Бразилія
- 2-01-2022, 00:27
- 741
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)
§ 26. БРАЗИЛІЯ
• Офіційна назва - Федеративна Республіка Бразилія
• Столиця - Бразиліа
• Площа - 8,4 млн км2
• Населення - 207,3 млн осіб (на 2017 р.)
• Мова — португальська
• Форма державного правління - президентська республіка
• Форма державного устрою - федеративна держава
• Адміністративний поділ - 26 штатів і 1 федеральний округ
• Найбільші міста - Сан-Паулу, Ріо-де-Жанейро, Салвадор, Бразиліа, Форталеза
• ВВП на душу населення - 8728 дол. (2017 р.)
ПРИГАДАЙТЕ
1. Які субрегіони за класифікацією ООН виділяють в Америці, окрім Північного регіону?
2. Яка країна Латинської Америки є найбільшою за площею, чисельністю населення та входить до G-20?
3. У чому полягають особливості фізико-географічного положення та природні умови Бразилії?
4. Якими товарами чи послугами відома бразильська економіка у світі та в Україні зокрема?
• Місце країни у світі та її ЕГП. Бразилія - найбільша країна Латинської Америки, що за площею території посідає п’яте місце у світі (8,4 млн км2), на півночі та сході омивається водами Атлантичного океану. Найрозвинутіша держава регіону, входить до G-20. Бразилія є безумовним лідером латиноамериканських країн.
У давнину територію Бразилії населяли різні індіанські племена (араваків, карибів, пано). З початку XVI ст. і впродовж трьох століть її завоювали португальські конкістадори, які знищили більшість корінного населення й створили великі плантаційні господарства, поки 1822 р. була проголошена незалежність Бразилії. Нині Бразилія - федеративна держава на чолі з президентом.
• Основні чинники, що визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Бразилія має багатий природно-ресурсний потенціал. Надра країни дуже багаті на мінеральні ресурси, особливо рудні. Бразилія має величезні запаси залізних і марганцевих руд, бокситів, нікелю, вольфраму, олова, золота. їй належать унікальні поклади дорогоцінних каменів (алмази, топази, аметисти, смарагди). Має великі запаси промислового урану й багата на будівельну сировину. Забезпеченість країни нафтою і природним газом невелика, хоча їх пошуки ведуться дуже активно, особливо на шельфі.
За запасами гідроенергоресурсів (255 млн кВт) країна входить до десятки найбільших держав світу. Річкова сітка Бразилії дуже густа. Найбільшою водною артерією не тільки країни, а й світу є Амазонка (довжина 6,9 тис. км, з яких 3,6 тис. км припадає на Бразилію). Амазонка судноплавна по всій протяжності в межах Бразилії. Іншими великими річками є: Ла-Плата, Сан-Франсиску, Ігуасу з унікальним каскадом водоспадів. Дуже важливе значення в електроенергетиці країни мають річки Парана (мал. 93) і Сан-Франсиску.
Лісові ресурси Бразилії величезні, оскільки площа лісів оцінюється в понад 5 млн км2 (майже 62 % площі країни). Тут поширена сельва - вологі екваторіальні ліси із цінними породами дерев (мал. 94). Це унікальний куточок планети, у якому ростуть 50 тис. екзотичних рослин.
Мал. 93. ГЕС «Ітайпу» на р. Парана - найбільша ГЕС в Америці
Мал. 94. Поширення лісів у Бразилії
Бразилія володіє потужним рекреаційним потенціалом. Унікальним природним регіоном світу є Амазонія («легені планети»), у якій отримує розвиток екотуризм. До природних визначних пам’яток належать мальовничий каскад водоспадів у Паулу-Афонсу (висотою 84 м), водоспад Сеті-Кедас (17 м) на р. Парана, водоспад Ігуасу (72 м). Наявні в країні 72 національні парки, найстаріший з них - Ітатіайя (1937 р.), найбільший - Гори Тумукумакі (38,6 тис. км2), а чотири з них (Ігуасу, Серра-да-Капівара та ін.) є об’єктами Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Сучасне економічне зростання країни пов’язане з високим працересурсним потенціалом Бразилії. Населення у працездатному віці становить 111 млн осіб (54 % населення). У динаміці структури зайнятості економічно активного населення нині чітко проявляється тенденція до збільшення частки працюючих у сфері послуг (50 %), хоча й частка робітників у промисловості ще й досі є високою (40 %), в аграрній сфері працює нині лише 10 % трудових ресурсів. Майже 92 % населення письменне, однак близько 11,6 млн осіб усе ще залишаються неписьменними. Вищу освіту мають лише 15 % дорослого населення, що явно недостатньо для поступового розвитку країни.
• Розселення населення. На території Бразилії мешкає майже половина населення Південної Америки, а за кількістю населення вона посідає V місце у світі. Населення Бразилії перетнуло межу 200 млн осіб, хоча сучасні темпи приросту є рекордно низькими.
Населення по території країни розміщено вкрай нерівномірно: здебільшого воно концентрується на північному і південному сході, на півдні; найменш заселена - західна Амазонія. Найвищий ступінь концентрації населення спостерігається на атлантичному узбережжі, що займає лише 7 % території країни, а мешкає тут майже 50 % населення (мал. 95).
У країні дуже виражена тенденція до урбанізації, й нині в містах вже мешкає 86 % населення країни. Найбільшими містами країни є Сан-Паулу (12,1 млн осіб), Ріо-де-Жанейро (6,5 млн), Салвадор (2,9 млн), Белу-Орізонті (2,5 млн), Ресіфі (1,6 млн) та ін. Сформувалися дві великі агломерації - Сан-Паулу (21 млн осіб) і Ріо-де-Жанейро (12 млн). Навколо всіх великих бразильських міст виникли так звані смуги злиднів - фавели.
• Сучасний стан господарства. Бразилія - індустріально-аграрна країна, економіка якої є найрозвинутішою в Південній Америці. В останні роки, здебільшого завдяки залученню передових технологій, іноземних інвестицій і кредитів розвинутих країн. Бразилія досягла великих успіхів у господарському розвитку. Вона першою з латиноамериканських країн створила штучний супутник Землі, має власний космодром Алкантара.
Сільське господарство є відносно розвиненою сферою економіки країни. Основною формою землеволодіння залишаються латифундії (великі поміщицькі землеробські володіння). Головними споживчими культурами є пшениця, кукурудза й рис, найважливіша плантаційна культура - кава, за вирощуванням якої Бразилія посідає перше місце у світі. Вирощують також какао, сою, бавовник і цукрову тростину, банани, ананаси тощо. На півдні розвинуті тютюнництво й виноградарство. Тваринництво має переважно м’ясний напрям.
Мал. 95. Густота населення в Бразилії (осіб/км2)
Найрозвинутіша промисловість сконцентрована на півдні й південному сході, а північний схід є найбіднішим регіоном країни. У Бразилії видобувають понад 40 видів корисних копалин, але найзначнішими є залізна і марганцева руди. Видобуток золота й алмазів - найстаріші гірничодобувні виробництва країни. Країна має величезний гідроенергетичний потенціал. Енергетика на 85 % заснована на ГЕС, тут розміщена друга за потужністю ГЕС у світі - «Ітайпу». Єдина АЕС «Ангра» виробляє 2,5 % електроенергії. Головними виробництвами обробної промисловості є металургія, нафтопереробка й хімічна промисловість. Бразилія входить до десятки світових виробників сталі (30,2 млн т), яку виготовляють у електроплавильних цехах. Особливо виділяється автомобілебудування, щороку в країні виробляють 2,1 млн авто. Бразильський ринок поділений між такими міжнародними автогігантами, як Scania, FIAT, Daimler і Ford, що мають у країні по кілька заводів. Є в країні і власні розробки авто (мал. 96). Бразилія виробляє також літаки, судна, комп’ютери, мікросхеми, напівпровідники тощо. Важливими експортними продуктами є цукор, м’ясо, тютюн, соки тощо. Уже понад 150 років Бразилія є основним виробником розчинної кави у світі (2,6 млн т). Лісовому господарству належить помітне місце в економіці країни, на рік у Бразилії заготовлюється 290 млн м3 деревини (друге місце у світі після США).
Третинний сектор стабільно розвивається (73 % ВВП), і нині в ньому задіяно понад 10 млн осіб. У країні добре розвинуті сектор фінансових послуг, транспорт, індустрія туризму і зв’язок.
Пріоритетним видом транспорту традиційно залишається автомобільний, на частку якого припадає більшість пасажиро- (85 %) і вантажоперевезень (80 %). Система автодоріг доволі розвинута й складна. Головною транспортною магістраллю є побудоване в 1970-ті роки. Трансамазонське шосе. Залізниці майже застаріли й використовуються виключно для перевезення вантажів. Бразилія має власні торговельний і танкерний флоти. Швидкими темпами розвивається авіаційний транспорт. Лідерами перевезень у Бразилії є компанії Vasp і Transbrasil.
Мал. 96. Відомий бразильський Neobus Mega BRT, один із найдовших серійних автобусів у світі
Мал. 97. Чарівний вид на Ріо-де-Жанейро
Мал. 98. Економічні райони Бразилії
Туризм є відносно молодою сферою національної економіки. Основний туристичний район — південний схід Бразилії, куди прямують туристи з найрізноманітнішими інтересами. У Ріо-де-Жанейро розміщені всесвітньовідомий символ міста - фігура Христа-Спасителя (мал. 97), легендарний стадіон «Маракана» (уміщає до 200 тис. глядачів) і чарівний пляж Копакабана. Візитівкою країни є карнавал, що проводиться щороку за 40 днів до Пасхи. Щороку Бразилія приймає до 6,5 млн туристів.
• Характерні риси просторової організації виробництва. У Бразилії традиційно виділяють п’ять економічних районів (мал. 98).
Південно-Східний район є найрозвинутішим у країні. У структурі господарства переважають гірничодобувна (залізорудна) промисловість, металургія і машинобудування.
Сільське господарство набуло експортного напряму (кава, цукрова тростина, рис, фрукти). Економічними центрами району є Сан-Паулу (найбільший промисловий і важливий культурний центр Бразилії і всієї Південної Америки), і Ріо-де-Жанейро (колишня столиця Бразилії з 1764 по 1960 роки. Домінуючим сектором в економіці є сфера послуг, включаючи банківську справу і другий за активністю фондовий ринок у Бразилії, сфера туризму є ключовою для економіки країни).
Південь є аграрним районом, де переважають великі латифундії і тваринницькі ранчо. Розвинуті харчова, шкіряно-взуттєва, деревообробна і целюлозно-паперова промисловість. Найбільший центр - Порту-Алегрі (високрозвинуте місто з найвищим рівнем освіти населення).
Північно-Східний район менше розвинутий, тут вирощують какао, цукрову тростину, бавовник, агаву, розвинуто скотарство м’ясного напряму. Основні виробництва - гірничодобувна, текстильна і харчова промисловість. Головні економічні центри - Ресіфі (один із головних промислових і транспортних центрів країни; у місті є кілька технопарків - Suape, Porto Digital) і Салвадор (великий порт і центр торгівлі й туризму).
• Населення: близько 2,9 млн мешканців, густота населення - 480 осіб/ км2.
• Столиця розміщується на Бразильському плоскогір’ї, на висоті понад 1 тис. м, на березі штучного водосховища.
• Будівництво міста розпочалося 1957 р. з метою перенесення столиці з Ріо-де-Жанейро до географічного центра країни. Офіційно столиця була перенесена у квітні 1960 р.
• Побудована спеціально для виконання столичних функцій, тому промислові об’єкти відсутні, є міжнародний аеропорт. Будівництво Бразиліа було на той час сміливим містобудівним експериментом. Це строго сплановане архітектурне чудо, його називають «містом майбутнього», а контури нагадують літак: у «крилах», розмахом понад 12 км, розташовані житлові зони, у «фюзеляжі» - площі, урядові та суспільні будівлі (резиденція президента, Національний конгрес, собор тощо). Є чудовий ботанічний сад і зоопарк.
Центрально-Західний район є переважно аграрним. Основа його економіки - екстенсивне м’ясне скотарство, свинарство і збори рису. Видобувна й обробна промисловість розвинуті слабо. Найбільший центр - Бразиліа.
Північний район охоплює територію Амазонії, де ведеться збирання каучуку з дерева гевеї, заготівля олійних горіхів, ароматичних і лікарських рослин, розвинуті рибальство і полювання. Набуває значення гірничодобувна промисловість (марганцеві та олов’яні руди). Головний центр - Манаус (є торговим, фінансовим і промисловим центром усього величезного басейну Амазонки, важливий туристичний центр для відвідувачів Амазонії).
• Зовнішньоекономічні зв’язки. Відносини з Україною. У структурі зовнішньої торгівлі простежується тенденція до збільшення частки готових виробів, напівфабрикатів і нетрадиційних продовольчих товарів. Товарами експорту є залізна руда, автомобілі, літаки, електронні прилади, сталь, боксити, соя, кава, какао, цукор тощо; імпортує Бразилія нафту, машини й устаткування, вугілля, кольорові метали. Головними торговельними партнерами є США, країни ЄС, Латинської Америки й Азії.
Україна та Бразилія мають давні тісні зв’язки. Вони активно співпрацюють у сфері мирного використання космічного простору, а також у галузі енергетичного машинобудування. Одним із важливих чинників розвитку двосторонніх відносин є наявність у Бразилії численної української діаспори. Українська імміграція до Бразилії розпочалася понад 125 років тому. Нині тут проживають близько 500 тис. етнічних українців, з них 400 тис. - у штаті Парана, на півдні країни.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
• У Бразилії виробляють найліпшу у світі каву, але самі бразильці улюбленим напоєм називають какао. Каву не вирощували тут до початку XVIII ст. Лише в 1727 р. її завезли з французької Гвіани. Останні 150 років Бразилія - лідер з виробництва кави і щороку дарує світу 2,6 млн т кави.
• Статуя Христа-Спасителя в Ріо-де-Жанейро - одне з Нових семи чудес світу. Її будівництво тривало з 1922 по 1931 рік і було приурочене до сторіччя незалежності Бразилії. Щорічно статую відвідують близько 1,8 млн туристів.
• Основні захоплення бразильців - це футбол (національний вид спорту), купання в океані й танці. Практично в кожному місті є футбольний стадіон (Бразилія абсолютний рекордсмен за кількістю стадіонів), своя футбольна команда, школа самби і, звісно, свій самбадром.
1. Які риси ЕГП Бразилії визначили її місце в американській та світовій економіці?
2. Назвіть чинники, що вплинули на міжнародну спеціалізацію Бразилії.
3. У чому полягають особливості системи розселення населення Бразилії? Назвіть та покажіть на карті найбільші агломерації країни. Які з них формують перший у Бразилії мегалополіс?
4. Охарактеризуйте сучасну секторальну структуру економіки Бразилії. Які види діяльності є найбільш перспективними для участі Бразилії в МПП?
5. Бразилія - типовий зразок нерівномірної територіальної організації виробництва. Які причини відставання в розвитку та залученні до міжнародної спеціалізації Центрально-Західного та Північного районів країни?
6. Бразилія - економічне та інтегруюче ядро латиноамериканської економіки. Як саме Бразилія зміцнює свої лідерські позиції в регіоні?
7. Охарактеризуйте види діяльності, у яких вбачаються перспективи українсько-бразильських відносин.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
Тести з однією правильною відповіддю
1. За показниками ІЛР держав світу, найбіднішою країною Америки є:
А Гаїті
Б Гватемала
В Гондурас
Г Гайана
2. До федеративних держав Америки належить:
А Перу
Б Венесуела
В Колумбія
Г Болівія
3. Яка держава належить до Північноамериканського спільного ринку (НАФТА)?
А Мексика
Б Нікарагуа
В Куба
Г Панама
4. Найбільшим фінансовим центром Америки є:
А Чикаго
Б Сан-Франциско
В Вашингтон
Г Нью-Йорк
5. До якого субрегіону Америки належить Венесуела?
А Північного
Б Карибського
В Південного
Г Центрального
6. Назвіть найлюдніший мегаполіс США, що об’єднує 20 агломерацій, у яких мешкає понад 50 млн осіб:
А Приатлантичний (або Босваш)
Б Каліфорнійський (або Сан-Сан)
В Приозерний (або Чипіттс)
Г Сан-Ріо
7. Найменшою країною Америки є:
А Куба
Б Панама
В Ямайка
Г Сент-Кітс і Невіс
8. Найбільшим містом та економічною столицею Бразилії є:
А Белу-Орізонті
Б Ріо-де-Жанейро
В Сан-Паулу
Г Бразиліа
Тести на встановлення відповідності
9. Установіть відповідність між ТНК США та сферами діяльності, до яких вони належать:
A General Motors
Б Procter & Gamble
В Exxon Mobil
Г IBM
Д Boeing
1 електроніка та електротехніка
2 автомобілебудування
3 нафтохімічна промисловість
4 виробництво споживчих товарів
10. Визначте відповідність між сільськогосподарськими поясами США та їх розташуванням:
А кукурудзяний пояс
Б пшеничний пояс
В бавовняний пояс
Г тютюновий пояс
Д пояс пасовищного тваринництва
1 гірські області Заходу
2 узбережжя Мексиканської затоки
3 Великі рівнини
4 південь від Великих озер
11. Установіть відповідність між країною та субрегіоном її розташування:
А США
Б Сальвадор
В Таїті
Г Гаїті
Д Парагвай
1 Північна Америка
2 Південна Америка
3 Карибська Америка
4 Центральна Америка
Тести з декількома правильними відповідями
12. Визначте залежні території в Америці:
А Гвіана
Б Бермуди
В Багами
Г Коста-Рика
Д Пуерто-Рико
Е Панама
13. Оберіть серед перелічених країн держави, що входять до МЕРКОСУР:
А Уругвай
Б Мексика
В Суринам
Г Аргентина
Д Куба
Е Венесуела
14. Формальним главою яких держав Америки є монарх Великої Брита нії?
А Бразилія
Б Барбадос
В Куба
Г Канада
Д Ямайка
Е Колумбія
15. Президентськими республіками є:
А Бразилія
Б США
В Канада
Г Аргентина
Д Беліз
Е Антигуа і Барбуда
16. Світовими містами в Америці є:
А Сантьяго
Б Сан-Паулу
В Мехіко
Г Лос-Анджелес
Д Гавана
Е Ліма
Тести з пропущеними відповідями
17. Американська країна, член G-7, потужний економічний лідер, що має високі показники у виробництві автомобілів, металів, хімічної продукції, суден, зброї тощо. Столиця - не найбільше місто країни, великий фінансовий центр світу, розміщений на атлантичному узбережжі. На її території простяглися кілька сільськогосподарських поясів: країна ______ ; столиця ______ ; регіон ______ .
18. Американс
Коментарі (0)