Войти
Закрыть

Країни Центральної Америки. Мексика

10 Клас , Географія 10 клас Безуглий, Лисичарова (профільний рівень)

 

§ 44. КРАЇНИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ АМЕРИКИ. МЕКСИКА

• Економіко-географічне положення та склад субрегіону. Центральна Америка охоплює територію, що розташована на півдні континенту Північна Америка, від річки Ріо-Гранде до південного кордону Панами. На його території розташовані 8 незалежних держав (мал. 156). Усі вони, окрім Сальвадору, мають вихід до Карибського моря.

Південна частина Центральної Америки - один із найбільших районів плантаційного господарства тропічних культур, перш за все кави і бананів. Іноді країни південніше Мексики називають «банановими республіками», оскільки їхня економіка відзначається особливою монотоварністю господарювання та спеціалізується на вирощуванні й експорті кількох сільськогосподарських культур. Світового значення набули транспортні зв’язки завдяки Панамському каналу, який прокладений через Панамський перешийок (будувався впродовж 1879-1914 рр.). Найрозвинутішою країною Центральної Америки є Мексика.

ПРИГАДАЙТЕ

1. Які цивілізації набули розквіту в Центральній Америці в доколумбову епоху? Яка їхня спадщина збереглася до наших днів?

2. На стику яких літосферних плит розташований субрегіон Центральна Америка? Як впливає на природні умови й ресурси субрегіону таке розміщення?

3. Обґрунтуйте межі виділення субрегіону Центральна Америка. Назвіть риси подібності країн субрегіону.

Мал. 156. Склад Центральної Америки

ДІЗНАЙТЕСЯ БІЛЬШЕ

Унаслідок тривалої міжетнічної інтеграції на її основі утворюється новий етнос (етнічна спільнота).

У Сальвадорі процеси етнічного змішування європейців (іспанців) з індіанцями привели до утворення ладіно (метисів), які в XIX ст. становили 54 % усього населення країни; у 1930-ті рр. - понад 75 %; наприкінці XX ст. - 90 %.

• Мексика. Це одна з найбільших латиноамериканських держав і найбільша іспаномовна країна. Вона на заході омивається водами Тихого океану та Каліфорнійської затоки, на сході - Мексиканською затокою й Карибським морем. На півночі Мексика межує із США, на півдні - з Гватемалою й Белізом.

Природні умови Мексики визначаються розташуванням між двома океанами та складним гірським рельєфом. Майже третину площі займає Мексиканське нагір’я з домінуючими висотами 1000-2000 м. Важливою проблемою країни є висока сейсмічна небезпека території, землетруси та виверження вулканів тут бувають катастрофічними. Мексика володіє багатющими запасами різних мінеральних ресурсів, зокрема графіту, сурми, сірки, ртуті, золота, кадмію, вісмуту, олова, вольфраму. Серед паливних копалин домінує нафта й природний газ (Мексиканський басейн). Традиційним багатством Мексики є срібло.

По території країни течуть понад 150 річок, з яких 2/3 впадають у Тихий океан, а решта - у Мексиканську затоку і Карибське море. Завдяки проміжному положенню Мексики між помірними і тропічними широтами, а також значному різноманіттю географічних умов рослинність Мексики дуже різноманітна. Лісистість країни - 33 %.

Мексика - найбільша за чисельністю населення країна Центральної Америки, 2017 р. у ній мешкало 124,5 млн осіб. Ще в 1960-1970-ті рр. у Мексиці відбувався демографічний вибух за рахунок високого природного приросту населення, але завдяки демографічній політиці уряду, що спрямована на планування сім’ї, нині він знизився до 1,1 %. Істотна різниця в рівнях життя та оплаті праці є основним чинником міграції населення з Мексики до США. Щороку в пошуках роботи до США їде до 150-300 тис. мексиканців, більшість з яких проникають у США нелегально.

ПОМІРКУЙТЕ

1. Яку мету переслідує Мексика у зв’язку зі вступом до організації NAFTA? 2. Незважаючи на інтеграційні тенденції взаємодії, урядом США фінансується спорудження стіни на американо-мексиканському кордоні. Які причини такої політики з боку США щодо південного сусіда? 3. Знайдіть на карті найбільші промислові центри Мексики (Мехіко, Монтеррей, Гвадалахару, Пуебла, Тіхуана, Леон) і визначте домінуючі види виробництв їхньої спеціалізації.

Мал. 157. Мексиканці в національних костюмах

Основним населенням країни є мексиканці - особи індіансько-інспанського походження (мал. 157). Численні корінні індіанські народи (ацтеки, майя, тотонаки, цоцілі тощо) частково зберігають свою мову та культурну самобутність, а деякі з них утворюють навіть свої етнічні території. Католицизм сповідують 77 % населення, зокрема й значна частка індіанців. Мексика є середньозаселеною країною: середня густота населення в ній становить 62 особи/км2, але територія навколо столиці відзначається ще вищою густотою — до 400 осіб/км2. Хоча міські агломерації Мехіко (21 млн осіб), Гвадалахари (4,4 мли) і Монтеррея (4 млн) займають тільки 2 % території країни, однак у них замешкують 25 % мексиканців.

Мексика - індустріально-аграрна країна, економічно найрозвинутіша в Центральній Америці. У 1994 р. Мексика вступила до NAFTA й узяла курс на широку економічну співпрацю із США. Нині провідні позиції в найважливіших напрямках господарства посідають американські, західноєвропейські, японські та південнокорейські ТНК.

Велика частка мексиканської промисловості базується на переробці природних ресурсів, особливо нафти, і на первинній обробці агропродукції. Країна посідає провідні місця у світі за видобутком вісмуту, срібла, олова, свинцю, міді, золота, солі, сірки, нафти (121 млн т - XII місце в світі) і природного газу тощо. У країні експлуатується понад 4,5 тис. нафтових свердловин, налічується понад 160 морських бурових платформ. Підприємства обробної промисловості зосереджені в м. Мехіко і навколишній його промисловій зоні, а основні підприємства чорної металургії знаходяться у північних містах Монтеррей і Монклова та на західному узбережжі. Автомобільне виробництво набуло певного динамізму, збирання автомобілів досягло 3,5 млн у 2016 р. (VII місце у світі). Воно представлене американськими, німецькими (мал. 158), японськими, французькими й ін. автогігантами. Нині Мексика стала одним із найбільших у світі експортерів комп’ютерної техніки, телевізорів і побутової техніки тощо. Мехіко традиційно є важливим центром швейної промисловості, а за виробництвом джинсової тканини Мексика посідає провідні місця у світі.

Мал. 158. Автоматизоване складання автомобілів на заводі Volkswagen у Пуебла

Сільське господарство загалом забезпечує потреби населення в продовольстві, і в ньому переважає рослинництво. Головна продовольча культура - кукурудза, яку культивують аж до висоти 3000 м над рівнем моря. Також поширені пшениця, рис, сорго, бавовна, цукрова тростина, кавове дерево, агава; експортне значення мають томати, арахіс, манго, овочі, авокадо, цитрусові, ананаси тощо.

Велику рогату худобу розводять переважно в північно-центральному регіоні, важливе значення мають також коні, мули, осли, вівці, кози й свині. На південному сході ведеться вилов креветок і устриць.

Мексика має достатньо розвинутий третинний сектор, який уже формує 63 % ВВП. Його основу становлять: торгівля, телекомунікації, індустрія розваг (мексиканська кіно- і телеіндустрія є однією з найбільших у світі), транспорт і туристичний бізнес. Нині в Мексиці відзначається дуже бурхливий розвиток транспортної системи. Основну роль у перевезеннях вантажів і пасажирів відіграє автомобільний транспорт. Через усю країну (від м. Сьюдад-Хуарес на кордоні зі США до м. Тапачула на півдні) прокладена головна автомагістраль Мексики. Головні залізниці перетинають країну з півночі на південь і зв’язують міста Мексики із США. Мексика знаходиться на перехресті повітряних шляхів із Північної у Південну півкулю, що сприяє розвитку в країні авіаційного транспорту. Найбільшим центром міжнародного повітряного сполучення є Мехіко.

Туризм став однією з найрозвинутіших сфер економіки Мексики. За кількістю туристів, які щороку відвідують країну (32 млн осіб), Мексика входить до першої десятки країн світу. Поруч із мальовничою природою, особливо приваблюють туристів строкатий етнічний склад і багате історичне минуле мексиканців, що відбилося в історичних та архітектурних пам’ятках - руїнах давніх міст-держав Паленке і Чичен-Іца (мал. 159). Кліматичний курорт Акапулько звуть мексиканською Рив’єрою (мал. 160), завдяки наявності чудових готелів, пляжів і казино.

Мал. 159. Храм Кукулькана в Чичен-Іці - об’єкт спадщини ЮНЕСКО

Мал. 160. Пляжі Акапулько

Зовнішня торгівля є одним із найдинамічніших секторів економіки. У структурі мексиканського експорту переважають нафта й нафтопродукти, готові вироби і напівфабрикати, продовольчі товари (кава, овочі), морепродукти, текстильні вироби тощо. В імпорті домінують напівфабрикати, машини й устаткування, споживчі товари. Основними торговельними партнерами є США й Канада (понад 80 % експорту), а також країни Латинської Америки та ЄС.

Аналіз розвитку українсько-мексиканських торговельно-економічних відносин за останні роки свідчить про наявність значного, але незадіяного потенціалу двостороннього співробітництва в багатьох сферах. Незважаючи на існуючі перспективи до збільшення торговельних операцій, їхній нинішній рівень не може задовольняти обидві сторони.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. Які існують підстави віднесення Мексики до країн G-20?

2. За кількісними і якісними параметрами, що характеризують країни Центральної Америки, Мексика суттєво відрізняється від решти країн субрегіону. Обґрунтуйте доцільність віднесення Мексики до субрегіону Центральної, а не Північної Америки.

3. У столиці Мехіко мешкає понад 20 % населення Мексики (одна з найбільших агломерацій світу). Поясніть гіпертрофований розвиток столиці щодо решти території країни та субрегіону загалом.

4. Назвіть складники первинного (вторинного, третинного) сектору економіки Мексики. Визначте домінуючі чинники розвитку цих видів господарської діяльності.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду