Особливості економіки країн Америки. Американські транснаціональні компанії. Первинний та вторинний сектори економіки
- 1-01-2022, 11:40
- 547
10 Клас , Географія 10 клас Масляк, Капіруліна, Бродовська (рівень стандарту)
§ 31. Особливості економіки країн Америки. Американські транснаціональні компанії. Первинний та вторинний сектори економіки
1. З курсу фізичної географії материків та океанів пригадайте особливості природних умов регіону. Як вони впливають на розвиток сільського господарства в окремих його країнах?
2. Пригадайте, що таке транснаціональна корпорація. Назвіть найбільші ТНК.
1. Особливості економіки країн Америки. Роль американських ТНК в економіці регіону. Сучасні особливості розвитку господарства країн Америки визначають процеси глобалізації та регіональної інтеграції, прискорення НТП, його зростаючий вплив на галузеву структуру та розміщення виробництва. Високорозвинені США та Канада мають потужну економіку, надзвичайно глобалізовану й інтегровану у світове господарство. Останнім часом швидкими темпами розвиваються й інші країни регіону. Серед лідерів — Бразилія, Аргентина, Мексика з потужною індустрією, яка базується на значному природноресурсному потенціалі.
Проаналізуйте статистичні дані таблиці 21 та зробіть висновки. Порівняйте з українськими показниками.
Таблиця 21
Країни Америки з найбільшим і найменшим ВВП (заданими МВФ) (2016)
Ці й інші країни регіону виробляють широкий спектр готової високотехнологічної продукції: автомобілі, трактори, літаки, космічні ракети, різноманітне промислове обладнання та побутову техніку.
Невеликі країни Центральної Америки та Карибського регіону країни перетворилися на «країни-готелі» з теплим кліматом, морем і чудовими пляжами (Багамські Острови, Куба, Домінікана). Деякі країни обрали для розвитку економіки плантаційне господарство зі сприятливим географічним положенням, стали офшорними зонами — «країнами-банками» (Ямайка, Барбадос, Тринідад і Тобаго тощо).
У регіоні розташовані США, сфера інтересів яких поширюється на весь світ. Організація американських держав (ОАД, 35 країн-членів), у якій США донині відіграють провідну роль, заснована в 1826 р. У 1890 р. у Вашингтоні була скликана Перша міжнародна конференція американських держав. Нинішня назва й статут цієї організації діють з 1948 р. Її генеральний секретаріат знаходиться у Вашингтоні, столиці США.
У регіоні більше, ніж у будь-якій іншій частині світу, великий, а іноді й визначальний вплив на економіку багатьох держав мають транснаціональні компанії. З 300 глобальних ТНК понад 130 належать США. Для порівняння: розвинутій Канаді належить лише 11 найбільших ТНК світу. За даними на 2017 р., до десятки найбільших світових ТНК належать 4 американські — «Walmart» (роздрібна торгівля), «Berkshire Hathaway» (послуги страхування), «Apple» (електроніка й інформаційні технології), «Exxon Mobil» (видобуток і перероблення нафти та газу). Сфера інтересів цих та інших ТНК США поширюється нині на весь світ, особливо на Американський континент.
Канада на 70 % пов’язана з економікою свого південного сусіда. Великий вплив мають американські ТНК на економіку Мексики через інтеграційне об’єднання НАФТА. Непросто складаються економічні відносини США з Бразилією, яка останнім часом швидко розвивається, освоюючи багаті на природні ресурси внутрішні райони. У країні стає потужнішою економіка, яка приваблює все більше ТНК США. Бразилія прагне стати домінуючою країною регіону.
Дізнайтеся більше про ТНК Америки та розкажіть про одну з них на наступному уроці географії.
2. Первинний сектор економіки. Сільське господарство. Лісове господарство. Первинний сектор економіки в багатьох країнах регіону донині залишається домінуючим. Продовжують збільшувати видобуток мінеральної сировини: за видобутком кам’яного та бурого вугілля домінують США, зростає їхній видобуток у Колумбії та Венесуелі, експлуатується понад 400 родовищ нафти (США, Канада, Венесуела, Мексика, Бразилія, Болівія). Нафту видобувають у 12 країнах регіону, майже 20 % світового видобутку нафти мають США, Венесуела й Мексика. Світовими виробниками природного газу є США, Канада, Мексика й Аргентина. Бразилія, США та Канада належать до десятки країн-лідерів із видобутку залізної руди; Чилі, Перу, США та Мексика — серед лідерів із видобутку та виробництва міді (мал. 62); Бразилія, Ямайка, Суринам і Венесуела — серед лідерів за видобутком бокситів; Канада та Перу — серед лідерів за видобутком золота; Болівія має великі поклади олова, Мексика — ртутної сировини. Цей перелік можна продовжувати.
Проаналізуйте дані шкільного географічного атласу щодо розміщення та видобутку мінеральної сировини в Америці.
Важливою галуззю економіки Америки є сільське господарство. США взагалі є найбільшим продуцентом продовольства у світі та входить до п’ятірки світових лідерів за площею ріллі. Сільське господарство країни — потужне та високомеханізоване. Основними виробниками пшениці є: США, Канада й Аргентина. США, Мексика та Бразилія належать до головних виробників кукурудзи. Рис культивують на півдні Північної Америки та в окремих регіонах Південної Америки.
Америка — один з основних регіонів світу з вирощування технічних культур: бавовнику (США, Мексика), сизалю (волокно, отримане з агави) (Бразилія, Мексика), джуту (Бразилія), цукрової тростини (США, Мексика, Бразилія, Куба, Перу). Майже 60 % світового збору соєвих бобів вирощують у США, арахіс — у Бразилії, США й Аргентині. Відомі американські країни і як світові виробники кави (Бразилія, Колумбія, Мексика, Сальвадор, Гватемала) і какао-бобів (Бразилія, Еквадор).
В Америці швидкими темпами розвивається і тваринництво. У Латинській Америці спеціалізуються на скотарстві, а Аргентина й Уругвай — серед основних світових експортерів м’яса великої рогатої худоби. Понад 10 % світового поголів’я свиней вирощують у США. Поширене в регіоні й вівчарство (США, Аргентина, Уругвай). Найбільшими виробниками продуктів птахівництва є США та Канада.
У Канаді знаходяться потужні масиви хвойних і листяних лісів помірного кліматичного поясу (ялина, ялиця, осика, береза, сосна, бук, клен, тсуга), а в Бразилії — листяних лісів екваторіального кліматичного поясу (бальса, амарант, кебрачо, палісандр).
Мал. 62. Найбільші мідні кар’єри світу (Чилі): а) Чукікамата, відвали пустої породи; б) кар’єр Ескондіда
1. За допомогою карт географічного атласу назвіть країни Америки, на території яких знаходяться значні лісові масиви.
2. Перегляньте відеоматеріали, присвячені Всесвітньому дню лісу (21 березня), на офіційному сайті ФАО: www.fao.org/international-day-of-forests/en/. Приєднайтеся до всесвітньої акції «Посади та вирости дерево».
Як і в інших країнах, що мають лісові ресурси, в Америці існують проблеми щодо збереження та незаконного вирубування лісу, особливо в Південній Бразилії та прилеглих до Амазонки вологих екваторіальних лісах. Значні площі регіону мають вторинні насадження.
Про найбільших виробників і споживачів продукції лісового господарства в регіоні Америка дізнайтеся за. матеріалами офіційного сайта ФАО.
3. Вторинний сектор економіки. Основні осередки промисловості в регіоні. Вторинний сектор економіки багатьох країн Америки нині швидко розвивається на нових організаційних і науково-технічних засадах. Відбувається інтенсивне переоснащення промислових підприємств. США належать до основних виробників чорних металів. Металургійна промисловість розвивається швидкими темпами в Бразилії та Мексиці. США, Канада та Бразилія є основними продуцентами алюмінію; Чилі, США та Канада — чорнової міді.
На основі чорної та кольорової металургії в найбільших містах Америки розвивається машинобудування. Основними центрами важкого машинобудування, що ґрунтується на чорній металургії, є Пітсбург у США, Притихоокеанська Каліфорнія, Монтеррей у Мексиці, Росаріо та Кампана в Аргентині, Ітабіра, Белу-Арізонті в Бразилії, Каракас у Венесуелі, Су-Сент-Марі та Гамілтон у Канаді та ін. Розвивається порошкова металургія. Окрім США, Бразилія — також серед десятки лідерів за обсягами виплавлення сталі у світі, а Мексика посідає 13 місце. Канада — на 3 місці у світі за виплавленням алюмінію. США, Канада й Мексика виробляють понад третину всієї машинобудівної продукції світу. У світовій десятці країн-лідерів за обсягами випуску автомобілів — США, Мексика, Бразилія та Канада. Регіон виступає на світовому ринку як експортер продукції важкого машинобудування, продукції високої складності та великої наукомісткості. США є основним виробником автомобілів, літаків, космічної та військової техніки. У суднобудуванні виокремлюється Бразилія.
Таблиця 22
Мал. 63. Картосхема сфер використання алюмінію
Проаналізуйте таблицю 22 та мал. 63 і зробіть висновки.
У цілому переробна промисловість у всій своїй багатоманітності галузей в Америці орієнтується на розміщення в портових містах і найбільших міських агломераціях. Так, у США головні промислові райони знаходяться на узбережжі або навколо Великих озер. Теж саме стосується Канади, Мексики, Бразилії, Аргентини. У Буенос-Айресі виробляють понад 50 % промислової продукції країни. У Мексиці, крім столиці, вторинний сектор найбільше розвинений у морських портах: Веракрус, Тампіко. У Бразилії машинобудування та хімічна промисловість розвиваються в Ріо-де-Жанейро та Сан-Паулу. За виробництвом спеціальних сталей та алюмінію Бразилія належить до провідних держав світу.
Проаналізуйте дані географічного атласу щодо розміщення підприємств переробної промисловості в Америці.
Рівень економічного розвитку країн регіону Америка дуже відрізняється. Безперечними лідерами є високорозвинені США та Канада, які мають потужну економіку. Серед лідерів Латинської Америки — Бразилія, Аргентина, Мексика. Серед країн регіону є «країни-банки», офшорні зони, «країни-готелі» і «бананові республіки».
Найбільша регіональна Організація американських держав складається з 35 країн. Понад 130 з 300 глобальних ТНК належать США, які мають потужний вплив на економіку сусідніх країн. Бразилія намагається стати домінуючою країною Південноамериканського регіону.
Первинний сектор економіки багатьох країн регіону залишається домінуючим, продовжується збільшення видобутку мінеральної сировини, розвиток сільського та лісового господарства. В Америці вирощують увесь спектр сільськогосподарських культур, у тваринництві переважає м’ясний напрям скотарства.
Вторинний сектор економіки регіону швидко розвивається на нових організаційних і науково-технічних засадах. Лідерами залишаються США, Канада, Бразилія, Аргентина та Мексика.
1. Знайдіть на карті основні райони видобування мінеральних ресурсів Америки.
2. Складіть рейтинг країн регіону за обсягом ВВП. Зробіть висновки.
3. Поясніть причини нерівномірності економічного розвитку субрегіонів і країн Америки.
4. Висловте власну думку щодо ролі США в соціально-економічному розвитку регіону.
5. Назвіть країни-лідери регіону за розвитком первинного та вторинного секторів. Поясніть підґрунтя цього лідерства.
Коментарі (0)