Войти
Закрыть

Центральна Азія. Казахстан

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)

 

§ 36. ЦЕНТРАЛЬНА АЗІЯ. КАЗАХСТАН

ПРИГАДАЙТЕ

1. З якого часу на території субрегіону почали з’являтися перші політико-територіальні утворення? Які чинники цьому сприяли?

2. Коли виокремилася Центральна Азія як самостійний субрегіон? Що спільного в цивілізаційному та етнокультурному відношенні між країнами Центральної Азії?

3. У чому полягає сутність проблеми Аральського моря і який його стан у наші дні?

• Економіко-географічне положення субрегіону. Центральна Азія включає 5 країн і займає проміжне положення між Європою і Далеким Сходом в Азії.

Країни субрегіону розташовані на перехресті важливих торговельних шляхів міждержавного значення («Новий Шовковий шлях»). Особливістю їхнього ЕГП є глибинне континентальне розташування та велика відстань від океанів.

Країни Центральної Азії мають чимало однакових рис, у них спільна історична доля, особливості господарювання, майже однакове державотворення (табл. 1).

Країни субрегіону дещо різняться за рівнем соціально-економічного розвитку. Найрозвинутішою країною субрегіону є Казахстан, держави Середньої Азії (Киргизстан, Туркменістан, Таджикистан та Узбекистан) дещо поступаються йому в економічному розвитку.

Таблиця 1. Порівняння загальних рис країн Центральної Азії

• Казахстан. Республіка Казахстан за площею входить до десятки найбільших країн світу та посідає І місце серед внутрішньоконтинентальних держав. Географічний центр Євразії знаходиться саме в Казахстані (50° пн. ш. та 78° сх. д.) - в епіцентрі колишнього Семипалатинського атомного полігону. Столиця - Астана (з 1997 р.), а до цього часу столицею тривалий час була Алма-Ата (Алмати).

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

За перші 7 років незалежності чотири рази змінювалася (перейменовувалася або переносилася) столиця Казахстану.

До 1997 р. столицею було найбільше місто країни Алма-Ата, яке перейменували в Алмати (1993 р.).

У 1997 р. столицю перенесено до м. Акмола, яке перейменували в Астана (1998 р.), що в перекладі з казахської означає «Столичне місто».

Природа Казахстану дуже різноманітна. Більше 3/4 території країни займають рівнини з висотами від 100 до 300 м. На південному сході тягнуться хребти Тянь-Шаню, Джунгарського Алатау й Алтаю, увесь центр займає зруйнована гірська система Казахського дрібносопковика (мал. 128).

Казахстан має багату й різноманітну мінерально-сировинну базу, зокрема кам’яне й буре вугілля, нафту, залізні, мідні, поліметалеві й нікель-кобальтові руди, рідкісні метали, боксити, срібло й золото тощо. У країні панує різко континентальний помірний клімат. Наявні численні річки, найбільшими з яких є: Іртиш (довжина в межах Казахстану - 1700 км), Ішим, Урал, Сирдар’я, Тобол тощо. Чимало малих і середніх річок улітку пересихають. Налічується понад 7 тис. озер, найбільші з них - Каспійське й Аральське моря, Балхаш, Зайсан тощо. Більшу частину території Казахстану охоплюють пустелі, лісистість країни - близько 4 %.

Мал. 128. Панорама Казахського дрібносопковика

Мал. 129. Динаміка чисельності населення Казахстану

У 2017 р. населення Казахстану становило 18,5 млн осіб (мал. 129).

Сучасна демографічна ситуація в Казахстані оцінюється як сприятлива, природний приріст останніми роками збільшився до 1,04 %.

У країні мешкають понад 130 різних народів: казахи (54 %), росіяни (30 %), українці (4 %), узбеки, німці, татари, уйгури тощо. Казахи традиційно є прихильниками сунітської гілки ісламу, а слов’яни сповідують православ’я.

Казахстан традиційно є малозаселеним краєм, середня густота населення становить 6,6 особи/км2. Більша його частина мешкає вздовж південних, східних і північних кордонів, слабо заселені Західний і Центральний Казахстан. Урбанізація й досі порівняно низька, міським вважається 56 % населення. Великих міст небагато: Алмати (1,8 млн осіб), Астана (1,0 млн), Шимкент, Караганда, Актобе, Тараз, Актау (до 1991 р. називалося Шевченко) тощо. Для степової й лісостепової зони характерні великі сільські поселення.

Казахстан належить до країн з перехідною економікою. Нині в країні завершена приватизація, прийняте прогресивне податкове законодавство, заснований сучасний банківський сектор, проведені реформи на селі, у житлово-комунальному секторі і соціальній сфері.

Основа промисловості країни - розвинений паливно-енергетичний комплекс. У країні інтенсивно видобувають вугілля (X місце у світі, 102 млн т), нафту (79,3 млн т) і природний газ. Казахстан розвиває експорт нафтогазової сировини. Електроенергетика базується на кількох крупних ТЕС і ГЕС, збудованих на річках Іртиш, Ілі та Сирдар’я. Особливу роль у казахській індустрії відіграє металургія, особливо кольорова (плавлять мідь, свинець, цинк, нікель, алюміній, золото). Машинобудування склалося ще за часів СРСР (Караганда, Алмати, Атирау). Підприємства хімічної промисловості зосереджені на півдні країни: виробляють фосфорну муку, суперфосфат, азотні добрива тощо. Підприємства харчової і легкої промисловості (шкіра, шубна сировина, вовна, переробка бавовнику) орієнтовані на місцеві ресурси і споживача.

Для Казахстану характерна тваринницько-рослинницька виробнича структура сільського господарства. Тваринництво є найстарішою аграрною сферою країни, у ньому переважає м’ясо-вовняне вівчарство (10 млн голів), м’ясне й м’ясо-молочне скотарство, конярство. Розводять також куланів і верблюдів. Рослинництво спеціалізується на вирощуванні зернових (пшениця, просо, рис), кормових і технічних культур (соняшник, бавовник), поширене також садівництво й баштанництво.

Сфера послуг у Казахстані інтенсивно розвивається (2016 р. - 61 % ВВП). Транспорт у Казахстані має важливе значення. Основні перевезення вантажів і пасажирів здійснюються залізницями. їхня загальна протяжність - 14 тис. км, а Транссибірська, Південно-Сибірська й Казахська залізниці перетинають усю країну. Автошляхи дублюють залізниці і забезпечують перевезення пасажирів і вантажів у важкодоступні райони країни. Водний транспорт розвинений на р. Іртиш і в Каспійському басейні. Розвивається повітряний транспорт, особливо міжнародні перевезення.

Мал. 130. Астана - столиця Казахстану

З набуттям незалежності в Казахстані була закладена основа для регулювання туристичної діяльності і відродження історичної і культурної спадщини казахів. У 2016 р. країну відвідали 4,5 млн іноземних туристів. Дуже привабливим для туристів є Південний Казахстан із колишньою столицею Алмати (велике зелене місто, до якого з півдня примикають мальовничі гори), нова столиця - Астана (мал. 130). Поблизу міста розташований всесвітньовідомий спортивний комплекс Медеу (найбільший у світі високогірний комплекс для зимових видів спорту).

Казахстан підтримує зовнішньоекономічні зв’язки з понад 130 державами світу. У казахському експорті 40 % становить нафта, а також чорні і кольорові метали, машини, хімікати, вовна, зерно. У структурі імпорту переважають машини і запчастини до них, промислові товари. Основними торговельними партнерами Казахстану є Росія, країни Середньої Азії, Китай, Монголія тощо.

Відносини між Україною та Казахстаном мають міцний фундамент і широкі перспективи подальшого розвитку на благо двох народів. Нині у двосторонніх відносинах спостерігається тенденція до поступового переходу від просто торгових операцій до кооперації виробництв та інтеграції капіталу, створення спільних підприємств і компаній. Чисельність української громади в Казахстані, за неофіційними даними, наразі не перевищує 300 тис. осіб.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Назвіть основні економіко-географічні риси сьогочасної Центральної Азії.

2. Охарактеризуйте один з основних чинників (ЕГП чи ПГП, природно-ресурсний потенціал, соціальне становище або політичну ситуацію), що визначають місце Казахстану в МПП.

3. Які традиційні види господарської діяльності визначають «географічний образ» Казахстану?

4. Як змінилася структура господарського комплексу Казахстану з часів розбудови незалежності (після 1991 р.)? Які пріоритети спеціалізації господарства?

5. Як утворилася українська громада в Казахстані? Де на території країни компактно розселені українці?

ДОСЛІДЖЕННЯ

Складання тематичного туристичного маршруту для ознайомлення з об’єктами Світової спадщини ЮНЕСКО в одній з країн Азії.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду