Войти
Закрыть

Загальний огляд Азії

10 Клас , Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)

 

§ 17. Загальний огляд Азії

Пригадайте

• особливості економіко-географічного положення Європи

• що таке інтеграція та дезінтеграція

1. Склад регіону. Економіко-географічне положення Азії.

Ви вже знаєте, що Азія — це найбільша частина світу. На карті Європа порівняно з Азією здається лише невеликою ділянкою суходолу (10 млн км2 і 44 млн км2 відповідно).

У регіональному поділі ООН Азіатський макрорегіон також є найбільшим, хоча має дещо меншу площу порівняно з Азією як частиною світу (близько 28 млн км2, або 20% усього земного суходолу). Він простягається з півночі на південь майже на 7 тис. км, а із заходу на схід — більш ніж на 10 тис. км. Тут розташовані дві країни-гіганти — Китай та Індія. Територія Китаю майже дорівнює площі всієї Європи, а територія Індії — площі всіх країн Західної Європи разом. В Азії є як багато великих за площею держав (Казахстан, Саудівська Аравія, Індонезія, Іран, Пакистан, Туреччина), так і невеликі країни та навіть мікродержави (Сингапур, Бахрейн, Мальдіви).

Поділ Азії на субрегіони зумовлений географічними, історико-культурними та соціально-економічними особливостями окремих територій. Нині в статистичних звітах ООН в Азії виділяють такі субрегіони (мал. 1).

• Західна Азія (або Південно-Західна Азія): країни Близького Сходу: Кіпр, Туреччина, Сирія, Ліван, Ізраїль, Йорданія, Ірак, Кувейт, Саудівська Аравія, Бахрейн, Катар, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Оман, Ємен; країни Закавказзя: Азербайджан, Вірменія, Грузія.

• Південна Азія: Афганістан, Бангладеш, Бутан, Індія, Іран, Мальдіви, Непал, Пакистан, Шри-Ланка.

• Південно-Східна Азія: Бруней, Східний Тимор, В’єтнам, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, М’янма, Сингапур, Таїланд, Філіппіни.

• Східна Азія: Китай, Північна Корея, Південна Корея, Монголія, Японія.

• Центральна Азія: Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан.

Мал. 1. Субрегіони Азії.

Відсутність Північного субрегіону пояснюється просто: північ Азії охоплює територія Росії, яку в суспільно-географічному поділі віднесено до Східної Європи.

Економіко-географічне положення країн Азії характеризується трьома основними рисами.

1) Приморське положення більшості держав, яке забезпечує вихід до морів Тихого, Індійського й Атлантичного океанів. Багато країн мають протяжну й досить порізану берегову лінію. Деякі країни мають острівне положення, є країни-архіпелаги. Через моря, затоки й протоки проходять морські шляхи. Особливо велика кількість суден прямує через Малаккську та Ормузьку протоки, Перську, Бенгальську й Оманську затоки, Аравійське море.

2) Сусідське положення, що надає переваги у виборі близьких зовнішньополітичних та економічних партнерів.

3) Внутрішньоконтинентальне положення окремих країн, що ускладнює їхні зовнішньоекономічні зв’язки: наприклад Афганістан, Киргизстан, Непал, Бутан, Монголія, Лаос.

2. Сучасна політична карта Азії. Райони збройних конфліктів і проявів тероризму.

Сучасна політична карта Азії містить 48 держав і територій (без урахування Росії). Із них 47 країн є суверенними. Тайвань (Китайська республіка) вважають частково визнаною державою, яка юридично являє собою одну з провінцій Китаю.

Як і в Європі, в Азії переважають республіки. Проте саме в Азіатському регіоні розташовано найбільше монархій — 13. Серед конституційних монархій є одна імперія (Японія), чотири королівства (Бутан, Таїланд, Камбоджа, Йорданія), два емірати (Кувейт, Бахрейн), один султанат (Малайзія). До абсолютних монархій належать Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Катар, Оман, Бруней. У Саудівській Аравії та Брунеї дуже сильні позиції мають релігійні організації, тому ці країни часто відносять до абсолютних теократичних монархій.

За адміністративно-територіальним устроєм більшість держав Азії є унітарними. Федеративних країн тут шість. До них належать: Індія (25 штатів), Пакистан (чотири провінції), М’янма (14 областей), Малайзія (13 штатів), ОАЕ (сім князівств), Непал (п’ять регіонів).

Характерною рисою політичної карти Азії є складна політико-географічна ситуація в багатьох регіонах і країнах. За кількістю національно-релігійних конфліктів та осередків напруженості Азія не знає рівних у світі. Насамперед це стосується Західної Азії. Уже понад півстоліття не згасає конфлікт між євреями Ізраїлю та арабами Палестини. Греко-турецькі суперечки розділили на дві частини Кіпр. Триває громадянська війна в Сирії. Загрожує спокою всього регіону та світу невизнана Ісламська держава (ІД), створена ісламськими терористами в Іраку та Сирії. Непросто складаються відносини і в інших субрегіонах, наприклад між Індією та Пакистаном, Північною та Південною Кореєю.

3. Типи країн Азії за рівнем економічного розвитку.

Порівняно з Європою в Азії спостерігаються набагато більші контрасти в рівні економічного розвитку країн. Три азіатські держави відносять до типу високорозвинених: Японію — країну «Великої сімки», Ізраїль — переселенську країну та Кіпр — країну у складі ЄС.

Дев’ять країн із перехідною економікою — це колишні республіки СРСР, що перебувають на етапі структурної перебудови (наприклад Казахстан, Узбекистан, Грузія, Вірменія, Азербайджан), та Монголія.

Усі інші держави Азії є країнами, що розвиваються. Однак їхні місце та роль у світовому господарстві мають значні відмінності.

Значних успіхів в економічному розвитку серед країн, що розвиваються, досягли нові індустріальні країни (НІК). Передусім це так звані «азіатські тигри»: Південна Корея, Сингапур, Тайвань, а також Малайзія, Таїланд, Індонезія, Філіппіни, Туреччина.

До групи нафтодобувних країн із високими прибутками відносять країни Перської затоки (Саудівська Аравія, ОАЕ, Кувейт та ін.) і Бруней.

Країни з порівняно зрілою структурою господарства — Індія, Пакистан, Іран, Йорданія, Шри-Ланка та ін.

За статистикою ООН, до групи найменш розвинених країн включено дев’ять азіатських держав: Афганістан, Бангладеш, Непал, Бутан, Ємен, М’янму, Камбоджу, Лаос та Східний Тимор.

Особливо складною є класифікація Китаю. Економіка країни поєднує планове господарство та вільне підприємництво. Регулювання економічних відносин у країні здійснює єдина партія влади — Комуністична. ООН визначає Китай як країну, що розвивається. Економічні успіхи країни в останні десятиліття дозволяють віднести Китай до підтипу нових індустріальних країн останньої хвилі.

4. Інтеграційні процеси та міжнародні організації.

В Азії існує кілька геополітичних та економічних блоків. Одним із найпотужніших є Асоціація держав Південно-Східної Азії (АСЕАН), до якої входять десять країн регіону: Бруней, В’єтнам, М’янма, Індонезія, Камбоджа, Лаос, Малайзія, Філіппіни, Сингапур, Таїланд. Організація була створена в 1967 р. Її діяльність спрямована на забезпечення економічного зростання, соціального та культурного розвитку регіону, розширення взаємовигідного співробітництва в економічній, освітній, культурній сферах. Штаб-квартира розташована в Джакарті (Індонезія).

Інтеграційні зусилля арабських країн втілилися у створення в 1945 р. Ліги арабських держав (ЛАД). На сьогоднішній день вона поєднує 22 держави Північної Африки й Західної Азії (Сирія, Ірак, Ємен, Йорданія, Ліван, Саудівська Аравія, Лівія, Кувейт, Бахрейн, Катар, Оман та ОАЕ). Керівні органи організації розташовані в Каїрі (Єгипет). Основною метою ЛАД є налагодження відносин між державами-членами; забезпечення співпраці між державами-членами в економічній, фінансовій та інших сферах. Подальший розвиток організації передбачає перетворення ЛАД на арабський союз за аналогією з ЄЄ. У 2015 р. держави-учасниці підписали протокол про формування арабських збройних сил.

Останнім часом до процесу інтеграції азіатських країн долучилися неазіатські країни басейну Тихого океану — США, Австралія, Нова Зеландія, Канада, острівні держави океану. Таким чином, утворюється гігантський за територією та економічною потужністю простір під назвою Азіатсько-Тихоокеанський регіон (АТР).

Головне

• Азія є найбільшим регіоном земної кулі як за площею, так і за кількістю населення. У її межах виділяють Західну, Південну, Південно-Східну, Східну та Центральну Азію.

• Головна особливість економіко-географічного положення Азії — приморське положення більшості країн.

• Як і в Європі, в Азії переважають республіки, однак є досить багато країн із монархічною формою правління.

• Азія — регіон із багатьма осередками зовнішньої та внутрішньої напруженості.

• За рівнем економічного розвитку в Азії є такі типи держав: високорозвинені, країни, що розвиваються, країни з перехідною економікою.

• Найбільшими інтеграційними структурами в Азії є АСЕАН, ЛАД.

Запитання та завдання для самоперевірки

1. Назвіть загальні особливості економіко-географічного положення Азії. 2. Знайдіть на карті атласу та назвіть субрегіони Азії. 3. Наведіть приклади країн Азії, що належать: до різних форм державного правління; різних типів та підтипів за рівнем економічного розвитку. 4. Покажіть на карті атласу, де розташовані осередки напруженості в Азії. Поясніть причини їх виникнення. 5. Чим відрізняються інтеграційні процеси в Азії від європейських? Якими причинами вони обумовлені?

Поміркуйте

Чому, на вашу думку, саме в Азії розташована найбільша кількість монархій, у тому числі абсолютних?

Працюємо в групах

Дайте оцінку економіко-географічного положення кожного субрегіону Азії.

Працюємо самостійно

Дослідіть один із міждержавних конфліктів в Азії (за власним вибором). Дізнайтеся про причини конфлікту та запропонуйте можливі шляхи його розв'язання.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Географія 10 клас Довгань, Стадник (рівень стандарту)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація