Північна Корея (Корейська Народно-Демократична Республіка, КНДР)
- 3-01-2022, 21:29
- 468
10 Клас , Географія 10 клас Довгань (профільний рівень)
§ 58. Північна Корея (Корейська Народно-Демократична Республіка, КНДР)
1. Пригадайте причини розділення Кореї на Північну та Південну. 2. Яку модель економічного розвитку обрала КНДР?
1. ЕКОНОМІКО-ГЕОГРАФІЧНЕ ПОЛОЖЕННЯ. ПРИРОДНІ УМОВИ ТА РЕСУРСИ.
КНДР займає північну частину Корейського півострова, на півночі межує з Китаєм, на північному сході — із Росією, на півдні — із Південною Кореєю.
Зі сходу Північну Корею омивають води Японського моря, із заходу — Жовтого. Країні належить низка невеликих островів у Західнокорейській затоці. Загальна протяжність берегової лінії — 2495 км.
ЕГП Північної Кореї, як і Південної, є вигідним. Наявність сухопутного кордону з Китаєм та Росією значною мірою вплинули на політичний та економічний курс країни.
За допомогою карт атласу та матеріалів електронного додатка до підручника з'ясуйте особливості природних умов і ресурсів Північної Кореї.
2. НАСЕЛЕННЯ.
Кількість населення в Північній Кореї удвічі менша, ніж у сусідній Південній Кореї, і становить 25,3 млн осіб. Кризові явища в економіці, що призводили до періодичного голоду, негативно вплинули на динаміку приросту населення.
У віковій структурі населення основну частку становлять особи працездатного віку — 69,5%, діти та підлітки до 15 років — 21%, люди віком від 65 років — 9,5%. Середня очікувана тривалість життя північних корейців становить 70,7 року, що майже на 12 років менше, ніж у Південній Кореї (мал. 1).
Середня густота населення становить 209 осіб/км2, основна частина населення зосереджена на рівнинах південного заходу. У містах проживає 61,2% населення. Серед них найбільші — Пхеньян, Чхонджин, Нампхо, Синийджу, Вонсаї, Кесон.
За даними ООН, майже половина населення КНДР живе дуже бідно, близько 12 млн осіб не мають можливості забезпечити навіть основні людські потреби.
3. ОСОБЛИВОСТІ СУЧАСНОГО ПОСТІНДУСТРІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ КРАЇНИ. МІЛІТАРИЗАЦІЯ.
КНДР є найбільш відсталою в економічному відношенні країною Східної Азії. Причиною тому вважають жорстке централізоване управління та надмірну мілітаризацію.
У країні працюють сотні заводів із виробництва боєприпасів, танків, бронемашин, підводних човнів, військових літаків та суден, ракет, вогнепальної, хімічної та біологічної зброї. Крім того, багато цивільних підприємств можуть бути з мінімальними витратами переобладнані для виробництва продукції військового призначення. Понад 200 оборонно-промислових об’єктів побудовані під землею в гірських районах.
Мал. 1. Статево-вікова піраміда Південної Кореї (2017 р.).
Активно ведуться роботи зі створення міжконтинентальних ракет та атомних технологій, проводяться ядерні випробування та пуски балістичних ракет.
Добувна промисловість є однією з провідних в економіці КНДР. Вона забезпечує потреби країни в багатьох видах мінеральної сировини та має провідне експортне значення.
Електроенергетика базується на використанні багатих гідроенергетичних ресурсів та запасах вугілля. У країні розвивають і альтернативні джерела енергії. Зокрема, освітлення на вулицях Пхеньяна забезпечують сонячні батареї. Однак технології виробництва електроенергії помітно відстають від сусідніх країн і мають високу собівартість.
У КНДР виробляють автомобілі «Фіат» місцевої збірки, позашляховики, вантажівки, автобуси, тролейбуси, електродвигуни, генератори, електроприлади, телевізори. Основні машинобудівні підприємства розташовані в Пхеньяні, Токчхоні, Теані.
У сільському господарстві провідна роль належить рослинництву, яке спеціалізується переважно на виробництві зернових культур. Основні землеробські райони розташовані на заході країни. На зрошуваних землях вирощують рис, кукурудзу, гаолян, просо, пшеницю, ячмінь, овес. Значне місце в раціоні населення посідають соєві боби, картопля, батат, овочі. Експортне значення має вирощування женьшеню, який застосовують у народній медицині та парфумерії.
Тваринництво не забезпечує потреби країни через слабкість кормової бази, низьку механізацію, малопродуктивність місцевих порід худоби. Дефіцит м’ясної продукції частково покривається рибою та морепродуктами.
Мал. 2. Палац школярів Мангенде поблизу Пхеньяна.
Серед видів діяльності сфери послуг КНДР варто назвати освіту й культуру. Вони значною мірою є інструментом насадження ідеології правлячої партії.
Уряд Північної Кореї наголошує на розвитку безперервної освіти для дітей та дорослих. Грамотність населення країни на рівні високорозвинених країн — 99%. У школах КНДР основними предметами є корейська мова, математика, фізичне виховання, малювання, музика, а також «Великий Кім Ір Сен» та «Комуністична етика» (мал. 2).
КНДР має відносно розвинену транспортну систему, яка включає основні види транспорту (залізничний, автомобільний, водний, авіаційний) та розгалужену мережу дорожніх комунікацій. Основна роль у перевезеннях вантажів та пасажирів належить залізничному транспорту. Загальна протяжність автомобільних доріг у країні становить 25,5 тис. км, із яких заасфальтовано лише 724 км. Тобто в КНДР асфальтом вкрито менше ніж 3 % усіх доріг. Цей факт пояснюється просто: мало хто із жителів країни має особистий автотранспорт.
На території Північної Кореї діє національна комп’ютерна мережа «Кванмйон». Вона є місцевим еквівалентом мережі Інтернет, доступ до якого на території КНДР суттєво обмежений.
Чому, на вашу думку, у КНДР уряд не допускає вільного користування мережею Інтернет?
4. ЗОВНІШНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗВ'ЯЗКИ.
Основними статтями експорту з КНДР є мінеральна сировина (антрацит, залізні руди, кольорові метали), морепродукти, текстиль. Країна також експортує продукцію військово-промислового комплексу, яка користується попитом серед окремих африканських та азіатських країн, де відбуваються збройні конфлікти.
Імпорт переважно складають нафта та нафтопродукти, продукція машинобудування, метали. Головними торговельними партнерами є Китай (понад 90% товарообігу), Росія, Білорусь, Бразилія. Китай також є й головним інвестором в економіку Північної Кореї.
Чому серед зовнішньоекономічних партнерів КНДР саме Китаю належить провідна роль?
ВИСНОВКИ
• Через ізоляцію від світового товариства КНДР відстає в економічному розвитку. У країні діє система централізованого державного управління.
• Економіка КНДР відрізняється вкрай високою мілітаризацією.
• Основу промислового сектору складають військово-промисловий комплекс, видобуток корисних копалин, електроенергетика, машинобудування, металургія та текстильна промисловість.
• Міжнародна торгівля та зв'язки із зовнішнім світом обмежені.
ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ
1. Розкрийте основні особливості сучасного економічного розвитку КНДР.
2. Назвіть провідні сектори промислового виробництва Північної Кореї.
3. Назвіть причини, що зумовлюють надмірну мілітаризацію країни. До яких наслідків в економіці це призводить?
4. Уявіть, що відбулося возз'єднання двох Корей. Які чинники, на ваш погляд, сприятимуть розвитку економіки північної частини півострова?
Коментарі (0)