Войти
Закрыть

Природні умови і ресурси регіону. Населення Африки

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)

 

§ 28. ПРИРОДНІ УМОВИ І РЕСУРСИ РЕГІОНУ. НАСЕЛЕННЯ АФРИКИ

ПРИГАДАЙТЕ

1. У чому особливість тектонічної будови поверхні Африканського континенту і її вплив на рельєф та утворення корисних копалин?

2. У яких кліматичних поясах розміщена Африка і як таке розміщення впливає на формування річкової мережі та наявність лісових ресурсів?

3. Як вплинула європейська колонізація на структуру та розміщення населення в Африці?

• Природні умови і ресурси Африки. У рельєфі домінують рівнини, плато і плоскогір’я, що перебувають на висотах 200-500 м над рівнем моря (середня висота материка - 750 м). Низовини розташовані уздовж берегів. Гірські масиви піднімаються на півночі (Атлаські гори), сході (Ефіопське нагір’я, Східноафриканське плоскогір’я) та півдні (Драконові й Капські гори). Найвищі вершини - давні та молоді вулкани, серед яких: Кіліманджаро (5895 м, мал. 101), Кенія (5199 м), Камерун (4070 м) та ін.

Мал. 101. Вулкан Кіліманджаро

В Африці виявлені родовища майже всіх відомих видів мінеральних ресурсів. На її частку припадає переважна кількість запасів золота (50 % світових запасів у ПАР) та алмазів світу (Південна Африка), а також 2/3 фосфоритів (Марокко, Туніс), 2/5 марганцю (ПАР і Габон), близько 1/3 кобальту, урану, міді («мідний пояс» Центральної Африки), бокситів (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Камерун). Після Другої світової війни виявлені величезні запаси нафти (близько 8 млрд т) і природного газу (6 трлн м3). Понад 80 % запасів кам’яного вугілля Африки зосереджено в ПАР. Надра континенту багаті на поклади залізних, хромових (ПАР і Зімбабве), свинцево-цинкових (ПАР, ДР Конго, Марокко), олов’яних, вольфрамових та інших руд. Є також величезні запаси апатитів і калійної солі (Ефіопія).

Водні ресурси Африки дуже значні. Особливо багатий континент на поверхневі води. Найбільшими річками є Конго, що за об’ємом річного стоку поступається лише Амазонці, Ніл (друга за довжиною у світі - 6671 км), Нігер, Замбезі й Оранжева, басейни яких охоплюють близько 1/площі континенту. Безстічні басейни та області внутрішнього стоку охоплюють 30 % площі Африки. Ріки Африки мають великий гідроенергетичний потенціал, однак його використовують поки недостатньо. Великі озера розташовані переважно у Східній Африці й на півдні від екватора, який перетинає найбільше озеро материка - Вікторія (68 тис. км2). Найглибше озеро - Танганьїка, що поступається у світі за глибиною тільки Байкалу. Великі запаси підземних вод зосереджені в Сахарі.

Різноманітні за складом ліси вкривають менше ніж 10 % площі континенту. У вічнозелених лісах Центральної Африки ростуть до 40 порід дерев, що мають цінну деревину (чорне, червоне тощо); з плодів олійної пальми одержують високоякісну харчову олію, з кавових бобів — кофеїн. Підсічно-вогневе землеробство і вирубання цінних порід дерев призвели до скорочення площі африканських лісів. Найбагатші за лісовими ресурсами - ДРК, Нігерія, Габон і Конго.

• Населення. Держави Африки значно відрізняються за чисельністю населення, характером його розміщення, професійним, соціальним, демографічним, расовим, етнічним і релігійним складом. У середині XVII ст. в Африці мешкала 1/3 частина людства, 1930 р. - населення континенту становило 164 млн осіб, 2017 р. - уже близько 1,22 млрд (мал. 102). Уся північна частина континенту населена представниками європеоїдної раси (25 % населення), на південь від Сахари живуть народи негроїдної раси (53 %).

Природний приріст населення в Африці найвищий у світі. Століттями населення Африки відзначалося високою народжуваністю, високою смертністю і низьким природним приростом населення. Однак із середини XX ст. чисельність африканського населення почала швидко збільшуватися завдяки високій народжуваності і знижуваній смертності (завдяки підвищенню рівня охорони здоров’я). Швидкий ріст чисельності населення загострює ряд соціальних проблем, зокрема продовольчу, житлову, екологічну, безробіття тощо. У віковій структурі населення високою є частка дітей (близько 45 %) і мала - старих людей (понад 5 %). Велика частка народжених дітей, що живуть в умовах голоду, недоїдання і хвороб, помирають у перші роки життя.

Мал. 102. Динаміка чисельності населення в Африці

Етнічний склад населення Африки є дуже строкатим: його населяють кілька сотень великих і малих етносів, понад 100 з них налічують більше ніж 1 млн осіб кожний, що становить майже 90 % африканців. Найбільші народи - єгипетські араби, хауса, йоруба, алжирські й марокканські араби, фульбе, амхара тощо.

Африканці сповідують різні релігії, хоча й досі третина африканців дотримується місцевих традиційних вірувань, які склалися тут ще до поширення ісламу і християнства. Ці вірування дуже своєрідні й різноманітні (анімізм, фетишизм, тотемізм, культ предків, політеїзм, магія тощо).

Порівняно з іншими континентами Африка має відносно низьку густоту населення - 30 осіб/км2. Розподілене воно по континенту дуже нерівномірно, що зумовлено не тільки природними умовами (наприклад, тропічними пустелями й екваторіальними лісами), а й наслідками работоргівлі й колоніального володарювання. Найвища густота населення характерна для давніх землеробських районів (долина Нілу в Єгипті, Південна Нігерія, середземноморські ділянки), гірничо-промислових районів у ПАР, «мідного поясу» на кордоні ДРК і Замбії та ін. У деяких районах Єгипту густота населення значно перевищує 1000 осіб/км2(мал. 103). На континенті в межах пустель Сахара, Наміб і Калахарі виділяються території з густотою населення менше ніж 1 особа/км2, що зумовлено посушливістю клімату і нестачею води.

Для Африки характерні високі темпи зростання міського населення, проте більшість африканців усе ще мешкають у сільській місцевості, що зумовлено аграрним характером економіки.

Швидко ростуть адміністративні центри, насамперед столичні міста. Щорічний приріст міських мешканців становить 5 %. Велика частка міського населення живе в нетрях без жодних зручностей (це так звана нетряна урбанізація). Існують великі розбіжності в рівнях урбанізації окремих держав: найбільша частка - у ПАР, Алжирі, Тунісі, Лівії, на Маврикії, найменша - у країнах Тропічної Африки. На континенті виділяється ряд ареалів зі значним скупченням великих і малих міст: у Єгипті між агломераціями Каїр та Александрія формується Нільський мегалополіс; у Нігерії між містами Лагос та Ібадан - мегалополіс Лагіб; високоурбанізованими є прибережна смуга Середземномор’я, міський регіон Гаутенг (у ПАР округ Чване (Преторія й Центуріон), Йоганнесбург), область «мідного поясу» у ДРК і Замбії.

Мал. 103. Густота населення Африки (осіб/км2)

Зростання міського населення набагато випереджає темпи розвитку промисловості й попиту на робочу силу, тому в містах панує безробіття, злочинність, загострення житлової проблеми. Чимало й соціально-медичних проблем. Африка загалом, і особливо регіони південніше Сахари, - основний осередок СНІДу, на них припадає понад 60 % усіх ВІЛ-інфікованих у світі.

1. Охарактеризуйте мінерально-ресурсний потенціал Африки.

2. Порівняйте особливості ресурсозабезпеченості субрегіонів Африки (за класифікацією ООН).

3. Перелічіть типові риси населення Африки.

4. У яких країнах континенту і як саме формуються перші африканські мегалополіси?

5. Покажіть на карті світові міста Африки (Йоганнесбург, Каїр, Кейптаун, Дакар, Лагос, Найробі). Чим зумовлено набуття ними статусу світових міст?

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 7

Тема: Позначення на контурній карті Африки основних районів видобування нафти, залізних, мідних та алюмінієвих руд, центрів їх переробки (збагачення), основних транспортних магістралей та портів експортування

Мета: закріпити знання про мінерально-ресурсний потенціал країн Африки і закономірності поширення паливно-енергетичних та рудних мінеральних ресурсів; спираючись на картографічні компетенції (знання картографічних способів зображення), позначити на контурній карті найбільші басейни корисних копалин Африки; простежити вплив сировинного, транспортного та працересурсного чинників на розміщення центрів переробки (збагачення) мінеральних ресурсів у країнах - експортерах сировини.

Завдання:

1. Знайдіть і позначте на контурній карті найбільші райони видобування:

• нафти - Гвінейський басейн (Нігерія, Ангола, Екваторіальна Гвінея, Габон, Камерун, Гана), Сахарський басейн (Алжир, Лівія, Єгипет, Туніс);

• руд чорних металів - родовища залізних руд (ПАР, Ліберія, Мавританія, Алжир і Єгипет);

• руди кольорових металів - родовища мідних руд (Африканський мідний пояс - Демократична Республіка Конго, Замбія), ПАР; алюмінієвих руд (Гвінея, Сьєрра-Леоне, Гана, ПАР).

2. За тематичними картами атласу визначте місцерозташування і позначте на контурній карті найбільші райони переробки нафти, збагачення залізних, мідних та алюмінієвих руд.

3. Назвіть основні порти, якими з Африки здійснюється експорт нафти і нафтопродуктів, залізної, мідної та алюмінієвої сировини.

4. Позначте маршрути транспортування нафти, залізних, мідних та алюмінієвих руд з країн Африки.

5. Зробіть висновок про вплив основних чинників на розміщення добувних галузей спеціалізації країн Африки.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація