Країни Карибського басейну
- 3-01-2022, 08:17
- 695
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)
§ 45. КРАЇНИ КАРИБСЬКОГО БАСЕЙНУ
ПРИГАДАЙТЕ
1. За що субрегіон отримав другу назву «Вест-Індія»?
2. Що приваблює мільйони туристів до країн Карибського басейну?
• Загальні відомості й ЕГП країн. Карибським субрегіоном, або Вест-Індією, називають острови Карибського басейну, що витягнуті дугою завдовжки до 3500 км. їхня загальна площа становить близько 240 тис. км2. Вест-Індія включає 13 незалежних держав і низку залежних територій, серед яких - Пуерто-Рико, Віргінські острови (США), Аруба (Нідерланди), Гваделупа, Мартиніка (Франція), Ангілья, Монтсеррат (Велика Британія) та ін. (табл. 1).
• Природно-ресурсний потенціал. Природні умови Вест-Індії унікальні. Це зона тропіків із теплим і вологим кліматом, що часто зазнає тропічних циклонів. Усі острови значно піднімаються над рівнем моря, а Багамські острови утворені кораловими рифами. Численні бухти островів є зручними гаванями. Мінерально-ресурсна база дуже обмежена, крім родовищ марганцевої та залізної руди, природного асфальту (о. Тринідад), нафти, бокситів (о. Ямайка), фосфоритів (о. Аруба).
Великі острови мають густу річкову сітку, однак річки дуже короткі, але повноводні. До приходу європейців острови потопали в пишній вічнозеленій тропічній рослинності, а в горах росли широколистяні й хвойні ліси. Із часом тропічні ліси були знищені. Нині на родючих низовинах і низькогір’ях переважають плантації цукрової тростини, бананів і кави.
Таблиця 1. Порівняння загальних рис країн Карибського басейну
• Населення. Населення країн Вест-Індії дуже строкате, його основну масу становлять негри - нащадки рабів з Африки, яких особливо багато в Гаїті (95 %), Барбадосі, Сент-Люсії, Ямайці, Сент-Кітс і Невіс (по 90 %) тощо. Мулатів чимало в Домінікані (73 %), Кубі (51 %), Тринідаді і Тобаго (20 %). Нащадки європейців (іспанці та португальці) численні лише на Кубі (37 %), у Домініканській Республіці (16 %) та на Багамах (12 %). Серед релігійних вірувань поширені католицизм і протестантизм.
ПОМІРКУЙТЕ
Щороку країни субрегіону страждають від потужних тропічних циклонів. Як пояснити причину таких природних катаклізмів?
Густота населення дуже висока, її середні значення майже повсюдно перевищують 100 осіб/км2, а в Барбадосі - навіть 660 осіб/км2. На сучасному етапі поширюється урбанізація, але її показники дуже різняться за країнами: від 30-40 % (Барбадос, Гренада, Тринідад і Тобаго) до понад 70 % (Багамські Острови, Домініка, Куба). Майже для всіх країн характерна висока концентрація населення і господарства в столицях, які є зазвичай найбільшими і найрозвиненішими містами у своїх країнах.
• Сучасний стан господарства. Карибський субрегіон вважається процвітаючим, основу його економіки складають туризм, послуги й деяка агропродукція. Найрозвинутішою країною є Багамські Острови (ВВП на душу населення - 24 272 дол.), найбідніші країни - Гаїті та єдина соціалістична держава в Західній півкулі - Куба. Вест-Індію вважають офшорним раєм, оскільки понад 10 країн пропонують вигідне оподаткування (Антигуа і Барбуда, Барбадос, Бермуди, Аруба, Багами тощо).
Якщо ще двадцять років тому провідним був аграрний сектор, то нині практично в усіх країнах він посідає другорядні позиції (табл. 1), а першість займає третинний сектор.
Таблиця 1. Розподіл ВВП за секторами економіки в деяких країнах, %
Як з економічної, так і зі стратегічної точки зору Карибське море є найкоротшим морським шляхом з портів Атлантичного океану через Панамський канал до акваторії Тихого океану. Головними місцевими портами є: Санто-Домінго (Домініканська Республіка), Сантьяго-де-Куба (Куба), Кінгстон (Ямайка), Нассау (Багами) тощо. У Вест-Індії до країн «дешевого прапору» належать Багами, Бермуди, Домініка, Сент-Вінсент і Гренадіни тощо.
Вест-Індія з її чудовими природними умовами стала одним із найбільших курортних зон світу. Багата морська фауна приваблює дайверів; окрім природних красот острови багаті на історико-культурні пам’ятки доколумбових цивілізацій і колоніальної епохи. Останнім часом набув популярності круїзний туризм (мал. 161), в якому беруть участь щороку понад 20 млн любителів морських мандрівок.
У сільському господарстві традиційно розвинуте монотоварне землеробство, яке спеціалізується на вирощуванні цукрової тростини та фруктів (кокоси, банани, какао, цитрусові, мускатний горіх). В обробній промисловості останнім часом особливо відзначається нафтопереробка на імпортній сировині (контролюється світовими ТНК). Традиційними виробництвами є харчова промисловість (виробництво цукру, рому, лікерів, соків), промисловість будівельних матеріалів, виробництво текстилю й взуття. На Кубі виробляють відомі гаванські сигари.
Мал. 161. Карибські острови - найпопулярніший круїзний регіон світу
Запитання і завдання для самоконтролю
1 Поясніть, у чому полягає унікальність природних умов країн Карибського басейну.
2. Назвіть причини високої густоти населення у країнах Карибського регіону.
3. Зазначте напрямки господарської спеціалізації країн Карибського басейну та чинники їхнього розвитку.
4. Уявіть, що ви працівник туристичної агенції. З метою реклами, підготуйте розповідь (презентацію) про один із об’єктів спадщини ЮНЕСКО країн Карибського басейну та виступіть перед аудиторією.
Коментарі (0)