої Мексики, тут багато могутніх і повноводних річок. Не знає собі рівних за забезпеченістю водними ресурсами Південна Америка. Тут протікають найбільші річки Землі — Амазонка, Парана, Оріноко. Найбільша річкова система Північної Америки — Міссісіпі—Міссурі, інші великі річки — Маккензі, Святого Лаврентія, Юкон, Колумбія, Колорадо. Велике значення для регіону має найбільша внутрішня водна система світу — Великі озера (Верхнє, Гурон, Мічиган, Ері та Онтаріо). За допомогою каналів вони перетворені на водний шлях для океанських суден, довжина якого перевищує 3 тис. км. Річки Центральної Америки невеликі, але течуть із високих гір та мають великий гідропотенціал.
Лісові ресурси Америки оцінюються як найбагатші у світі. Близько 25% Північної Америки вкрито хвойними та мішаними лісами північного помірного поясу.
Найбільші площі вологих екваторіальних лісів зосереджено в басейні Амазонки (Бразилія, Колумбія, Перу). Лісистість окремих країн Південної Америки рекордно велика, наприклад, у Суринамі — 90%, Гаяні — 84%, Белізі — 78%, Бразилії — 66% тощо. У країнах Центральної Америки та Карибського басейну вона також порівняно висока: майже 40% території вкрито дощовими тропічними лісами з буйною рослинністю та різноманітною фауною.
Агрокліматичні ресурси Америки дуже різноманітні, оскільки регіон простягається більше ніж на 16 тис. км. Найбільш родючі черноземоподібні ґрунти зосереджені в степових районах Америки. Це відомі північноамериканські прерії (США) та південноамериканська пампа (Аргентина). У тропічних та субекваторіальних широтах теплий та вологий клімат у поєднанні з досить родючими ґрунтами дозволяє вирощувати всі можливі культури жаркого поясу: каву, какао, цукрову тростину, бавовну, тютюн, рис, фрукти, овочі та ін.
Америка має у своєму розпорядженні найбагатші рекреаційні ресурси. Тут налічується понад 170 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. Найбільше їх у Мексиці (29), США (24), Канаді (18) та Бразилії (17). Серед об’єктів культурної спадщини виділяють пам’ятники доколумбової та післяколумбової епохи. У Мексиці це величезне доколумбове місто Теотіуакан із пірамідами Сонця та Місяця, стародавнє місто майя Калакмул, історичні центри міст Мехіко, Пуебла, Морелія, Сакатекас. Один із найвідоміших культурних пам’ятників сучасності — столиця Бразилії місто Бразиліа. Близько третини об’єктів Світової спадщини є пам’ятками природи. Найвідомішими природними об’єктами в Північній Америці є національні парки Вуд-Баффало, Скелястих гір (Канада), Єллоустонський, Гранд-Каньйон, Йосеміті (США), у Південній Америці — заповідники Амазонії, національні парки Ігуасу (Бразилія), Канайма (Венесуела).
Головним рекреаційним ресурсом країн Карибського регіону є кліматичні умови в поєднанні з теплим морем та пляжами з білого піску, оточені пальмами. Вони дозволили перетворити туризм на багатьох островах на провідну галузь економіки.
Таблиця 1
НАЙБІЛЬШІ КРАЇНИ АМЕРИКИ ЗА КІЛЬКІСТЮ НАСЕЛЕННЯ (2017 р.)*
* Джерело: https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ch.html
3. Населення.
Кількість населення Америки наближається до 1 млрд осіб. У Північній Америці проживає 492 млн осіб, у Південній Америці — 423 млн осіб, близько 80 млн — у Центральній Америці та Карибському басейні. Найбільш багатонаселені країни — США, Бразилія, Мексика (див. таблицю 1). Ці три країни входять до числа найбільших держав світу як за кількістю населення, так і за площею.
Населення Америки складається з кількох груп, різних за походженням, расовою належністю й кількістю: корінне населення — індіанці й ескімоси, нащадки європейських завойовників та переселенців, вихідці з Європи та Азії, афроамериканці.
Більшість сучасного населення Північної Америки становлять представники європеоїдної раси, значну частку складають й афроамериканці. У США та Канаді панує англійська мова, а в Канаді, крім того, поширена французька. Великою є частка представників негроїдної раси на островах Карибського моря та в Панамі. У багатьох країнах Центральної та Південної Америки переважають представники мішаних рас — метиси, мулати, меншою мірою — самбо. Населення Аргентини, Уругваю, Чилі здебільшого складається з представників європеоїдної раси. Лише в Болівії та Гватемалі індіанці становлять понад половину населення.
У більшості країн, що розташовані на південь від кордону США з Мексикою, розмовляють мовами романської групи. Причому португальська є державною мовою в Бразилії, майже в усіх інших країнах — іспанська. У Суринамі та деяких острівних країнах поширена голландська мова, на Гаїті, Мартініці, Гваделупі — французька, на Ямайці — англійська.
В Американському регіоні проживає понад половина всіх католиків світу. Тут розташована найбільша за площею та населенням католицька країна світу — Бразилія. У США панівною релігією є протестантизм (46 %), велика частка протестантів у Канаді (36 %). Серед індіанських племен поширені давні традиційні культи.
Мал. 1. Статево-вікові піраміди: а) Канади; б) Мексики; в) Болівії; г) Куби. Джерело: CIA World Factbook.
Демографічні процеси в субрегіонах Америки мають певні відмінності (мал. 1). У США та Канаді демографічна ситуація є типовою для високорозвинених країн: середній природний приріст населення становить 2—4% та має тенденцію до зниження. Характерно поступове зменшення частки дітей і підлітків, зростання частки людей похилого віку та середньої тривалості життя.
У Мексиці та інших субрегіонах Америки кількість населення порівняно швидко зростає, хоча демографічний вибух, як і в Азії, останніми десятиліттями почав згасати. Природний приріст населення в середньому становить 13 % на рік. В окремих найменш розвинених країнах темпи приросту більш високі (Гватемала — 19,8%, Беліз — 18,3%, Гондурас — 17,6%).
Таким чином, кількість населення більшості країн Америки зростає за рахунок природного приросту, а в США й Канаді — завдяки імміграції з інших країн регіону, Азії та Європи.
Розселення населення в Америці вкрай нерівномірне. Більшість зосереджено по берегах океанів та річок. Найбільш висока густота населення в Центральній Америці та країнах Карибського басейну. У Барбадосі, Пуерто-Рико, Сальвадорі, Гаїті вона перевищує 300 осіб/км2. У Південній Америці середні показники складають 18—35 осіб/км2. Найменша середня густота населення в Канаді — лише 3,4 особи/км2.
Більшість населення в країнах Америки проживає в містах. У Північній Америці рівень урбанізації складає понад 80% (США, Канада), в інших субрегіонах коливається від 60% до 80%. Найвища частка міських жителів (понад 90%) спостерігається в Аргентині та Уругваї, найнижча (менше ніж 20 %) — в окремих острівних країнах Карибського басейну. У шести найбільших агломераціях регіону кількість населення перевищує 10 млн осіб (див. таблицю 2).
Таблиця 2
НАСЕЛЕННЯ НАЙБІЛЬШИХ АГЛОМЕРАЦІЙ АМЕРИКИ (2017 р.)*
* Джерело: Demographia. World Urban Areas & Population Projections. 13th Annual Edition: 2017 http://www.demographia.com/db-worldua.pdf
У Центральній та Південній Америці досить високі темпи урбанізації породжують так звану хибну урбанізацію, яка супроводжується утворенням на околицях великих міст перенаселених нетрів з антисанітарними умовами.
Розвиток та розширення міст і міських агломерацій зумовлюють утворення гігантських зон розселення — мегалополісів. В Америці їх три. Усі вони розташовані в США: Приатлантичний, або Босваш (від Бостона до Вашингтона), Приозерний, або Чипітс (від Чикаго до Піттсбурга, у районі Великих озер), Каліфорнійський, або Сан-Сан (від Сан-Франциско до Сан-Дієго на західному узбережжі).
Тривала імміграція та високі показники народжуваності в багатьох країнах Америки зумовили формування потужного працересурсного потенціалу. Високим рівнем кваліфікації та освіченості відрізняються трудові ресурси США та Канади.
Головне
• Природні умови Америки загалом є сприятливими для життя та господарської діяльності населення (за винятком холодних територій півночі та півдня й високогірних районів).
• Природні ресурси Америки багаті та різноманітні. Світове значення мають запаси вугілля та нафти, залізних руд і кольорових металів, лісові та рекреаційні ресурси.
• Загальні риси населення Американського регіону: різноманітний етнічний та расовий склад, поширення католицизму, нерівномірність розміщення, високий рівень урбанізації.
Запитання та завдання для самоперевірки
1. Оцініть роль рельєфу та клімату для розвитку господарської діяльності в Америці. 2. Назвіть основні види природних ресурсів Америки. Які передумови вони створюють для розвитку певних видів господарської діяльності? 3. Які етнічні групи проживають в Америці? Доведіть, що сучасна етнічна структура населення є результатом зовнішніх міграцій. 4. Охарактеризуйте розподіл мов та релігій в Америці. 5. Назвіть найбільш та найменш урбанізовані країни Америки. 6. Укажіть причини нерівномірного розподілу населення територією Америки.
Практичні завдання
За статево-віковими пірамідами (мал. 1, с. 170) визначте відмінності демографічних процесів у субрегіонах Америки.
Працюємо самостійно
Скористайтеся сервісом Google Earth та здійсніть онлайн-екскурсію до найбільш цікавих для вас об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Америці. Прокладіть маршрут вашої подорожі на контурній карті з позначенням відвідуваних місць.
Коментарі (0)