Єгипет
- 1-01-2022, 19:21
- 852
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 35. Єгипет
Чи доводилося вам бути в Єгипті? Чим приваблює українців ця країна?
МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. Єгипет — найбільш економічно розвинена країна Північної Африки. Його економіка орієнтована пере важно на задоволення внутрішнього попиту. Бідність широких верств населення, низька продуктивність праці, обмеженість земельних, водних і фінансових ресурсів ускладнюють розв’язання складних соціально-економічних проблем розвитку цієї країни.
Гордість країни
Каїр — світове місто. У ньому чимало пам’яток архітектури від найдавніших часів і до сьогодення. Унікальним є Єгипетський музей, де зібрано найбільшу у світі колекцію давньоєгипетських старожитностей.
Єгипет відіграє важливу роль на міжнародній арені. Він є учасником багатьох міжнародних організацій та активно взаємодіє з різними країнами Близького Сходу.
ОСНОВНІ ЧИННИКИ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІСЦЕ КРАЇНИ У МІЖНАРОДНОМУ ПОДІЛІ ПРАЦІ. Єгипет належить до країн, що розвиваються, індустріально-аграрного типу. Основною економіки є промисловість, особливо добувна та сфера послуг, у якій найшвидшими темпами розвивається туризм. Єгипет має унікальне транспортно-географічне положення — Суецький канал є найважливішим об’єктом інфраструктури країни. У країні наявні значні поклади корисних копалин, що дозволяє розвивати добувну промисловість та металургію. Унікальна історична, культурна, природна спадщина сприяє масовому туризму. Сільське господарство та рибальство Єгипту є «даром Нілу», адже без цієї річки люди цієї країни не могли б вижити. (Поясніть чому.)
СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. Чисельність населення Єгипту становить більше 88 млн осіб (2015 р.). Майже вся людність і господарське життя країни зосереджені вздовж річки Ніл — у стародавньому районі зрошуваного землеробства. Тут має місце висока густота населення — 900 осіб/ км2. Заселено лише 8 % території країни, решта — пустельні малолюдні райони зі складними умовами для життєдіяльності людини. Лише в оазах є значні сільські поселення. Також у цих районах є невеликі шахтарські селища та поселення на морських узбережжях у туристичних районах.
Більшість жителів Єгипту становлять араби, лише 6 % — копти (нащадки стародавніх єгиптян). Високий природний приріст населення (18 %о на рік) зумовив велику частку осіб віком до 15 років (31 %). Більшість населення живе у селах. Міських жителів — 41 %. Найбільші міста — Каїр (18 млн осіб) і Александрія (4,8 млн осіб).
У Єгипті наявна типова для країн, що розвиваються, виразна соціальна і майнова диференціація населення. Висока частка безробітних, особливо серед молоді. (Поясніть чому.)
ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ЕКОНОМІКИ КРАЇНИ, ЩО РОЗВИВАЮТЬСЯ. 40 % доходів економіка Єгипту отримує від обслуговування суден, які проходять по Суецькому каналу. 30 % надходить від експорту нафти. Туризм дає до 18 % доходів бюджету країни. Структура ВВП Єгипту представлена на малюнку 112.
Мал. 112. Структура ВВП Єгипту, 2016 р.
ВИДИ ДІЯЛЬНОСТІ, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. Сільське господарство — важлива складова єгипетської економіки. У ньому зайнято майже 30 % населення країни. Переважає рослинництво — 71 % валової продукції сектора. На тваринництво припадає 21 %, на рибальство — 8 %.
Землеробство у долині річки Ніл — основа сільського господарства Єгипту. Вирощують пшеницю, кукурудзу, рис. Проте їх врожаю не вистачає, тому нарощують імпорт зернових і борошна, у тому числі з України. (Поясніть чому.) Основними овочевими та фруктовими культурами є томати, картопля, цибуля, цитрусові. У країні також виробляють м’ясо переважно птиці, яйця і молочну продукцію.
Тваринництво поширене в пустельних районах, але розвинене слабо через нестачу пасовищ і кормових ресурсів. Єгиптяни розводять велику рогату худобу, буйволів, кіз, верблюдів, віслюків, овець. У країні розвинене бджільництво і птахівництво.
Єгипет контролює Суецький канал — один з найважливіших світових транспортних вузлів, на перехресті торгових шляхів між Європою, Африкою й Азією. (Покажіть його на карті.) Щомісяця по каналу проходить майже 1500 суден. Передусім вони перевозять товари у контейнерах, метали, добрива, нафту і нафтопродукти, зерно.
У внутрішніх перевезеннях переважає автомобільний транспорт. Більшість автодоріг розміщено у долині річки Ніл. Налагоджено перевезення іноземних туристів до головних туристичних принад країни.
Єгипетську залізничну мережу побудували першою в Африці. Вона належить державі. Більшість ліній прокладено у долині річки Ніл та від родовищ корисних копалин у пустельних районах. У Каїрі функціонує три лінії мережі метрополітену.
Дізнайтеся більше
У листопаді 2016 р. розпочато будівництво нового тунелю під Суецьким каналом. Північний тунель буде прокладений у кількох десятках кілометрів на південь від м. Порт-Саїд на Середземному морі.
Більшість авіарейсів здійснює національна авіакомпанія «Ежіпт Ейр». Переважають міжнародні перевезення. Більшість рейсів виконують до Каїра, Александрії, Хургади, Шарм-ель-Шейха, Луксора тощо.
Гордість країни
У 2016 р. відкрито новий понтонний міст «Аль-Наср» через Суецький канал. Він з’єднав дві міста Порт-Саїд і Порт-Фуад.
Основою річкового транспорту є річка Ніл, що судноплавна на всій своїй довжині у межах Єгипту. Причали розміщені у всіх найбільших поселеннях. Перевозять переважно масові насипні вантажі приватними суднами. (Які вантажі є панівними?)
В Єгипті функціонують морські торговельні порти на Середземному і Червоному морях. Більшість пасажирів — іноземні туристи, а серед вантажів переважають товари зовнішньої торгівлі.
Туризм — один з найважливіших секторів єгипетської економіки. У ВВП Єгипту його частка становить 11 %. Найрозвиненіші морські курорти на узбережжі Червоного моря, а також відвідування пам’яток архітектури Стародавнього Єгипту. Більшість туристів обслуговують великі туроператори, такі як «Ежіпт Туризм Резортс». Переважно розвиваються морські курорти у губерніях Червоне море (курорти Хургада, Ель-Гуна, Сафага, Марса Алам) — 69 тис. і Південний Синай (Шарм-ель-Шейх, Дахаб, Нувейба, Таба) — 62 тис. ліжко-місць.
На основі великих покладів корисних копалин Єгипет розвиває добувну промисловість. Лідерами за вартістю виробленої продукції є нафто-газодобувна, залізорудна, бокситова промисловість. (Знайдіть на карті відповідні родовища.)
Дізнайтеся більше
У територіальних водах Єгипту в Середземному морі у 2016 р. виявлено велике родовище природного газу «Зохр» (850 млрд. м3 газу) (мал. 113).
Мал. 113. Видобування природного газу компанією «ЕНІ» в Єгипті
У промисловості Єгипту провідні позиції займають: нафтогазова, харчова, текстильна, хімічна. Останніми роками розвивається машинобудування на базі виробництв зі складання автомобілів, холодильників, радіо- та електротехніки у містах Хелуан, Каїр, Александрія, Порт-Саїд. (Покажіть їх на карті.)
Харчова і текстильна промисловість становлять основу переробної промисловості. Вони переважно орієнтовані на внутрішній ринок збуту. Для виробництва готової кінцевої продукції використовують місцеву сировину. Провідні текстильні підприємства розташовані у м. Ель-Махалла-ель-Кубра.
ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ. Єгипет має видовжену вздовж Нілу мережу комунікацій та промислового виробництва. За його межами важливими є лише портові міста на Суецькому каналі та морські курорти на узбережжі Середземного і Червоного морів. Така просторова структура економіки країни зумовлена винятково її природними умовами. Найбільшими економічними центрами є Каїрська й Александрійська агломерації. У них зосереджено 70 % всієї промисловості. (Поясніть чому.)
ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. Основу експорту становить переважно продукція первинного сектору економіки (наприклад, рання картопля). Постачають продукцію переважно у розвинені країни світу, а також до країн Перської затоки. Єгипет імпортує продукцію вторинного сектору (наприклад, лікарські препарати, автомобілі). Значну частину імпорту становлять продукти харчування. Більшість відповідної продукції закуповують у країнах Європи, у т. ч. в Україні.
У зовнішній торгівлі послугами значні надходження дають кошти від послуг по проходу Суецьким каналом та від міжнародного туризму. Його розвиток сприяє пом’якшенню міжрегіональних диспропорцій.
МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З ЄГИПТОМ. Україна має різноманітні зв’язки з цією країною. Свідченням цього є діяльність Спільної міжурядової українсько-єгипетської комісії з економічного та науково-технічного співробітництва. Зростає експорт товарів з України до Єгипту, особливо у сфері постачання продукції АПК. З Єгипту натомість вивозять продукти нафтопереробки, а також традиційні сільськогосподарські товари субтропіків (наприклад, фініки).
Успішно реалізовує компанія «Нафтогаз України» концесійну угоду з пошуку та видобування вуглеводнів в Єгипті. У 2007 р. здійснено запуск першого єгипетського штучного супутника українським ракетним носієм «Дніпро». У ВНЗ України здобуває вищу освіту частина єгипетської молоді, переважно у сфері медицини і точних наук.
Велике значення має Єгипет у сфері виїзного туризму України. Його морські курорти є одними з найбільших туристичних принад світу, на яких відпочивають українські громадяни. Значний обсяг послуг надається у сфері пасажирських повітряних перевезень цих осіб. Натомість в імпорті послуг з цієї країни переважає надання транспортних послуг з проходження українських суден Суецьким каналом. Українські компанії створили в Єгипті свої представництва для збуту вітчизняних товарів на ринку цієї країни. (Поясніть чому.)
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• Єгипет — типова країна, що розвивається.
• Для країни характерна зосередженість населення і господарства у долині Нілу.
• Міжнародна спеціалізація Єгипту зосереджена переважно у первинному секторі економіки та у міжнародному туризмі.
• Україна має активні зовнішньоекономічні відносини з Єгиптом.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Поясніть значення морського узбережжя Єгипту у розвитку його господарства.
2. Чому сільське господарство цієї країни не задовольняє потреб її населення у продуктах харчування?
3. Поясніть, чому Єгипет, маючи значні запаси фосфоритів, експортує мінеральні добрива.
4. Розкрийте роль річки Ніл в економіці країни.
5. Поясніть, чому Єгипет є одним з головних ринків збуту продукції АПК України
Працюю з картою
Нанесіть на контурну карту найбільші курортні поселення Єгипту. Схарактеризуйте їхнє географічне положення і кліматичні особливості.
Шукаю в Інтернеті
Використовуючи різноманітні джерела інформації, підготуйте повідомлення про позитивні і негативні наслідки існування Асуанської ГЕС і озера імені Насера.
Генерую ідеї
З’ясуйте за допомогою сайта Державної служби статистики України значення Єгипту у виїзді вітчизняних туристів за кордон за останні десять років. Поясніть причини зміни їхньої чисельності за роками.
Коментарі (0)