Войти
Закрыть

Іспанія

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)

 

§ 21. ІСПАНІЯ

• Офіційна назва - Королівство Іспанія

• Столиця - Мадрид

• Площа - 504,7 тис. км2

• Населення - 50 млн осіб (на 2017 р.)

• Мова — іспанська

• Форма державного правління - конституційна монархія

• Форма державного устрою - унітарна держава

• Адміністративний поділ - 50 провінцій у складі 17 автономних областей

• Найбільші міста - Мадрид, Барселона, Валенсія, Севілья, Сарагоса, Малага

• ВВП на душу населення - 26 609 дол. (2017 р.)

• Загальні відомості та ЕГП країни. Іспанія розташована в Південній Європі, займає 85 % території Піренейського півострова, Балеарські острови у Середземному морі, а також Канарські острови в Атлантичному океані. У Північній Африці Іспанія володіє суверенними територіями (мал. 67), що складаються з двох «Великих фортець» — Сеута й Мелілья та трьох островів - «Дрібних фортець», суверенітет яких не визнається Марокко. Сусідами королівства є Португалія, Франція, Андорра та заморська територія

Великої Британії - Гібралтар. Мадрид втратив юридичні права на Гібралтар 1713 р. за Утрехтським мирним договором. Відтоді територія є спірною.

Іспанія - конституційна монархія. Законодавча влада належить двопалатному парламенту - Генеральним кортесам, яких обирають на 4 роки.

• Природно-ресурсний потенціал. Природа Іспанії відзначається значною своєрідністю. Плоскогір’я та гори займають близько 90 % території країни. Найпотужніша гірська система Іспанії - Піренеї, що тягнуться майже на 400 км від Середземного моря до Біскайської затоки (мал. 68). Іспанія є однією з найтепліших держав Європи.

Головні річки країни - Тахо, Гвадіана, Дуеро й Ебро - починаються в середньовисотних горах. Під час злив річки швидко наповнюються водою, а в посушливі періоди рівень води знижується, тож чимало річок міліють. Озера незначні за розмірами й розташовані переважно в горах.

Великі поклади мінеральних ресурсів поширені по всій території країни. Особливо значні запаси металевих руд, зокрема гори Сьєрра-Морена містять найбагатші у світі родовища свинцевих і цинкових руд, у Галісії - поклади олова і вольфраму. Найбагатші запаси ртуті світового значення залягають в районі м. Альмаден. Залізні руди наявні на півночі (Більбао) і півдні країни. Серед паливних корисних копалин відзначаються родовища кам’яного вугілля (переважно на півночі країни). Однак нині більшість родовищ корисних копалин на території країни мають дуже скромні розміри і занадто вичерпані.

ПРИГАДАИТЕ

1. Яку роль зіграла іспанська цивілізація в розвитку уявлень про Новий Світ та у поширенні західних цінностей і культури?

2. Чому Іспанія - колишня метрополія, з якою не могла зрівнятися жодна з великих імперій минулого, втратила свій авторитет і не очолює навіть Європейське співтовариство?

3. Які сучасні асоціації у вас викликає Королівство Іспанія (події, особистості, товари, послуги)?

Мал. 67. Володіння Іспанії в Африці

Мал. 68. Мальовничі Піренеї

У минулому більша частина іспанської території була залісена, але нині ліси займають лише 37 % площі країни. На півночі та північному заході ростуть листопадні ліси, вище схилами гір вони змінюються хвойними. На Середземноморському узбережжі поширена субтропічна рослинність.

• Населення. Походження населення Іспанії пов’язано з кількаразовими навалами різних народів. Приріст іспанського населення був повільний упродовж останніх десятиліть (мал. 69). І нині щорічний приріст населення є невисоким (0,7 % у 2016 р.) через постійне зменшення рівня народжуваності. Населення Іспанії продовжує залишатися відносно молодим (середній вік населення в країні - 42 роки).

Іспанія - багатонаціональна держава, яка визнана єдиною нацією, що сформувалася на основі представників різних історичних областей та етнічних груп, основними з яких є каталонці (16 %), андалусійці (15 %), кастильці (11 %), валенсійці (10 %), галісійці (7 %), баски (6 %) й інші. Дуже гостро в країні стоїть національне питання, особливо в областях Країна Басків та Каталонія (див. § 12).

Державна релігія Іспанії - римсько-католицька, близько 75 % іспанців — католики, є невелика кількість протестантів, мусульман та іудеїв, велика частка населення - атеїсти.

Мал. 69. Динаміка чисельності населення Іспанії

Територією країни населення розміщене відносно рівномірно (середня густота - 92 особи/км2); найбільша концентрація спостерігається на середземноморському узбережжі й у районах великих міст. Іспанія — країна з давніми традиціями міського життя, тому рівень урбанізації тут близько 80 %. Міста утворюють великі агломерації, найбільшими з них (понад 500 тис. осіб) є дев’ять: Мадрид (понад 6 млн мешканців), Барселона (4,6 млн), Валенсія, Більбао, Севілья, Лас-Пальмас-де-Гран-Канарія, Малага, Пальма-де-Мальорка, Сарагоса. Частина високоурбанізованого узбережжя Середземного моря увійшла до Золотого банану, або Європейського Сонячного поясу.

• Сучасний стан господарства. Іспанія зробила наголос на консолідацію власної промисловості та особливо на рішучий підйом у сфері послуг. Саме ці зміни дали змогу прискореними темпами вирівняти ситуацію в іспанській виробничій сфері відносно інших європейських країн. Проявилася ще одна з найхарактерніших економічних тенденцій: перехід від «економіки масштабу» (концентрація виробництва на великих підприємствах для зниження собівартості продукції) до «економіки різноманіття» (створення менших підприємств із різнопрофільною продукцією).

Іспанія відзначається високорозвинутим третинним сектором (75 % ВВП), у якому сильні позиції займають іспанські фінансові ТНК (Banco Santander - найбільший банк Іспанії та BBVA - Banco Bilbao Vizcaya), туризм і транспортне обслуговування.

Туризм в Іспанії перетворився на одну з найбільших галузей економіки, його частка у ВВП країни становить понад 4 %, у цій сфері працює близько 2,6 млн осіб, що становить понад 10 % усього працездатного населення. У 2016 р. Іспанію відвідали 75,5 млн іноземних туристів (III місце у світі). Іспанія приваблює туристів поєднанням морських узбереж із пляжами й комфортним кліматом зі всесвітньо відомою історико-культурною спадщиною (46 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО). Туризм в Іспанії - це першою чергою, відвідування Мадрида, Барселони (мал. 70), Севільї, Кордови й інших міст, де проводяться різноманітні карнавали та ярмарки, особливо бої биків (корида).

Транспортна система Іспанії має радіальну структуру з великою кількістю головних автошляхів і залізниць, що сходяться в Мадриді. Внутрішні перевезення в країні здійснюються переважно автомобільним і залізничним транспортом, а зовнішні - морським. За обсягами перевезень пасажирів і вантажів першість посідає автомобільний транспорт. Більшість залізниць прокладена в гірських районах, де багато тунелів, крутих підйомів і мостів. Велика протяжність берегової смуги країни визначає важливість морського транспорту, який перевозить 80 % імпортних і 70 % експортних вантажів. Головні морські порти - Барселона, Більбао та Валенсія. Майже половина вантажообігу припадає на нафту й нафтопродукти. Розвинутий і авіаційний транспорт, у країні функціонують понад 150 аеропортів. Місцеві авіакомпанії здійснюють регулярні рейси до Латинської Америки, США, Канади, Японії, Північної Африки й інших країн Європи.

Мал. 70. Панорама Барселони

На частку промисловості, як складової вторинного сектору економіки, припадає 23 % ВВП. Більша частина електроенергії виробляється на ТЕС, збудовані в країні й 5 АЕС (виробляють 20 % електроенергії). Іспанія стала одним з найбільших виробників вітряної електроенергії у Європі, активно застосовує біопаливо та сонячну енергетику (мал. 71).

Більшість підприємств чорної металургії зосереджена на півночі країни (у портах Хіхон, Авіас та Більбао). Серед напямів спеціалізації машинобудування традиційно відзначається суднобудування (історично на півночі країни - Більбао, Хіхон, Сантандер та на сході - Картахена, Валенсія, Барселона). Виробництво автомобілів (2,8 млн одиниць) на підприємствах SEAT і CNH Industrial орієнтоване здебільшого на внутрішній ринок і розміщене в Барселоні, Мадриді, Валенсії, Віторії тощо. Електронна промисловість наразі розвинена недостатньо та зосереджена переважно в Барселоні та Мадриді. Хімічна промисловість спеціалізується на виробництві мінеральних добрив, синтетичного каучуку, хімічних волокон, виробів з пластмаси, медикаментів. Найстарішими виробництвами іспанської економіки є текстильна й шкіряно-взуттєва промисловість (на частку Іспанії припадає 4 % світового експорту взуття).

Сільське господарство здавна було важливою ланкою іспанського первинного сектору економіки, нині ж у ньому зайнято 4 % трудових ресурсів країни. Провідна аграрна сфера - рослинництво (понад 1/2 вартості продукції). Вирощують пшеницю, ячмінь, кукурудзу, рис, картоплю, цукровий буряк, бобові, томати, а також маслини (7,8 млн т - І місце у світі, мал. 72), цитрусові, персики, інжир, гранати й тютюн. На середземноморському узбережжі вирощують виноград. Серед деревних культур дуже цінним є корковий дуб. Слабкий розвиток тваринництва в країні пов’язаний із малою продуктивністю природних пасовищ, поганою кормовою базою. На півночі переважає розведення великої рогатої худоби, в інших районах — розведення овець.

• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. Усе більшого значення для економіки Іспанії набуває зовнішня торгівля. За рахунок імпорту Іспанія цілком задовольняє свої потреби в енергоносіях, каучукові, транспортному обладнанні, хімікатах тощо. Головними статтями експорту є продукція металургії, харчової, легкої та взуттєвої промисловості. Основні торговельні партнери - країни ЄC, Латинської Америки, США, Китай, Японія тощо.

Мал. 71. Цілодобова сонячна електростанція Gemasoler в Севільї

Мал. 72. Збирання врожаю маслин

Спостерігається динамічний розвиток торговельно-економічного співробітництва між Україною та Іспанією. Перспективними напрямами співробітництва є енергетика (модернізація електростанцій, використання нетрадиційних джерел енергії, зокрема вітряної та біопалива), транспорт (будівництво й ремонт швидкісних залізничних магістралей і поїздів), будівництво доріг, туризм, зокрема й будівництво готелів, інфраструктури, забезпечення технічної підготовки персоналу, фінансова діяльність, банківська справа та високі технології. Нині в Іспанії реально проживає близько 100 тис. українських громадян. Максимальне зосередження українців спостерігається в Мадриді, Барселоні, Валенсії та Аліканте.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Назвіть особливості географічного положення Іспанії. Поясніть, як ЕГП впливає на розвиток економіки країни.

2. Проаналізуйте розподіл основних складових природно-ресурсного потенціалу Іспанії та її найбільших промислових центрів.

3. Які тенденції розвитку секторів економіки Іспанії проявилися на початку XXI ст.? У чому полягає сутність «економіки різноманіття»?

4. Наведіть приклади промислових виробництв і послуг, що визначають «географічний образ» Іспанії.

5. Визначте характерні риси транспортної системи Іспанії.

6. Здійсніть віртуальну подорож до Іспанії та підготуйте розповідь (презентацію) про один із її об’єктів Усесвітньої спадщини. Поділіться своїми враженнями з однокласниками й однокласницями.

ПРАКТИЧНА РОБОТА № 6

Тема: Порівняльна характеристика структури промислового виробництва двох економічно розвинених невеликих країн Європи (на вибір учнів).

Мета: закріпити знання про секторальну модель економіки країн і місце в ній промислового виробництва; проаналізувати співвідношення добувних, обробних і високотехнологічних промислових виробництв економічно розвинених невеликих країн Європи; порівнювати й аналізувати структуру виробництва промислової продукції, робити висновки щодо спільності й відмінності спеціалізації країн.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація