Войти
Закрыть

Німеччина. Вторинний та третинний сектори економіки

10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)

 

§ 27. Німеччина. Вторинний та третинний сектори економіки

Пригадайте види товарів, вироблених у Німеччині, та їх якісні характеристики.

1. ВИРОБНИЦТВА, ЩО ВИЗНАЧАЮТЬ МІЖНАРОДНУ СПЕЦІАЛІЗАЦІЮ КРАЇНИ.

Сучасна Німеччина — економічно найбільш потужна держава Європи. Промисловість країни має давні традиції, у ній працює чверть зайнятого населення. Характерні риси сучасної обробної промисловості Німеччини:

• висока технічна оснащеність і високий рівень розвитку всіх виробництв;

• провідний характер машинобудування, хімічної промисловості й електроенергетики, а також чорної металургії;

• найважливіші промислові підприємства найбільше зосереджені на заході країни та в Баварії.

У світі Німеччина спеціалізується на машинобудуванні, хімічній промисловості, чорній металургії.

Назвіть найбільші економічні центри Німеччини. Якими є особливості їх географії?

Країна є лідером європейського машинобудування. На нього припадає майже 50% вартості всієї промислової продукції Німеччини та майже 60% її експорту.

Таблиця 7

ЧАСТКА ОКРЕМИХ КРАЇН (У ТОМУ ЧИСЛІ НІМЕЧЧИНИ) ТА ЄС В ЕКОНОМІЦІ СВІТУ

За таблицею 1 охарактеризуйте місце окремих країн Європи у світовій економіці.

Найбільші машинобудівні заводи зосереджені переважно в міських агломераціях — Рейнсько-Рурській, Мюнхенській, Штутгартській, Кельнській, Гамбурзькій.

Особливістю машинобудування Німеччини є переважання в його асортименті продукції середньої складності. За виробництвом автомобілів Німеччина посідає перше місце у Європі й четверте місце у світі (близько 6 млн одиниць). Ще майже 10 млн автомобілів виробляється на підприємствах, які належать німецьким компаніям в інших країнах. Провідні позиції в цій сфері посідають ТНК «Даймлер-Бенц АГ» (Штутгарт, торговельна марка «Мерседес»), «Фольксваген» (Вольфсбург) разом із дочірньою «Ауді» (Інгольштадт), «БМВ» (Мюнхен), «Опель» (Рюссельхайм) та американська «Форд» (найбільший завод у Кельні).

Знайдіть на карті атласу міста, де розташовані автомобілебудівні підприємства відомих торговельних марок.

Суднобудівні підприємства розміщені на півночі — у Гамбурзі, Бремені, Кілі, Ростоку. Особлива увага приділяється суднам із високою доданою вартістю (круїзні кораблі, пороми, морські платформи), а також судовому обладнанню.

Мал. 1. Виробництво електроенергії в Німеччині за типами електростанцій.

Центрами аерокосмічного й військового машинобудування є південні райони країни, у першу чергу Баварія. Так, у Мюнхені виробляють авіаційну техніку, двигуни, озброєння. Спільно з деякими країнами ЄС Німеччина бере участь у виробництві літаків типу «Аеробус».

Високого рівня розвитку досягло загальне машинобудування — виробництво оброблюваних центрів, промислових роботів, верстатів (зокрема, із числовим програмним управлінням, яких у Німеччині виробляється більше, ніж навіть у Японії), гірничошахтного, металургійного та енергетичного машинобудування. Такі виробництва найбільшого розвитку набули в Рурі та прилеглих районах.

Німеччина — великий виробник та експортер електротехнічної продукції. Тут виготовляють генератори, трансформатори, електродвигуни, радіотехнічні вироби, побутові прилади й засоби зв’язку. Провідним виробником є відома компанія «Сіменс».

Німецькі машинобудівники виробляють високоточні оптичні прилади, інструменти, продукцію точної механіки.

З’ясуйте, які оптичні прилади виробляють у Німеччині.

Друга за значенням сфера промисловості Німеччини — хімічна. Асортимент її продукції надзвичайно широкий: добрива, полімери, продукція побутової хімії тощо. За виробництвом хімічної продукції Німеччина посідає друге місце у світі, а за розмірами експорту — перше. Найбільші центри хімічної промисловості концентруються в прирейнських районах. Так, у межах землі Північний Рейн—Вестфалія виробляється понад 2/5 усієї продукції. Великі підприємства розташовані на морському узбережжі. Вони орієнтовані на імпортну сировину та вивезення виробленої продукції.

Дуже важливу роль у світовому виробництві відіграє німецька фармацевтика. Тільки за останнє десятиліття обсяги виробництва ліків у країні зросли майже на 50% завдяки великим капіталовкладенням у дослідно-конструкторські й науково-дослідні роботи.

За даними діаграми (мал. 1) охарактеризуйте електроенергетику Німеччини.

Чорна металургія Німеччини працює частково на власному паливі та імпортній залізній руді. Майже вся сталь виплавляється сучасними киснево-конверторним та електроплавильним способами. Найбільші підприємства традиційно працюють у Рурі.

Що ви знаєте про перетворення, які відбулися в Рурі в останні десятиліття?

Підприємства кольорової металургії використовують імпортну сировину або металобрухт. Тому мідеплавильні заводи зосереджені переважно в портах, а алюмінієві, свинцеві й цинкові — також у Рурі й Кельні.

Лісова, легка й харчова промисловість Німеччини працюють переважно на внутрішній ринок, однак рівень їхнього розвитку є високим. За виробництвом паперу Німеччина посідає перше місце у Європі.

Усі промислові виробництва країни характеризуються високим технічним рівнем і високою якістю продукції. Однак деякі з них пройшли період розквіту й зараз перебувають або в кризовому стані, як легка промисловість, або в стані застою, як чорна металургія. Проте за виробництвом чорних металів Німеччина залишається західноєвропейським лідером.

Поясніть, чому окремі виробництва перебувають у кризовому стані або в стані застою.

Розвинена харчова промисловість, найбільше значення має виробництво молочних і м’ясних продуктів. На південному заході країни уздовж річки Рейн і її приток поширене виноробство.

2. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. ДОМІНУЮЧІ СКЛАДОВІ ТРЕТИННОГО СЕКТОРУ.

У світовому господарстві Німеччина спеціалізується на фінансових і транспортних послугах, туризмі. За масштабами фінансового ринку Німеччина з багатьох позицій поступається Великій Британії і Франції, зокрема, це стосується недостатнього розвитку ринку цінних паперів. Водночас для економіки країни характерна значна роль банків.

Німеччина входить до першої п’ятірки країн Європи за кількістю туристичних відвідувань і вважається одним із найбезпечніших туристичних напрямків у світі. Так, у 2016 р. її відвідали 35 млн туристів. Країна добре відома як місце оздоровчого туризму.

За допомогою додаткових джерел з'ясуйте, які види туризму характерні для Німеччини.

Велике значення для країни має розвиток IT-індустрії. Загальна кількість працівників у місцевих IT та телекомунікаційних компаніях наближається до 1 млн осіб. Це означає, що ринок інформаційно-комунікаційних технологій стає другим за кількістю персоналу в Німеччині після машинобудування.

Країна має густу мережу транспортних шляхів сполучення. Особливу роль відіграють автомобільні дороги. Понад 11 тис. км із них — це висококласні автобани з одностороннім рухом і транспортними розв’язками. Вони з’єднують найбільші міста країни між собою та з іншими державами. Найгустіша мережа автомобільних магістралей — у басейні річки Рейн.

Поясніть особливості географії транспортних шляхів сполучення країни.

Довжина залізниць становить понад 40 тис. км. Вони зв’язують усі великі міста Німеччини. Найбільше значення мають магістралі, що з’єднують узбережжя із центральними й південними районами країни, а також західні та східні землі.

Особливу роль у Німеччині відіграє річковий транспорт. Німці доклали багато зусиль, щоб з’єднати наявні річки каналами. Зараз загальна довжина внутрішніх водних шляхів перевищує 7 тис. км. Канали сполучили в єдину систему найбільші річки Німеччини.

Морський та авіаційний транспорт мають найбільше значення в міжнародних перевезеннях. Найбільший порт Німеччини — Гамбург. Тут також розташований один із найбільших аеропортів країни. У країні діють 16 міжнародних аеропортів. Лідером за пасажиро- і вантажообігом є аеропорт міста Франкфурт-на-Майні.

3. ХАРАКТЕРНІ РИСИ ПРОСТОРОВОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ГОСПОДАРСТВА. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.

Головні просторові соціально-економічні відмінності в сучасній Німеччині обумовлені майже піввіковим існуванням на її території двох держав, які розвивалися в різних умовах. Для сучасного господарства сходу характерне поєднання традиційних, іноді застарілих, виробництв і нових із сучасними технологіями. Так, традиційними для цього району є теплова енергетика, яка працює на бурому вугіллі, виробництво обладнання, оптичних приладів, морських суден, продукції основної хімії. Нові підприємства виробляють транспортні засоби, електроніку, продукцію органічної хімії.

На північному заході країни зосереджені головні морські порти та основні мінеральні ресурси. Район забезпечує країну енергією, конструкційними та іншими матеріалами виробничого призначення. Тут виробляють машини та обладнання, транспортні засоби, різноманітну хімічну продукцію. Південь розвивався завдяки спеціалізації на нових, технологічно складних виробництвах і створенні відповідної їм сфери обслуговування. Сьогодні тут зосереджено виробництво електроніки, електротехніки, авіаційної та військової техніки.

Використовуючи карту атласу, назвіть найбільші економічні центри півдня Німеччини та їхню спеціалізацію.

Німеччина продає понад третину виробленої продукції і посідає перше місце у Європі за обігом зовнішньої торгівлі. Найбільшими партнерами країни є високорозвинені країни — члени ЄС (у першу чергу Франція, Велика Британія, Нідерланди, Італія), а також Китай, США та Японія. Німеччина має постійне додатне сальдо й не обтяжена боргами.

Таблиця 2

НАЙВАЖЛИВІШІ ТОВАРИ У СТРУКТУРІ ЕКСПОРТУ НІМЕЧЧИНИ (2016 р.)

Таблиця 3

НАЙВАЖЛИВІШІ ТОВАРИ У СТРУКТУРІ ІМПОРТУ НІМЕЧЧИНИ (2016 р.)

За даними таблиць 2, 3 побудуйте стовпчикову діаграму «Найважливіші товари у структурі експорту та імпорту Німеччини».

За допомогою електронного додатка до підручника з’ясуйте, як складаються міжнародні зв'язки України та Німеччини. Чому Німеччина є надзвичайно важливим партнером для України?

ВИСНОВКИ

• Сучасна Німеччина — економічно найрозвиненіша держава Європи.

• У структурі ВВП країни спостерігається зростання частки фінансового сектору, торгівлі, туризму, готельного й ресторанного бізнесу.

• Промисловість дає понад третину ВВП, її різноманітна продукція становить основу експорту країни.

• Німеччина має розгалужену транспортну систему.

• Головні просторові соціально-економічні відмінності в Німеччині обумовлені існуванням на її території двох держав, які розвивалися у різних умовах.

• Найбільшими торговельними партнерами країни є розвинені держави-члени ЄС.

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Назвіть характерні риси сучасної обробної промисловості Німеччини.

2. Охарактеризуйте машинобудування країни.

3. З'ясуйте особливості хімічної промисловості.

4. Розкажіть про значення та розвиток третинного сектору економіки країни.

5. Завдяки чому країна має розгалужену транспортну систему?

6. Назвіть характерні риси просторової організації господарства країни.

Дослідження. «Нове обличчя» Руру — постіндустріальний розвиток: «зелені» міста замість похмурих ландшафтів

1. За допомогою додаткових джерел визначте, що було характерним для господарства Руру кілька десятиліть тому.

2. З’ясуйте та вкажіть, які наслідки спричинила господарська діяльність у районі Руру.

3. Поясніть, чому в сучасних умовах виникає необхідність як перебудови традиційного господарства Руру, так і підвищеної уваги до стану природи.

4. З’ясуйте та вкажіть, як проходить постіндустріальний розвиток Руру та як це впливає на стан природи.

5. Зробіть висновки про важливість змін, які відбуваються в Рурі.

Дослідження. Секрети економічних успіхів Німеччини

1. Пригадайте показники економічного розвитку Німеччини.

2. Опишіть якісні характеристики німецьких товарів на конкретних прикладах.

3. З’ясуйте основні чинники, які впливають на розвиток економіки Німеччини.

4. Охарактеризуйте працересурсний потенціал країни. Поясніть його значення в економічних успіхах Німеччини.

5. Зробіть висновки про секрети економічних успіхів Німеччини.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація