Войти
Закрыть

Німеччина: особливості розвитку секторів економіки

10 Клас , Географія 10 клас Пестушко, Уварова, Довгань (рівень стандарту)

 

§ 10. НІМЕЧЧИНА: ОСОБЛИВОСТІ РОЗВИТКУ СЕКТОРІВ ЕКОНОМІКИ

ПЕРШ НІЖ ЧИТАТИ, ПРИГАДАЙТЕ!

Що таке міжнародна спеціалізація?

Які передумови розвитку економіки Німеччини?

• Домінуючі складники третинного сектору. Сфера послуг Німеччини представлена різноманітними секторами, серед яких основними є торгівля, громадський транспорт і банківська сфера. У німецькій торгівлі функціонує 730 тис. підприємств, на яких зайнято 4,4 млн осіб, що становить майже 13 % усіх зайнятих.

Особливістю Німеччини є систематичне проведення ярмарків і виставкових заходів, більшість з яких мають статус міжнародних.

Торговельні підприємства Німеччини і мережі супермаркетів традиційно на верхніх позиціях німецького бізнесу. Вони широко представлені як у самій ФРН, так і в інших країнах світу.

Не останнє значення для німецької економіки має транспорт і транспортна інфраструктура, яка складається з високоякісних автомагістралей, залізничних шляхів, потужних транспортно-логістичних центрів, аеропортів (у Франкфурті-на-Майні, Дюссельдорфі, Мюнхені) і морських портів (у Гамбурзі та Бремені).

РЕАЛІЇ СЬОГОДЕННЯ

Німецька компанія «Метро» є європейським торговельним лідером, щорічний обіг якого становить близько 50 млрд евро і в якому працює майже 250 тис. населення. Найвищі сходинки на європейському транспортному ринку посідають німецькі компанії «Lufthansa» (авіаційний транспорт) із обігом у 17 млрд євро і з кількістю зайнятих 90 тис. і «Bahn» (залізничний транспорт), відповідні показники якої становлять близько 16 млрд евро і 214 тис. працюючих.

Мал. 18. Бранденбурзькі ворота

Німеччина є світовим лідером у банківській сфері. Провідні банки країни, зокрема Дойче Банк, Дрезден Банк, Комерційний Банк, є основними внутрішніми інвесторами економіки країни. Довкола банків формуються потужні фінансово-промислові об’єднання. Банки Німеччини ведуть активну роботу і на іноземних ринках фінансів та інвестицій.

До третинного сектору економіки Німеччини належить рекреаційно-туристична діяльність. За основними показниками її розвитку (туристичними прибуттями до країни і доходами) Німеччина входить до ТОП-10 країн світу, посідаючи 7-8 місця. У Німеччині переважає діловий, екскурсійно-пізнавальний і рекреаційний туризм. Серед туристичних міст варто згадати Берлін із Бранденбурзькими воротами (мал. 18), Дрезден із палацовим комплексом Цвінгер і Дрезденською картинною галереєю, Гамбург, Бремен, Кельн, Дюссельдорф, Мюнхен та ін. - міста проведення різноманітних виставок і фестивалів світового рівня.

Рекреаційний туризм у країні пов’язаний із наявністю бальнеологічних ресурсів. На їхній основі у Німеччині діє близько 50 курортів, багато з яких надзвичайно престижні, зокрема Баден-Баден, Бад-Кіссинген, Бад-Фюссінг та ін. Щорічно на німецьких курортах оздоровлюється понад 1 млн осіб. Гірськокліматичні курорти зосереджені в німецьких Альпах.

• Промислові виробництва, що визначають міжнародну спеціалізацію країни. Машинобудівний комплекс ФРН, продукція якого забезпечує понад половину всього товарного експорту країни, є одним із найважливіших у міжнародній спеціалізації (мал. 19). Випуск автомобілів є основою машинобудівної промисловості Німеччини і визначає її міжнародну спеціалізацію. За виробництвом автомобілів країна посідає перше місце в Європі і четверте у світі після Китаю, США, Японії.

Провідні позиції в автомобілебудуванні посідають компанії Фольксваген, Daimler, BMW, Ауді, Порше (дві останні у складі Фольксваген). Основні заводи компанії Фольксваген розташовані у Вольфсбурзі, Ганновері, Брауншвайзі, Зальцгіттері, Daimler - у Штутгарті і Бремені, BMW - у Мюнхені (мал. 19), Регенсбурзі, Ландсхуті.

Складовими машинобудування Німеччини, які визначають її міжнародну спеціалізацію, є також виготовлення верстатів та іншого устаткування для промислових підприємств, сільськогосподарської техніки, важких металомістких машин, зокрема кранів, мостів, гірничого, металургійного й енергетичного обладнання.

Мал. 19. Міста ФРН - центри машинобудування

У багатьох країнах світу відома різноманітна продукція й електротехнічної промисловості й електроніки, виробленої в Німеччині. Це насамперед продукція промислового призначення (кабелі, трансформатори, генератори тощо), а також побутові товари - холодильники, пральні машини, пилососи, електричні інструменти тощо. Якісна і конкурентоспроможна електротехніка виробляється на відомих у всьому світі підприємствах - концернах Siemens AG (Мюнхен), Hager (Бліскастель), Robert Bosch GmbH (Герлінген) та ін.

Авіаційно-космічна промисловість представлена близько 150 компаніями, серед яких найбільшими є концерни Daimler AG й Airbus Group, розташовані в Мюнхені, Гамбурзі, Бремені. Частка цивільного авіабудування у структурі авіакосмічного виробництва становить 68 %, військового - близько 23 %, космічного - близько 9 %.

До експортоорієнтованих виробництв Німеччини належить і хімічна промисловість, провідні позиції якої у світі є беззаперечними впродовж майже ста років. Головні райони хімічного виробництва розташувалися уздовж долини Рейну. Це Рейнсько-Вестфальський, Рейн-Майнський райони і Верхній Рейн, де виробляють понад 50 % усієї хімічної продукції. Найбільші центри: Людвігсгафен - хімічна столиця країни, Леверкузен, Дюсельдорф, Гамбург, Франкфурт-на-Майні та ін.

Лідерами європейської хімічної і хіміко-фармацевтичної індустрії нині є німецькі концерни BASF, асортимент продукції якої налічує понад 7000 найменувань; Bayer, що випускає хімічну і фармацевтичну продукцію; Henkel, який спеціалізується на виробництві мийних засобів, косметики, клеїв; Beiersdorf - мийні засоби, косметика, парфумерія - і багато інших компаній.

Окремою складовою економіки ФРН є оборонно-промисловий комплекс. Тут країна тісно співпрацює з партнерами по НАТО і ЄС. До складу комплексу входять близько 80 основних підприємств і ще дві тисячі компаній з випуску деталей і комплектуючих.

Легка промисловість Німеччини виготовляє різноманітну продукцію, зокрема й для експорту. Це насамперед текстиль, одяг, взуття, шкіряна галантерея. Підприємства легкої промисловості, зокрема Picard, мають широку мережу філій в інших країнах, серед них і Україна.

• Особливості аграрного сектору. У сільському господарстві Німеччина використовує майже 50 % своєї території, хоча сільськогосподарське виробництво формує лише близько 1 % ВВП. Така низька частка сільського господарства у створенні ВВП не свідчить про його недостатній розвиток, а, навпаки, характеризує високу продуктивність праці у цій сфері.

У структурі аграрного сектору домінує тваринництво, зокрема скотарство, свинарство і птахівництво, які виробляють до 70 % товарної продукції. У рослинництві значні площі зайняті кормовими культурами, що зумовлено потребами тваринництва. З цією метою вирощують кормовий буряк, кукурудзу на корми, люцерну, конюшину та ін. кормові трави. Незважаючи на це, значну кількість кормового зерна Німеччина імпортує. Продовольчим зерном країна забезпечує себе майже повністю. Тут вирощують переважно жито, овес, ячмінь. Добре розвиваються також картоплярство, виноградарство і садівництво. Сільське господарство є потужною базою для розвитку харчової промисловості.

ГЕОГРАФІЧНИЙ ІНТЕРАКТИВ

Користуючись картами атласу і додатковими джерелами інформації, назвіть основні виробництва харчової промисловості Німеччини. Які з них виробляють продукцію на експорт? Які з німецьких товарів харчової промисловості є на українському ринку?

• Характерні риси просторової організації господарства. Рівень економічного розвитку Німеччини і спеціалізація дещо відрізняються за окремими економічними районами, серед яких Північна Німеччина, Північний Рейн-Вестфалія, Прирейнський південний захід, Баварія, Південь Східної Німеччини і Бранденбург із Берліном.

Північна Німеччина займає велику площу, виходить до моря, виконує різноманітні функції, серед яких основними є аграрні й торговельно-транспортні функції.

Північний Рейн-Вестфалія - район, що виконує важливі промислові, фінансові й сільськогосподарські функції. Економічний комплекс району формується переважно навколо промислової агломерації Руру. Тут розвинуті майже всі промислові виробництва, які орієнтуються на експорт, зокрема машинобудування.

Прирейнський південний захід є найрозвинутішим і найбільшим за своїм економічним потенціалом районом Німеччини. Вирізняється виробництвом продукції машинобудування і хімічних товарів, а в сільському господарстві - вирощуванням овочів, винограду і тютюну.

Баварія - найбільший за площею район Німеччини, посідає третє місце в країні за промисловим і сільськогосподарським потенціалом. Промисловість представлена новітніми виробництвами, передусім електротехнічним і автомобілебудуванням. Вирощують пшеницю, хміль, ячмінь. Розвинуте пивоваріння.

Південь Східної Німеччини - колись економічно найрозвинутіша територія східних земель. Нині відбувається так звана реіндустріалізація району, створення конкурентоспроможних підприємств і виробництв.

Бранденбург із Берліном - це район, навколо якого утворилася Німеччина. Виконує різноманітні функції, серед яких основною є столична. Берлін - головний економічний і політичний центр району й усієї країни.

• Зовнішні економічні зв’язки країни представлені різними формами, серед яких основними є зовнішня торгівля товарами і послугами, інвестиційна діяльність, спільне підприємництво. За обсягами експорту ФРН посідає 2-3 місця у світі. Основними експортними товарами є автомобілі й технологічне обладнання, продукція хімічної і хіміко-фармацевтичної промисловості, метал, продукти харчування, текстильної і швейної промисловості. Подібним до експорту є й перелік імпортних товарів, проте в ньому значну частку становлять енергоносії - природний газ і нафта.

Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі, що зберігається з 1952 р., нині становить понад 300 млрд дол. (друге місце у світі після Китаю).

Географія експорту й імпорту подібна до інших країн Евросоюзу. Майже 60 % експорту й імпорту припадає на країни ЄС. Потужними торговельними партнерами Німеччини є США і Китай (табл. 1). З більшістю країн світу Німеччина має позитивний торговельний баланс, за винятком Нідерландів (як країни-транзитера, отримуючи через морський порт Роттердама значну кількість імпортних вантажів), Китаю, Японії.

Таблиця 1. Географія експорту й імпорту Німеччини

ФРН є одним із найбільших інвесторів для Іспанії, Португалії, Греції та інших країн ЄС. Обсяг прямих німецьких інвестицій у 2015 р. становив понад 2 млрд дол. Значно посилився інтерес німецьких інвесторів до країн Центральної і Східної Європи, зокрема в автомобілебудуванні, хімічній промисловості, телекомунікаціях, зв’язку й інформаційних технологіях.

• Міжнародні зв’язки України з Німеччиною. Україна також входить до двадцяти найважливіших партнерів Німеччини. ФРН експортує до України різноманітну продукцію машинобудування, тканини, одяг, продукти харчування. Станом на середину 2016 р. обсяг прямих інвестицій з Німеччини в економіку України становив 5447,4 млн дол., що дорівнює понад 12 % від усіх іноземних інвестицій. Кількість підприємств із німецьким капіталом перевищує тисячу.

Широко розвивається співробітництво двох держав у сфері науки, освіти і культури. В Україні продуктивно працюють бюро різноманітних німецьких фондів (Аденауера, Еберта, Зайделя), відділення Інституту Ґете. У Німеччині відбуваються стажування українських студентів і викладачів.

ГОЛОВНЕ

У Німеччині сфера послуг, зокрема торгівля, транспорт і банківська діяльність, за створенням ВВП посідають передові позиції.

Виробництвами, що визначають міжнародну промислову спеціалізацію Німеччини, є автомобілебудування, електротехнічна, авіакосмічна, хімічна, легка промисловість. Аграрний сектор є високопродуктивним і загалом забезпечує потреби країни.

Основні економічні райони Німеччини - Північна Німеччина, Північний Рейн-Вестфалія, Прирейнський південний захід, Баварія, Південь Східної Німеччини і Бранденбург із Берліном.

Німеччина має позитивне сальдо зовнішньої торгівлі.

Найголовнішими зовнішньоекономічними партнерами Німеччини є країни ЄС, США і Китай.

Німеччина є економічним партнером України.

ПЕРЕВІРИМО СВОЇ ЗНАННЯ І ВМІННЯ

1. Які сфери економіки, товари і послуги Німеччини мають європейське і світове значення?

2. Чим характеризується розміщення промислового і сільськогосподарського виробництва по території країни?

3. Поясніть статті експорту й імпорту Німеччини, їхню географію.

4. Оцініть роль сфери послугу розвитку економіки країни.

5. Позначте на контурній карті центри виробництва промислової продукції міжнародного значення.

6. Підберіть актуальну інформацію про співробітництво України з Німеччиною.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду