Південно-Африканська Республіка
- 1-01-2022, 19:21
- 608
10 Клас , Географія 10 клас Гільберг, Савчук, Совенко (рівень стандарту)
§ 36. Південно-Африканська Республіка
Назвіть позитивні сторони економіко-географічного положення ПАР. Як це вплинуло на розвиток країни?
МІСЦЕ КРАЇНИ У СВІТІ ТА РЕГІОНІ. ПАР розташована на крайньому півдні Африки. Це найрозвиненіша країна на цьому континенті і єдина африканська країна-член «Великої двадцятки» (G20) і БРІКС. ПАР має три столиці: адміністративна — Преторія, законодавча — Кейптаун, судова — Блумфонтейн. Усі вони були раніше столицями незалежних держав. (З курсу всесвітньої історії пригадайте, яких саме). Це одна з небагатьох країн Африки, де не було державних переворотів.
Велич столиці
Преторія нагадує сад, в якому розмістились ошатні будинки. Більшість пам’яток архітектури створено у стилі класицизму. У місті розташовані широковідомі у ПАР музеї і картинні галереї, які розкривають головні етапи розвитку цієї країни.
ПАР є ініціатором низки регіональних інтеграційних утворень із сусідніми країнами, спрямованих на спільний економічний розвиток, координацію зусиль у сфері оборони, захисту природи, людського розвитку.
Унікальний досвід
ПАР перша у світі добровільно відмовилась від ядерної зброї і знищила власні ядерні бомби у 1990 р.
ПАР — одним зі світових лідерів за покладами корисних копалин. Більшість видобутих мінеральних продуктів експортують до розвинених країн і Китаю. (Поясніть чому.)
Дізнайтеся більше
ПАР посідає перше місце у світі з виробництва платини.
ПАР входить в двадцятку країн за обсягом виробництва аграрної продукції. Більшість продукції виробляють товарні фермерські господарства. Це одна з небагатьох країн Африки, яка повністю забезпечує себе сільськогосподарськими продуктами. Вона є значним експортером низки продуктів харчування і напоїв.
ПАР має найрозвиненішу в Африці сферу послуг. Розгалужена мережа автомобільних і залізничних доріг поєднана з великими морськими портами й аеропортами. Країна має розвинений сектор надання фінансових і страхових послуг. За обсягом залучених прямих іноземних інвестицій ПАР є безумовним лідером в Африці. Значною мірою цьому сприяє наявність добре кваліфікованої робочої сили.
СИСТЕМА РОЗСЕЛЕННЯ. ПАР — найбільша за людністю країна Південної Африки. Історично склалась поліцентрична система розселення. Вирізняють Капську систему на південному заході (центр — м. Кейптаун), Натальську (центр—м. Дурбан) на південному сході, Гаутензьку (центр Йоганесбург) на північному сході. Остання є конурбацією таких великих міст як Йоганесбург, Преторія, Джермістон. Значно менші за людністю і площею агломерації мають Порт-Елізабет, Іст-Лондон, Грейамстаун. (Покажіть їх на карті) Більшість населення ПАР живе в межах цих міських агломерацій. Для решти території країни характерні невеликі міста-центри сільської округи. На крайньому північному заході і сході відповідно у пустелі Калахарі і національному природному парку Крюгера постійне населення відсутнє.
ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРИ ЕКОНОМІКИ. ПАР — індустріально-аграрна країна. За макроекономічними показниками вона наближається до розвинених країн, але за показниками якості населення є типовою країною, що розвивається. (Поясніть чому.)
Маючи значні сировинні ресурси, кваліфіковану робочу силу, добре розвинену транспортну мережу, ПАР входить до числа країн Африки зі швидкими темпами економічного зростання. За структурою ВВП подібна до розвинених країн Європи (мал. 114).
Мал. 114. Структура ВВП ПАР, 2017 р., %
На початку ХХІ ст. відбулись суттєві зміни в економічному розвитку і зайнятості ПАР. Триває перехід країни до постіндустріального розвитку. Зменшилася кількість зайнятих у переробній промисловості. Відбувається економічне зростання в окремих видах третинного сектору (наприклад, у сфері фінансових послуг).
Для економіки ПАР характерний виразний поділ на дві частини — різноманітна сучасна економічна діяльність поєднується з дрібним і відсталим сільським господарством. Цей поділ має виразну расову відмінність — у першій частині зайняті європеоїди й азіати, у другій — африканці. Це зумовлює значно нижчий рівень та якість життя більшості африканського населення країни. Товарний сектор економіки ПАР тісно інтегрований у світові господарські процеси. Значна частина продукції (особливо первинного сектору) постачається за кордон. У країні діють численні виробничі філії провідних ТНК світу.
ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ. Основою економічної могутності та добробуту населення ПАР є потужна і добре розвинена добувна промисловість. В її основі лежить видобування переважно руд дорогоцінних металів, алмазів, кам’яного вугілля. Більшість шахт зосереджено у Гаутензі. Вугілля переважно видобувають у Вільній державі (мал. 115). Вугілля переважно брикетують для виробництва електроенергії. На експорт постачають саме вугільні брикети через спеціалізований морський порт Ричардс-Бей. У межах Йоганнесбурзької агломерації розташовані найбільші шахти з видобування золота і платини. У м. Кімберлі (Північна Капська провінція) зосереджені найбільші алмазні шахти. (Поясніть роль геології у цьому.)
Гордість країни
«Де Бірс» — найбільша у світі корпорація з видобування алмазів (40 % світового ринку). Головні копальні розміщені в ПАР
Мал. 115. Видобування вугілля у ПАР
Країна є лідером в Африці за обсягами видобування та експорту: платини, паладію, кам’яного вугілля, хрому, марганцю, міді тощо.
Більшість зайнятих у добувній промисловості видобуває платину (мал. 116). Переважно це корінне африканське чоловіче населення.
Мал. 116. Структура зайнятості у добувній промисловості ПАР, 2017 р., %
Значну частину виробленої у країні електроенергії постачають по трансафриканських лініях у сусідні країни, що утворили єдину енергосистему Півдня Африки. Тому електроенергетика ПАР має велике значення в її експорті. ТЕС, що працюють на кам’яному вугіллі, є основними її виробниками (мал. 117). Національна енергетична компанія «Еском» — найбільший виробник електроенергії в Африці. Переважно ТЕС розташовані у передмістях великих міст ПАР. (Поясніть чинники їхнього розміщення.)
Мал. 117. Виробництво електроенергії у ПАР, 2016 р., %
У переробній промисловості розвинені різні види виробництва. Основу становить металургія. За обсягом виплавки дорогоцінних металів ПАР є однією з країн-лідерів. Виробництво металевого прокату сприяє розвитку автомобілебудування. Тут діють великі заводи багатьох відомих компаній (наприклад «Тойота»). У найбільших міських агломераціях країни розміщені ці складальні підприємства.
Унікальний досвід
АЕС «Куберг» (Західна Капська провінція) — єдина в Африці. Її потужність 1880 МВт. Введена в експлуатацію у 1984 р.
Важливе значення в експорті та в економіці ПАР займає харчова промисловість. Особливу роль відіграє АПК з виробництва вина і родзинок та цитрусових соків. За їхнім експортом ПАР є лідером в Африці. Сировинну ланку становить місцеве товарне виробництво аграрної продукції фермерськими господарствами.
Основу товарного сектору сільського господарства становлять фермерські господарства. Вони часто об’єднуються у кооперативи. Важливе значення належить рослинництву, садівництву (переважно зосереджено у Східній Капській провінції та у Квазулу-Наталі) і виноградарству (переважно зосереджено у Західній Капській провінції). Тваринництво забезпечує потреби населення ПАР у білковій їжі. Переважає вівчарство.
ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ ЕКОНОМІКИ. Сфера послуг визначає сучасну економіку ПАР. Його основу становлять фінансові й бізнесові послуги (мал. 114 на с. 219). Активно розвивається туризм. Головними туристичними принадами є національні природні парки.
ПАР є великим фінансовим центром Африки. Йоганнесбурзька фондова біржа — лідер на континенті за вартістю оборотів торгівлі.
Основу подальшого розвитку ПАР становить найщільніша в Африці мережа автомобільних і залізничних шляхів. У країні налагоджено рух швидкісних поїздів, що сполучають найбільші міста. Для забезпечення зовнішньої торгівлі у ПАР створено великі за вантажообігом морські торговельні порти: Дурбан, Іст-Лондон, Кейптаун, Порт-Елізабет, Ричардз-Бей, Салданья. (Покажіть їх на карті.)
ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ЕКОНОМІКИ. В основі просторового розвитку економіки ПАР є розміщення великих покладів корисних копалин. Тому найбільші економічні центри сформовано саме на їхній основі, а також у головних морських портах. Беззаперечним провідним національним центром є м. Йоганнесбург.
ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ’ЯЗКИ. ПАР входить до групи 25 найбільших у світі експортерів. Вартість експортних поставок значно перевищує імпортні закупівлі. (Поясніть чому.)
Провідну роль в експорті відіграє Китай і країни «Великої сімки». В імпорті найбільше поставок припадає на Китай і країни Перської затоки. (Поясніть чому.)
В експорті товарів переважає продукція первинного сектору (переважно добувної промисловості), а в імпорті — сира нафта і готові вироби переробної промисловості. Має місце значна торгівля продуктами харчування. ПАР спеціалізується на експорті вина і родзинок.
У сфері послуг велике значення мають морські перевезення, а також торгівля із країнами-сусідами (постачання електричного струму).
МІЖНАРОДНІ ЗВ’ЯЗКИ УКРАЇНИ З ПАР розвиваються у різних напрямах. Зовнішня торгівля між країнами незначна. В інших сферах двохсторонніх відносин переважають візити делегацій. В їхніх рамках було встановлено побратимські відносини між Києвом і Преторією, між Вознесенськом і Хесекуа, між Українкою і Бітоу.
СТИСЛО ПРО ГОЛОВНЕ
• ПАР — одна з найбагатших на корисні копалини держава світу. Найбільші економічні центри країни сформовано на їхній основі та у головних морських портах.
• ПАР має одночасно ознаки розвиненої країни і країни, що розвивається.
• ПАР — великий фінансовий центр Африки. Йоганнесбурзька фондова біржа — лідер на континенті за вартістю оборотів торгівлі.
• ПАР — єдина африканська країна-член «Великої двадцятки» (G-20) і БРІКС.
• ПАР — найбільша за людністю країна Південної Африки з поліцентричною системою розселення.
Знаю і вмію обґрунтувати
1. Чому у ПАР налагоджено виробництво синтетичного пального з бурого вугілля?
2. Чому ПАР найбільш економічно розвинена країна Африки?
3. Назвіть негативні риси економіко-географічного положення ПАР
4. Які чинники визначають місце цієї країни в міжнародному поділі праці?
5. Поясність, чому ПАР експортує електричний струм до країн-сусідів.
Працюю з картою
Позначте на контурній карті найбільші морські порти ПАР та поясніть, які товари з них вивозять.
Шукаю в Інтернеті
За даними офіційного сайта Державної служби статистики України з’ясуйте які українські товари користуються попитом у ПАР і спробуйте пояснити чому.
Генерую ідеї
Порівняйте ваші витрати на пікнік на дві особи з відповідними показниками у ПАР (мал. 118). Для цього встановіть за офіційним сайтом Національного банку України курс ренду до гривні для здійснення відповідних обчислень. Де й які товари дешевші? Чому? Свою відповідь обґрунтуйте.
Мал. 118. Вартість пікніка на дві особи у ПАР і Україні
Дослідження
Орієнтовні теми (на вибір учня/учениці)
1. «Три кити» економіки Єгипту: Суецький канал, нафта, туризм.
2. ПАР серед країн Африки.
3. ПАР: одна держава — три столиці.
Формуємо ключові компетентності
АКАДЕМІЯ НЕСТАНДАРТНИХ РІШЕНЬ
КЕЙС 8. ОБГОВОРЮЄМО ПУБЛІКАЦІЮ
Прочитайте уважно фрагмент статті Ж. Ромб’є «Зохр — єгипетський газовий джекпот». Які зміни відбудуться в економіці Єгипту після введення в експлуатацію цього великого родовища? Свою відповідь обґрунтуйте.
«Було відкрито величезне родовище природного газу у морі біля Порт-Саїду на глибині 1450 м...
Назване Зохр італійською компанією «ЕНІ», яке буде його експлуатувати спільно з Єгиптом, воно має запаси 850 млрд м3, що є найбільшим відкритим у Середземному морі шельфовим родовищем... Енергетичний стан цієї країни. викликає серйозні побоювання. ... споживання електричного струму зросло на 70 % за останні десять років і зростатиме на 6,5 % щороку до 2020 р. Як наслідок, Єгипет, який до 2002 р. експортував частину видобутого природного газу. змушений був останніми роками імпортувати його з Катару, Саудівської Аравії, Алжиру. Родовище Зохр... допоможе країні задовольнити свої внутрішні потреби, а також у 2020 р. відновити експорт, отримуючи чималі надходження коштів від цього...»
Geo. — 2016. — n. 445. — p. 18.
КЕЙС 9. ДИСКУТУЄМО
За допомогою офіційного сайта Державної служби статистики України побудуйте графіки загального обсягу експорту курятини з України в цілому та окремо до Єгипту за останні десять років. Чи існує між ними зв’язок? Поясніть чому. Як позначиться на цінах на вітчизняному ринку зростання експорту курятини до цієї країни? Для цього обчисліть вартість 1 кг курятини в експорті до Єгипту та у продовольчих магазинах вашого населенного пункту.
Коментарі (0)