Войти
Закрыть

Японія

10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)

 

§ 20. Японія

Які японські компанії ви знаєте?

МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА АЗІАТСЬКО-ТИХООКЕАНСЬКОМУ РЕГІОНІ. Японія — країна-архіпелаг, розташована на 6820 островах.

Велич столиці

Столиця Японії Токіо — одне з найбільших міст світу, в якому збереглось чимало пам’яток історії та культури, оточених ультрасучасною архітектурою.

Пригадайте, що називають архіпелагом.

У прилеглих морях та Тихому океані розташовані окремі острови, що належать Японії, а на інші вона претендує (мал. 64). Морський транспорт — головний засіб зв’язку Японії з іншими країнами світу.

Мал. 64. Виключна економічна зона Японії та її територіальні суперечки із сусідами

Віддаленість та певна ізольованість Японії суттєво впливає на її геополітичне положення.

ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ У МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. Японія — гірська країна (майже 80 % її території). Висока сейсмічність негативно впливає на господарське освоєння всіх островів Японії. Приморські рівнини та невеликі гірські долини є основними ареалами розселення населення. Для збільшення площі, придатної для життєдіяльності, на мілині інтенсивно намивають штучні острови. З огляду на розміщення більшості населення і господарства на приморських низовинах особливу небезпеку становлять морські землетруси. (Поясніть чому.)

Японці — одні з найпрацьовитіших жителів високорозвинених країн світу (табл. 6).

Таблиця 6. Порівняння показників робочої сили Японії, США, Франції

У країні поширений помірний (о. Хокайдо) і субтропічний (о. Кюсю) клімат острівного типу. Більшість ґрунтів гірські з незначним шаром гумусу, лише на південних островах поширені на низовинах червоноземи. Нестача сільськогосподарських угідь не дає змогу виробляти аграрну продукцію у достатній кількості для забезпечення потреб населення країни. Тому продовольство у значних обсягах імпортують із різних країн світу.

СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. В Японії дуже щільна мережа населених пунктів. (Поміркуйте чому). Вони переважно входять до складних урбанізованих районів і міських агломерацій. Саме у них зосереджена більша частина трудових ресурсів, серед яких переважають кваліфіковані кадри. Густота населення (середнє її значення становить 340 осіб/км2) у високоурбанізованих районах сягає 10 тис. осіб/км2, що зумовлює високе антропогенне навантаження на довкілля. В Японії є 12 міст-мільйонників, які утворюють такі агломерації: Кейхін (Токіо, Йокогама, Кавасакі, Тіба), Хансін (Осака, Кобе, Кіото), Тюньо (Нагоя та її міста-супутники). Вони майже суцільною смугою простяглись між Токіо й Осакою та утворили мегаполіс Токайдо.

Дізнайтеся більше

Мегаполіс Токайдо займає 20 % всієї площі Японії, а концентрує майже 70 % населення країни.

ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. Японія — одна з найрозвиненіших країн світу. Основою її сучасного розвитку є високий рівень кваліфікації її трудових ресурсів та широке впровадження науково-технічних інновацій у промислове виробництво.

ДОМІНУЮЧІ СКЛАДНИКИ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ. У третинному секторі Японії зайнято більше 60 % всіх працівників. У кварталі Марунучі у центрі Токіо на 120 га розмістились штаб-квартири 4000 компаній, які виробляють майже 20 % ВВП країни. Особливе місце займають інформаційні технології. У цій країні поширені новітні способи передачі інформації, сплати за надані послуги, придбання товарів за допомогою мережі «Інтернет» чи мобільного зв’язку.

Важливою частиною третинного сектору Японії є науково-технічна діяльність. Наукові кадри зосереджено у технополісах та в наукових лабораторіях при провідних університетах.

ПРОМИСЛОВІ ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. Більшість промислового потенціалу Японії зосереджено у великих портово-промислових комплексах (мал. 65). (Подумайте чому.) Показовим є розвиток нафтохімічного і металургійного виробництва. Відповідну продукцію майже повністю виготовляють з імпортної сировини на підприємствах у портово-промислових комплексах Токіо-Йокогамського, Нагойського й Осаксько-Кобського промислових районах. Країна є одним із лідерів з виробництва прокату і сталі. Провідні металургійні компанії Японії «Ніппон Стіл» і «ДжФІ Холдингз» (м. Токіо), «Кобе Стіл» (м. Кобе), «Сумітомо Мітал Індастріз» (м. Осака).

Японія посідає друге місце у світі після США за вартістю продукції машинобудування. Провідне місце належить автомобілебудуванню. Найбільші автомобільні заводи розташовані в межах міських агломерацій Токіо, Осаки, Нагої. Провідними компаніями є: «Тойота», «Ніссан», «Міцубісі», «Хонда». Усі вони мають свої виробничі філії у різних країнах світу, що створило глобальні ланцюги виробничої кооперації.

Добре розвинене суднобудування. Японія спеціалізується на виробництві танкерів, сухогрузів, контейнеровозів. Більшість суден йдуть на експорт. Лідерами з їхнього виробництва є такі компанії: «Сасебо» (м. Сасебо), «Міцубісі» (м. Нагасакі), «Кавасакі» (м. Кобе), «Юніверсал» (м. Кавасакі).

У країні добре розвинене електронне виробництво, шо орієнтоване на експорт (телекомунікаційне обладнання, засоби зв’язку, оптикоелектронна продукція, роботи тощо). Провідні компанії — «Хітачі», «Тошіба», «Фудзіцу», «Соні» (усі у м. Токіо) і «Шарп» (м. Осака).

Гордість країни

«Тойота Мотор» — найбільша за обсягом випуску автомобілів компанія світу.

Більшу частину хімічної продукції виробляють з нафтопродуктів, отриманих на великих нафтохімічних комплексах. Найпотужніші з них розташовані в портово-промислових комплексах міст Кавасакі, Нагоя, Йоккаіті, Мідзусіма та переробляють привізну сиру нафту. За різноманіттям та обсягами виробництва пластмас і синтетичного каучуку Японія поступається у світі лише США. Особливого розвитку набули біотехнології і виготовлення складних хімічних сполук, лікарських препаратів. За виробництвом ензимів (ферментів) і амінокислот Японія є світовим лідером.

Легка промисловість Японії переважно збереглась у сегменті виробництва традиційного національного вбрання. На експорт виготовляють окремі види текстильної продукції із синтетичних волокон.

Мал. 65. Портово-промисловий комплекс Кейо (префектура Чиба)

ТРАДИЦІЇ І ТЕХНОЛОГІЇ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ. Для сільськогосподарського використання придатні лише 12 % земель країни. Вироблена аграрна продукція задовольняє лише половину потреб японців у продовольстві.

Основа сільського господарства Японії — рослинництво. Головна культура — рис. Його вирощують у всіх сільськогосподарських районах, окрім північної і східної частин острова Хоккайдо. (Поясніть чому.) На півдні Японії отримують по три врожаї на рік. Урожайність рису — одна з найвищих у світі (майже 70 ц/га), але загальні його збори не покривають і половини потреб країни у цій головній продовольчій культурі. Також у країні поширені посіви пшениці, жита, овочів.

Особливе місце займає вирощування чайних кущів. Їх висаджують переважно на схилах і терасах на периферії великих міських агломерацій. Набуло поширення городництво і садівництво дачного типу.

Тваринництво в Японії історично розвинене слабо. Воно не задовольняє повністю потреби країни у жодному із видів продукції, тому її імпортують. Переважно розвивається стійлове утримання свиней та індустріальне птахівництво. Більшу частину кормів закуповують за кордоном.

Великого значення набули рибальство і рибництво. За обсягом споживання риби та морепродуктів (67 кг на рік/особа) Японія посідає друге місце у світі, поступаючись лише Ісландії. Більшість риби виловлюють у виключній економічній зоні країни (мал. 64 на с. 119). Майже половину всієї риби і морепродуктів імпортують з країн Тихого океану.

Які чинники, на вашу думку, сприяли розвитку рибництва в Японії?

Інтенсивне рибальство і традиційно значне споживання риби та морепродуктів зумовили розвиток марикультури на мілководді. Особливе місце посідає розведення молюсків із перлинами у річковій і морській воді. Більшість ювелірних перлин Японії вирощено саме в її територіальних водах.

Унікальний досвід

Японія має одну з найбільш розвинених марикультур у світі. У промислових масштабах вирощують 32 види риб, 15 видів ракоподібних, 21 вид молюсків та розводять молюски з перлинами.

Де, на вашу думку, цей унікальний досвід можна використати в Україні?

ТРАНСПОРТНА СИСТЕМА КРАЇНИ. Японія має одну з найрозвиненіших транспортну систему. Водночас через високу сейсмічність у країні відсутні магістральні трубопроводи та через порожистість — річковий транспорт. Суттєвого розвитку набуло створення спеціальної інфраструктури: мостів, естакад, тунелів тощо. Винятково важливе значення для міжнародних економічних зв’язків має морський транспорт. Головні порти: Токіо, Йокогама, Кавасакі, Кобе, Нагоя. (Покажіть їх на карті.)

Міжміське сполучення переважно здійснюється високошвидкісними залізницями, приміське — автомобільним. Залізничні лінії Сінкансен, по яких курсують експреси зі швидкістю до 270 км/год, сполучають усі великі міста на о. Хонсю. У межах великих міст Японії основні перевезення пасажирів здійснюються метрополітеном.

Важливу роль у міжнародних пасажирських перевезеннях відіграє повітряний транспорт. Аеропорти «Наріта» поряд з Токіо і «Кансай» поблизу Осаки є хабами міжнародного значення.

Дізнайтеся більше

За протяжністю автомобільних шляхів маленька Японія посідає п’яте місце у світі, а за їхньою щільністю — третє, після Сингапуру й Бельгії. Швидкісні автомагістралі поєднали великі міста країни з півдня до півночі.

ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА: ТИХООКЕАНСЬКИЙ ПРОМИСЛОВИЙ РАЙОН, МЕРЕЖА ТЕХНОПАРКІВ І ТЕХНОПОЛІСІВ. Японія має високий ступінь концентрації виробництва. Основою економіки країни є Тихоокеанський промисловий район, що простягнувся від Токіо до Сімоносеки та має продовження на північному узбережжі о. Сікоку і на о. Кюсю. У його складі виділяють кілька ядер. Головним серед них є Канто, до складу якого входять міста Токіо і Йокогама. Тут створюють майже половину всього ВВП Японії та зосереджено основні промислові підприємства країни. На вільних від забудови частинах території Канто розвинене високотоварне сучасне сільське господарство.

У межах Тихоокеанського промислового району створено мережу технопарків і технополісів. Вони є головними осередками постіндустріального розвитку в Японії. (Поясніть чому.)

ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. В Японії розвиваються всі форми зовнішніх зв’язків. Головною залишається торгівля товарами. Країна експортує новітню наукоємну промислову продукцію, автомобілі й мотоцикли. Головними їхніми імпортерами є країни Південно-Східної Азії й США, де розміщено більшість складальних підприємств японських корпорацій. Велике значення має експорт капіталу до цих країн та вкладання коштів у первинний сектор країн, що розвиваються. Переважно прямі іноземні інвестиції надходять до країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону. (Поясніть чому.)

Особливе місце займає надання й отримання наукових послуг та придбання патентів і ліцензій на новітні види промислового виробництва.

МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З ЯПОНІЄЮ розвиваються у різних сферах. Більше половини поставок з Японії припадає на легкові автомобілі, а з України — на руди та залізні концентрати.

Прямі іноземні інвестиції з Японії в Україну незначні. Переважно вони спрямовані у продаж та обслуговування транспортних засобів японського виробництва та комплектуючих для них. Найбільше капіталовкладення Японії в Україну — завод компанії «Фудзікура» у м. Львові з виробництва електрокабельного обладнання для автомобілів, що реалізують на європейському ринку.

Діє Японський центр при Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут». Налагоджена науково-технічна співпраця НАН України з японськими науковими установами і ВНЗ з матеріалознавства, інформатики, фізики, хімії, біотехнологій та біоінформатики, екології тощо. Особливе місце займає наукове стажування українських аспірантів у технополісі Цукуба. Реалізується програма спільних досліджень наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Українські ракетоносії застосовують для виведення на орбіту японських мікро- і наносупутників. Запуск здійснено для моніторингу змін навколишнього середовища та стану довкілля навколо зон Чорнобильської АЕС та АЕС «Фукусіма-1». (З якими подіями це пов’язано?)

2017 р. був «Роком Японії в Україні». Примітним заходом стало висадження у вітчизняних містах 2500 японських сакур.

СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ

• Японія — острівна країна, яка розташована на 6820 островах і не має сухопутних кордонів із жодною державою світу.

• Мінерально-сировинні ресурси країни дуже обмежені.

• Японія — високорозвинена східноазіатська країна «Великої сімки».

• Більшість населення і господарства зосереджено у межах мегаполіса Токайдо.

• Основою економічного розвитку є експортноорієнтована наукоємна промисловість. Провідну роль відіграє машинобудування.

• Найважливіша форма зовнішніх економічних зв’язків — торгівля товарами.

Знаю і вмію обґрунтувати

1. Поясніть особливості постіндустріального розвитку економіки Японії.

2. Схарактеризуйте роль національної культури і традиції у збереженні сільського господарства.

3. Назвіть чинники високої концентрації промисловості в Японії. Чому основу вторинного сектору економіки Японії становлять портово-промислові комплекси?

4. Розкрийте особливість розвитку транспортної мережі цієї країни.

5. Яку роль відіграє Японія у міжнародному географічному поділі праці?

Працюю з картою

За допомогою карт шкільного атласу з’ясуйте природні чинники спеціалізації сільського господарства островів Кюсю і Хокайдо.

Шукаю в Інтернеті

За допомогою інтернет-джерел знайдіть інформацію про головні країни-партнери Японії. Поясніть, чому вони різні в експорті та імпорті цієї країни?

Генерую ідеї

З’ясуйте, за допомогою сайта Державної служби статистики України, значення Японії у вітчизняній зовнішній торгівлі товарами за останні десять років. Поясніть причини нерівномірності її розподілу за товарами. Як на це вплинув економічний розвиток України?

ПРАКТИЧНА РОБОТА

Тема: Аналіз статево-вікових пірамід Японії, Китаю та Індії з метою оцінювання працересурсного потенціалу країн

1. За допомогою сайта https://www.populationpyramid.net побудуйте статево-вікові піраміди Японії, Китаю та Індії за останній рік.

2. Визначте кількість осіб працездатного віку в кожній з цих країн та запишіть відповідні дані в накресленій у зошиті таблиці 7.

Таблиця 7. Працездатне населення Японії, Китаю та Індії, млн осіб

3. Визначте, кого більше серед працездатного населення — жінок чи чоловіків у кожній з країн.

4. Обчисліть у відсотках частку молоді серед працездатного населення цих країн.

5. Поясніть відмінності між країнами.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація