Економіко-географічне положення Азії. Сучасна політична карта Азії
- 1-01-2022, 23:40
- 894
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)
§ 13. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ АЗІЇ. СУЧАСНА ПОЛІТИЧНА КАРТА АЗІЇ
ПРИГАДАЙТЕ
1. Назвіть субрегіони, на які поділяється Азія. Визначте підґрунтя розмежування країн за субрегіонами Азії.
2. Які осередки давніх і середньовічних цивілізацій існували на території Азії? Як вплинула європейська експансія на розвиток країн Азії?
3. У яких країнах і субрегіонах Азії спостерігаються сучасні прояви сепаратизму й тероризму? Які причини їх виникнення?
• Економіко-географічне положення. Склад регіону. Азія - частина світу, що майже повністю лежить у Північній півкулі і займає східну частину материка Євразія, у басейнах Атлантичного, Індійського і Тихого океанів, а також острови й архіпелаги, найбільшими з яких є Зондський архіпелаг, Японські, Тайвань, Хайнань, Андаманські, Шрі-Ланка, Кіпр та інші. Площа Азії (без РФ, яка за класифікацією ООН віднесена до Європи) - близько 30,3 млн км2, площа островів - понад 2 млн км2.
ЕГП Азії характерні такі особливості:
1) більшість країн має вихід до морів Тихого, Індійського і Атлантичного океанів, де проходять важливі міждержавні торговельні шляхи;
2) менш вигідне географічне положення мають країни, що є внутрішньоконтинентальними (10 країн - Вірменія, Узбекистан, Киргизстан, Афганістан, Монголія, Лаос, Непал тощо), хоча завдяки прокладанню Євразійського суходільного мосту між Азією та Європою («Новий Шовковий шлях», відкритий з 2015 р.), ТГП цих країн значно поліпшиться;
3) державні кордони багатьох країн проходять чітко вираженими природними межами (наприклад, Гімалаї), які іноді перешкоджають розвитку економічних і культурних зв’язків;
4) спостерігається складна геополітична ситуація в ряді субрегіонів (Західна, Південна і Східна Азія) і між сусідськими країнами (наприклад, арабо-ізраїльське протистояння, Пакистан-Індія тощо).
Азію поділяють на п’ять субрегіонів (мал. 47), що відрізняються один від одного комплексом природних, історичних, культурних, релігійних чинників. Безумовне лідерство за площею території, чисельністю населення та економічним потенціалом належить Східній Азії, друге місце за чисельністю населення і виробництвом ВВП посідає Південна Азія, а найбільша кількість країн і збройних конфліктів властива для найнестабільнішого азійського субрегіону - Західної Азії (традиційно називають Південно-Західна).
• Політична карта Азії. У давнину в Азії існували могутні імперії, що визначали хід світової історії, однак сучасна політична карта сформувалася переважно в Новий і Новітній часи. Колонізація Азії розпочалася наприкінці XV ст., коли Васко да Гама відкрив морський шлях до Індії. До 1900 р. майже 55 % території Азії займали колоніальні володіння, що належали Великій Британії, Нідерландам, Португалії, Франції, Японії, Росії тощо. У колоніях Азії мешкало понад 90 % азійського населення. Розпад колоніальної системи завершився після Другої світової війни.
Мал. 47. Субрегіони Азії за класифікацією ООН
Сучасна політична карта Азії складається із 47 незалежних держав (табл. 1) і понад 10 залежних територій. Більшість азійських держав - унітарні республіки, федеративний устрій мають 7 країн (Пакистан, Малайзія, ОАЕ, Індія, Ірак, Непал, М’янма). В Азії збереглася найбільша у світі кількість монархій (13), причому дві з них є виборними монархіями (Малайзія та ОАЕ).
Таблиця 1. Особливості складу Азії
Азія залишається політично дуже неспокійною частиною світу. У наші дні відбувається понад 30 конфліктів у 16 країнах. Особливістю війн XXI ст. стала небувала збройна активність радикальних ісламістів, які ведуть справжні терористичні операції в Афганістані, Іраку, Ірані, Ємені, Лівані, Сирії, Таїланді, Філіппінах, Туреччині, Пакистані. З початку XXI ст. в Азії у цих кривавих конфліктах загинуло понад 540 тис. осіб.
Періодично набуває сили індійсько-пакистанський конфлікт і християнсько-мусульманське протистояння в Лівані. Після виведення радянських військ з Афганістану (1989 р.) у країні так і не було встановлено миру й досі триває громадянська війна. З 2003 р. відбувається американсько-англійська інтервенція до Іраку з метою впровадження демократичних свобод. Навесні 2011 р. розпочався військовий конфлікт на території Сирії, спочатку як локальне цивільне протистояння проти існуючої державної влади в країні, що потім переросло в регіональний конфлікт, до якого були залучені не лише держави Близького Сходу, а й світові держави (США, Росія, Велика Британія та ін.). Цей кривавий конфлікт спричинив масовий потік біженців (за попередніми оцінками, до 4,8 млн осіб) переважно в Туреччину та країни Європи.
Найкровопролитнішим і найдовшим конфліктом в азійському регіоні стало арабо-ізраїльське протистояння. Це конфлікт між рядом арабських країн, а також арабськими воєнізованими радикальними угрупованнями та Ізраїлем, пов’язаний з домаганнями обома сторонами території Палестини (мал. 48).
ПОМІРКУЙТЕ
1. За допомогою тематичних карт атласу визначте регіони Азії, у яких: а) максимальна кількість (або немає взагалі) монархій як форми державного правління; б) найбільша кількість федеративних держав (або всі унітарні); в) найбільш однотипні (або найбільш контрастні) держави за рівнем економічного розвитку. 2. Який субрегіон Азії має найвищу активність суспільно-політичних подій? Які причини такої нестабільності життя країн цього субрегіону?
• Міжнародні організації в Азії. Міждержавні організації в Азії були створені після Другої світової війни, коли більшість країн отримали незалежність і можливість солідарно виступати на міжнародній арені.
У системі регіональних відносин найбільш вагоме місце посідає Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), що була утворена п’ятьма державами (Бруней, Індонезія, Малайзія, Таїланд, Філіппіни) у 1967 р., а згодом до неї вступили В’єтнам, Камбоджа, Лаос, Сінгапур і М’янма. Основні цілі організації - сприяння регіональному співробітництву в економічній, соціальній та культурній сферах з метою зміцнення миру в регіоні. Штаб-квартира організації міститься в Джакарті (Індонезія). Для країн АСЕАН характерні політична співпраця і постійні зовнішньоекономічні зв’язки.
Мал. 48. Динаміка зміни територій під час арабо-ізраїльського конфлікту
Визначним прикладом міжурядової організації на теренах Близького Сходу є Ліга арабських держав (ЛАД), що була створена 1945 р. в Каїрі Єгиптом, Сирією, Іраком, Ліваном, Йорданією та Саудівською Аравією. Нині ж до неї входять 22 держави ісламського світу, з яких 12 є азійськими (Ірак, Саудівська Аравія, Ємен, Сирія, ОАЕ, Йорданія, Ліван, Палестинська Автономія, Кувейт, Оман, Катар, Бахрейн). ЛАД бере участь у політичних, економічних, культурних і соціальних програмах, спрямованих на сприяння реалізації інтересів своїх держав-членів.
1 Назвіть риси економіко-географічного положення країн і субрегіонів Азії. Які позитивні зміни характеризують транспортно-географічне положення сучасних країн та регіонів Азії?
2. Використовуючи інформацію параграфа, визначте найтиповіші ознаки (за якісними та кількісними параметрами) для країн Азії.
3. У зв’язку із чим Азія набула сумної слави як регіон збройних конфліктів та проявів тероризму? Які азійські країни можна назвати політично стабільними?
4. Які процеси визначають напрямки і цілі інтеграції країн Азії? Чи можна назвати АСЕАН прототипом Євросоюзу? Відповідь обґрунтуйте.
Коментарі (0)