Особливості географічного положення Америки. Склад регіону. Міжнародні організації НАФТА, МЕРКОСУР, НАТО
- 1-01-2022, 19:14
- 684
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 26. Особливості географічного положення Америки. Склад регіону. Міжнародні організації НАФТА, МЕРКОСУР, НАТО
Коли й ким була відкрита Америка? Які країни брали участь у колонізації Америки?
ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ ТА СКЛАД РЕГІОНУ. Америка — єдина частина світу, яка складається з двох континентів — Північної і Південної Америки. Вона простяглась з півночі на південь через всю Західну півкулю. Це майже третина суходолу планети.
Дізнайтеся більше
Найбільший у світі острів — Ґренландія.
Важливе значення у господарському розвитку Америки відіграє Панамський канал. По ньому йде жвавий рух морських суден з Атлантичного у Тихий океан. (Покажіть на карті.)
В Америці виділяють чотири субрегіони — Північна Америка, Центральна Америка, Карибський басейн, Південна Америка.
До Північної Америки належать п’ять держав і залежних територій: США, Канада, Ґренландія, Бермудські острови та острови Сен-П’єр і Мікелон. (Покажіть їх на карті.) Домінування США в цьому регіоні, як і в усій Америці, лишається досить значним.
Субрегіон Центральна Америка складається з невеликих держав, за винятком Мексики, розміщених у найвужчій південній частині Північноамериканського материка. До складу субрегіону входять: Мексика, Панама, Коста-Рика, Сальвадор, Гватемала, Гондурас, Нікарагуа, Беліз. (Покажіть їх на карті.)
На численних островах Карибського моря розташовані країни і залежні території, які утворюють однойменний субрегіон — Карибський басейн. До нього належать такі держави, як: Ямайка, Гаїті, Домініканська Республіка та інші, а також залежні території: Аруба, Кайманові острові, Віргінські острови тощо. Об’єднує країни Центральної Америки та Карибського басейну не лише історія та географія, а й значною мірою сучасна політична ситуація й перспективи розвитку. Тут відбуваються досить складні процеси регіональної інтеграції та перебудови суспільства на сучасний лад.
Південна Америка є надзвичайно динамічним субрегіоном. Для його країн характерні процеси масштабного освоєння внутрішніх територій, швидкими темпами розвивається економіка, відбуваються зміни в соціальній сфері. Склад субрегіону: Бразилія, Аргентина, Болівія, Чилі, Колумбія, Парагвай, Гаяна, Еквадор, Перу, Суринам, Уругвай, Венесуела, Французька Гвіана, Фолклендські Острови.
Північну Америку здебільшого освоювали піддані Великої Британії, тому англійська мова є офіційною у США, Канаді, Белізі і на Бермудських островах. Також активну участь у відкритті та господарському освоєнні Північної Америки брали французи. Їхня мова є національною у провінції Квебек (Канада) та у заморському володінні Франції — островах Сен-П’єр і Мікелон. Інші частини Америки переважно відкривали та освоювали вихідці Іберійського (Піренейського) півострова, тому найпоширеніші в цих країнах іспанська і португальська мови. В окремих країнах цього історичного регіону використовують англійську, французьку, голландську мови. У цьому регіоні розташований найбільший за площею заморський департамент — Французька Гвіана. (Покажіть її на карті.)
СУЧАСНА ПОЛІТИЧНА КАРТА АМЕРИКИ. До складу Америки входять 59 держав і залежних територій, з яких суверенних країн — 35. Більшість держав регіону — унітарні республіки. Федеративні республіки — Аргентина, Бразилія, Венесуела, Канада, Мексика, СТА, Сент-Кіттс і Невіс. Поширені залежні території, що мають дуже відмінний статус — від невід’ємної складової держави (наприклад, департамент Мартиніка у складі Французької Республіки) до широкої автономії (наприклад, Аруба у складі Королівства Нідерланди). Більшість цих залежних територій є острівними володіннями у Карибському морі переважно європейських країн та США. Остання країна має специфічну форму прояву своєї влади — «вільно асоційована держава» для Пуерто-Рико.
ОСОБЛИВОСТІ ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ РЕГІОНІВ АМЕРИКИ. Регіони Америки істотно відрізняються один від одного за економічними ознаками. Провідним є Північна Америка — найпотужніший в економічному плані регіон світу. Основою його могутності є СТА — найрозвиненіша країна світу. У цьому регіоні виробляють більшу частину товарної продукції Америки. (Поясніть чому.)
Країни Центральної, Південної Америки та Карибського басейну здебільшого належать до країн, що розвиваються. Залежно від міжнародної спеціалізації економіки країн цих субрегіонів виділяють такі їхні підтипи:
• нові індустріальні країни — країни, де помітного розвитку набула переробна промисловість (наприклад, Мексика);
• малі острови-офшори — країни, в яких доволі розвинений сектор фінансових послуг (наприклад, Кюрасао);
• середньорозвинені країни — країни з доходами від 1000 до 2000 дол. США за рік на душу населення (наприклад, Парагвай);
• найменш розвинені країни — найбідніші країни з доходом на одного жителя менше як 500 доларів на рік (наприклад, Гаїті, Домініканська Республіка).
МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ НАФТА, МЕРКОСУР, HATO. В Америці одночасно розвивається кілька інтеграційних проектів міждержавної співпраці. Найуспішнішими є НАФТА і МЕРКОСУР.
Найбільш економічно потужне об’єднання країн Америки НАФТА (з англійської назви North American Free Trade Agreement) було створене в 1992 р., коли США, Канада, Мексика уклали Північноамериканську угоду про вільну торгівлю. У його рамках створено безмитний простір.
Південноамериканський спільний ринок МЕРКОСУР (з іспанської — Mercado Comun del Sur) утворили чотири країни за ініціативи найбільших держав Південної Америки — Аргентини і Бразилії. До його складу входять також Парагвай і Уругвай. (Покажіть на карті.)
Важливе значення у сфері безпеки в Америці відіграє НАТО. Ця військово-політична організація включає до свого складу не лише країни Європи, а також США і Канаду. До його складу входять усі залежні володіння цих країн. Значна їхня частина розташована саме в Америці. На їхній території розміщено важливі військові об’єкти і бази, що дають змогу контролювати весь регіон Північної Атлантики.
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Америка поділяється на чотири субрегіони — Північна Америка, Центральна Америка, Карибський басейн, Південна Америка.
• Провідною країною Америки є США.
• В Америці значна частина країн є залежними володіннями переважно європейських держав.
• Більшість країн Америки належать до країн, що розвиваються.
• Серед інтеграційних утворень в Америці найуспішнішими є НАФТА і МЕРКОСУР
Знаю і вмію обґрунтувати
1. На які субрегіони поділяють Америку?
2. Скільки країн входить до складу Північної Америки?
3. Назвіть найменш розвинені країни Америки.
4. Схарактеризуйте значення залежних володінь у розміщенні військових баз в Америці.
5. Поясніть, чому до складу МЕРКОСУР не входять всі країни Південної Америки.
Працюю з картою
Нанесіть на карту всі залежні території у Карибському морі та підпишіть країни-метрополії.
Генерую ідеї
Поясніть, які зміни відбудуться у сільському господарстві країн Північної Америки внаслідок танення льодовиків у Ґренландії. Свою відповідь обґрунтуйте.
Коментарі (0)