Войти
Закрыть

Італія: загальна характеристика країни

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 15. ІТАЛІЯ: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА КРАЇНИ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

На якому півострові розташована Італія та які острови входять до її складу?

До якої групи країн за рівнем економічного розвитку належить Італія?

• Місце країни у світі та регіоні. Офіційна назва країни - Італійська Республіка. Площа держави разом з островами Сицилія і Сардинія становить 301,2 тис. км2, населення - понад 60,2 млн осіб. Форма державного правління - парламентська республіка. Італія - це унітарна держава, яка поділяється на 20 областей (мал. 28). Столиця Італії — Рим, грошова одиниця — євро. На території Італії розташовані дві держави-карлики Ватикан і Сан-Марино. Державною мовою є італійська. Географічне положення Італії на півдні Європи зручне для розвитку економіки і зовнішніх зв’язків. Територія країни складається з материкової, півострівної і острівної частин, має протяжні морські кордони, оскільки омивається багатьма морями. На півночі Італії здіймаються вкриті снігами і льодовиками Альпи. Східні прикордонні ділянки і узбережжя Адріатичного моря охоплені рівнинами. Апеннінський півострів перетинають з півночі на південь гори Апенніни. Між Альпами і Апеннінами розташована Паданська рівнина, якою протікає річка По. Західні узбережжя низовинні.

Мал. 28. Адміністративний поділ Італії

Найближчими сусідами Італії є Франція, Словенія, Швейцарія й Австрія. Відстань від Італії до найближчого материка - Африки - усього 148 км.

Історія географії

Історія Італії починається з часів палеоліту. Тоді на Апеннінському півострові з’явилися перші люди. У II тис. до н. е. на ці землі проникли арійські племена, нащадки яких побудували у VIII ст. до н. е. Рим. Наступні етапи розвитку країни були пов’язані саме з цим містом. Римські архітектура, закони, література й інженерне мистецтво значно впливали на розвиток світової культури. Більшу частину постримської історії Італія була поділена на численні королівства і міста-держави. 1870 р. вважається роком виникнення сучасної Італійської держави.

Італія належить до країн «Великої сімки» і є найпотужнішою в економічному сенсі країною Південної Європи. За розміром ВВП (1816 млрд дол.) країна посідає восьме місце у світі. Розмір ВВП на одну особу становить майже 31 тис. дол. (27-ме місце у світі). Цей показник є нижчим за середній показник по країнах ЄС.

За обсягом промислового виробництва Італія на п’ятому місці в Європі і на 11-му - у світі. Товарообіг зовнішньої торгівлі країни становить майже 844 млрд дол. За обсягом експорту (майже 455 млрд у 2015 р.) Італія на дев’ятому місці у світі і на четвертому в Європі. За обсягом імпорту (389 млрд дол. у 2015 р.) країна на 13-му місці у світі і на п’ятому - в Європі.

• Чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Участь держави в економічному житті й частка державного сектору економіки в Італії значно вищі, ніж в інших європейських країнах. І дотепер держава контролює до 50 % промисловості. Італія має один з найвищих показників оподаткування (майже 50 %) серед країн Європи. Це негативно впливає на надходження інвестицій до країни, а національних виробників змушує переводити свої підприємства в інші країни і регіони світу.

Різноманітність природних умов і ресурсів зумовлена значною протяжністю країни з півночі на південь. Майже 4/5 території зайнято горами, що визначило й загальні особливості ландшафтів країни. На півдні Апеннінського півострова й островах є сліди давньої і сучасної вулканічної діяльності. З вулканізмом пов’язане утворення гарячих мінеральних джерел, грязьових вулканів, гейзерів.

Клімат Італії змінюється від помірно теплого на Паданській рівнині до субтропічного на півдні півострова й островах. Клімат Альп підпорядкований висотній зональності: помірно теплий біля підніжжя й холодний на вершинах гір. Клімат і рельєф загалом сприятливі для розвитку сільського господарства і рекреаційно-туристичної діяльності.

Мал. 29. Річка Арно в межах Флоренції

Мал. 30. Пантеон (Рим): пам’ятка архітектури з каррарського мармуру

Найбільшою за площею басейну і найповноводнішою річкою Італії є По. На Апеннінському півострові найбільшими річками є Тибр і Арно (мал. 29), що з’єднані системою каналів. Саме на цих річках розташовані найбільші міста Італії - Рим, Флоренція і Піза. Річки використовують для зрошення і як транспортні шляхи.

Італія небагата на мінерально-сировинні ресурси. Власні енергоресурси - нафта Сицилії й газ Паданської рівнини - задовольняють потреби країни лише на 15 %. Промислове значення мають запаси сірки і солей, поліметалевих і ртутних руд, а також будівельних і облицювальних матеріалів, зокрема відомий з давніх часів білий каррарський мармур (мал. 30).

Працересурсний потенціал Італії становить понад 25 млн осіб, з яких понад 28 % зайнято в промисловості, 3,9 % - у сільському господарстві, майже 68 % - у сфері послуг. Працездатне населення відрізняється достатнім рівнем кваліфікації і професійних компетентностей. Рівень професійної освіти в Італії є одним з найвищих у Європі і світі.

У розвитку науки і темпах упровадження результатів наукових досліджень у виробництво Італія дещо поступається іншим європейським країнам «Великої сімки». Витрати на наукові дослідження і розробки (26,6 млрд дол. у 2016 р.) значно менші, ніж в інших розвинутих країнах, що і зумовлює певне відставання Італії в науковій сфері. З метою подолання цієї проблеми в країні була реалізована програма створення в південних економічно відсталих областях Італії мережі технопарків. Нині найбільшим технопарком країни є Новус Ортус поблизу міста Барі, де розробляються інноваційні технології і прикладні наукові проекти.

• Особливості населення. Система розселення. Більшість населення Італії - понад 90 % - італійці. Регіональні відмінності проявляються у мові (хоча переважна кількість населення говорить італійською мовою), звичаях, традиціях. Нині показник річного приросту населення від’ємний, а повільний приріст населення відбувається за рахунок мігрантів. Спостерігається, як і в інших країнах Європи, процес старіння нації. Середня тривалість життя італійців 82 роки. Особи, старші за 65 років, становлять в Італії понад 21 % загальної чисельності населення країни.

Пересічна густота населення понад 191,6 осіб/км2, а в окремих районах вона сягає 375 (Ломбардія) і 425 (Кампанія) осіб/км2, а особливо висока - понад 2,5 тис. осіб/км2 - у районі Неаполя.

У містах проживає понад 69 % населення країни, проте це значно менше, ніж у країнах Західної і Північної Європи. Найурбанізованішою частиною Італії є територія між Міланом і Турином.

Найбільші міські агломерації значно поступаються за кількістю населення міським агломераціям інших країн Європи (табл. 1).

Таблиця 1. Агломерації Італії (2016 р.)

Важливими рисами італійців є людяність, кмітливість, розум, тонкий смак. Вони завжди і скрізь здатні насолоджуватися природою і мистецтвом. Італійці дуже люблять публічні розваги: карнавали, парадні спектаклі, процесії. Невипадково Італія стала батьківщиною карнавалів. Великої популярності в світі набула традиційна італійська кухня. Утім кожна область країни славиться своїми місцевими стравами: Лігурія - рибою, Ломбардія - супом з нутрощами, Умбрія - сосисками з печінки, а Неаполь всесвітньо відомою нині піцою.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ

За різними джерелами інформації підготуйте повідомлення про гастрономічні смаки італійців. Як це впливає на розвиток економіки країни, і зокрема на туризм?

• Особливості сучасного постіндустріального розвитку країни. Господарство. Італія - країна з багатопрофільною ринковою економікою. На початку XXI ст. пріоритетними напрямами економічного розвитку країни були стимулювання приватного бізнесу, упровадження ринкових реформ, боротьба з інфляцією.

Структура ВВП за секторами економіки Італії дещо відрізняється від інших високорозвинутих країн Європи. Так, частка промислового сектору дещо вища (23,6 %), ніж у Великій Британії і Франції, проте нижча від рівня Німеччини. На сільське господарство припадає 2,2 %, і традиційно висока для розвинутих країн частка сфери послуг у створенні ВВП - 74, 2 %.

Італія має міцні позиції у верстатобудуванні, автомобілебудуванні, певних виробництвах легкої і харчової промисловості.

Італійські ТНК у світових рейтингах значно поступаються за основними показниками і за кількістю ТНК США, Японії, Канади, багатьох розвинених країн Європи і Азії. До рейтингового списку Global 500 у 2006 р. увійшло 9 ТНК країни (табл. 2), які працюють переважно у сфері послуг.

Таблиця 2. ТНК Італії зі списку Global 500, 2016 р.

* Перше число - місце в країні, друге - місце у списку Global 500.

ГОЛОВНЕ

Італія належить до Південної Європи, за рівнем соціально-економічного розвитку входить до країн «Великої сімки».

За показником ВВП Італія посідає восьме місце у світі, а за показником ВВП на одну особу - 27-ме місце.

Основними чинниками розвитку економіки країни є державна політика, високий рівень працересурсного потенціалу і сприятливі природні ресурси і умови. Найурбанізованішою частиною Італії є територія між Міланом і Турином, найбільшою міською агломерацією є Мілан.

У структурі економіки Італії переважає сфера послуг, за високої частки промисловості.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Як географічне положення Італії впливає на її економічний розвиток?

2. За якими показниками Італію зараховують до економічно розвинутих країн світу?

3. Які ТНК Італії відомі в Україні?

4. Чим відрізняється система розселення Італії від інших країн «Великої сімки» і що в них спільного?

5. Поясніть відставання наукової сфери Італії від інших країн ЄС.

6. Користуючись текстом параграфа й іншими джерелами інформації, розробіть туристичний маршрут до Італії для групи українських школярів.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду