Індія
- 1-01-2022, 23:57
- 686
10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (рівень стандарту)
§ 18. ІНДІЯ
• Офіційна назва - Республіка Індія
• Столиця - Нью-Делі
• Площа - 3,28 млн км2
• Населення - 1 281 млн осіб (на 2017 р.)
• Мови - хінді, англійська
• Форма державного правління - парламентська рес публіка
• Форма державного устрою - федеративна держава
• Адміністративний поділ - 29 штатів, 6 союзних територій
• Найбільші міста - Мумбаї, Делі, Бангалор, Колката
• ВВП на душу населення - 1723 дол. (2017 р.)
ПРИГАДАЙТЕ
1. Назвіть риси фізико-географічного положення Індії. Охарактеризуйте вплив ФГП на формування природних умов країни.
2. Індія - один з давніх осередків людських цивілізацій. Що вам відомо про культуру, традиції, менталітет індійців?
3. Наведіть обґрунтування включення Індії до однієї з провідних категорій країн світу - «Великої двадцятки», або G-20.
• Місце країни у світі та ЕГП країни. Індія - найбільша країна Південної Азії, розташована на півострові Індостан, за площею посідає сьоме місце у світі, за чисельністю населення — друге після Китаю (кожний шостий житель Землі мешкає в Індії). Індія омивається водами Аравійського моря на заході, Індійського океану на півдні та Бенгальської затоки на сході.
Індія - країна давньої культури, батьківщина багатьох винаходів і досягнень цивілізації. Так, Індії людство зобов’язане винайденням десяткової системи обчислення та гри в шахи. Індійці першими навчилися розводити домашню птицю, вирощувати рис, бавовник, цукрову тростину. Індія є батьківщиною світової релігії — буддизму і національної - індуїзму. Досягнення Індії у сфері культури та мистецтва увійшли до скарбниці світової спадщини.
Індія - парламентська республіка, у якій главою держави є президент із суто представницькими повноваженнями. Конституція визначає Індію як «союз штатів», які не мають права вільного виходу з країни. Індійські штати - це великі адміністративно-територіальні утворення, в основу яких покладено мовну єдність населення.
• Основні чинники розвитку. Надра Індії утримують великі запаси мінеральних ресурсів, зокрема залізних і марганцевих руд, кам’яного вугілля, бокситів, хрому, графіту, торію, алмазів, титану, золота й дорогоцінних каменів. У Гімалаях починаються найбільші річки Індії - Інд (3180 км), Брахмапутра (2900 км) і Ганг (2700 км), які є судноплавними. Річки мають величезний гідроенергетичний потенціал, який використовується лише на 10 %. Озер в Індії мало. Ліси вкривають 23 % території країни. Й досі ліси інтенсивно вирубують на паливо, для розширення орних земель, під промислові об’єкти і забудову.
Рекреаційні ресурси Індії багаті й різноманітні: гірські масиви Гімалаїв і Каракоруму, тропічні пустелі, савани, вологі ліси, морські узбережжя. У країні створено мережу національних парків (понад 75) і заповідників (до 420), найвідоміші з яких Канха в Мадхья-Прадеш, Казіранга в Ассамі, Корбетт-парк в Уттар-Прадеш, Періяр у Керале.
Працересурсний потенціал Індії дуже значний (510 млн осіб), але переважає некваліфікована робоча сила. Частка письменних серед дорослого населення ледве сягає 60 %. Вищою освітою охоплено всього 12 % індійської молоді. Індія - одна з найбільш соціально поляризованих країн світу, тут понад 1/3 населення живе за «межею бідності».
• Система розселення. Населення Індії налічує понад 1,28 млрд осіб, що становить майже 1/6 населення планети. Із початку XX ст. кількість мешканців Індії збільшилася майже в 3 рази, а щорічний природний приріст перевищує 1,17 %.
Для країни характерна висока густота населення (364 особи/км2). Найзаселеніші приморські території (700-800 осіб/км2), найменш заселені - гірські північні території (10-20 осіб/км2, мал. 62). Рівень урбанізації низький (33 %), але у водночас в Індії наявні 54 міста-мільйонери (табл. 1), що утворюють великі агломерації. На базі швидкорослих агломерацій формується мегалополіс Колката-Асансол-долина р. Дамодар (або Візагмаханагар) на кордоні Індії з Бангладеш.
• Сучасний стан господарства. Економіка Індії багатоукладна, економічна відсталість межує з новітніми досягненнями науки й техніки.
Man. 62. Густота населення Індії (осіб/км2)
Таблиця 1. Найбільші міста Індії
Сільське господарство має вагоме значення для економіки Індії (17 % ВВП). Його основа - землеробство (3/4 аграрного виробництва). Головні сільськогосподарські культури - рис (157 млн т - II місце у світі), пшениця, просяні культури, кукурудза, бобові. Прибережні низовини, долини Гангу та Брахмапутри - пояс рисосіяння, Індо-Гангська низовина - царина пшениці. Багато вирощують і технічних культур — бавовник (II місце у світі), цукрову тростину, тютюн, чай, каву тощо. Олійні культури (арахіс, рапс і кокосові горіхи) культивують майже повсюдно. Традиційна стаття експорту - прянощі (чорний перець, гвоздика, кардамон). Незважаючи на найбільше у світі поголів’я великої рогатої худоби (300 млн голів корів і 85 млн буйволів), тваринництво має специфічний характер - використовується як тяглова сила. М’ясне тваринництво загалом не розвинене й обмежується розведенням дрібної рогатої худоби та птиці.
Гірничодобувна промисловість має життєво важливе значення для держави. У країні видобувають 156 млн т залізної руди, 19 млн т бокситів, З млн т мідної руди, а також марганець, золото, срібло, алмази, цинк і свинець тощо. Більшу частину електроенергії виробляють ТЕС (79 %), на ГЕС припадає 18 %. З 1960-х років. Індія однією з перших серед країн, що розвиваються, розпочала будувати АЕС (поблизу Ченная), нині в країні діють 7 АЕС, але виробляють вони лише 3 % електроенергії.
В Індії важливе значення має текстильна промисловість, країна посідає одне з провідних місць у світі за виробництвом та експортом бавовняних і джутових тканин, килимів, взуття. Дуже швидко розвивається машинобудування. Індійські підприємства виробляють ткацькі верстати, електромотори, трансформатори, тепловози, вагони, судна, трактори, літаки, устаткування для металургійних заводів. Перспективним є автомобілебудування, яке вже нині стало п’ятим у світі. Національні індійські компанії Tata Motors (мал. 63), Hindustan Motors, Force Motors, Mahindra Group та ін. 2016 p. виробили 4,4 млн авто. У металургії переважає виготовлення сталі й алюмінію, 70 % необхідних кольорових металів імпортується з інших країн. У державі виробляється 145 млн т добрив (III місце у світі), що забезпечує 70 % потреб країни. Фармацевтична промисловість є однією з найрозвинутіших. Давнім і традиційним видом виробництва країни є алмазна промисловість, Індія щороку експортує алмазів на понад 1 млрд дол.
Третинний сектор економіки. У 2016 р. на нього припадало 46 % ВВП. Найрозвинутішими є фінансові, банківські, бухгалтерські послуги, фрахт, туризм, освіта, операції з нерухомістю, національна інфраструктура. Індія швидко стає однією з головних фігур на світовому ринку інформаційних технологій, у якому вже зайнято понад 1/4 працівників країни. Технопарки, які виробляють 90 % програмного забезпечення, розміщені по всій території Індії. Своєрідною «Кремнієвою долиною» в Індії вважається високотехнологічний центр на околицях м. Бангалор, що спеціалізується на проведенні науково-дослідних робіт, виробництві електроніки і створенні програмного забезпечення.
Мал. 63. Малогабаритне авто компанії Tata Motors (Мумбаї)
Індія належить до азійських країн із відносно розвиненим транспортом. Залізнична мережа - одна з найбільших у світі, загальна довжина залізниць - 68 тис. км (V місце у світі). Залізницями перевозять 60 % вантажів. Основні міста країни з’єднані між собою національними автострадами. Загальна протяжність автомобільних доріг - 4,7 млн км (II місце у світі). Більшість індійських доріг, особливо в глибинці, ґрунтові й у сезон дощів стають важкопрохідними. Індія володіє найбільшим серед країн, що розвиваються, торговельним флотом. Значного розвитку набув повітряний транспорт. Міжнародні мережі обслуговує державна компанія Air India, а на внутрішніх - IndianAirlines і деякі приватні. Досі в країні використовують гужовий і в’ючний види транспорту, роль яких дуже важлива.
В Індії традиційно розвинутий туризм. У 2016 р. країну відвідало понад 14,5 млн туристів, яких приваблюють чудові пляжі, притягальні для альпінізму Гімалаї; великий попит мають релігійний, медичний і чайний види туризму. В країні чимало видатних історико-культурних пам’яток (мал. 64). До списку ЮНЕСКО занесено 26 об’єктів.
• Характерні риси просторової організації господарства. В Індії виділяються 5 економічних районів, які мають чітку спеціалізацію.
Район Північно-Східної Індії включає штати нижньої течії Гангу. Це район із розвинутою чорного металургією, основною хімією, машинобудуванням. У передгір’ях Гімалаїв вирощують дві найважливіші експортні культури Індії - чай і джут. Ключовим центром цього району є місто Колката (великий центр освіти, науки, культури, економіки і фінансів, розвинуті сектор інформаційних технологій, металургія, машинобудування).
Другим важливим районом традиційно є Західна Індія, що сусідить із Пакистаном. Західна Індія поступово нарощує нафтовидобуток і розвиває сучасну нафтопереробку. Основним центром району є місто Мумбаї (кол. Бомбей) - головний порт країни, що створює 5 % ВВП Індії, центр бавовняної, машинобудівної, металообробної, хімічної, деревообробної, шкіряної промисловості. Тут виробляється близько 70 % кінофільмів країни.
Два економічні райони - Центральний і Північний - часто об’єднують в один район. Тут у долинах Гангу та його приток вирощують рис, просо і пшеницю, цукрову тростину, бавовну, олійні й бобові культури. Це один із найбільших світових центрів землеробства. Місцева промисловість пов’язана з переробкою агропродукції, металургією. Тут розміщена столиця країни - Нью-Делі.
Найвідсталішим є район Південна Індія, який традиційно спеціалізується на тропічному землеробстві й зерновому господарстві. Розвивається легка, харчова, металургійна і нафтопереробна промисловість. Економічними центрами району є міста Хайдарабад - великий промисловий і ремісничий центр і Ченнаї (до 1996 р. Мадрас) - автомобільна промисловість, ВПК, біотехнології, великий порт.
• Зовнішні економічні зв’язки. Зовнішня торгівля приносить значні прибутки. Основний експорт припадає на текстиль, ювелірні вироби, програмне забезпечення, електроніку, транспортне обладнання, фармацевтику, сільгосппродукти; імпорт — на нафту, машинне обладнання, добрива й хімікати. Головними торговельними партнерами Індії є США, країни ЄС і Китай.
Мал. 64. Перлина Індії - мавзолей Тадж-Махал (1632-1653 рр.)
• Населення - 257 тис. мешканців, густота населення - 3820 осіб/км2.
• Місто розташоване на Індо-Гангській рівнині, на березі р. Джамна.
• Нью-Делі фактично є районом Делі, і первісно його територія була забудована в 1911-1923 рр. для англійської колоніальної адміністрації, що перенесла сюди центральну резиденцію з Калькутти. Після здобуття Індією незалежності 1947 р. Нью-Делі став автономним районом.
• Нью-Делі - лише політичний центр країни, тут розміщені урядові служби, промислових підприємств немає. Основною є сфера послуг, що включає інформаційні технології, телекомунікації, готелі, банки, туристичну інфраструктуру.
• Більшу частину Нью-Делі спроектував провідний британський архітектором Едвіном Лаченсом у XX ст. Адміністративний центр міста включає будівлю Сансад-Бхаван (парламент, 1912-1913 рр.), президентський палац Раштрапаті-Бхаван, меморіальну пам’ятку Ворота Індії, храм Лакшмі-Нараяні (1939 р.).
Ще за часів СРСР Індія була традиційним партнером України. Завдяки українським проектним закладам і промисловим підприємствам у країні побудовані великі заводи та комбінати чорної металургії, хімічної промисловості, важкого та транспортного машинобудування тощо. Основні товарні позиції українського експорту до Індії: жири й олії рослинного походження, метали, ядерні реактори, котли та машини, добрива, продукти неорганічної хімії; Індія постачає в Україну: фармацевтичну продукцію, органічні хімічні сполуки, пластмаси та полімерні матеріали, тютюн тощо. Активно співпрацюють країни у сферах біотехнологій і біомедицини, інформаційних і комунікаційних технологій, нанотехнологій і нових матеріалів, енергетики й енергоресурсів, фізики високих енергій та астрофізики.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
• В Індії мешкає найбільша кількість вегетаріанців світу. Близько 40 % індійців - вегетаріанці. У країні найнижчий у світі показник споживання м’яса на душу населення. До того ж корова - священна тварина. Якщо під час подорожі на дорозі опиниться корова, то водієві варто бути дуже обережним: у разі навіть незначного зіткнення з твариною йому загрожує штраф, а в деяких випадках навіть строк за ґратами.
• Поділ суспільства на 4 соціальні категорії (варни), що його було запроваджено Ведами, пізніше трансформувалося в кастову систему і нормативно закріплено одним із найдавніших кодексів - Законами Ману, які датовані, за різними оцінками, VI або II ст. до н. е., зберігається і дотепер. Однак первісна система 4 варн-каст (браміни, кшатрії, вайшиї, шудри) і сучасна система каст не подібні. Остання налічує сотні каст - джат. У сучасній конституції Індії існує додаток «Таблиця каст», у якій зазначено всі офіційно визнані державою касти - джати.
1. Охарактеризуйте місце Індії в сучасному економічному житті Азії й світу.
2. Розкрийте вплив основних чинників на спеціалізацію індійської економіки та її участь у МПП.
3. Поясніть причини нерівномірності розселення населення та економічного розвитку економічних районів Індії.
4. Які склалися передумови для розвитку високотехнологічних сфер економіки Індії? На прикладах доведіть, що Індія - країна, яка стрімко розвивається.
5. Складіть міні-твір «Незабутня туристична подорож Індією».
6. Охарактеризуйте міжнародні зв’язки України з Індією.
ОРІЄНТОВНА ТЕМА ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ
«Коридори зростання» в Індії.
ПРАКТИЧНА РОБОТА № 4
Тема: Аналіз статево-вікових пірамід Японії, Китаю та Індії з метою оцінювання працересурсного потенціалу країн
Мета: поглибити знання про структуру населення країн Азії на прикладі Японії, Китаю та Індії; закріпити вміння читати статево-вікові піраміди, аналізувати співвідношення статевих (чоловіче та жіноче) та вікових (діти, працездатне населення, люди похилого віку) показників населення Японії, Китаю та Індії; спираючись на аналіз статево-вікових пірамід країн Азії, оцінити сучасний стан та перспективи працересурсного потенціалу цих країн.
Завдання:
1. Порівняйте статево-вікові піраміди населення Японії, Китаю та Індії.
Японія, 2016 р.
Китай, 2016 р.
Індія, 2016 р.
2. Зробіть висновки про демографічну ситуацію та структуру населення Японії, Китаю та Індії:
а) тип відтворення населення;
б) співвідношення чоловіків і жінок у різних вікових групах;
в) демографічне явище, що є характерним для країни (демографічний вибух, демографічна криза, депопуляція, старіння населення тощо) і які його причини;
г) прогноз забезпеченості трудовими ресурсами на найближчі 15-20 років.
Використовуйте матеріали підручника, карти атласу, інтернет-джерела.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
Тести з однією правильною відповіддю
1. Субрегіоном Азії, у якому немає жодної монархічної держави, є:
А Центральний
Б Західний
В Східний
Г Південний
2. До числа азійських країн-гігантів за населенням (понад 100 млн осіб) не належить:
А Китай
Б Туреччина
В Індонезія
Г Бангладеш
3. За показниками ІЛР, найрозвиненішою країною Азії є:
А ОАЕ
Б Індія
В Китай
Г Сінгапур
4. Виберіть місто - столицю азійської держави:
А Каракас
Б Дакка
В Скоп’є
Г Триполі
5. Малайзія, Сінгапур, Південна Корея, Тайвань - це:
А країни «переселенського капіталізму»
Б ключові країни, що розвиваються
В нові індустріальні країни
Г постсоціалістичні країни
6. На якому острові розташовані три держави Азії (Малайзія, Індонезія та Бруней)?
А Суматра
Б Ява
В Хоккайдо
Г Калімантан
7. Країна Азії, що посідає II місце у світі за кількістю об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО та є одним із лідерів свого регіону:
А Японія
Б Таїланд
В Індія
Г Китай
8. Країни якого регіону Азії входять до регіональної організації АСЕАН, що забезпечує їх ринковий розвиток?
А Західна
Б Південно-Східна
В Східна
Г Південна
9. Знайдіть помилку в парі «країна — столиця»:
А Йорданія - Амман
Б Бахрейн - Манама
В Оман - Сана
Г Катар - Доха
Тести на встановлення відповідності
10. Установіть відповідність між ТНК та країнами Азії, яким вони належать:
А Японія
Б Китай
В Республіка Корея
Г Туреччина
Д Індія
1 Tata Motors, Hindustan Motors, Mahindra Group
2 Haier, TCL, Gree, SAIC Motor
3 Toyota, Honda, Nissan, Mitsubishi Group
4 Hyundai, Kia, Samsung, LG
11. Установіть відповідність між субрегіонами Азії та країнами, що входять до їхнього складу:
А Східна Азія
Б Західна Азія
В Південно-Східна Азія
Г Південна Азія
Д Центральна Азія
1 Оман
2 Узбекистан
3 В’єтнам
4 Монголія
12. Установіть відповідність між країнами та поєднанням їхніх форм державного правління й устрою:
А Казахстан
Б Таїланд
В Гонконг/Сянган
Г ОАЕ
Д Пакистан
1 федеративна республіка
2 унітарна республіка
3 федеративна монархія
4 унітарна монархія
Тести з кількома правильними відповідями
13. Визначте столиці тих країн, які межують з Індією на суходолі:
А Ісламабад
Б Тегеран
В Дакка
Г Малі
Д Катманду
Е Бангкок
14. З переліку світових міст виберіть ті, що представляють субрегіон Східна Азія:
А Сінгапур
Б Дубаї
В Сеул
Г Мумбаї
Д Шанхай
Е Гонконг/Сянган
15. Виберіть країни Азії, у яких активно запроваджують заходи демографічної політики і досягнуті певні результати завдяки плануванню родин:
А ОАЕ
Б Південна Корея
В Сінгапур
Г Китай
скачать dle 11.0
Коментарі (0)